Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

nickfisher

Avatar, lituji jediné věci, že jsem tu krásnou scenérii neviděl v 3D formátu a prišel jsem určitě o dokonalou ejakulaci při kopulaci a já zažil jen ejakulaci pri filmové onanii. Nicméně vizuálně je tak dokonalý, že si nechám ujít i ten pocit kopulace. ()

Liflaen

Tak to byl vskutku nádhernej film. Hezčí po stránce vizuální, příběhové jsem snad neviděl, až na pár výjmek. Překrásnej příběh. Nádherný Sci-fi, Cameron zazářil !! ()

milancecil

Nepopiratelně po všech stránkách mimořádné dílo, tak mimořádné, že utváří svou naprostou výjimečností vlastní kritéria hodnocení, neohrožený průkopník James Cameron nás diváky opět fascinuje tím, jak převratným způsobem daleko před ostatní posouvá limity možného ve filmové tvorbě, tentokrát emocionálně velmi silným a strhujícím příběhem z planety Pandora okupované a nemilosrdně kolonizované lidmi pro výskyt velmi vzácného nerostu, na Zemi nedostupného a obchodníky nesmírně ceněného, jejich bezohledná exploatace však naráží na dennodenní problémy zaviněné houževnatým odporem místních domorodých obyvatel, žijících v pozoruhodné, vzájemně obohacující symbióze se svým až magickým životním prostředím, a to tak harmonicky, že oni mohou být naopak pro lidi velkou inspirací, jak by právě lidé mohli lépe žít na své vlastní domovské planetě Zemi, brutální drancování a devastace však neústupně pokračuje, konflikt se rozrůstá a eskaluje v impozantním, dech beroucím finálním zuřivém střetu, který snad nikoho z diváků nemůže nechat na pochybách, na kterou stranu by se měl i on v myšlenkách přidat, s kým má soucítit a společně s ostatními se statečně bít, vždyť přece i na něm závisí vítězství a tak i šance na záchranu planety budoucím generacím, nádherné, naprosto impozantní, s čímkoliv neporovnatelné, bravo. Zajímavý komentář: Fridecka ()

voleman

Tak Avatara jsem poprvé viděl v kině ve 2D a musím říct, že to sem z něj až tak moc nadšený nebyl. Asi jsem měl přehnané očekávání a tehdy to bylo tak na 4*. Asi tak po měsíci když jsem slyšel všechny ty pozitivní ohlasy na 3D verzi tak jsem se na něj rozhodl jít podruhé. Musím říct že to se vyplatilo, protože již jsem věděl co mně čeká a 3 déčko tomu rozhodně pomohlo. Podruhé jsem si už užíval všechny ty dokonalé efekty a Pandorskou přírodu a bylo to opravdu vynikající. Příběh filmu je sice možná slabší, ale má poměrně silné poselství, které by se rozhodně mělo respektovat. Efekty jsou dokonalé, herci také ujdou a hudba je také povedená. Cameron jen znovu potvrdil, že je jedním z nejlepších režisérů. 90% P.S. Avatar na Blu-ray vypadá opravdu fantasticky. ()

milo_wade

Omlouvám se, ale já pořád nevím co jste na tom takového suprového viděli :( je mi líto...ale co u každého filmu je někdo kdo jde proti proudu...ani mne neláká další zhlédnutí. Bohužel. ()

Luteka

Triky pěkné, příběh stoprocentně americký s maličkým náznakem satiry, děj očekávaný. Nemohu říct, že toužím tento film vidět znovu, ale pokud se tak stane, tak se asi neoběsím. ()

Norfice

Myslím si, že kdybych tento megafilm viděl v kině a ve 3D užil bych si ho více a v celé své kráse. Doma na dnes už obyčejné FullHD televizi to značně ztrácí svou jiskru, ale jak se říká pořád lepší než drátem do oka. Nemluvě o některých, kteří se řadí mezi takové idioty, slabošské nýmandy a neuctyhodné tupce, kteří filmy stahují v kvalitách nižších než je HD nebo dokonce v CAM kvalitě. Takové počínání potom považuji za výsměch těmto filmům. Nicméně i tak jsem se vůbec nenudil a myslím, že i po shlédnutí ve FullHD kvalitě (bohužel ne ve 3D, což mě trošku mrzí) bylo co k vidění! Pečlivě propracovaný virtuální svět i příběh. Těším se na pokračování! ()

DeathTheKid

Na filmovém poli se objevil milník pojící dobrodružství pro celou rodinu, nevídaný svět a blockbuster s jistou vypovídající hodnotou. Mnohým se to nelíbí a mnohým zase jo, ale takhle už to s filmy chodí, vlastně se vším. Já se s klidem nechal unést florou a faunou Pandory a nacpal se tou krásou do syta. Taky by byla kokotina, aby takový - a tady se ten pojem opravdu hodí - megafilm měl běžnou stopáž. Cameron chtěl, abychom se zamilovali do děje, postav, jejich pocitů, abychom fakt věřili, že Omatiněco jsou skuteční. Já se do něj sice nezamiloval, ale mám ho rád, je to film s velkým F. A abych tu zas tak nestříkal blahem, ty zoomy byly v mnoha případech osinou v zadku a rozšířená verze taky moc nepřidala, spíš byla zbytečná. ()

venca163

Tak i na mě už to konečně přišlo. 2020 poskytnul spoustu příležitostí pro čumění na filmy a konečně jsem našel odvahu věnovat tomuhle veledílu 3 hodiny svýho života. Když Cameron točí "ten svůj standard", jako třeba tohle, tak je to prostě pořád dobrej film. I když je to absolutně černobílý, postavy jsou totálně předvídatelný, celý je to takový trochu trapný a, to tomu nikdo neodpáře, naprosto neoriginální. Ten příběh neni nic jinýho než přemaskovaná Pocahontas. Ale má to spád, hezky to vypráví a dobře se kouká na tu akci. Hashtag Cameron. #vetřelcivibes (75%) ()

Melios

Film, ktorý pred vyše 13-timi rokmi spôsobil v kinách revolúciu sa opäť a zas vrátil do kín. Tým, že som nikdy pôvodného Avatara, kvôli svojmu nízkemu veku, nemohol pri pôvodnom premietaní zastihnúť v kinosálach, som využil novú príležitosť všetkými desiatimi. I navzdory tomu, že som obrovský odporca 3D projekcií, keďže zastávam názor, že sa jedná o úplne zbytočnú technológiu, som si zakúpil lístok práve na tento typ projekcie. A po dopozeraní musím konštatovať, že je Avatar, pravdepodobne, jediná snímka, ktorej plný potenciál je naplno využitý až v ilúzii tretej dimenzie. Dej nemusím asi nejak zdĺhavo opisovať, jedná sa o kompletnú kopírku príbehu Pocahontas, no s modrými domorodcami. Úvodné minúty sa premietali v klasickom 2D formáte, no ihneď ako ste zavítali do džungle ste si mali nasadiť svoje špeciálne okuliare. Digitálne efekty sú aj po rokoch stále na úrovni. Nebál by som sa dokonca povedať, že Avatar svoju dobu natoľko predbehol, že technická stránka filmu, by bola nadpriemerná, i keby film vyšiel hoci aj včera. Po vizuálnej stránke sa jedná o dychberúce audiovizuálne porno, s prepracovanou flórou i faunou, no hlavne so svetom tak živým a pestrofarebným, až ma z neho neraz rozboleli oči. Herecké výkony taktiež nezostarli ani o deň. Aby som to teda zhrnul, oplatí sa zájsť na Avatara znova do kina? Za mňa určite áno. Síce nedostanete skoro žiaden materiál navyše, no ak ste nemali doteraz možnosť okúsiť Pandoru inak než, len na obrazovke televízora, môžem vám silne odporučiť aj 3D variant. Vždy som mal s týmito projektami gigantický problém. Buďto ma extrémne rýchlo rozbolela hlava či oči (ideálne oboje naraz) alebo film nikdy nevyužil svoj plný potenciál, aby mi to nikdy neprišlo viac, než ako predražený gimmick. No Avatar ma dokázal vtiahnuť do víru tohto čarovného sveta tak vierohodne, ako už dlho žiadna iná popcornovka. A ako bonus dostanete dlhšiu post-credits scénu, vábiac divákov na druhý diel. Na záver teda môžem povedať, len jedno: S radosťou si to zopakujem aj v decembri. ()

Danula13

Co říci, mnohonásobný vizuální orgasmus. Mám ale strach, že po odeznění euforie přijde kocovina, protože kromě tolik podařeného vizuálu Avatar nenabízí nic, kvůli čemu bych si jej chtěl doma čas od času pouštět. ()

Ploutev

Všechno už je v komentářích napsáno. Chabý děj( ono asi i sebelepší děj by vždy pokulhával za precizní " formou " tohoto díla ) - Ano. Chybí silné chvilky, které by si člověk zapamatoval - Ano. Dabing - ten samozřejmě nejde na vrub tvůrcům, ale byl otřesný ( zřím tě ). Plus ještě nejaké drobnosti. Ale ten vizuál, ten je prostě dokonalý. A nejlepší na tom je, že tuto technologii odteď určitě budou využívat i pro další filmy. Takže největší přínos tohoto filmu je, že od teď nebude nic aspoň stejně dokonalého jako tenhle film považováno za přijatelné a pro nás pro fanoušky to znamená více takových filmů, kde už tvůrce bude mít i čas a dost sil vymyslet i dokonalý děj, jelikož cestu k takovému vypiplanému obrazu už mají vymetenou. Navzdory všem výčitkám nemůžu dát jinak než 5*. P.S: Obrovká chyba tohohle filmu je, že od ted budu mít obrovský problém sledovat "normální" ne tak dokonalé, 2D filmy...:-) S odstupem času snižuji hodnocení na 4*, z důvodů které jsem psal výše... ()

Luksa

Avatar je pro mně v současnosti synonymum pro dokonalý film, ať již po technické, vyprávěčské či emocionální stránce. Ať už to vezmu z kteréhokoliv konce, od Návratu krále jsem nezažil v kině takhle dechberoucí podívanou, řekl bych. Je to film vypiplaný v každém detailu, audiovizuálně naprosto ohromující, se spoustou nezapomenutelných scén, s pořádnou dávkou emocí, slušným příběhem. Nenacházím jediný nedostatek který by mi rušil zážitek, a při vší té dokonalosti a pod naleštěnou fasádou nechybí srdce. Na Pandoru se budu vracet často a rád. Pozn. viděno nesčetněkrát, naposledy na blu-ray disku s novými scénami - nadšení z Avatara nevyprchává a když, tak neznatelně. 100% ()

ZkuKol

James Cameron to dokázal! Po 12 letech čekání, 8 letech vývoje a 3 letech mé osobní nedočkavosti dorazil do našich kin spektákl, jenž nesnese srovnání. James vybrousil klasický příběh v kouli (tvar jednoduchý, ale dokonalý) jenž hraje a září všemi barvy široko daleko, otáčí se v přesně dávkovaném tempu a oslepuje všechny sledující. Herci se skvěle vyrovnali se všemi nástrahami zeleného pozadí, hudba vše hrne do osudových kulis jednoduchého vyprávění. Filmu je opravdu škoda něco vyčítat, snad jen že má konec a nemá 10 hodin, protože svět Pandory je nesmírně podmanivý (chvalme kameru a trikaře - mezi nimi i češi:-) a postavy jsou lidské a uvěřitelné - kdo z nás by se nechtěl učit jízdě na koni s Neytri, ovládat Avatara s Jackem a studovat Navi s Grace?! Prostě se jedná o obhajobu starého velkého Hollywoodu, jenž nás vezme do světa snů, nenaplněných tužeb a fantazie! Jack jede na Pandoru přesvědčit místní domorodce, aby se posunuli o strom dál, jim se nechce a on to chápe - je v tom ale poněkud osamocen... 100% ( možná i 110%:-) ()

Reanimated

Kritiku, která nemilosrdně sestřelila Avatarovu neoriginální dějovou linku, absolutně nechápu. Opravdu si někdo myslel, že by půlmiliardovou investici do technologií, jež budou definovat moderní filmařinu, zaplatil nástupce Blade Runnera? Peníze jsou potřeba hned. Na kultovní statut po dvaceti letech producenti zvysoka kašlou. Cameronovi tedy rozumím. Jen mě trochu mrzí, že otupil své nekompromisní vědeckofantastické vize a promíchal je takřka se všemi klady i zápory jeho již druhého nejepičtějšího filmu. ()

FIBO

James Cameron opět dokázal, že... to se nedá slovy líčit. Vizuální orgie s příběhem, který líčí lidstvo tak jak ho známe a opět je člověk tou největší kurvou v galaxii. Běžte na to do kina, neboť žádná recenze nemůže popsat to, co způsoběj ty obrázky v pohybu. Jinak kdo jiný mohl dělat hudbu, než Cameronův dvorní skladatel James Horner, který přináší nové motivy a místy se sám vykrádá (Glory, Titanic...). Dávám 7 hvězdiček z 5-ti. ()

Heraldika

Poctivých 75% za tuhle pohádku, ve které hrají šmoulí indiáni s upírským úsměvem. Dobře se na to dívá a před fantazií pana Camerona nelze než smeknout. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)