Dogtown and Z-Boys

Agresivní styl jízdy na skateboardu Z-Boys, kteří původně jezdili na surfech v té době neupravených plážích Los Angeles ve čtvrti Dogtown. Časem zjistili, že když nefouká vítr a nejsou vlny, tak se nemusí nudit a můžou své triky trénovat i na souši na skateboardech. Snímek ukazuje životní cesty hlavních skateboardových osobností sedmdesátých let: Tony Alva, Stacy Peralta a Jay Adams. (Calid)

Jara.Cimrman.jr

Stoupnu-li si zase někdy na skateboard, tak bez nějakého zvláštního tréninku do tří sekund předvedu své parádní číslo - nekontrolovaný pád na hlavu. Mám totiž mimořádně vyvinutý nesmysl pro rovnováhu a proto se nestabilním podložím raději vyhýbám. To však neznamená, že bych se občas nemrkl na ty, na která zemská gravitace příliš nepůsobí a Z-Boys rozhodně nejsou špatnou volbou. Jen jsem trochu čekal, že uvidím něco trochu jiného než ve filmu, ale ono to asi nešlo, když se vypráví v podstatě stejný příběh. Zase tak moc to nevadí, protože archívní záběry jsou parádní a názory jezdců zajímavé, ale touhu znovu prásknout hlavou o beton to ve mně vyvolat nedokázalo. ()

Hawaj

Špičkovej dokument, kterej nastartoval retro vlnu skateboardingu a znovu přivedl na světla ramp starý legendy. Pro mně osobně je to vzpomínka na mládí se skejtem od roku 1978 a moje idoly. Jde vlastně o vzpomínku a ohlednutí za životem samotného režiséra, který byl ve své době skateboardovou hvězdou a později spolumajitelem legendární firmy Powell Peralta a zavedl tradici firemních skejtových videí. Tento dokument později inspiroval film Legendy z Dogtownu. ()

Algen

Tak přesně takhle si představuji skvělý dokument. Spousta informaci, ovšem podávané postupně a doplněné pauzami s dobovými záběry a skvělou muzikou. Je vidět, že Stacy Peralta kromě skateboardingu také ovládá filmařinu. Doporučuji shlédnout i těm, kteří sport a sportovní dokumenty moc nemusí, tak jako já. ()

Frajer42

Skateboarding mi vůbec nic neříká a tento dokument mi také nepřišel nijak závratně zajímavý, takže úplně nerozumím tomu, jak se prokousal tak vysoko a proč tu k dnešnímu dni stojí 88 %. Nikoho ze zúčastněných jsem neznal. Pouze jsem znal hru pojmenovaou po Tony Hawkovi, která mě taky absolutně nebavila. Dvakrát jsem u tohoto dokumentu dokonce očka zamhouřil. Je příšerně stereotypní. Ale alespoň jsem si rozšířil znalosti o kupu informací z oblasti skateboardingu, které už nikdy nevyužiji. Dávám hvězdu ať nejsem za úplného čůráka. A není to pouze proto, že mě absolutně neoslovilo téma, ale ani se mi vůbec nelíbila forma. ()

Popluh

Parádní dokument, který se dá doporučit samostatně či jako jakýsi doplněk k Legendám z Dogtownu (či obráceně). Každopádně je vidět, že Peralta kromě skateu výborně rozumí i filmu. Jako celek je Dogtown and Z-Boys nesmírně vyvážený, Peralta parádně pracuje s hudbou i postupným dávkováním informací a ví, kdy scénu nechat vyznít a hned nespěchat dál, což se hodí hlavně po konci "zpovědi" Jaye Adamse. Zkrátka opravdu podařený dokument po kterém vás zamrzí, že jste nemohli být přímo přitom, byť je Peraltův dokument výborným zprostředkovatelem. 80 % ()

• Jedním z důvodů, proč se Sean Penn podílel na dokumentu jako komentátor byl ten, že sám žil a surfoval v Dogtownu a jeho blízkém okolí. (HellFire)