V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

unrocker

Po dlouhé době velmi poutavá žánrovka v české režii! Herecké výkony dokreslují skvělou atmosféru celého filmu. Jen tak dál! ()

offlineman odpad!

Proč zase "Knížecí voliči" pokazili celý film tím nesmyslným a trapným koncem? Pokud tohle byla +- 15. verze scénáře, tak tahle byla naprosto zoufalá a vyprodukovaná zřejmě pod vlivem nějaké omamné látky, kterou ještě nedávno konzumoval jeden pomatený monarcha! Hlavně, že byla ukázána "totalita" a "hrdinný disidentský boj"!!!!! ()

carbono

Krimi příběh Ve stínu mrazivé atmosféry padesátých let. Skvěle vystižená doba co se týče kostýmů i rekvizit. Výborná práce se světlem stojí taktéž za zmínku. Mrzí mě dvě věci. Že se dnes vůbec nemluví o těchto obětech, byť se již může a mělo by. Nemělo by se zapomenout, ale obávám se, že již zapomenuto je. A druhá věc je místy trochu vleklé tempo filmu. Po dlouhé době kvalitní český film. Doporučuji. ()

Ernie_13

Skvelá výprava, kostými a lokality sa postarali o parádnu dobovú atmosféru. Avšak len to filmu nestačí. Príbeh je dobre rozohratý, herci starislivo vybratí, no neviem sa rozhodnúť komu dať za vinu, slabé podanie materiálu, hlavne strednej časti filmu, keď sa dohromady nič nedeje. Režisér alebo scenáristi...a možno každí má na finálnom slabšom dojme svoj podiel. 69% ()

pekas

Krásnej film, ale když já tak nerad smutné filmy. Musel jsem si hned pustit komedii, abych přišel na veselejší myšlenky. Pokud existovali takhle nekompromisní lidé, je otázkou, zda před nimi smekat, nebo to, že nechali rodinu na pospas jim na tom kreditu čistoty ubírá. Ale film je na naše poměry spičkový. 90% ()

Romeroo

Po hodně dlouhé době nemám co vytknout českému filmu! Poctivá krimi se vším všudy, krásně zahraná, bez zbytečných kudrlinek a nějakých wow efektů. K tomu vynikající Trojan. Ufff na naše poměry opravdu skvělé dílo! Tak doufám, že náš film konečně nebude Ve stínu! ()

marabart

Čím více filmů s Trojanem sleduju, tím více mě přesvědčuje, že je to v současnosti jednoznačně nejlepší český herec. Film je zdařilý, téma měnové reformy, resp. měnové krádeže je velmi zajímavé. Pánbůh zaplať za tyto domácí snímky. ()

gicous

Ať si jako divák myslím o novém filmu Davida Ondříčka cokoliv, tak je dobře, že podobné filmy v dnešní době vznikají, prostě proto aby my, kteří jsme tuhle hnusnou dobu nezažili, nezapomněli, že tady existoval zrůdný režim, jenž ničil životy poctivých a dobrých lidí. Je to film o to hodnotnější, že byl natočen tady u nás. ()

DUBINARO

Nemám rád nudný a pomalý tempo, což tenhle film přesně představuje Po půlce filmu jsem byl hodně unavený. Dal bych jednu hvězdičku, ale za kulisy dávám dvě. ()

Hydr0gen

Technická stránka vč.kamery, dobové výpravy a atmosféry a také hudby(!) je na české poměry nevídaná. Herecká sestava samozřejmě nemůže zklamat. Ale to vše bohužel nestačí, pokud to slouží překombinovanému scénáři, který místy nedává smysl, nebo je absurdně vykonstruovaný. Škoda, nicméně Ondříček je borec. ()

Barghest

Nechala jsem se ukecat a přerušila jsem svůj osobní bojkot moderní české kinematografie, kterou by bylo trefnější nazývat žumpou. Přes počáteční skřípání zubů musím přiznat, že zas taková katastrofa to nebyla a že i v novém miléniu Češi občas vyplodí snesitelný snímek, který nevypadá jako dílo režiséra po lobotomii. Já vím, taky mě to překvapuje. Ve stínu má sice několik much, které se v mém zorném úhlu proporcemi blíží prehistorickým vážkám, ale dá se to vydržet až do titulků. ()

HEED

Vynikající syrová atmosféra po Česku. Jedno velké spiknutí zasahující do těch nejvyšších kruhů. Doba to tenkrát byla hodně zlá pro každého. Já jsem ji nezažil, ani bych nechtěl. Dobré je, že se to dostává do povědomí i mladším generacím, prostřednictvím filmu dobře stravitelnou formou. Výkony jsou na jedničku, jenom by to chtělo větší podporu českého filmu. ()

Ferenzo

Ze začátku se film velmi dobře rozjíždí a vypadá na pořádnou detektivku, ale pak se mi zdá, že film čím dál víc nudí. Není to samozřejmě nekoukatelné vzhledem k mému hodnocení, ale zmlsanost zahraničnimi detektivkami jsem spíš očekával moc. I konec je celkově průměrný, protože se dal očekávat. Pro starší ročníky než jsem já bude hodnocení určitě vyšší ale já za sebe 65%. ()

dzberry

Epstein, Trojan, Ondříček, konečně zas filmíček!!! Ani náznak obvyklé české trapnosti a bezradnosti a levnosti...a vůbec(!) – Marek, David, Ivan, pátou hvězdu přidám! Ech...a už dost... Prostě spokojenost. ()

makakus

Obrovské a naprosto nekritické přeceňování českých filmů českými fanoušky na tomto serveru je zarážející. Pelíšky jako 13. nejlepší film na světě všech dob, dalších téměř 50 mezi TOP 300, a to včetně podprůměrných a přihlouplých legrácek jako je Jáchyme, hoď ho do stroje - to je hodně na pováženou. Vysoké hodnocení "politické detektivky" Ve stínu je toho jen dalším smutným důkazem a těch 9 Českých lvů znamená jen tolik, že mezi slepými českými filmaři je jednooký králem. Především - to slovo "detektivka" působí téměř jako žert vzhledem k tomu, že pachatel, tedy StB, je známý snad už od desáté minuty filmu. Na FAMU profesoři vyučují, že největším selháním scénáristy je to, když divák dokáže vše snadno předvídat. V takovém případě by dostal Epstein pětku. Snadno předvídatelný je nejen nutný konec filmu a celý jeho vývoj, ale téměř všechny jednotlivé scény. Když například dostává hrdinova žena životně důležitou obálku od kriminalistického technika, kdopak se to "náhodou" kouká z okna? A copak se asi stane ve scéně následující? Celý příběh navíc nemá ani oporu v realitě. V roce 1953 samozřejmě neexistovali žádní kapitáni policie, kteří by nebyli v KSČ - nicméně Trojan komunistu odmítl hrát, tak raději znásilnili realitu... Nehledě na to, že ve skutečnosti by takového "šťourala" StB odstavila hned na začátku - ale o čem by pak film byl, že... Vypsat zde ale všechny nepravděpodobnosti nebo přímo nesmysly příběhu, to by byl příliš dlouhý seznam. Mně osobně prostě filmy, kde vím vše předem a které jsou myšlenkově zcela prvoplánové a černobílé nebaví. A antikomunismus je dnes směšný - když o něco opravdu šlo, ozvala se nahlas v našem patnáctimilionovém československém národu sotva tisícovka lidí... Má samozřejmě smysl se té době i dnes věnovat, ale do mistrovství Novákovy knihy Zatím dobrý má tento film hrozně daleko. Dvě hvězdičky si ale film zaslouží kvůli působivému šerosvitnému obrazu a až hollywoodsky (v dobrém slova smyslu) pojaté hudbě, která jímavě zní skoro furt. Ale jak píše Kundera - život je jinde - toto je jen plakát, značně opožděný antikomunistický výkřik, který pohříchu ve scénáři opakuje všechny chyby filmů komunistických. Neboli - kapitán Hakl je major Zeman v bleděmodrém, jen s opačným ideovým znaménkem. ()

jprmusic

Extrémně dobré, i když dobově poněkud nepřesné. Ve skutečnosti by Hakla zavřeli maximálně po 30 min filmu a jeho žena by se se synkem rozhodně na konci filmu jen těžko vrátila domů - a finta s obrazem je jen k pousmání. Jinak skvělí Trojan a Koch, ostatní slušný standard. O Haklově motivaci k dobrovolné sebevraždě jde však při jeho vztahu k manželce a synovi pouze neúspěšně spekulovat. ()

Bifftekk

Ve stínu - velmi strhující drama odpovídající době temna (50. léta). Úžasně doplněný vynikající hudbou, která mě ještě více přikovala k obrazovce. Největší zásluhu na tom, že dávám 5/5 je bezpochyby Ivan Trojan, který svoji roli zahrál bravůrně. Nejlepší krimi za poslední dekádu let. ()

mosem

Po delší době český film, u kterého jsem neměl pocit bezduchého díla. I když v některých momentech byly scény neuvěřitelné (Zenkeho minulost ve vazbě na jeho aktuální postoj, scéna s aktovkou...), a závěr mně připadal snad až zbytečně brutální (nebylo podle mne nutné ukazovat brutalitu STB touto formou, ukazuje ji celý film a závěrečná scéna působí podle mne spíš kontraproduktivně), hodnotím 4 hvězdami. Jednu hvězdu ubírám nejen za výše uvedené ale také za snahu o "retro" kameru, takže scény jsou poněkud tmavé (možná bylo v tom případě lepší zvolit černobílé provedení) a za německé dialogy bez břekladu (nebo titulků). Tyto německojazyčné scény mají pro film svůj význam, bez jejich pochopení divák do jisté míry ztrácí některé souvislosti (dialog Hakl x Zenke), přičemž němčina je nad hranicí porozumění běžného českého diváka (pokud nemá možnost si scény promítnout opakovaně). Ale za shlednutí nesporně stojí. ()

Marrianna

Rozhodně 5 ani o chlup méně, už dlouho mě nic tak nesemlelo jak tohle. Ivan Trojan je naprosto famózní a převádí to v každé vteřině - svému řemeslu rozumí a precizně ho odvádí. Strhující příběh, jehož gradace mi vyrazila dech takovou silou, až jsem měla pocit, že už se nikdy s chutí nenadechnu plnou silou. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)