Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Verner

Tenhle film ma dobrou jedinou věc a to trailer. Ačkoliv délka je pouhých 79min, film jsem asi 3x musel pauznout a jít se zabavit. Děj žádnej, všechno naplácaný v rychlosti za sebou a při pohledu na některé postavičky jsem měl chuť si prorvat okem tužku. Jedna * za trailer. ()

Kublai

4* - jen kvůli chytlavému steampunkovému lazení. Trailer s hudbou od The Knife mne velmi naladil a po shlédnutí klasicky vybudovaného spektáklu se všemi těmi povinnými lety na liánách a uhýbání před buchary na výrobní lince jsem byl mírně řečeno zklamán. ()

Jeand´Boa

Chtěl bych přídavek...svět tohoto animáku je krásně zdevastovaný...malí hrdinové mají své kouzlo jako celý tento film...chyby v podobě určité předvídatelnosti a nějakého toho klišé se dají jistě odpustit, pokud jde o vizuálně propracovaný a krásný film...a o ten tu jde... ()

Blaogranas

Asi nejnapínavější animák co jsem kdy viděl. Plný napětí a akce. Těch 80 minut uplyne jako voda. Hlavní duo promlouvalo milými hlasy Elijaha a Jennifer a jejich výkon lze hodnotit nadmíru kladně. Jediné co mě mrzelo byl fakt, že to vlastně celé spískala Devítka, tak alespoň, že to pak napravil ;-) 90% ()

Torgal

Strojovo chladný animák, ktorý vyzerá skôr ako spin-off Terminator Salvation. Neoplýva vtipom, skôr mentorsky káže o tom, že vedecký pokrok je cesta do zatratenia - a to je názor s ktorým sa nestotožňujem. Postavy tiež nie sú ktovieako sympatické a ani scenár nie je žiadna sláva. Spočiatku je film ťažká nuda zlyhávajúca v snahe zaujať diváka inak ako vizuálnym štýlom (ktorý mi ale moc nesadol). Našťastie s nástupom akčných pasáží sa celková úroveň filmu zdvihne aspoň na priemer. 6-/10 ()

Jakubik

3/4 Hezká animace, pěkný soundtrack na animáč dost akce ale i tak bych postrádal více strhující děj a trošku bych dopracoval příběh. ()

Kaucuk

Čekal sem mnohem víc ale úplný zklamání to neni. Příběh odehrávající se v postapokalyptickém prostředí, které je mimochodem vytvořeno velice působivě, se mi zdál až moc jednoduchej. Paňáčci jsou vymyšleni dobře ale mě osobně lezl hlavní hrdina (9) celkem na nervy. Animace nebyla až tak špatná ale žádnej Pixar to teda nebyl.)...no a pochválil bych snad jen skvělou hudbu a dabing (hlavně pak Ch. Plummera-1, M.Landau-2 a J.Connelly-7). Něco mezi 3-4 za nevyužitý nápady a potenciál. ()

bif

Mě si tenhle film neskutečně získal, ani nevím proč, možná je to tím jak jsou ty loutky krásně zpracované a jak vypadají sympaticky, možná je to tím jednoduchým scénářem, každopádně to je určitě jeden z mých nových oblíbených animáků. 80% ()

pepa3rd

Už dlouho se mi nestalo, abych začátek s hlavní postavičkou tak prožíval. Vynikající animace, práce s kamerou, atmosférou i napětím mě doslova pohltily. Samotného mě překvapilo, že tu na mě zafungovalo něco tak profláknutého, jako je strach z neznámého, nebo náhlý útok ze zálohy v okamžiku, kdy už si rádoby oddychnete. Chvílema jsem se tak o tu hadrovou postavičku opravdu bál. Bohužel to vydrželo jen několik prvních minut. Když jsem si zvykl na skličující atmosféru, měl nastoupit tajemný příběh, pomalu odhalující děsivou skutečnost osudu našeho světa. Bohužel rozplétání jednotlivých nitek už zdaleka tak zajímavé není a to především díky nelogičnostem, které se tu chvílemi vrší jedna na druhou a brání vám v tom, abyste si užívali tenhle nádherně tajuplný poskatastrofický svět. Vzhledem k cílové skupině dospělých, si mohli tvůrci dovolit víc. 60 % ()

cerbygerby

Tenhle způsob animace mě nijak neoslovil a když vezmu příběh jako takový, tak byl o ničem a jako horor jsem se vůbec nebál, takže pro mě dost slabý... ()

Porp

Postavičky sú úžasne milučké, ale veľmi si ich človek nestihne obľúbiť, pretože jedna po druhej príliš rýchlo umierajú. Dej mohol byť rozhodne prepracovanejší, pretože takto je to iba premárnená šanca na jeden z najlepších animákov vôbec. ()

PEZ

Celovecerna verzia kratasa rovnakeho mena z roku 2005, tentokrat pod producentskou podporou es ako Tim Burton, ci Timur Bekmambetov. Skvela animacia poskytuje dokonaly post-katastroficky obraz v minulosti vyspelej krajiny, animaciu dobre svojimi hlasmi podporuju znami herci. Dost depresivna ukazka boja o prezitie a o schopnosti improvizovat v kritickej chvili na prahu zhynu. O schopnosti mat nadej, aj ked uz niet moc dovodov na nu. Nezidealizovany filmik s kuskom nadeje na zaver. ()

Kingjiri

Díky hlavnímu námětu a z toho vyplývající temný atmosféře vcelku originální animák. Dovedu si představit, že by byl ještě o něco lepší, kdyby ústřední postavy nemluvili, dodalo by to na jeho mysterióznosti a ponurosti (což bylo pěkně vidět na krátkym filmu). Příběh sice jednoduchej, ale vcelku efektní. Animace solidní a hlavně pořádná porce akce. Svěží vánek do stojatejch vod dnešních sterilních a věčně pozitivně naladěnejch animáků. Dávám zasloužený čtyři hvězdy, který stojí předevšim na originálnim nápadu. ()