Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

cubajz

velmi originální a nápaditý animák, který mě odrovnal co se týče vizuální stránky a naopak lehce zklamal příběhem. ()

Lanark

Kéž by scénář byl spíchnut stejně tak dobře jako hadroví panáčci. Animace a vize civilizace je dechberoucí, nicméně mi opět v hlavě vyvstanula myšlenka z 35 vět o konceptuálním umění: "Banální myšlenky nemohou být zachráněny nádherným provedením." Zde se o to usiluje víc než dost, a je to tím víc protivnější čím více je to zřejmé. A co mě možná ještě více vadilo bylo to přizpůsobování všech událostí k tomu, aby nakonec bylo ospravedlněna a potvrzena správnost jednání čísla 9. Jednání, které však v reálném životě vede spíše k těm tragédiím. K pokoře je totiž potřeba též spoustu odvahy. ()

C0r0ner

Když jsem na to koukal potřetí, tak jsem se sám sebe ptal, proč to není za 5 *. Vždyť to má perfektní animaci, myšlenku a atmosféru. Tím důvodem je scénář, který už jsem někde v obměnách viděl. Acker je rozhodně frajer, ale do dokonalosti mu ještě kousek chybí. 85% ()

agathon

Velmi solidní tři hvězdy - spíš za to, že je Acker teprve na začátku a že si příště (snad) vybere něco méně "odvozeného". Jinak docela zábavný pall mall asi tuny jiných (a v konečném důsledku bohužel skoro vždy lepších) filmů - namátkou Matrix, Pán Prstenů, Walli-e, Na půdě atd. ()

matrosh

pre mna velké sklamanie, sľubovaná netradičnost sa nedostavila, film ma dokázal zaujat maximálně vizuálnou stránkou, na děj radšej zabudnite ()

Flynn

Animace hezké to se musí nechat. Taková animovaná pohádka, která není tak úplně pro děti. Ikdyž mi nakonec přišel, že ten příběh svou propracovaností spíše dětským pohádkám odpovídá. Což je trochu škoda. Ty možnosti byly tak široké, dalo se z toho vyždímat tolik potenciálu. Zůstalo to však u takového průměrného pokoukání na hezky sešité figurky. ()

pakobylka

Sice nedokonalý, zato vizuálně velice nevšední postapokalyptický animák, který mě prostě a jednoduše dokázal dokonale překvapit a pobavit. A je mi celkem jedno, že samotná kostra příběhu není ve všem tak úplně originální a do detailu promyšlená. Navzdory ocelovému chladu děsivě vyhlížejících nepřátelských strojů a vysoké úmrtnosti zvláštních sešívaných postaviček děj nepostrádá hravost a nadhled. Jediné, co působilo dost rušivě, byla animace lidských postav. ()

Dannysek4U

vytvarne zcela strhujici, o tom nemusi byt rec. Ale obsahove? Dost nabubrele prazdno zpusobene ani ne tak nepritomnosti myslenky jako spis reziserovou neschopnosti ji podat. 9 si muzete vykladat jakkoli se vam zachce. A to neni dvakrat dobre. ()

c.tucker

Nemohu jinak, ale tohle byla bomba. Už předtím se mi líbil krátkometrážák, ale tohle je delší a ještě tu mluví, co víc chtít. Trošinku pomalejší rozjezd, který díky stopáži dlouho netrval a pak se rozjela jedna akce za druhou s minimem hluchých míst. Senzační animace, která pobízela k obyčejné radosti s vizuálního požitku. Dokonce jsem si na konci říkal, že by to mohlo být i o chloupek delší. [Viděno 9.9.9 v 9 p.m. díky ČSFD] ()

čidlo

Velmi kvalitní podívaná. Já se u ní skvěle bavil. Možná že bych chtěl jiný konec ale jinak je to za 4* a u mně slušných 80% doporučuji! ()

Ruuzha

Napřed jsem myslel, že tomuhle filmu dám 4*, ale dostalo mě to tak, že nemůžu jinak než plný počet. Perfektně dokonalé postapokaliptické, steampunkové prostředí a hlavní hrdinové tak oškliví až byli vlastně neuvěřitelně hezcí a roztomilí, mě chytli takovým způsobem, že jsem se nemohl do titulků odtrhnout a vychutnával jsem si každou sekundu úžasného příběhu o boji za svobodu. Tleskám, pro mě jedno obrovské překvapení. ()

Carrie_3

Krásná animace - hlavní postavička Číslo 9 je tak okouzlující, že by mě ji snad bavilo sledovat v jakémkoliv žánru a nemuselo by se nutně jednat o epos, kde se odehrává boj o nadvládu mezi "lidmi" a stroji. Naivně jsem si v úvodu myslela, že se bude jednat o oddychový příběh několika hadrových panáků, kteří mají být příjemným podíváním pro děti na dobrou noc. I přesto, že osobně nevyhledávám akční filmy (což je v tomto případě dosti nadnesené slovo, což si zcela jasně uvědomuji), děj mě velice bavil. Líbilo se mi celkové barevné, ale i vizuální prostředí, ve kterém se děj odehrával. I přes skutečnost, že snímek neohrozil můj nejoblíbenější animovaný snímek Mary a Max, rozhodně se řadí mezi ty lepší animované filmy, které v posledních několika letech vznikly a stojí rozhodně za doporučení. ()

bartias

Na začátku byl perfektní kraťas. Jeho tvůrce Shane Acker do celovečeráku převedl postavy i část atmosféry, ale už trochu pozapomněl rozvést příběh. Rozjezd je solidní, ale než se stihne něco stát, už se blíží vyvrcholení. Postavičky ne nepodobné oživeným hadrovým panáčkům zkrátka v post apokalyptickém světě měly nejdříve někam složitě putovat, zocelovat charaktery a upevňovat pouta. Takhle Číslo 9 působí moc primitivně dětsky, i když pořád lehce nadprůměrně zajímavě. 70% ()

Noviik

Hodně povedený post-katastrofický sci-fi animák, který vyrazí dech svými detaily i prostředím, ve kterém se odehrává. Po celé stránce animace je naprosto bezchybný, ovšem film trochu ztrácí na dialozích a přešlapávání mezi "vyloženým nářezem" a "uklidňujícími scénami". Prostě je to trochu nevyvážené. Celkově se mi ale Číslo 9 hodně líbí. ()

tomeek

Úžasné vizuálně i po stránce animace, ale příběh je prazvláštní. Expozice téměř nulová, po dvou záběrech se vrháme okamžitě do příběhu ve světě, na který jsme si ještě ani nestihli zvyknout (i když to je možná záměr, aby se divák cítil stejně neinformovaný jako hlavní postava + celá historie se během filmu vysvětlí). 9evítka je nějaký moc hrr a hned se do všeho velice angažuje s nelogickými tendencemi vydávat se na sebevražedné záchranné mise pro 2jku, kterého zná minutu. Postava kněze je naprosto zbytečná - celou dobu naznačuje, že ví, o co jde, ale tají to, jenže nakonec se konkrétně od něho nedozvíme nic. Naprosto zbytečné natažení výborného kraťasu. Za atmosféru, akční scény a vizuál dávám slabší 4*. Jinak je to snůška klišoidních hlášek ("Je po všem"). ()