Vánoční koleda: Muzikál

• Veľká Británia Scrooge: A Christmas Carol
všetky plagáty

Je Štědrý den a sobecký lichvář Ebenezer Scrooge má už jen jednu noc na to postavit se čelem ke svojí minulosti a změnit tak budoucnost dřív, než bude pozdě. (Netflix)

BOURQUE

Svetoznámy príbeh Charlesa Dickensa, teraz v animovanej a v modernizovanej forme. Muzikálové prvky sú viac-menej v poriadku, podobne ako aj animácia postáv. Škoda toho záver, ktorý je trochu unáhlený. P.S.: Každému prajem šťastné a veselé Vianoce a len to najlepšie do Nové roku, hlavne dobré zdravie! Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Stanislaus

Kdo by neznal příběh o Scroogovi, sobeckém bručounovi a odpůrci Vánoc. Nejnovější adaptace přistupuje k Dickensově nadčasové klasice jako k materiálu pro vizuálně bohatý muzikál. Osobně mi tato poloha úplně nesedla. Písničky spíše příběhu uškodily, než aby mu daly další rozměr. Chválím nápaditost tvůrců, kteří měli na starosti setkání Scrooge s Minulostí, Současností a Budoucností, i když se ona kreativita trochu vytrácela ve slabší animaci. Ze třech sekvencí s Duchy mě nejvíce zaujala první, zatímco druhá mi přišla už poněkud divoká. Jinak Prudence byla opravdu zlatíčko. P. S. Docela by mě zajímalo (tj. rád bych jednou viděl), jak by k Vánoční koledě přistoupili Burton nebo del Toro. ()

Streeper

Mě se to vůbec nelíbilo. Animace mě nijak neokouzlila. Scrooge j etady vyobrazený jako docela hezký stařec, není to ten děsivý shrbený pán s dlouhým nosem, ze kterého jsem vždycky měla hrůzu. Písně jsou sice skvěle zazpívané, ale nic z čeho bych si sedla na zadek. I ta úprava příběhu jako taková se mi moc nezdála. K téhle verzi Vánoční koledy se už v budoucnu nevrátím. ()

Walter_Mitty

Nejslabší stránkou nejnovější adaptace Vánoční koledy je samotná Dickensova povídka. Ačkoli Donnelly přináší pár zajímavých nápadů, z filmu je cítit, že právě schéma Vánoční koledy jeho animák neuvěřitelně limituje. Kdyby se tvůrci nesnažili za každou cenu naplnit parametry, které musí/měla by adaptace Vánoční koledy splňovat, aby se dala považovat stále za adaptaci, šlo by o relativně nevinný, bláznivě barevný muzikál. Místo toho divák dostane další nucenou adaptaci Vánoční koledy, která počítá s divákovou znalostí tohoto díla, ale zároveň nedělá nic proto, aby jej zaujala, případně nějak ozvláštnila. Divákovu pozornost poutají především všudypřítomné kýčovité barvy. Posledním hřebíkem do rakve je scénář, který má divákovi tendenci neustále dokazovat, že každý výjev Scroogovy minulosti vlastně reflektuje jeho přítomnost/budoucnost, přičemž tak činí nejen verbálně, ale i vizuálně. Samozřejmě chápu, že Vánoční koleda: Muzikál má svou cílovou skupinu především v mladším publiku, ale jako kdyby tvůrci počítali s tím, že každý, kdo se na film podívá, bude zcela dementní, a proto mu neustále připomínají, jak je Scroogova minulost propojena s jeho přítomností… Asi nejlepší srovnání najdeme s kreslenou muzikálovou adaptací z roku 1997 od Stana Phillipse, ze které ta letošní částečně vychází. Donnellyho adaptace na rozdíl od té Phillipsovy zahrnuje daleko chytlavější a promyšlenější písničky (např. Random Acts of Kindness) a nesnaží se divákovi neustále vnutit, jak jsou si jednotlivé scény podobné… ()

silentname

Vianočná výzva 2022 - 29. film - Na "Scrooge: A Christmas Carol" som bol úprimne zvedavý. Mám rád Dickensov príbeh a nech je asi v akejkoľvek variácii, dokázal som si v ňom niečo nájsť. A to platí aj tentokrát. Animácie sú podľa mňa veľmi pekné, dizajn jednotlivých duchov je veľmi kreatívny a každý z nich dokáže k tomu pridať niečo vlastné. Neviem či má reálne význam niečo hovoriť o príbehu, lebo je tak neskutočne notoricky známy, že by som len vykecával všetko čo už viete dopredu. Je treba ale uznať, že dizajn Jacoba Marleyho je niečo ako z najhorších nočných mor. No veľmi kreatívne aj s jeho mincami namiesto očí. Hudba je takisto veľmi dobrá a vie filmu dodať aj trošku vianočnej atmosféry. A oslava smrti človeka počas "Christmas yet to come" je pre mňa asi najpamätnejší moment. Myslím si, že ako vianočný film z Netflixu ide o príjemné dielko. Ak máte radi "Vianočnú koledu" v akejkoľvek podobe, neváhajte. Za jednot pozretie to stálo. Hodnotenie: B ()