Trhák

• angličtina Blockbuster
všetky plagáty
TV spot 2
Komédia / Hudobný
Československo, 1980, 94 min (Alternatívna 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (viac)

Panu Jíšovi se podařilo udat na Barrandově svůj první scénář. Už ve fázi přípravných prací s hrůzou zjišťuje, že filmaři naprosto obešli jeho záměr - místo sondy do života současné vesnice připravují velkolepou hudební show, o níž jsou přesvědčeni, že bude divácký trhák. Hned první záběry hovoří za mnohé. Do obce Lipovec přijíždí elegán, kterého všichni místní funkcionáři i prostí občané vítají zpěvem a tancem, neboť tento kýžený odborník jim má svými progresivními metodami pomoci zvýšit hektarové výnosy. Natáčení pokračuje v podobném duchu a novopečený scenárista se nestačí divit... (oficiálny text distribútora)

Garch

Zdá se, že ne každý pochopí a ocení parodii takových rozměrů :-) PS soundtrack si pouštíme dodnes. (Ještě sehnat Kapelu na bruslích...) ()

matmanX

Trhák celou dobu kolísá mezi geniální satirou filmového průmyslu a zoufale nudným muzikálem. Bohužel toho druhého je tady mnohem víc, než prvního. V době vzniku asi mohlo pobavit srovnání s normalizačním trashem, ale dnes odkazy vyčpěly a zůstala a jen ta napodobovaná trapnost. Doporučuji sledovat s prstem připraveným na tlačítku fast forward před většinou písniček, pak se z toho stane skvělá půlhodinová komedie. ()

Caine

Kdyby se z Trháku vystříhaly všechna hudební a taneční čísla (jak tady někteří navrhují), tak by asi utrpěla základní dějová linie! Myslel jsem původně, že úplně každý pochopil o čem to je. O tom, jak ze scénáře na dramatický film z vesnického prostředí udělá studio a jím zvolený režisér nehoráznou tanečně-hudební revuální pytlovinu. Něco co bude sice možné pověsit na zeď vedle Kapely na lyžích a Kapely na bruslích, ale také noční můru pro začínajícího scénáristu a v neposlední řadě pro produkčního... Je to bláznivá komedie se vším všudy, s obrovským množstvím kvalitních gagů. Když o utrpení scénáristově točí bros Coenos, tak to všichni obdivují skoro automaticky. Já si svou krásu našel i v tomhle. *Jestli chcete někoho za tento film kritizovat, tak jedině Vozába! Protože pan Spálený dobrý, ale ten Vozáb - to je dřevo. To bude muset někdo předabovat!* Holt - když tě dívka zradí, to se může stát, zůstane ti Zetor - věrný kamarád! ()

Gagner

Nechápu slabé hodnocení, ve srovnání s jinými klenoty československé komedie je tohle rovnocený snímek a dokonce mému srdci bližší a to nemám rád muzikály. Na "rapla" Čepka a slavnou scénu s výbuchem nikdy nezapomenu. :)) ()

arcticsky

I přes parodickou nadsázku je to podivná komedie za účasti některých poslabších hvězd i hvězdiček. Nemyslím, že by tady byli Podskalský a Smoljak se Svěrákem v nějaké obzvláštní formě. Na hranici průměru, ale pár slušných gagů se najde. Jedničkou je zde Čepek. ()

waits

Na Svěráka/Smoljaka slabý film, který dokonce občas klesá pod (no jo, moji) přijatelnou hranici vkusu. Příspěvek (aspoň doufam) parodující tzv lidovou zábavu v dlouhé scéně přeskakující z dobově oblíbených Fešáků ke oné dívčí skupině (a ten dudák, jehož střídá jako v nějakém surrealistickém snu parádní Jana Kratochvílová!), jejíž jméno jsem už zapomněl nakonec dopadá jako ono parodované - jako nudné a blbé představení pro všechny a nikoho. Na druhou stranu řada vynikajícíh gagů, naprosto dokonalý Petr Čepek v roli producenta a mistrné balancování na hraně kýče v pěveckém podání Juraje Kukury (Seksem sek sem, Jen já a vy, Nech boruka žít). Suma sumárum, nakonec se na tuhle blbinu vždycky rád podívám. ()

LuccinyFilmy

Kde je ten had, měl se připlazit už po broucích! --- To se nedalo stihnout. Babka, která se nemůže odtrhnout od okna a myslivec stojí jako zaražený ... Ty vtipy tam jsou, ale celkově to na standardní úroveň Smoljak/Svěrák nedosahuje. No a taky je to úplná šílenost. ()

Vesecký

Tak tento film jsem nikdy neměl rád. A dneska jsem si ho vychutnal. Proti jiným scénářům dvojice Svěrák - Smoljak je sice tento slabší, děj je takový nijaký a chaotický, však se jedná o natáčení filmu, které vždycky probíhá na přeskáčku. Trochu mi vadily ty neostré a přesvětlené záběry "natáčených" scén, snad k odlišení, co je součást natáčeného filmu a co je skutečnost. Ale dvě skutečnosti film posouvají výš. Jednak hezké a vtipné písničky našich známých zpěváků té doby (plus Juraje Kukury s nesmrtelným "Nech brouka žít" a "Sek jsem sexem"), takové se už dnes neskládají. A pak řada vtipných průpovídek. ()

malenfant

Tenhle film je, je a je Dokonalý. Stále se na něj dívám, stále mi tečou slzy smíchu a pokud si alespoň několikrát do měsíce nepustím osvědčené hlášky, zachvacují mne abstinenční příznaky.... Kravina na kvadrát, výplod šílence, debilní paskvil... já jsem Jíša...to mě nezajíma člověče, neumětelové, nýmandi, nuly...pojďte dál...dobrý den...prosím, posaďte se...děkuji...tak to budeme točit...opravdu?...ano, už je to v produkci, všichni byli nadšeni, to byl produkční, ten co tu byl...ano...? ()

mh.mail

70% - Je zajímavé, že samotní tvůrci, pánové Svěrák se Smoljakem a myslím, že i Zdeněk Podskalský, se vyjadřovali v tom smyslu, že se jim Trhák vlastně nepovedl. Autoři mají na takový pocit určitě právo, protože jenom oni vědí, co původně zamýšleli. Ať je to, jak chce, pro mě je důležitý výsledek. Myslím, že vznikl kultovní film (ač ten termín nemám rád) plný gagů, hlášek a chytlavých melodií. Forma, kdy se mísí dvě dějové linky - natáčení filmu a jeho obsah - a hranice mezi nimi je velmi neostrá, sice trošku ztěžuje orientaci, ale já se vždycky srdečně bavím. ()

Lapacka

Film, který šel do kin když mi bylo deset. Děj je sice poněkud kostrbatý a neučesaný, po té první hudební scéně "na návsi" má člověk dojem, že sleduje sestřih nejlepších gagů z nějakého potrhlého seriálu, jenže co naplat, je to prostě Trhák a legendární hlášky našich školních let: "Nech brouka žít...", "Sek' sem sexem". apod. Jinak viděno, dnešníma očima podivuhodná směs scének jako z divadelních her Smoljaka a Svěráka a revuálního filmového vkusu Zdeňka Podskalského. Zaražený pilot a pošťačka, která se nemůže odtrhnout od okna... K tomu solidní obsazení, budoucí emigranti Kukura, Matuška nebo Jana Kratochvílová, potom Jiří Schelinger, výborný Petr Čepek, Zagorka... film, který po technické stránce rozhodně pár chyb má, ale který prostě naznačil dobu, kdy se do kin vrátil vtip a začalo se "blýskat" na lepší časy. --- Hodnocení jsem po dalším shlédnutí filmu vylepšil, je čím dál lepší. ()

J R C Pecuchet

Pro mne asi nejslabší film dvojice Svěrák - Smoljak pod režijním vedením Zdeňka Podskalského. Nápad, realizovat námět formou hudební revue je to zajímavý, co se týče hereckého obsazení a výpravnosti filmu, tak je na svou dobu velmi bohatý, ale film jako celek působí spíše jako laciná kopie zahraničních muzikálů. Nebýt hereckých výkonů pana Petra Čepka a pana Ladislava Smoljaka, nebo vtípků tipu "Kde je ten had, já ho roztrhnu", tak bych dal stěží jednu hvězdu. ()

HouseMK

Opravdová srdcovka, kterou člověk prostě nesmí brát vážně. Je to jedna velká haluz, od začátku až do konce, a tvůrci si dělají z vážných diváků nehoráznou srandu. Takový "film o filmu", který z měl ze skromného venkovského dramatu udělat světovou šou se socialistickými hity, kde se z kapitalistického šlechtice vyklube povrchní nízký člověk a naopak zemědělský inženýr sloužící lidu zaslouženě získá slávu i lásku krásné učitelky. Písničky se můžou zdát hloupé, ale mají svou poetiku a pro mne jsou nezapomentelné. A celý film stojí na hláškách, gazích a spoustě známých hercích a zpěvácích v rolích hlavních i vedlejších. Jestli přes to všechno chcete tento film zadupat do země, vzpomeň na píseň a "Nech brouka žít!" ;-) ()

fisus

Po shlédnutí Trháku na 46.ročníku KVIFF mám chuť přidat i šestou hvězdičku.Kdo neviděl projekci filmu s živě hranými písněmi na prknech Městského divadla KV,neví o čem mluvím a ani netuší,o co přišel! ()