Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

JADIM

Tu je ťažko povedať, či to má byť pre dospelých alebo pre deti. Klasické akčné scény typické pre detský animák spolu s jednoduchou zápletkou a cieľom postáv, avšak v temnom svete, bez komédie a s vizuálne nevýraznými postavami, ktoré v tom prostredí priam až splývajú. V tomto filme by som asi nenašiel zmysel v žiadnom veku. 3/10 ()

Herráček

Byla tam někde čtyřka..? A proč musí být každá postapokalyptická vize světa tak pod mrakem..? Nemůže svítit krásně sluníčko? Na začátku to na mě působilo dojmem, že panďuláků je tam nejmíň dvacet... Pak se to omezilo na těch devět... Ale byli asi jen tři, kteří mají pro film nějaký význam... A lovestory i v tomhle filmu? (teda... ne tak úplně lovestory, ale zase takové to jiskření (či spíše doutnání jutových vláken...)) To už je trochu moc... Na druhou stranu za celej film se v podstatě objevil jen jedinej člověk... (To je lepší, než Wall-E, kterej se chlubil tím, že se v první půlce neobjeví žádnej...) Jen ta paralela s druhou světovou válkou a křesťanským pojetím života je pro mě trochu nestravitelná... Na druhou stranu konečný rituál má něco do sebe... Začíná mě zajímat s čím Acker přijde příště... (ale teď už nebudu očekávat radši nic, protože po původní 9 tohle postrádalo i tu atmosféru a u bestií bylo vlastně jedno, která se objeví, protože za chvíli přijde další...) ()

Benedygtus

Me se to opravdu libilo, dal bych i 5* ale asi az tak dobre to zas nebylo.. :-D nejvic ze vseho se mi libi napad ktery je opravdu nevsedni a "hadrovi panacci" si me opravdu ziskali! nenudil jsem se a mozna prave proto ze to trva "jen" 79 minut, nicmene bylo to napinave a opravdu uchvatne. Udivilo me ze hl. postava (9) byl(a) tak trosku za noumu, coz me mozna i trosku vadilo, ale to je vec nazoru. Opravdu vydareny film :) ()

DavidS.

Konečně zase animák, který úplně kašle na dětského diváka a servíruje temný a znepokojivý svět...Bohužel samotná dějová náplň je velmi prostá a příběh je slepencem několika akčních výjevů a postapokalyptické atmosféry spolu s "mesiášskou nadějí"...Mechaničtí hadráci jsou ovšem navrženi velmi originálně a dýchá z nich život i emoce...Vizuálně perfektní... ()

medlo

Myslím, že príbeh mohol byť o viac prepracovaný, hlavne čo sa záveru týka. Ale spracovanie sa mi veľmi páčilo. Bolo to iné ako animáky na aké sme zvyknutý. To, že to bolo krátke tomu pridávalo akčnosť a spád. Naozaj, škoda toho záveru. ()

maren33

Devítka na mě působí jako takový příliš dlouhý "kraťas", který celkově moc nefunguje. Příběh je opravdu mizerný a dosti děravý (spousta otázek, málo odpovědí). Konec podle mě mohl skončit úplně jinak, ale to je asi věc vkusu. Ale musím říct, že tato postapokalyptická vize budoucnosti se mi docela zamlouvá a hadrový panáčci jsou mi velice sympatičtí. Také mě opravdu potěšila velmi pěkná animace a skvělé akční scény. Nakonec trochu doufám v nějaké pokračovaní, aby si Acker spravil reputaci. ()

iXtr3m3

Príliš krátke. To je najväčší zápor filmu hneď po dobrej zápletke ale deravom scenári. Ale čo sa týka technického prevedenia, tak to patrí medzi to najlepšie, čo sa medzi CGI rozprávkami pre dospelejších dá v súčasnosti nájsť... ()

Losik

Krásný postapokalyptický svět, výborná animace a roboti, ale to je bohužel všechno. Všech 9 postav mi nesedlo, nikdo nevyčníval, nikdo nebyl pořádný charakter a jediné co bylo opravdu super byla akce a napětí. Bohužel příběh a celý námět je trochu jak z bible a vůbec mi to nesedlo a nelíbilo se mi. Takže za animaci, hudbu, akci a napětí necelé 3* ()

Jaccobos

Devět pytlových panáčků se ocitne v apokalyptickém světě bez života a bojují proti zlu. Dobrá myšlenka filmu je, že " devítka" jsou rozložené části jedné duše - tedy pokud chtějí něco dokázat je zapotřebí, aby bojovali jako jeden muž :) Dokonce je potřeba i oběti. Tím, ale páska pozitiv končí a zbytek výčtové pásky je ponořen v blátě roztahanosti. Graficky se mi film líbil, nápad dobrý - dokonce i myšlenku to mělo. Nuda to rozhodně nebyla - doporučuju. ()

Cracker

Z môjho pohladu by som filmu vytkol jedine jeho tempo ktoré je "nenásytné", udialo sa tam toho tak veľa na taký krátky čas a to mi prišlo mierne prehnané. Film dokáže zahrať na city nielen malým deťom ktorým je asi pôvodne venovaný. Akčné momenty mi prišli ako celkom dobré a hlavne tých menších budú držať v napätí. My ktorý sme snímok videli môžme dúfať že niečo podobné sa nestane v blízkom období (2012). :D ()

SkyLukey

To, co jsem od Devítky dostal jsem očekával. Tento žánr a tento styl je přesně má filmová krevní skupina. Já říkám, dokonalý film. Určitě se zařadí mezi mé top filmy vůbec. Prostě krása. Tohle se Timu Burtonovi opravdu povedlo. Celý film je pojat velmi mile. Mám rád industrální, postapokyliptické fillmy. Dohromady se sci-fi bych ani nečekal nic jiného. Už tehdy, když jsem viděl krátkometrážní film, který byl Číslu 9 předlohou jsem byl nadšen. Vryl se mi hluboko do paměti a už před těmi pár lety jsem si tak představoval devítku v klasickém celovečerním filmu. Tento film se nesmí brát jako a hodnotit stejným metrem jako ostatní filmy či animované filmy. Důležitou věcí je, že Tim Burton vycházel z docela úzké předlohy. Na to, jak tato předloha úzká a ohraničená se Timovi povedl skěvlý kousek. Číslo 9 je potřeba brát jako kult. Film byl prezentován jako netradiční a originální kousek. Tím film opravdu je. A většinu nesohlasných a shazujícíh komentářů beru spíše jako automatickou rekační a konzervativní vlnu nesouhlasu se spoustou nesmyslných argumentů. Chápu, že moderním divákům, kteří touží spíše po adrenalinové jízdě typu Terminator či Transformers Číslo 9 přijde spíše jako nudný odvar. Lidé obecně nemají rádi (post)apokaliptické, indrustriální témata s totálně upuštěnou uzdou fantazie. Kolika z vás by se podobný námět zrodil? Myslím, že Číslo 9 diktuje moderní trendy v oblasti Science Fiction. Proto zajisté přišel s něčím nevšedním a originálním. Jenže to se často neshoduje s konzervativními názory dnešních diváků, kteří jsour ádi, když jim jsou servírovány hrdinné filmy (X-Men, Hancock, Batman, Spiderman), které jsou jako přes kopírák. ()

killjezor

Neskutečně krásnou animaci zabíjí totálně podprůměrný scénář. Svět je vykreslený báječně, "barevně" a depresivně. Bohužel z postav jde až moc cítit, jací vlastně jsou a kdy z děje zmizí. Víceméně od začátku do konce nepříjde žádné překvapení. Škoda toho. Osobně mne docela mrzí, když jsem v producentech objevil jméno Tima Burtona. ()

Seti

Zajímavý koncept nastíněný v kraťasu se Ackerovi ve filmové stopáži bohužel nepodařilo příliš smysluplně rozvinout. Příběh má podle mě spoustu slepých a hluchých míst, a ve výsledku tak nastoluje více otázek než uspokojivých odpovědí. Akci a vizuální stránku má ale Acker stále pevně v oku, a to je asi to nejlákavější, co 9-tka nabízí. Kromě prequelu si nedokážu představit, kam by se toto universum dále ubíralo. ()

martinez.

Další z celovečeráků, který spíš připomíná pilot k seriálu, vážně, tento film mi neřekl o moc víc, nezaujal mě postavami a svým fiktivním světem víc, než ten desíti minutový kraťas. Je to veliké zklamání, protože kraťas byl atmosferický a skvělé trailery ověnčené jmény jako Burton nebo Bekmambetov dávaly naději na jednu z největších událostí roku, ano, těšil jsem se na to skoro jako na Avatar. Je to ale taková adventurka (z A do B, zvrat, z B do C, zvrat, z C do D, konec - wtf?!) a obsahuje to ještě míň emocí, navíc to je hloupé a dokonce to ani nemá vytyčenou cílovou diváckou skupinu, děti to odkopnou stejně jako dospělí. Místo Wooda, Connelly, Plummera, Landaua tu mohl být vážně kdokoliv jiný a vůbec by to filmu neubralo na 'působivosti'. ()

Han22

Naprosto fantastická animace. Toť můj první dojem. První scény, kdy se podivná beztvará hadrová panenka probudí do zcela zničeného světa jsou geniální, protože si člověk říká co se stalo, proč jsou tu ty panenky, proč na ně útočí jakýsi stroj. Jenže vysvětlení, na který celý film člověk čeká nakonec není zas tak skvělé a nedává moc smysl. A samotný příběh v podstatě také ne - nejde o nic jiného než o přežití boje se stroji a trošku něčeho navíc, co se dovíme v posledních 10 minutách. JInak ovšem smekám klobouk, protože natočit animák jako brutální postapokalyptické sci-fi se strhujícími akcemi, kde se umírá jak na běžícím páse, to chce odvahu. A scény války lidí proti robotům... naprosto mňam. ()

BluT

Mno, moc unešenej jsem z toho nebyl. Příběh divnej, neřkuli o ničem, animace sice pěkná, ale tak to mi stačilo se podívat na původní kraťas. Docela se divim, že z tohodle udělali celovečerňák. Chvílema jsem se dost nudil. Ještě tři hvězdy. ()

see_sawandrew

Zajímavý mix matrixovsky-terminátorského post-apo a burtonovské family-friendly pohádky. Natočené je to nádherně, akční scény jsou dokonce napínavé, což přestává být u dnešních pozlátek zvykem, atmosféra je místy také velmi dobrá. Pak tu máme samozřejmě ty nejklasičtější záporáky inspirované živočišnými predátory, hloupého hlavního hrdinu, kterému to nakonec vždycky nějak vyjde, a příliš sladký finální záměr. Ale Somewhere Over The Rainbow nakonec čtyři hvězdičky pojistí. 70% ()

Mistickzz

Film, ktorý svojím vizuálom a atmosférou dokáže človeka ľahko pripútať k obrazovke.Chybičkou na kráse je len menej prepracovaný dej, ktorý takpovediac ukradol piatu hviezdičku. 80% ()

charlie_ando

Velmi silný námět z kraťasu 9 od Shana Ackera o zneužití vědy a boji proti jejím důsledkům, kterému dala vyniknout velmi povedená a nápaditá animace, přetavili producenti Timur Bekmambetov a Tim Burton v povedený celovečerní animovaný film. Postapokalyptický svět je temným a depresivním místem. Vše leží v ruinách po zničující chemické válce, kterou vybojovali lidé proti strojům jenž povstali proti svým tvůrcům. Hlavními hrdiny celého filmu je skupinka hadrových panáčků, které stvořil vědec, jenž stál za vynálezem nedokonalého myslícího stroje. Stvořitel předal svým hadrovým dětem svou lidskou duši a tak v nich probudil život. Svět do kterého vkročili je ale nebezpečným místem. Ovládá ho šelma. Mechanická příšera, která vyhladila lidstvo a vládne pustině z továrny jenž se změnila v technochrám. Skupinka devíti hadráčků je tak nucena bojovat nerovný boj o svoje životy a naději pro budoucnost. Hlavním hybatelem děje je číslo devět jehož zvídavá mysl klade otázky a snaží se na ně najít odpovědi. Oporou se mu stane sedmička, obratná bojovnice alias jestřábí žena. Z celého vyprávění je cítit mystika a silný náboženský podtext s varovně vztyčeným prstem vůči fundamentalismu a bigotnosti, jenž představuje číslo jedna jako samozvaný vůdce v otázkách čisté víry. Vše podkresluje pěkný soundtrack od Deborah Lurie. Pro mě velmi milé animované překvapení s přesahem a myšlenkou. ()

korndaddy

Příjemně depresivní a trochu jiné, než obvykle. Divím se, že má dnes někdo odvahu podobny snímek natočit, bez toho, aby tam cpal hovna v podobě mluvícího želé, čokla z kroužků či obtloustýho školáka, co se přisral k létajícímu baráku.... To se cení. ()