Dráma založená na živote futbalového hrdinu Ernieho Davisa, prvého Afroameričana, ktorý získal Heismanovu Trofej. (Tolf)

balcazar

Je to športový film a je dobrý, lenže... Niečo mi tu jednoducho chýbalo, čo neviem celkom popísať. Možno iskra, šťava, akcia, nadupanejšie dialógy, väčšie vygradovanie. Výkon Dennisa Quaida bol však neuveriteľne dobrý. ()

Armin82

Po dlouhý době jsem na jedný z trapných komerčních televizí narazil na slušnej film, aniž by byl 20 let starej. Tohle pro mě bylo příjemný překvapení. Pro životopisný filmy slavných lidí či sportovců mám slabost a tento snímek se mi líbil. Dennis Quiad i hlavní fotbalový hrdina zahráli velmi slušně a rozhodně jsem se nenudil + mne rozhodně nenechalo chladným přiblížení tehdejší stupidní problematiky alá barva pleti...to jsem nikdy nepochopil---> 80% ()

ER

Ještě, že tu hraje Dennis Quaid.. V těchto vodách, popisující první angažmá černošských sportovců do prvoligových týmů, se pohybuje nejeden americký film a to vcelku s jistotou. Není se co divit, tvůrci mají z čeho čerpat, takže sportovně naladěným divákům bude opět srdce plesat. ()

Nix

Filmy o americkém fotbalu mne baví z důvodu, že vypráví opravdu zajímavé příběhy. Většina takových je právě o hráčích, kteří to neměli vůbec jednoduchý a o to víc je to hnalo dopředu. Ano, je tady klasické téma rasistického podtextu a takových věcí, takže pokud to někoho nebaví, bude se muset poohlídnout jinde. Ale v tý době dokázat něco takového, to chce klobouk dolů. Mne příběh dostal a htlal jsem ho jak malinu. Velice zajímavý snímek. ()

junxi91

Jojo, těžké časy rasismu v 50. a 60. letech v Americe, které omezovaly spoustu talentovaných černochů v tom, aby se někam dostali. Ne jinak tomu bylo také v případě Ernieho Davise. Ernie Davis je mladý Afroameričan vyrůstající v Pensylvánii se svým strýcem Willem Davisem Jr. na konci 40. let 20. století. Davis žije se svou širší rodinou, včetně svého dědečka Willieho 'Pops' Davise, který ho vede a vzdělává. Davisova matka Marie Davis se nakonec vrací do jejich bydliště, aby informovala rodinu, že se znovu provdala a nyní si může dovolit vychovávat Ernieho ve svém vlastním domě v Elmiře v New Yorku. Zde Ernie zažije svůj první incident s bílými dětmi. Sbírá totiž s kamarádem láhve na kolejích v území, kde mají černí zákaz vstupu. Jeho kamarád naskočí na vlak a ujede, zatímco Ernie se rozběhne a celé obrovské přesile uteče a dokonce se mu povede zachránit také ty lahve. Po přesídlení do Elmiry se Davis zapíše do Fotbalové ligy pro dorost a na hřišti vyniká jako běžec. O několik let později hlavní trenér fotbalové univerzity Syracuse, Ben Schwartzwalder, hledá nového běžce, aby našel náhradu za Jima Browna, který promuje a dokončuje svou celoamerickou seniorskou sezónu. Schwartzwalder je ohromen Davisem poté, co zhlédl záběry, jak Davis hraje za Elmira Free Academy a povede se mu dostat jeho tým na státní šampionát. Schwartzwalder přesvědčí Browna, aby ho doprovázel na náborovou návštěvu za Davisem a jeho rodinou v naději, že ho naláká, aby se zavázal hraní za Syrakusy. Po jejich návštěvě se Davis rozhodne zapsat do Syrakus a na ostatní školy se vykašle. Takže to vypadá, že Ernieho čeká v Syrakusech pořádná kariéra. Na začátku školní fotbalové sezóny 1959 Davis okamžitě exceluje ve hře za univerzitní tým, čímž dovede Syrakusy k vítězstvím nad několika vysokoškolskými fotbalovými týmy. Poté, co Syrakusy porazí UCLA a zakončí základní sezónu bez porážky, se tým rozhodne hrát s 2. Texas Longhorns v Cotton Bowl Classic. Před zápasem dostávají univerzitní úředníci dopisy, ve kterých je jim vyhrožováno, že na Davise zaútočí, pokud bude hrát, ale Schwartzwalder i Davis hrozbám vzdorují. Prostě ten negr nesmí nastoupit! Během hry 1. ledna 1960 se Davis odvážně pokouší dovést svůj tým k vítězství, ale brzdí ho zraněná noha a rasově zaujatí rozhodčí. Nehledě na nepřátelsky naladěné publikum, které mu nadává do negrů. Ernie se i přes bolest nohy a odpor publika vrací do hry, aby svému týmu vyhrál šampionát. Ke konci hry Davis skoruje rozhodující touchdown, čímž zajistí svému týmu vedení. Zápas končí vítězstvím Syrakus a jejich prvním národním šampionátem. Po hře se pro oba týmy koná banket, ale když se Davis ani další dva černošští spoluhráči nesmí zúčastnit, zbytek syrakusského týmu s ním na projev solidarity odchází. V roce 196 Davis i přesto, že je černoch, vyhraje Heisman Trophy. Stane se profesionálním atletem v NFL a podepíše kontrakt s Cleveland Browns. Bohužel, rasismus není to jediné, co Ernieho trápí - často mu teče krev z nosu, což znepokojuje zejména jeho přítelkyni, a ukáže se, že trpí leukémií. Díky tomu nemůže ve své kariéře pokračovat, zato však najde za sebe náhradu v podobě mladého Floyda Littla. Velice smutný konec krátkého života tohoto sportovce, který si během kondolence získal sympatie prezidenta Kennedyho nejen jako sportovec, ale také jako občan. Já díky tomuto filmu trochu lépe pochopil pravidla tohoto brutálního a kontaktního sportu se spoustou čar, podivným míčem a nesrozumitelnými pravidly. () (menej) (viac)

crjules

Zapomente na Invincible, tady je skutecny, pribeh bez prikras! Pusobi na me stejne, jako jeho hrdina.. je mily a skromny. Prijemny film nejen o sportu, predklada take pravdivy obraz tehdejsi spolecnosti. Sympaticke je, ze zde neni prehnana heroizace, ani patos. ()

Tanner

Sport jakožto význačný společenský fenomén, který je umístěn v rámci určitých společenských kontextů a struktur, s nimiž je v neustálé interakci, s sebou vždy nese řadu mimo-sportovních významů a úspěšní sportovci se mohou stát vzorem a inspirací. Život jednoho takového se nám snaží zprostředkovat tento film. Píšu "jednoho takového", protože mi přišlo, že tím, jak tvůrci snímek natočili pomocí standardních šablon sportovního dramatu o americkém snu diskriminovaného klučíka (a to včetně neuvěřitelně neoriginální hudby), připravili Ernieho o jedinečnost. A tím, jak zjednodušeně vykreslili rasovou segregaci, tento problém de facto rozmělnili. Na druhou stranu, bez určitého celkového zjednodušení bych se na to asi nemohl vůbec dívat, jelikož o americkém fotalu nevím prakticky vůbec nic :-). Film je díky tomu všemu snadno koukatelný, ale trochu se obávám, že v divákovi moc dlouho hlodat nezůstane, a to přes závažné téma rasové emancipace skrze sport. Nicméně za podívání rozhodně stojí! Po dlouhém rozhodování mezi 3 a 4 nakonec dám jen 3, ale silné. ()

syphoon

Sportovní filmy, to je jedna velká moje slabina! Když se k tomu přidá skutečný příběh a trocha toho hereckhého umu, stojí to za to! Nutno však říci, že nebýt posledních strhujících 30ti minut, asi bych se ani neobtětoval psát komentář. Takhle to je "pouze" 70%! ()

Bezda22

Jak už jsem psal. Americkej fotbal nesleduju, ale filmy o něm mě neskutečně bavěj. Tohle je silnej příběh, podle skutečný události. A ten film toho nijak nezneužívá. Byl by perfektní i kdyby byl totálně od začátku do konce vymyšlenej. 85% ()

Blutarg

Mám rád americký fotbal a tento film s touto tématikou řadím zatím nejvýše z doposud shlédnutých. Pro lidi, kteří NFL nesledují, bude tohle ztráta času, ale moje hodnocení jako fanouška tohoto sportu 5/5 ()

Maxmilian

Těšil jsem se na sportovně založené drama. Jěště navíc podtržené skutečnou událost o rasismu v minulých letech.Ernie Davis jako mladý černošský hoch, který se dostal na vysněnou školu, aby hrál fotbal. Mělo to jen jednu nevýhodu, byl nejlepší a byl černý. V 60. letech něco nemyslitelného. Proto si takéužil nenávisti jak ve vlastním teamu, tak hlavně v okolí. Každý den se musel smířit s nějakou tou diskriminací, ale bojoval a dotáhl to tak daleko, jak jen to šlo. Závěr byl docela tvrdý, smrt mladého hráče, který ale otevřel dveře černým do ligy. Film byl napínavý, vše směřovalo k hodnocení 5*, ale neunesl jsem délku filmu. Film přes dvě hodiny musí mít náboj po celou dobu, aby diváka udržel v křesle. Bohužel byl film zbytečně dlouhý, některé věci se zbytečně protahovaly. Proto hodnocení 4*. Nijak to ale nesnižuje kvalitu filmu. Můj názor je takový, že vše, co bylo ve filmu, by se dalo zvládnout za 100 minut. Pokud ano, 5* by bylo bez řečí. ()

migele

Pěkný hnus, ten rasismus! Doják už od prvních minut. Nevím co o tomhle filmu psát, snad jen že to Gary zrežíroval perfektně a snad by už to líp nešlo. Vybral si perfektní námět a vůbec bych se neohlížel na to, že je to ohrané apod. Dobrá práce ()

DJ Kritik

Neskutočne silný zážitok, ktorý už od samého začiatku dáva najavo, že príbeh bude o bojovníkovi telom aj dušou. Príbeh chlapca, ktorý bojuje svojim vlastným spôsobom a nemá naivné myšlienky o tom, čo zmení a čo nie......... ......... .. .. ... ... ... ................. ... ... Akcia: **** Realita: **** Vtiahnutie do deja: ***** ()

Bigwave

Další ze sportovních snímků o prostém chudém černém chlapci, který svými výkony inspiruje celý svět. Ve filmu se objevují témata prvních černošských sportovců, dramatické konce ukončení kariér a mnoho dalších témat k zamyšlení. Určitě je v Top Ten mezi mými sportovními filmy. ()

ratpile

Další kvalitní anti-rasistický sportovní film. Příjemně zahraný, nenudící, funkční jak v zápasech samotných, tak ve vykreslení postav. Příběh Ernieho Davise je dojemný, Dennis Quaid je ten správný obměkčený tvrďák a vyprávění nikdy nesklouzne k vyloženému patosu. Výborný snímek, který ale až příliš splňuje očekávání. ()

Tominni

Sportovní filmy mám rád a tento se řadí k těm podařeným. Ať už díky příběhu rychlého chlapce, který sice září jako naděje amerického fotbalu, ale potýká se s rasismem ve své době, nebo díky solidnímu výkonu Dennise Quaida v roli trenéra. Je vidět, že sportovní příběhy založené na skutečné události mají něco do sebe a obvykle nezklamou. ()

jack_scott

Top class sportovních (nejen) snímků. výraznější chyby jsem skutečně nenašel, film byl poutavý i přesto, že člověk z Evropy k dané hře většinou nemá osobnější vztah. Tím spíš si snímek zaslouží absolutní hodnocení - dávám 95% % a ***** s čistým svědomím, protože toto dílo si to skutečně zaslouží. ()

swell

Za poslední dobu jsem narazil na 2 filmy hodně obdobného ražení (Cesta za vítězstvím). Nevím, jak bych mluvil být vychovávaný v dobách, kdy se tyto filmy odehrávají (nemluvě o tom být černoch), ale z mého dnešního pohledu je dost těžko pochopitelné, co se na hřišti (palubovce), nebo i mimo ně, muselo odehrávat. Klobouk dolů před všema, co se s tím dokázali poprat, páč když si představím, že by v NBA nehráli černoši, že by golf byl bez Tigera a že by někomu na fotbalovém mistrovství světa vadili brazilci, pak by sport nebyl sportem... 90% ()