Adaptace nedávno vydaného a záhy velmi populárního románu Sussany Clarck. Odehrává se v Anglii na počátku devatenáctého století, kde již po staletí nepraktikovanou magii hodlá zpět na světlo světa uvést mág Mr. Norrell. Poté co šokuje všechny teoretické mágy co jich Anglie má a podmaní si celý Londýn až po nejvyší politické kruhy, získává nadaného žáka Jonathana Strange. Mladík ovšem záhy svými schopnostmi předčí mistra. Jenže magie je dobrý sluha ale zlý pán. A tak dochází k souboji mágů, který nás provází napoleonovskou Evropou přes Itálii a Španělsko zpět do Angliie k magickému vyvrcholení. Příběh, v němž nechybí magie, láska, intriky a fantaskní světy. (catr)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (8)

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015)

BBC mě zase jednou potěšila až za roh. Knihu jsem sice nečetl (ale přečtu), takže jsem nemohl výsledek srovnat s předlohou, ale s tím, co jsem viděl, jsem absolutně spokojen. Příběh evidentně vychází ze starých anglických příběhů, které se velmi liší od příběhů J. R. R. Tolkiena. Elfové jsou v obou případech sliční, ale tady jsou extrémně nebezpeční a záludní, což mi vyhovuje, protože mám radši Terryho Pratchetta a Andrzeje Sapkowského. Ještě jednou musím zopakovat, že byl Marc Warren výbornou volbou pro postavu Krále elfů, protože byl krajně přesvědčivý stejně jako Eddie Marsan v roli pana Norrella. Do seriálu se mi z nějakého záhadného důvodu příliš nechtělo, ale hned od první epizody jsem se od něj nemohl odtrhnout a výborně jsem se bavil. ()

Chapter One: The Friends of English Magic (2015) (E01)

Nevím, co jsem přesně čekal, že uvidím, ale první epizoda mě rozhodně potěšila. Takovou směs tajemna, inteligentního humoru a dramatu doplněnou o zajímavě ponurou atmosféru jsem fakt neočekával a o to víc mě nadchla. Bertie Carvel se do role pana Norrella perfektně hodí a rozradostnil mě Marc Warren, který byl vynikající jako pan Čas- na- čaj v Otci prasátek. ()

Chapter Two: How Is Lady Pole? (2015) (E02)

I druhá epizoda byla velmi dobrá, jen už v sobě neměla ten moment překvapení. Musím přiznat, že mě nejvíc baví scény s Králem elfů/skřítků nebo o koho vlastně jde a realita na mě působí trochu rušivě. Dějová linie s Marcem Warrenem mi silně připomíná knihy Terryho Pratchetta o boji čarodějek proti říši elfů a to já rád. ()

Chapter Three: The Education of a Magician (2015) (E03)

Dění kolem vévody Wellingtona beru spíše jako humornou vsuvku, potěšil mě častější výskyt Marca Warrena a devastační vliv jeho postavy na osudy těch, kteří se dostanou do centra jeho zájmu. ()

Chapter Four: All the Mirrors of the World (2015) (E04)

Ani na čtvrtý pokus jsem nenarazil na nekvalitní epizodu. Při sledování tohoto dílu mě trochu mrzela jediná věc, z děje se skoro vytratila říše víl/ elfů a nebýt experimentu pane Strange s králem... ()

Chapter Five: Arabella (2015) (E05)

Tentokrát jsem se bavil výborně od začátku až do konce. Král elfů řádil jako utržený ze řetězu, pan Strange se v Belgii uchýlil ke staré magii ( a stálo to za to) a události kolem Arabelly byly pěkně propracované a překvapil pan Childermass. Kvalitní epizoda. ()

Chapter Six: The Black Tower (2015) (E06)

Šestý díl se mi prostě musel líbit. Jonathan Strange mě málem připravil o bránici, jednu chvíli uvažoval o odchodu do divočiny, aby se v další scéně objevil v Benátkách. Tam by se to poustevničilo:) Jinak mi epizoda přinesla dostatek dění v "Zemi za zrcadlem", skvělou myší dietu a spoustu intrik. ()

Chapter Seven: Jonathan Strange & Mr Norrell (2015) (E07)

Obával jsem se toho, že závěrečná epizoda přinese zkratkovitý šťastný závěr, ale ukázalo se, že jsem se bál úplně zbytečně. Sedmý díl byl propracovaný, nic neuspěchal a hlavně nepřišel s prvoplánově šťastným koncem, na který by v americké produkci jistě došlo a davy šťastných lidí v ulicích by tleskaly. Naštěstí je seriál britský, takže jsem si přišel na své, aniž by mi někdo vnucoval hektolitry patosu a falešného štěstí. ()