Píše se rok 1985. Elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof se od lékařů dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Doktoři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevědí rady a tak Ronovi víceméně dokážou poradit jediné – pošlou jej domů umřít. Ale Ron to nevzdává, pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. A protože nemá jinou možnost ani co ztratit, začne tyto léky pašovat přes hranice do USA. Zvláštního spojence Ron najde v Rayonovi (Jared Leto), transsexuálovi, který má stejnou touhu po životě i stejnou diagnózu. Naštěstí Rayon sdílí Ronova podnikatelského ducha a tak spolu začnou hledat cestu, jak se vyhnout vládním sankcím namířeným proti prodeji neschválených léků. Nakonec založí Dallas Buyers Club, který funguje na principu, kdy nemocní lidé platí měsíční členské příspěvky a za to získají přístup k zásobám nových a především neoficiálních léků. Takto vzniklá komunita stejně postižených a často zoufalých lidí se rychle rozrůstá a sílí. Ron už není jen pašerákem léků, stává se i bojovníkem za důstojnost, vzdělání a společenské přijetí HIV pozitivních lidí. A tak díky své snaze o přežití Ron žije naplno jako nikdy předtím, v čase, kdy již měl být spolehlivě a dávno mrtvý. Film Klub poslední naděje je inspirován skutečnými událostmi. (Cinemart)

SarumanKo

Pekne urobený film, ktorý celý čas bilancuje medzi tradičnou hollywoodskou biografiou a nezávislou, umelecky ladenou rekonštrukciou. Našťastie ani raz neskĺzne k patetickému dojímaniu, naopak mnohé ťaží z myšlienkovej sily svojej témy. V závere by si to možno žiadalo silnejšie vyvrcholenie, ale realizmus je holt realizmus. Ale dôvodom, pre ktorý ma to skutočne bavilo, je Matthew McConaughey. Ten chlap musel predať dušu Diablovi, inak si jeho famózne herecké kreácie v poslednom období neviem vysvetliť. A v tomto filme predvádza najlepšiu z nich. (8/10) ()

..Lucas..

Tento film stojí především na Matthewovi a Jaredovi. Skvělá transformace, skvělé výkony. Oba dva si zaslouží minimálně nominaci na Oscara, Jared si myslím, že to i vyhraje. ()

DH3Factor

Nepříjemně přímá vyprávěnka, umožňující po delší době znovu nahlédnout do světa HIV pozitivních. Těžká témata každoročně neomylně přitahují pozornost oscarové smetánky a někteří režiséři se jich tak chápou pouze za tímto účelem. U tohoto snímku jsem však pocit filmařiny "na zakázku" neměl. Naopak, je to solidní nezávislé rodeo všemi záběry cílící na hlavní postavu těžce bojující se světem, na které vše stojí a padá. Výběr McConaugheyo je par excellence (chlapík si to dává jako Kája Gott zamlada) a s jeho absencí, by byl film jen jeden do tuctu podobných. Začínám být přesvědčen, že se Leo toho plešouna zase nedočká, protože herecký um prvně jmenovaného hubeňora, má od ranných naivních komedií raketový nástup. Sekundující Leto s akcentem plnokrevné transky, plivající krev po posteli a pochodující v podpadcích, si v nich při galavečeru může nastoupit rovnou. Tentokrát tak musím dát akademikům za pravdu. Tahle silná výpověď, předkládaná skrze duo excelujících hereckých kouzelníků je sakra dobrá věc. ()

Rakosnicek77

Podle prognózy mít měsíc a přežít ho o více jak 7 let, tak to už je opravdu odhodlání přežít. Velice silný a otevřený příběh, dal nahlédnout do praktik farmaceutických loby, které každoročně o život připraví miliony lidí, kterým by jinak bylo možná pomoci. Tenhle film byl otevřený a hlavně pravdivě pojatý a o to víc, jsem si ho dokázal užít. Je hrozné, že i dnes vítězí peníze, jako protipól všeho ostatního. ()

slunicko2

Něco z dějin léčby AIDS. 1) Přerod vesnického ignorantského balíka v úspěšného podnikatele a vnímavého člověka prostřednictvím utrpení a boje je základním poselstvím filmu. 2) Ve druhém plánu jsme svědky americké sebereflexe, která přichází, pravda, dosti pozdě, ale přece. Ignorance státní moci a její provázanost s úzkoprsým prospěchářstvím se nevyskytuje jenom v Čechách, jak mnozí škarohlídi tvrdí. Amerika budiž nám (v tomto případě odstrašujícím) příkladem. 3) O 21 kilo lehčí 44letý Matthew McConaughey (hlavní postava Ron) dostal od maskérů tvářové vycpávky, líčidla a pudr, aby na začátku filmu vypadal lépe a zdravěji. Odvedl poctivou práci stejně jako o 13 kilo lehčí 42letý Jared Leto (vykroucenka Rayon). 4) I když je scénář napsán podle vyprávění skutečného Rona Woodroofa, vlastní Ron byl podle svědectví své třetí (a poslední) ženy a dalších lidí kolem bisexuální a žádnými záchvaty homofobie netrpěl. Vyznění filmu naproti tomu nenávistná úzkoprsost prospěla. 5) Líbí se mi i strohost vyprávění bez emocionálního vydírání, tak typického pro podobné filmy. 6) Výstižný koment: gudaulin. ()

MATADOR

Nevím, jak to McConaughey dělá, ale přijde mi, že s ubývající váhou získává jeho herecký talent na kvalitě. Je opravdu nepopsatelé jej pozorovat a je to právě on, který drží tento film se zajímavým námětem nad vodou. Obsahem, i když je téma velmi silné, mi totiž Klub poslední naděje moc neřekl. I kdyby měla být u Matthewa jedna ze sošek, byl bych rád, za loňský rok si to zaslouží! ()

Raketka29

V prvních 10 minutách jsem to chtěla vypnout pod dojmem že se bude jednat o příběh nasraného nesympatického homofoba.... no nějak to i tak pokračovalo, ale překvapivě se to dalo. ()

togaf

McConaughey i Leto hrají dobře, bohužel však nemají moc co hrát. Ano, farmaceutické firmy jsou zlo a snaží se nás okrást a možná i zabít. Jo jo, jen je to trochu nuda. Nějak jsem se nemohla zakoukat a emoce se mi taky vyhnuly, až na tu nudu, samozřejmě. ()

salalala

Zajímavý a v některých momentech silný film se od jemu podobných v několika věcech odlišuje. Předně se nesnaží vzbuzovat přehnané emoce a jeho hlavní postavy nejsou žádní hrdinové, které byste měli litovat, ba naopak - za svůj stav si můžou sami zběsilým a nevázaným stylem života, což nic nemění na tom, že svou vůlí vzbuzují obdiv. Dále pak Jean-Marc Vallée dobře ví, že de facto nemůže ničím překvapit, proto dává celou situaci do souvislostí a za jednoznačně špatného tu vlastně není vůbec nikdo, protože lze chápat jak motivaci farmaceutických firem, které opravdu musí mít testování nevyzkoušených léků pod kontrolou (samozřejmě, že toho ale zneužívají), tak i nemocných, kteří se chytají jakékoli naděje. Velmi správně nechává tvůrce vyniknout dva titulní představitele, kteří se předhánějí v tom, kdo z nich bude lepší - naprosto famózní a opravdu hodně špatně vypadající Matthew McConaughey regulérně vyrazil dech těm, kteří se mu posmívali, mezi něž se počítám a neméně výtečný Jared Leto, který je snad ještě vyhublejší. Jeho úloha byla možná trochu vděčnější a řekněme náročnější, což ale na situaci moc nemění. Chvílemi se k nim přidává ještě solidní Jennifer Garner, která ale zůstává po celou dobu ve stínu. Právě herci pomáhají překlenout Valéeho nedostatky, mezi které patří především přetažená stopáž, protože místy film stojí na místě a nikam se neposouvá a být tak o patnáct minut kratší, mohl být sevřenější a svižnější. To, že tu chybí silnější emoce, nepokládám za až tak velkou chybu, protože tvůrce nechce vzbuzovat přehnaný soucit. Ve výsledku tak je Dallas Buyers Club výborným komorním snímkem, který nepřináší nic nového, jeho konec je logicky jasný, a stojí a padá s fantastickými klíčovými hereckými výkony, které byly po právu oceněny Oscarem. Jeana-Marca Valéeho se vyplatí sledovat. 80% ()

JohnMiller

Z tohoto potmehúckeho nevýrazného filmu sa nakoniec vykľula celkom podarená perla ktorá si nomináciu na Oscara určite zaslúžila. Na to s koľkými problémami súperili tvorcovia popri natáčaní (nízky rozpočet a málo času) ide o skvelo spracovanú tému, ktorá síce nepatrí medzi moje topky (skutočný príbeh atď) ale práve preto majú moje plné uznanie. Zaujať mňa ako diváka nie je vôbec jednoduché. Škoda, že snímka nezískala Oscara za najlepší film, podľa mňa si to zaslúžila. Musím pozdvihnúť masky a herecké výkony Matthew McConaugheyho a Jareda Leta.. Druhého spomenutého som nikdy nemal rád ale rola transsexuála mu náramne sadla. ()

dom156

Přijde mi, že Matthew si libuje v těchto velmi obtížně uchopitelných rolích. Jednou musí nabrat x kilo svalové hmoty, poté musí zhubnout několik x kilo a tak pořád dokola a už je to na něm (na vzhledu) pomalu i znát, jak se svým tělem kvůli daným rolím furt cvičí. Pro mě je mezi top 20 nej herci. Film mě po celou dobu bavil a klobouk dolů, jak se s tím Rob popasoval a snažil se pomoct stejně nemocným. Nicméně autoři se snaží hrát po celou délku filmu na city a nějak se to u mě minulo účinkem. To je tak hlavní důvod proč nedávám plný počet hvězdiček. I tak ale rád tento snímek doporučím. ()

Dont

Film předchází větší pověst než je jeho skutečná kvalita, ale především díky hercům a jejich vcítění se do rolí je na co koukat a film nenudí. Matthew McConaughey to s dietou fakt přehnal, snesl bych ho i o něco více při těle, v první třetině mě bavily jeho rádoby drsňácké výlevy, ve druhé třetině ho v zábavnosti vystřídal roztomilý Jared Leto (ten má ty feťáky asi už napořád), poslední třetina na můj vkus až moc cílila na charakterní lékařku. Příběh je tak ve výsledku spíše pohádkou pro dospělé, kterak se sebestředný pitomec postavil vypočítavému doktorovi a pochybně nastavenému systému schvalování léků, stal se nespravedlivě pronásledovaným dobrodincem, který se jen snažil pomáhat všem okolo a finanční zisk postavil zavedením rovného poplatku až na druhou kolej. ()

Aleee89

Film, který svým stylem a vzezřením přesně zapadá do oscarových škatulek. Podobný námět jsme určitě neviděli poprvé a naposledy, ale tady je potřeba ocenit zpracování. Líbilo se mi, jak Klub poslední naděje nebyl prvoplánově slzopudný, jak sází na syrovost, drsnost, střízlivost a hlavně herecké výkony. Myslím, že Oscar letos poputuje k McConaugheymu. Jeho homofobní a vychrtlý kovboj bojující s AIDS, který projde velkou vnitřní proměnou, byl vynikající. Klub poslední naděje mě nestrhnul, ale jako celek jej spíše chválím. A opět je tu ona kouzelná věc - je to podle skutečnosti. ()

Skip

Klub poslední naděje nepatří k nijak příjemným filmům, ale rozhodně se dostane pod kůži a zažere se tam hodně hluboko. Velmi silné téma a skvělý herecký výkon Matthewa McConaugheye, který se z obyčejného chlápka, měnícího roli od role pouze barvu, styl a střih ohozu, změnil ve skutečného herce. ()

kajas

Trvalo mi téměř polovinu filmu, než jsem se dokázala srovnat s Mattovým fuckováním v každé druhé větě (a s jeho rolí celkově). Dokonce jsem cynicky doufala, že Ron každým dnem zemře, jelikož jsem s ním opravdu nesympatizovala. Naštěstí se postupem času ukazuje v lepším světle a jeho boj s lékaři a farmaceutickými společnostmi je ve výsledku docela zajímavý. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že mi Mattův výkon rozhodně nepřipadal tak odzbrojující (Jared zaujal mnohem více) a opravdu mě velice mrzí, že Akademie rozhodla v jeho prospěch. Leovi doporučuji před natáčením dalšího filmu zhubnout dvacet kilo, více k získání Oscara není potřeba. ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

27.01.2024

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Velice nepříjemná zpráva nás zasáhla krátce před koncem roku – oceňovaný kanadský režisér Jean-Marc Vallée zemřel nečekaně v pouhých 58 letech. Filmař stojící za oscarovým Klubem poslední naděje,… (viac)

Ben Foster jako Jan Žižka

Ben Foster jako Jan Žižka