Captain America: Prvý Avenger

• Česko Captain America: První Avenger (viac)

Koncom roku 1941 sa Spojené štáty zapojili do Druhej svetovej vojny. Steve Rogers (Chris Evans) je idealistický mladík, ktorý túži vstúpiť do armády a pomôcť Amerike poraziť nacistov. Nemá však najmenšiu šancu, je neduživý a odvodové komisie po celej krajine ho odmietajú. Jeho tvrdohlavosť, vytrvalosť a zarytosť, s akou sa necháva opakovane vyhadzovať od odvodových komisií, si však všimne doktor Abraham Erskine (Stanley Tucci) a ponúkne mu účasť na tajnom vojenskom experimente, ktorého cieľom je vytvoriť pre Ameriku skupinu supervojakov. Zo Steva sa tak stane dokonalá ľudská bytosť. Na boj s nacistami v Európe napokon nedôjde, pretože sa objaví oveľa väčší a nebezpečnejší nepriateľ priamo v Amerike - tajná organizácia HYDRA, vedená všetkého schopným gaunerom Johannom Schmidtom (Hugo Weaving), ktorý má svoj vlastný plán na ovládnutie sveta. Jeho súčasťou má byť aj tajná formula doktora Erskina na výrobu supervojakov. Steve dostane štít, ktorý sa stane jeho poznávacím znamením a so skupinou vojakov, ktorých zachránil zo zajatia, začnú likvidovať základne Hydry. Prinesie mu táto misia nesmrteľnosť alebo smrť? (TV JOJ)

Kadas97

Začal som pozerať tieto sfilmované Marvel komiksy, aby som si mohol s kľudným svedomím pozrieť Avengers a vedel o čo tam ide. Začal som IronManom a pokračoval kapitánom America. Film sa delí na dve polovice prvá má 65 minút a druhá okolo 50. Prvá polovička ťahanica a nuda bez nejakej pointy, ale musela tam byť, pretože 50 minutový film by sa nedostal do kina. Za prvú polovicu by som sa hanbil byť na mieste tvorcov. Druhá polovica akčná rezanica, plná namakaných nacistických strojov, ktorými sa asi inšpiroval aj film Iron Sky. Hugo Weaving už minimálne raz potvrdil, že je výborný záporák a tu som mu fandil kým nezahodil masku. To že bez masky mal byť desivejší sa nejako minulo účinku. Hlavná postava mi došla taká nemastná neslaná, ale čo na úrovni nezdvihol Evans to doplnil Tommy Lee Jones. Koniec koncov bola druhá polka filmu omnoho lepšia a vytiahla film na úroveň šedého priemeru. 5 z 10 ()

Drom

Viděl jsem několik filmových zpracování různých komixů a prakticky vždy následovalo zklamání. Vyhýbám se tedy těmto adaptacím, přesto se mi pod ruku dostal Keptn Emerika a nebylo to špatné, vlastně až na film Dredd zatím to nejzábavnější z komixových předělávek. Pěkně to utíká a i když je to opět ten "moderní" a oblíbený blestyl filmu, dokázal ve mě vzbudit atmosféru té staré předatomové doby, kdy poslední gentlemani odchází. Hezký průměr. Hail HYDRA! ()

Killingjoke

Ať si to přebere každý sám, pro mne je tohle jednoznačně nejlepší a nejzábavnější "Marvelovka" pocházející z jejich domovského studia, která byla k dnešnímu dni natočena. Především je to proto, že se film nebere vážně a je tak hravým dobrodružstvím jakoby vystřiženým z brakového románu či válečně-špionážní hříčky. A protože je to patrné od prvních minut, vůbec mi zde nevadila ona naivita a vlastenecké podtóny, které jsou Captainu Americovi vlastní i v komiksu a za které bych jiné filmy slovně rozcupoval. Joe Johnston už se svým filmem Rocketeer dokázal, že retroatmosféra válečných let smíchaná s neuvěřitelnými technickými vynálezy mu sedí jako nikomu. Atmosféra v jeho filmech na mne působí většinou velmi příjemně a mám jej jako odpočinkového režiséra velmi rád. Všechny své klady přenesl i do tohoto filmu a natočil jej přesně tak, jak jsem si jej představoval. Nutno podotknout, že tohle je prostě film pro fanoušky komiksu a ne pro burany, kteří neocení radost z čirého dobrodružství a touhy jednoho kluka po světovém míru a spravedlnosti. Naivní, ale krásná pohádka, ve které se podařilo skoro vše. Doufám, že pokračování Winter Soldier naváže tam kde skončil první film a pokusí se zapomenout na až moc přehypovanou avengerskou štaci. Velkým plusem filmu je fakt, že Chris Evans se na roli supervojáka se srdcem Mirka Dušína opravdu hodí a Hayley Atwell není jen zatraceně sexy ženská, ale vytvořila i dosud nejlepší ženskou roli ze všech marvelovských adaptací. Pokud máte stejně jako já rádi pulpová dobrodružství odpočinkového charakteru a netrpíte zbytečnými předsudky vůči komiksům nebo pozérskou homofóbií, určitě si tenhle film moc užijete... ()

feryk

Prvních 40 minut jsem málem usnul nudou, pak to sice dostane rychlejší spád, ale to je tak vše, jako groteska chvilkama dobrý, jinak další tuctová komiksová blbost, která nestojí za druhé shlédnutí. Opravdu nevím, co na filmu vyzdvihnout, akce nudné, postavy toporné, dialogy bezduché, ale dětem hltajícím kačera donalda by se to mohlo líbit. :) ()

Harry_

Marvelovský svět není taková nuda, jak jsem čekal. Ale Kapitán Amerika je fakt tak americký hrdina, až se mi z něj zvedá kufr. Postava patří do doby, kdy asi vznikla, do 40. válečných let - jako vojenská agitka super - ale tam měl zůstat. Film plný klišé, hrdinných keců a obětí. Koukat se dá jen na Samuela, Tommyho, skvělého Huga a jeho nácky, kteří mi vždy připomenou starého a teď i nového (New Order) Wolfensteina a mám chuť si zase zastřílet. 50 % ()

KafuR

Nojono, každý by chtěl do armády, aby mohl v zemích za opicemi hrdinně vztyčovat vlajku s nápisem AMERICAN DREAM, takže odvodové komise si můžou dovolit dělat drahoty a pouštět do svých řad pouze chlápky odpovídající tomuto ideálu a chudák Steve by ostrouhal mrkvičku, kdyby.. Kdyby nebylo Marvelu, který má injekcí s nápisem "avengers" na rozdávání, a proto může jednu postrádat i pro potřeby podvyživených nedorostlých týpků se sklony k sebeobětování. Jen škoda, že chodníček má vydlážděn takovou vrstvou patosu a klišé, že ve výsledném dojmu se vůbec nedivím, že to nakonec zabalil a dal se k ledu do doby, než mu někdo vymyslí příběh, který nebude zkoušet divákovu úroveň psychické odolnosti. ()

Ozzy2 odpad!

Amíci,jděte s těma svejma ujetejma komixama do hajzlu.Já jsem vyrůstal na Čtyřlístku,Rychlůých šípech a Pifovi.Tohle je mi tak odporné,že se vůbec nedivím,že každý měsíc nějakej dement vystřílí tam u vás školu. ()

Plechpetr

CA mě komixově bavil dobře. Jediný, a docela velký mínus je, ta nedokonalost obrazu a digitálnosti. Ve filmu doslova bijí do očí nepovedené triky. Myslím si, že v roce 2011 to mohlo vypadat po téhle stránce úplně jinak a lépe. Celkově film vypadá dost pochmurně, což v některých scénách sice přibližuje skutečnou atmosféru války, ale jde přece i o komix. A ten bývá krásně barevný. Jinak na druhý čekec se me to líbilo -klasicky- o hodně víc! ()

ludva10

Asi tak do půlky filmu jsem chtěl dát určitě 4*. konec mě ale tak nějak zklamal. I když jsem to bral tak nějak s nadsázkou a s tím, že je to vlastně podle komiksu, stejně mě poslední část už tak nějak připadala za čárou s naivitou a stupiditou. Takže nakonec jsem byl i docela zklamán. ()

Jajar

Do třetice všeho dobrého. Po Iron Manovi a Thorovi zrození další legendy. Steve Rogers je mladý klučina, který chce vstoupit do armády, aby své vlasti pomohl porazit nacisty. Jeho tělesná konstituce mu to ale nedovoluje, proto se s nadšením zapojí do speciálního vědeckého projektu na proměnu jeho těla. Steve se ovšem nechce stát pouze pokusným králíkem v laboratoři nebo rádoby hrdinou z plakátů. Chce bojovat za svojí zemi proti nepřátelské organizaci Hydra, která má v plánu ovládnout celý svět. ___ Úvodní snímek o prvním Avengerovi je docela dobrou podívanou, přestože se nese v mnohem vážnějším duchu, než je u ostatních marvelovek zvykem. Retro atmosféra válečného dobrodružství, pěkně natočená akce a další budování mytologie Avengers universa (představení prvního Infinity Stonu Tesseract nebo Howarda Starka) dělá z filmu o Kapitánovy celkem povedený biják. Zdaleka jsem se ale nebavil tak jako u filmů o Iron Manovi nebo Thorovi. Hodnocení někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

AxelWers

Skôr prológ k tomu, ako sa zo Steva Rogersa stal Cpt. America, ale najmä sa tu začínajú zápletky, ktoré sa postupne vyjasnia až o mnoho rokov neskôr. Prvý Avenger vôbec nie je zlý film, ale skôr treba očakávať dobrodružný film, ako sci-fi (čo som zase ja očakával, v priebehu filmu som mal pocit, že sledujem skôr niečo v štýle steampunk). Záver trochu depresívny, ale tak to malo byť. ()

Urukhaj98

Nedoceněná, řádně stylová, poctivá sci-fi retropohádka aneb Wolfenstein přístupný i dětem, což v tomto případě určitě neberte jako negativum. Chronologicky nejstarší Marvelovka má i po letech pořád svoje kouzlo. Vznikla totiž ještě v době počátku renesance superhrdinského žánru, tedy toho dělala mnoho lépe než předchůdci, ale nebyla tak přepálená, jako někteří nástupci. 8/10 ()

kondor77

Klasický příběh odpovídající schématu "zero to hero", který nemůže nikoho urazit. Kdykoliv jde v televizi, nepřepínám, nevypínám, ale s radostí koukám. ()

zberatel

Na pocudovanie musim uznat ze je to prava letna zabava. AAA kto by to povedal ze na Zemi sa moze nachadzat kov ktoremu sa moze rovnat snad iba Wolverinove vesmirne adamantium ?? :)) Prijemna atmosfera, gradujuci dej, Silvestriho hudba a semtam hlaska ktora fakticky sadne - Na mne nekoukej, ja ti pusu nedam... ()

dodona

Skôr 3,5 ako 3. Captain America doteraz unikal mojej pozornosti, resp. vedela som, že je ale jeho príbeh som nepoznala. Tento film mi príbeh vzniku jedného superameričana schopného zastaviť všetko zlo a pritom s veľkým srdcom, osvetlil. A nebolo to také zlé, ako som čakala. Aj keď comicsový príbeh nepoznám, zdá sa mi, že atmosféra filmu presne odzrkadľuje nálady v USA v období vzniku comicsu (1.diel v marci 1941) a nasledujúceho obdobia (zapojenie sa USA do 2. svetovej vojny po útoku na Pearl Harbour v decembri 1941). To znamená, že od filmu treba očakávať až premiéru vlastenectva, a superhrdinu so samými superlatívmi a žiadnou slabosťou. Čo bolo na filme najhoršie bol český dabing alá jetix, ktorý síce nebol najhorší čo som tento rok počula, ale silno kazí dojem a zážitok. Ďalšia vec, čo ma už dlhodobo nas**ra je 3D, pričom v dvojhodinovom filme je najlepší efekt v titulkoch a celkovo je kvalitných 3D efektov len veľmi málo (tipujem tak do 5), ostatné si človek ani nevšimne. Suma sumárum, film je to ľahko nadpriemernej kvality vcelku dobre stráviteľný (aj vďaka tomu, že sa neberie príliš vážne) ale odporúčam pozrieť si v 2D verzii a najlepšie v originál verzii. ()

Harrison Ford je nový generál Ross

Harrison Ford je nový generál Ross

15.10.2022

MCU se po premiéře snímku Black Panther: Wakanda nechť žije a s nástupem nového roku překlopí do páté fáze, spolu s tím nás pak čeká pochopitelně hromada nových filmů, seriálů, a samozřejmě i postav.… (viac)

Čtvrtý Captain America našel režiséra

Čtvrtý Captain America našel režiséra

09.07.2022

Před dvěma dny vstoupilo do kin po celém světě nejnovětší akční dobrodružství od studia Marvel pod názvem Thor: Láska jako hrom režiséra Taiky Waititiho a zatímco nový snímek o hrdinovi z Asgardu… (viac)

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (viac)

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

18.08.2021

Čtvrtý díl filmové série Kapitán Amerika od studia Marvel má oficiálně zelenou. Hlavní roli nového Kapitána pak ztvární Anthony Mackie, jenž přebral štít i roli po Steveu Rogersovi v seriálu Falcon… (viac)