Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Postavila sa proti najmocnejšej armáde sveta. Unikla pokusu o atentát. Pre vyššie záujmy obetovala svoju lásku a dala popraviť svoju príbuznú. Volala sa Alžbeta a predovšetkým vďaka nej sa môže Británia chváliť prívlastkom Veľká. Katolícke Španielsko chce koncom 16. storočia zničiť silnejúce protestantské Anglicko. Kráľ Filip II. buduje silnú armádu, ale potrebuje zámienku na to, aby mohol na Anglicko zaútočiť, preto intrigami nachystá pascu na kráľovnú Alžbetu a jej hlavného poradcu, Sira Walsinghama, na čo využije Alžbetinu sesternicu, škótsku kráľovnú Máriu Stuartovnu, ktorá je v domácom väzení na severe krajiny. Pasca zaklapne, španielska armáda vypláva, aby sa spojila s francúzskymi pozemnými vojskami, a zaútočí. V tom čase sa kráľovná Alžbeta beznádejne zamiluje do moreplavca Waltera Raliegha, ktorého si chce udržať v blízkosti trónu a ďaleko od mora a Ameriky. Vie však, že dôležitejšie ako jej srdce je kráľovstvo. Obetuje lásku pre veľkosť krajiny? (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (5)

Trailer 2

Recenzie (349)

Cervenak 

všetky recenzie používateľa

Ani dva týždne po zhliadnutí filmu sa neviem zmieriť s tým, že tvorcovia zobrazili prechod "z doby temna do zlatého veku" tým, že rozjasnili vizuál, takmer úplne eliminovali stredoveké ukrutnosti a naplnili Alžbetin palác humorom. Nie, toto už proste nie je husté 16. storočie ako v excelentnej prvej časti, toto je len romantická hra na historický film. Cate Blanchett nesklame, ale ani neohúri - tvárou v tvár hrozne, fakt hrozne napísanej postave Cliva Owena, ktorému ten žvástajúci, akože šarmantný cestovateľ ukrutne nesedí, je aj ona bezradná. A to zjednodušovanie (dobrí protestanti proti zlým katolíkom, ktorých reprezentuje čaptavý španielsky kráľ, tváriaci sa diabolskejšie ako v Bad Boys 2, keď dával ruských mafiánov sekať do plechových sudov) je vážne trestuhodné a nie je hodné anglického scenáristu. Akoby obžalobou vlastnej odfláknutej roboty je záber na koňa, skáčuceho z lodi na pozadí horiacej španielskej flotily - ten nádherný filmový obraz, ktorý by si zaslúžil namaľovať na obrovské plátno a zavesiť v Louvre, akoby potvrdzoval, že Shekhar je výborný režisér, ale túto inak tuctovo a televízne vyzerajúcu "objednávku" natočil len tak na pol plynu. Veľká škoda! ()

tron 

všetky recenzie používateľa

„Sme vo vojne.“ Áno, trápne morské finále (kde je Gore Verbinski, keď ho človek potrebuje?). Áno, nezmyslená prítomnosť (pseudo?)šarmantného piráta (Clive Owen po Potomkoch ľudí rýchlo upadol). A áno veľa ďalších vecí. Prekombinovaný scenár (musíme loviť v pamäti, kde sme tú-ktorú postavu videli) a vôbec: celé je to bez debaty slabšie, ako oscarová jednotka. Prečo teda až 4*? Lebo ma to chytilo a bavilo. Podľa mňa sa jedná o jedno z najambicióznejších pokračovaní prvého desaťročia 21. storočia. Žiadny prequel, ale plnohodnotný sequel so starými postavami v novom príbehu. Snímka oplýva opulentnou vizuálnou stránkou a strhujúcim mini-sólom Samanthy Morton (Minority Report, Libertin). Ani profesionálka formátu Cate Blanchett bohužiaľ nedokáže zvládnuť niektoré smiešne citové výlevy, ale film možno práve túto „hlučnú“ atmosféru potreboval. Nezabúdajme, že komorný a tichý originál bol o ceste panny na trón. Lemovaný mŕtvolami verného sira Walsinghama. Dvojka sa však odohráva v dobe, kedy panenská kráľovná vládla celému Anglicku rukou nekompromisnou, no zároveň pevnou a tá doba sama osebe bola VEĽMI "hlučná" (príklad - Alžbetino veľkolepé a dodnes legendárne panovanie umožnilo vzniknúť napríklad kultovému tzv. alžbetovskému divadelníctvu, či veršom a hrám Shakespeara, Webstera Marlowa a spol.). Kino Považan NMnV 2007 ()

Reklama

Bluntman 

všetky recenzie používateľa

Jsem alergický na manýristické hloupé kýče, které jsou otravně tezovité a didaktické a které se, spadají-li do kolonky historické podívané, mohou pyšnit akorát povedenou výpravou, kostýmy a charizmatickými hereckými představiteli táhnoucími celou tuhle teatrální křeč. Na rozdíl od Kletby zlatého květu mě pokračování Královny Alžběty neiritovalo, protože s tímhle režisérem a s tím scénářem snad ani nic lepšiho udělat nedalo, ale že bude velkofilm trpět na střih, naprosto nepochopitelné záběrování a že se bude jednat o skoro nefilmovou podívanou založenou nikoliv na obrazech a jejich výpovědi, ale na blábolení a neschopnosti vystavět minimálně jednu dramatickou scénu bez efektu vyvolání smíchu u diváka všimajícícho si stylistických postupů, jsem si nemyslel a Shekhara Kapura si řadím stejně jako Rona Howarda po Šifře mistra Leonarda do kolonky "nešahat, fyzicky bolí". ()

lenuse 

všetky recenzie používateľa

Prostě to nebylo ono, to už tady psala spousta ostatních. Tak jen přidám, že Elizabeth mělo být v té době asi 52 let, pokud dobře počítám. A to tedy byla Cate Blanchet dost bídně namaskovaná. Sice bývalá Kapurova životní partnerka Shabana Azmi vypadá téměř v 60 v reálu tak, že blednu závistí, ale tohle bylo moc, takhle padesátnice nevypadají. A v té době už vůbec těžko. :-) ()

ajuska 

všetky recenzie používateľa

Námět filmu je velmi dobrý, ale bohužel se tříští a rozpadá a celá režie působí poněkud rozpačitě. Je tu očividná snaha nacpat toho do příběhu co nejvíc a vykreslit Alžbětin život co možná nejpodrobněji, ale zkrátka to nedrží pohromadě. Především milostná linie a Cilvem Owenem mi přišla tak nějak málo nosná a ve výsledku možná zbytečná. Asi by nebylo na škodu, kdyby se tvůrci více zaměřili na intriky a boj o trůn a tuto linii důkladněji propracovali. ()

Galéria (119)

Zaujímavosti (29)

  • Mária Stuartová (Samantha Morton), škótska kráľovná, je vo filme zobrazená so silným škótskym prízvukom. V skutočnosti mala pravdepodobne francúzsky prízvuk. Od 5 rokov bola vychovávaná na francúzskom dvore a do Škótska sa vrátila až po trinástich rokoch. (Arsenal83)
  • Kvůli pár záběrům z námořní bitvy vznikla kopie padesátimetrového korábu. (77Ivana)
  • Niekoľkokrát vo filme sú nechty kráľovnej Alžbety (Cate Blanchett) nalakované vo francúzskom štýle, ktorý vznikol v Paríži až v 18. storočí. (Arsenal83)

Súvisiace novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (viac)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (viac)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (viac)

Reklama

Reklama