Paranoid Park

Paranoid park, je místo v americkém Portlandu, kde se pravidelně setkávají mladí skateboardisté. Jedním z nich je Alex, který kromě problému typického pro mladou generaci, řeší i rozvod rodičů a nepříliš idylický vztah s přítelkyní Jennifer. Všechny tyto problémy se pro něj stanou podřadnými v okamžiku, kdy Alex nechtěně způsobí smrt člena bezpečnostní stráže. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

daEmoNickY odpad!

Příklad filmu, který je dobře udělaný ale jinak je naprosto o ničem. ________ HERECTVI ________ Jak mě herecké výkony nezajímají, tak tady se hlavní hrdina téměř dotkl takového velikána jako je Steven Seagal http://peet.files.wordpress.com/2007/05/pictures_seagal_emotion_chart.jpg . Francouzští herci jistě pilně studovali jeho vrcholný výkon kde hrál s JCVD http://video.google.com/videosearch?q=steven+seagal+and+van+damme . ________ HUDBA ________ Občas tam zahraje nějaká vážná hudba a lá http://www.csfd.cz/film/5393-2001-a-space-odyssey/ . ________ VYPRAVENI ________ Sice jsou události neuspořádané, přeci jen se jedná o vzpomínky díťěte, ale i tak se jedná o klasické občasné - BUM! - události co mají udržet očekávání rozpletení zápletky a probut spáče. ________ Kluk jakoby si třídil myšlenky, tj. prožívá některé věci déle a více než jiné (zvlášť ty s jeho holkou), občas je paranoidní .... Vyprávění je ostatně velmi podobné vyprávění a úvahám jiného caparta v http://www.csfd.cz/film/215433-kino-no-tabi/ . ________ Zpočátku jsou (cosi jako) kapitoly, oděleny záběrem na kluka jak píše deník venku na laviččce . Něco podobného bylo použito v http://www.csfd.cz/film/10135-forrest-gump/ . ________ V tomto odkazu je jak vystavět poměrně rychle příběh http://www.advancedfictionwriting.com/art/snowflake.php . ________ ROZOSTRENY OBRAZ ________ Když kluk s vzpomíná jak s někým mluvil, tak je nějaká část obrazu vždy zamlžená (rozostřena). Jednak si všechno nepamatuje a druhak ________ DOKONALA VYMLUVA ________ Ať je na tomto filmu cokoli špatně, tak se to dá jednoduše obhájit - vždyť se jedná o klukovi vzpomínky! Do některejch věcí radši nerejpat. ________ DOPORUCENE FILMY ________ http://www.csfd.cz/film/116212-machinist-the-maquinista-el/ , http://www.csfd.cz/film/6995-memento/ . ________ ZAJIMAVĚ PODOBNE POSTREHY ________ Bluntman, Sobis87 ()

Tommy987

Po fantastickom Elephantovi a skoro rovnako skvelých Posledných dňoch je to Van Santov obrovský prepad. Kým tie dva filmy napriek svojej "vyprázdnenosti" a nezaujatému rozprávaniu dokázali človeka odrovnať, Paranoid Park už je len kŕčovité opakovanie štylistických prvkov Elephanta (podobná rozprávacia štruktúra, doslova kopírované zábery - dlhé prechádzky chodbou a pod.) a jeden veľký manier (načo toľko rozostrených obrazov?!). Pozitívom je celkom dobrý soundtrack (i keď ani tam nechápem, prečo musí byť taký veľmi rôznorodý.. máme tu všetko od Beethovena až po hip-hop) a príjemne "odmeraný" výkon hlavného hrdinu. 5/10 ()

Marqta

Zajímavá kamera a zajímavé pojetí. Celý příběh je vyprávěn hodně na přeskáčku, což by samo o sobě nemuselo znamenat vůbec nic špatného. Ovšem na mě to působilo tak, že jsem se v ději naprosto ztrácela a na začátku jsem vůbec neměla tušení o čem že by to mělo být ( když po 10 minutách na sebe žádné scény nenavazovaly)- možná to byl účel. Ale mělo to za následek, že po většinu filmu jsem se spíš nudila a říkala si, jestli se někdy aspon část z toho vysvětlí a jestli se tam někdy začne něco dít - což už asi účel nebyl. Chvíli před koncem jsem si začínala myslet, že do sebe všechno konečně zapadá a že jsem konečně film pochopila a jakkoli je zvláštní, že se mi z odstupem nezdá tak špatný. Ale poslední scény mě zase vrátily k domněnce, že to jde naprosto mimo mě. A tak to zůstalo i na konci. Asi jsem něco nepochopila, nebo mi to možná jenom nesedlo. Třeba jestli se na tenhle film podívám někdy znovu najdu to co jsem přehlédla, nebo mi začne dávat smysl, ale nevím jestli najdu odvahu se na to někdy podívat znovu. ()

Stanislaus

Paranoid Park je zejména místy hodně nepřehledný a matoucí a někdy mi chvíli trvalo, než jsem se správně zorientoval (pokud to vůbec šlo). Námět je zajímavý a poutavý a vypráví nelehký příběh ze života jednoho teenagera, který není prvním ani posledním z celé řady. Některé scény byly opravdu pěkně vizuálně vyřešené, ale suma sumárum mě tento film nezasáhl tolik, abych o něm mohl déle přemýšlet. Zkrátka potenciál zde byl, ale zůstal kdesi nevyužitý. ()

whitas

Jsem překvapený nízkým hodnocením tohoto snímku a z některých komentářů mi vyplívá, že mnozí film příliš nepochopili. Klišé? - Vůbec, rád bych tedy slyšel nějaký příklad. Deníková struktura vyprávění? - Já si představuju deníkovou strukturu vyprávění tak, že se rozvíjí den po dni, a ne náhodné cestování časem mezi vzpomínkami hlavního hrdiny, který spíše odpovídá lidskému proudění myšlenek. Tendenční vyprávění? - Děj se neustále bez jakéhokoliv varování přemisťuje v prostoru a v čase, některé scény se objeví dokonce dvakrát a divák si uvědomí že tato sekvence patří časově jinam, než kam ji původně řadil. Je to jako skládání mozaiky z mnoha maličkých střípků, v nichž se "rozvíjejí" dvě jednoduché dějové linie. Ale to jak jsou vyprávěny nutí diváka, aby byl neustále v pozoru. Gus Vas Santovi nešlo o to vyprávět jak to bylo, ale jak si to pamatuje hlavní hrdina. Proto zpomalené záběry, zamlžené pozadí, střídání 8 a 35mm materiálu. Dle mého jde o neskutečně vynalézavé dílo, které ale asi bohužel nezanechá v našich končinách větší ohlas. ()

• Paranoid Park zaujal redakci prestižního časopisu Cahiers du Cinema natolik, že dílo zařadila mezi deset nejzajímavějších filmů roku 2007. [Zdroj: AČFK] (POMO)
  • Gus van Sant za film dostal výroční cenu na festivalu v Cannes 2007. [Zdroj: AČFK] (POMO)

Cinepur CHOICE 2008 - Nápadný půvab filmu

Cinepur CHOICE 2008 - Nápadný půvab filmu

24.11.2008

Filmový festival Cinepur CHOICE se po loňském úspěšném debutu rozšiřuje na 5 sekcí a filmy představí v 9 promítacích prostorách. Festival orientovaný na nejprogresivnější trendy současné… (viac)