Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

MikO_NR_1909

Netradičný animovaný film s utopistickou víziou vo svete šialených strojov a samoty. Žiadne trápne figúrky a prvoplánované hlášky nenájdete (čo je super), problémom je ale plochý rytmus rozprávania. Ďalej čo ma mrzí je fakt, že stotožnenie sa s hlavným "hrdinom" je v dnešnom animovanom svete slabšie ako kedysi, skrátka taký ten zosobnený feeling stratil svoje čaro a tým pádom (aj v tejto snímke) je dej bez hlbšej šťavy, čo je nezanedbateľnou smolou (obzvlášť v takto solídnom členení výstavbového celku). ()

Macejko

Jednoduchučká báchorka KOMPLETNE zložená z klišé (scenár je skutočne príšerný), so šablónovitými postavami, ktoré mi boli úplne ukradnuté, získava body jedine za pár pôsobivých scén, dabing a veľmi peknú štylizáciu a design postapokalyptického sveta a jeho kreatúr. Film na jedno jediné pozretie. ()

buldock

Rozhodně velmi poutavý a po vizuální stránce nádherný animák , který je ovšem příběhově krapet řidčí , ale na druhou stranu úchvatně vyobrazuje postapokalyptickou vizi světa s celou její atmosférou a dopady na přeživší podivně vyhlížející hadrové bytosti. Jako celek funguje spolehlivě a tak nezbývá , než snímek doporučit. Film: 74% ()

zipper111

Obrovskou fantazii, kterou tvůrci ukázali, nelze než obdivovat. Postapokaliptický svět senzační, jen ten příběh je neskutčně plochý, nemastný, neslaný, nedomyšlený. Ale 9ka není moc dlouhý film tak se to dá snést. Mimochodem akce byla velmi dobrá, lepší než ve spoustě hraných filmech. A 7čka rulezz :) ()

Vojcl

Výborný animák v Burtonovsky ujetém stylu. Animace je úžasně nápaditá, scénář se odehrává ve zběsilém tempu a nenechá ani na chvíli vydechnout. Jako zápor bych viděl tradičně naivní a jednoduchý příběh, to se ovšem u dětského filmu dá prominout. ()

Ferry

Kromě grafické stránky mě tento film ničím nenadchl. Když se na to člověk podívá úplně z obyčejného pohledu, příběh je prostý jak facka, dá se říct, že je to až klasické přišel jsem, udělal jsem, odčinil jsem, konec. Čekal jsem od toho trochu víc, než jen tajemnou hudbu a hezké postavičky. Být Timem Burtonem, asi bych se rozmýšlel, zda se pod tenhle film nějakým způsobem podepíšu. Je sice hezké, že "dabing" byl od takových hvězd, ale to ten film nijak nespasí. ()

Tirion

Velmi naivně napsaný scénář pohřbil velmi nadějný námět. Acker se rozhodl, že svůj (na Oscara nominovaný) kraťas převede do podoby večerního filmu, ale narazil tím, že v podstatě v kraťasu bylo řečeno vše a současná podoba spíše ubrala na tajemnu a na originalitě právě Ackerovu kraťasu. Potenciál zůstal nevyužit a téma bylo pohřbeno. Třikrát škoda. ()

gogos

Jsem naprosto nadšen a ohromen! Úžasná animace doprovází tento fantastický příběh. Nádherné a dokonale propracované postapokalyptické prostředí jedo podáno tak syrově, jak jsem snad ještě neviděl... S velkolepou hudbou, skvěle propracovaným dějem, naprosto krásně vyrýsovanými postavami to dává dohromady skvělý filmový zážitek. Litovat snad lze jen toho, že to uteklo příliš rychle... Pro mě jednoznačně nejlepší animák roku a Shanu Ackerovi skládám obrovskou poklonu! Těším se na další dílo... 5* ()

Makky

V očakávaniach som bol opatrný, ale výsledok ma nakoniec veľmi príjemne prekvapil. Akcia bola naozaj výborná a počas celej krátkej minutáže filmu nie je čas na nudu. Koniec by som si dokázal predstaviť aj iný, ale celý tento postapokalyptický animovaný svet ma uchvátil a dúfam, že čísla ešte dostanú šancu na pokračovanie. ()

BloodyVamp

Nepochybně audiovizuální post-apokalyptická žranice od začátku do konce. Krátkometážní film naznačil velký potenciál, jímž by se celovečerní snímek mohl unírat. Chyba lávky. Nějak se tu zapomnělo na samotný příběh, jenž je nezdřídka přehlídkou omšelých klišé. A konec je divný. Přesto mě film velmi chytl. ()

ABLABLABLA

Popravdě řečeno jsem na vážkách, jaké mám dát filmu hodnocení. Protože zpracování, animace, hudba a všechno bylo naprosto perfektní. I nápad s čísly..(a pak že nemůže člověk jen tak potkat 7, jak nám tvrdil učitel Zsv :D) byl skvělý. Ale na druhou stranu příběh nemá nic moc děj, v podstatě se jedná o to, že lidstvo vymřelo, zbylo jen 9 postaviček z látky, které se jmenují podle čísel do 9 a ty bojují proti stroji, který 5 z nich vysál, takže nakonec zůstali jen 4. Stroj nakonec zabijou, duchové zemřelých jdou do nebe a začne pršet.... a co teď? Teď si můžeme dělat co chceme, protože svět je náš a nikdo jiný na něm není kromě nás 4 hadrových panáků. A to je celé. Některé nápady vážně pěkné, ale opravdu jsem nemohla, jak zničehonic se objeví 9, způsobí chaos, někteří umřou a on je hrdina a všechno ví a všechno zná. Takže filmu dávám asi 4 a půl hvězdy za zpracování, ale 2 hvězdy za scénář. Tak tak nějak. ()

SarumanKo

Po príbehovej stránke neznesiteľný film, skutočne primitívny zlepenec klišé s priblblými dialógmi a nezaujímavými postavami, pri ktorých mi bolo úplne jedno či zdochnú... Nenašiel som v tom filme ani za mak emócii a vizuálna stránka je to jediné, čo snímok ako-tak zachraňuje. Ale pravdu povediac nie som tou animáciou nijak unesený. Boli rozhýbané omnoho zaujímavejšie animované figúrky a 9 zaujme jedine tak drsným postapokalyptickým svetom a jeho strojmi. Po celý čas som sa nezbavil pocitu, že pozerám na lacný "kraťas", ktorý niekto neúmerne predĺžil. 9 je slabý zážitok a veľké sklamanie. Viackrát to vidieť nepotrebujem. (40%) ()

kaylin

Animované filmy si většinou představujeme jako takové ty snímky, na které se chodí s dětmi, protože je zde spousta barviček, nějaké ty roztomilé potvůrky, které si caparti zamilují, no, a pokud to není Pixar, tak většinou chybí i nějaký pořádný příběh - pravda není to úplně pravidlo. Co je doménou filmu "Číslo 9", to je animace a obecně vizuální stránka. Tenhle animák je celý temný, temný svou atmosférou i prostředím, v kterém se odehrává. Co si budeme povídat, ani příběh není úplně dětský. Shane Acker v roce 2005 přišel s kraťasem "9", který sklidil úspěch, a tak se Tim Burton, Timur Bekmambetov a další producenti rozhodli, že podpoří celovečerní verzi. Tohle je přesně film, který by mohl být v duchu stylu Tima Burtona, ale něco mu chybí. Především pořádný scénář. V konečné podobě totiž nejde o nic jiného, než o film, kde je temná strana, která postupně vybíjí omezený počet zástupců dobra. Trochu inspirace kung fu filmy, trochu snaha o roztomilé momenty. Je to škoda, bohužel, protože tenhle film měl na mnohem víc. Prezentovaný svět je skutečně temný, nepříjemný. Mohl z toho být skoro horor, ale zůstalo na půl cesty, aby film mohl být přístupný i dětem. A to má film stejně rating PG-13, tedy nevhodné pro děti. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/05/9-umelec-diktator-nacho-libre-rise.html ()

Kaluž

Vizuální složka se řadí k těm nejhezčím a nejoriginálnějším, je to opravdu slast pro oko. Ale film s takovým scénářem neměl přesáhnout stopáž třiceti minut. Velké zklamání. ()

Philcze

Výborný animák s průměrným scénářem, ovšem skvělými akčními scénami, jež film neskutečně táhnou dopředu. Hlasové obsazení je skvělé a celý film je vlastně dobře plynoucí adrenalinová jízda s odpovídací délkou. 8/10 ()

MATADOR

Originalitou čpící animovaný film, ať už je řeč o příběhu, postavách, hudbě... Vše je opravdu vynikající, ale přeci jen, i když je ve filmu mnoho akčních scén a oplívá krátkou stopáží, nuda je nejsilnějším protikladem. Bohužel. ()

Easykk

Velice netradiční animák. Bohužel se ve zlatém a vyšperkovaném animovaném podání jaksi ztratil ten příběh, jakž takž vykonstruovaný, přeci jen táhnoucí celý film. Jenže mi po něm v hlavě i po druhém shlédnutí skoro nic nezbylo, nechápu to..věčná škoda, na tři to asi není, ale když si nepamatuju ani po tom druhém shlédnutí nějaký vrcholový moment..Jinak velice pěkně a precizně udělané, to se zas jen tak nevidí!! ()