Adaptace nedávno vydaného a záhy velmi populárního románu Sussany Clarck. Odehrává se v Anglii na počátku devatenáctého století, kde již po staletí nepraktikovanou magii hodlá zpět na světlo světa uvést mág Mr. Norrell. Poté co šokuje všechny teoretické mágy co jich Anglie má a podmaní si celý Londýn až po nejvyší politické kruhy, získává nadaného žáka Jonathana Strange. Mladík ovšem záhy svými schopnostmi předčí mistra. Jenže magie je dobrý sluha ale zlý pán. A tak dochází k souboji mágů, který nás provází napoleonovskou Evropou přes Itálii a Španělsko zpět do Angliie k magickému vyvrcholení. Příběh, v němž nechybí magie, láska, intriky a fantaskní světy. (catr)

Lischai

Strange a Norrell je pohádkovější než brutální a dekadentní Penny Dreadful. Je tu víc elfů, kouzel v dešti a důstojných gentlemanů než potrhaných mrtvol a chlípných zrůd - a trochu mi to by to bylo líto. PD nastavila laťku tomu, jak viktoriánská magie může vypadat a JS-MN proti tomu vypadají trochu televizně. Na druhou stranu mají ucelený, hezky odvyprávěný a konzistentní příběh, což třeba o PD říct nešlo. Seriál má 7 dílů a můj dojem postupně vzrůstal od 3* okay-ish úvodu, přes několik docela napínavých 4* dílů ve střední části až k 5* finále. Konec, kde se složí všechny linky dohromady, je vážně super, ale chápu, pokud k němu někdo v drsné konkurenci jiných seriálů nedoputoval. ()

ReneeS

Po první epizodě, která mi vůbec nedávala smysl, jsem raději sáhla po knize. Dočetla jsem a říkala si, tohle se nadá zfilmovat. BBC se s tím prala jak nejlépe dovedla. Na pohled nádherné, dějově chaotické a zkratkovité. Nedovedu říct, jestli to dává smysl těm, kteří knihu nečetli, nejsem si tak úplně jistá, jestli dává smysl samotná kníha, spíš bych se příkláněla k tvrzení, že nedává.V posledních dvou epizodách se však podařilo vybudovat napětí, jaké mohou jiné miniserie téhleté jen tiše závidět. Tak jak jsem byla na začátku rozpačitá, tak jsem po skončení potěšená. Je zbytečné se snažit rozklíčovat jednotlivé motivace nebo se babrat v tom, jak tenhle svět vlastně funguje a co za tím vším vězí (toho jsem si užila dost při čtení knihy a stejně to k ničemu nebylo). BBC se hodně snažila a herci tomu nemálo napomohli. Eddie Marsan byl skoro tak iritující Norrell jak jsem si ho představovala a Marc Warren má očekávání daleko předčil. Výkony mnoha dalších byly velmi dobré, ale vypisovat všechny by nemělo smysl. Plusové body za konec. ()

filmmovier

Perfektní. Další vysoko vysokorozpočtový projekt BBC plný naprosto luxusní atmosféry starého Londýna, starých sídel a se spoustu magie. Tmavé barvy, strhující herecké výkony, hudba, scénář, příběh... to vše na jedničku a dovedeno k dokonalosti. Knihu jsem nečetl, ale tato adaptace ve mně zájem o knížku, o které jsem si myslel, že bude strašná, probudila, a to velký. Realistické viktoriánské kulisy, drahé kostýmy, honosná mluva, anglická elegance, naprosto jiný pohled na historii, souboj dobré a černé magie i láska. To vše tahle nová série obsahuje a vše funguje na výbornou. Herci jsou sice neznámí, ale perfektní, mě se tady ale nejvíc líbí Marc Warren, který mě dostal už v Mušketýrech jako Rochefort, je to sakra sympaťák a tady to opět dokázal jako temný elf. Navíc atmosféra díl od dílu houstne, napětí stoupá a z hlavních postav jsou čím dál větší šílenci, takže mi můj instinkt říká, že finále bude opravdu stát za to. A protože druhá série asi nebude (vzhledem k rozsahu předlohy) troufám si říct, že máme nejlepší minisérii letošního roku. BBC prostě pořád neskutečně boduje a opět mi potvrdilo, že Briti jsou prostě světové jedničky. 100%. ()

ywo666

Solídna viktoriánska čarodejovina. Niečo medzi Harrym Potterom, Prestige a Penny dreadfull. Najlepšie na tom celom je obsadenie a vývoj postáv. Takmer nikto na konci neostane taký ako na začiatku. Postavy aj dej sa posúvajú veľmi zaujímavým spôsobom. História sa mieša s fantasy. Chudák Napoleon padol kvôli mágií. Všetko do seba zapadá. Finálne kvalitne vygradovalo. Škoda, že miestami je to trochu úlet a človek len krúti hlavou. Ale bavil som sa 80% 4*. ()

misterz

Naozaj nádherný fantasy seriál, akýsi mix rozprávky, romantiky a mytológie. To všetko za účasti úžasnej výpravy a kostýmov predviktoriánskeho Anglicka. Niektoré momenty ma dokonca humorne pobavili, najmä v spojitosti zabudovávania mágie do reálnych udalostí. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na E. Marsana, ktorého herecké majstrovstvo si tu divák užije do sýtosti, aj keď bol na obraze trochu menej ako jeho náprotivok. 7 hodín filmovej pohody a pekného fantasy príbehu. Slušný nadpriemer. 80/100 ()