Cynický lakomec Ebenezer Scrooge vidí jen peníze, pohrdá lidmi a nesnáší Vánoce. Na Štědrý den vyhodí ode dveří koledníky se sbírkou na chudé i synovce Freda, který mu přišel popřát. Té noci mu však duch bývalého, stejně lakotného společníka oznámí, že ho navštíví duch Vánoc minulých, duch Vánoc současných a duch Vánoc budoucích. Díky nim má stařec možnost nahlédnout do svého šťastného dětství, spatřit prázdnotu současného života i svůj osamělý konec. Dostane také možnost nahlédnout do života Fredovy rodiny a rodiny chudého, přesto věrného zaměstnance Boba. Díky tomu pochopí skutečného ducha Vánoc a dostane šanci k nápravě. (oficiálny text distribútora)

Mrkvič

Bohužel jsem viděl až po animované Vánoční koledě, takže bylo těžké vydržet, když jsou zde pasáže knížky doslovně stvárněny, a některé záběry animovaná verze přebrala i vizuálně. Stejně jde ale o moc hezký příběh. Na televizní spracování to má i pěknou vizuální stránku. Hlavně scény s posledním duchem se vyrovnají i mladší animované verzi. ()

gudaulin

Z dlouhé řady vánočních filmů posledních let vyčnívá Duch Vánoc jako Petřínská rozhledna nad panoramatem Prahy. Za výsledný dojem může sice z podstatné části Dickens coby autor literární předlohy, ale je fakt, že Clive Donner dokázal jeho povídku řemeslně zručně a bez zaváhání převést do filmové podoby. Je to příjemně emotivní a v rozumných mezích moralistní. Dokonce i já jsem měl chuť se polepšit, bohužel mě to asi za hodinu přešlo. I tak šlo o nejnadějnější pokus za posledních pět let. Ve filmu nevystupují hvězdy první velikosti, ale to jen přispívá k autenticitě, jinak herecké výkony jsou přesvědčivé a stejně tak je přesvědčivá i atmosféra Londýna první poloviny 19. století. Celkový dojem: 85 %. Novou verzi s Jimem Carreym jsem dosud neviděl, ale silně pochybuji, že by mohla nabídnout víc, s výjimkou trikové podívané. Pokud jde o příběh, Donner vytěžil z Dickense maximum. ()

silentname

Veľmi kvalitne spracovaná verzia "A Christmas Carol". Napriek tomu, že ide o príbeh, ktorý poznám veľmi dobre a videl som viacero variácií, tie herecké výkony a režijný štýl tomu dodáva veľmi veľa. Niektoré scénky pôsobili ako keby ich robil Tim Burton. A tak som si vnútorne aj uvedomil, že by bolo zaujímavé vidieť Tima Burtona sa popasovať s touto predlohou. Myslím si, že by tam boli tiež aj tie príjemné hrejivé momentky, no rovnako aj tie smutné a aj strašidelné. Film sa s divákom nepára a nebojí sa prekročiť niektoré hranice, len aby poriadne dokázal vo svojich scénkach vyznieť. A aj tým si ma skutočne získal. No a George C. Scott ako Ebenezer Scrooge je absolútne perfektný. Mnohokrát ani nie je uvrčaný alebo ufrflaný. Ale skôr je hnusný a sarkastický a robí si z toho všetkého komédiu. To mu aj dodáva jeho charakter. Mám rád aj Boba Critchetta, ktorý skutočne pôsobil v tomto filme veľmi úprimne a živo. Neviem čo mám hovoriť o príbehu, lebo ho všetci určite poznáte a tento sa skutočne dobre drží predlohy. Myslím si, že ak máte radi tento príbeh, film určite oceníte. Dokázal Dickensovo dielo zachytiť s veľkou dávkou presnosti. Hodnotenie: A ()

corpsy

Z tejto verzie vôbec nedýcha TV duch a vedel by som si ho predstaviť v riadnych kinách. Problém je skôr v tom dejovom prednese. Nečítal som Dickensovu predlohu, zato som videl spústu adaptácií tejto knihy. A v tomto prípade sa mi zdá Scrooge ešte viac komplikovanejší a neoblomnejší, ako v iných filmoch. A preto jeho zmena zo sekundy na sekundu, mi pripadá veľmi pritiahnutá za vlasy. Vianočná Koleda v jednej zo svojich slabších filmových chvíľkach. ()

tahit

Období vánoc a nového roku je doba, kdy mám chuť podívat se na starší vánoční filmy. Tak tohle nemělo chybu. Fantastický zážitek, který člověka vrhne do starých časů viktoriánské Anglie. Večer u toho krásně plynul. Zážitek odezněl, ale teď se usmívám. Přesně jak jsem čekal, poutavý, přímočarý, sváteční, lehce ponurý. Co taky v adventu jiného? ()