Napínavý thriller zaoberajúci sa komplikovanou politikou americkej vlády týkajúcej sa tzv. "mimoriadneho vydávania podozrivých" – extraordinary rendition - globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania, ktorý bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001 a nepodlieha súdnej kontrole ani požiadavkám extradície. Rendition sa zameriava na životy Douglasa Freemana (Jake Gyllenhaal) – analytika CIA, ktorý začne pochybovať o svojom povolaní po tom, čo bol svedkom brutálneho a nekonvenčného vypočúvania Američana egyptského pôvodu tajnou severoafrickou políciou; Anwara El Ibrahimiho (Omar Metwally) – egyptského chemického inžiniera, ktorý ešte ako chlapec spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov, a ktorý je teraz podozrivý z teroristickej činnosti; jeho tehotnej ženy Isabelly El-Ibrahimi (Reese Witherspoon) snažiacej sa nájsť svojho manžela, ktorý údajne zmizol počas letu z Cape Townu do Washingtonu; Alana Smitha (Peter Sarsgaard) – poradcu senátora Hawkinsa (Alan Arkin), ktorý odhalí, že Anwara na príkaz šéfky CIA v boji proti terorizmu (Meryl Streep) odtransportovali do krajiny tretieho sveta, kde ho vypočúvajú; a Abasi Fawala (Igal Naor) – šéfa tajného väzenia, ktorý má svoje vlastné osobné problémy s rebelantskou dcérou Fatimou (Zineb Oukach) a jej priateľom – islamským fundamentalistom Khalidom (Moa Khouas). Rendition trúfalo skúma šedú oblasť medzi správnym a nesprávnym, medzi vpravo a vľavo a odpovede, ktoré nachádza, nie sú jednoduché... (oficiálny text distribútora)

Jamal

Opravdu super. Příběh při kterém vám běhá mráz po zádech a kdy si říkáte, jak je dnešní většinou demokratický svět nespravedlivý a plný omylů. Všechno co se ve filmu děje má svůj smysl. Jenže raději riskujme neprávem jeden život, než-li by jsme mohli přijít o 7000 jiných? V dnešním světě se nemůžete cítit bezpečně před úřady ani když jste bezproblémový člověk. Herci mě absolutně přesvědčili, až na Streep, která byla v normálu. Škoda jen toho rychlého konce, mohli mu dát větší prostor, když ne hraného, tak alespoň nějaké poselství v textu. Hudba nepříliš známí Paul Hepker a Mark Kilian. ()

Fiftis

Ako iste viete, americká nadvláda sa začala postupne formovať v prvej svetovej vojne, ale jej skutočná dominancia sa počíta od skončenia takzvanej studenej vojny. A toto je film, ktorý ťažko označiť za pekný - na to hovorí o príliš ťažkej téme. Ak je súčasnosť, ktorú práve žijeme v skutočnosti nevyhlásenou vojnou proti terorizmu, tak rovnako, ako v každej takejto vojne sa možno opýtať, prečo vlastne vznikla, kto ju chce a kto ňou trpí. Odpoveď na túto poslednú otázku je úplne rovnaká, ako pri všetkých hnusných vojnách Najviac vždy trpia nevinní ľudia. V skutku príjemným prekvapením je, popri otvorenosti a kritickosti tohto námetu, herecké osadenstvo. Celkovo veľmi kvalitné, v prípade niektorých postáv vynikajúce. Meryl Streep, ktorú absolútne nemusím si užíva svoju administratívnu mrchu. Najviac však samozrejme hviezdi Jake Gyllenhaal a tiež skvelá Reese Witherspoon. ()

Pepinec

Film dávali pozdě večer a mně se pak v noci zdál sen, že jsem u nás na vesnici chtěl nastoupit do autobusu, když v tom mě dva nabušení revizoři zatáhli do zastávky a obvinili ze spoluúčasti na korupčních praktikách naší vlády, protože jsem měl na nohou boty stejného druhu a velikosti, jaké byly namalovány na krabici Davida Ratha. Řeknu vám, že se mi docela ulevilo, když jsem se před polednem probral ve svojí posteli. Co ale ti, kteří se probudí v tmavém sklepě svázaní v kozelci s roubíkem v hubě jen proto, že si nějaká blonďatá bába hraje na Columba? (Nic proti, Meryl, tebe pořád miluju!) ()

Big Bear

Před časem jsme i u nás zaslechli o tajných přeletech speciálů USA, dokonce i o tajných věznicích v Evropě... Když už mají americké tajné služby mučit tak raději jinde ne v USA asi... Film skvěle ukazuje na dnešní dobu honů na čarodějnice, kdy někdy i sebemenší náznak či něčí domněnka může mít pro nezúčastněnou a nic netušící osobu dalekosáhlé důsledky. Samozřejmě, člověk ve filmu fandí Anwarovi a posléze i Freemanovi. Oproti tomu vedoucí egyptských policistů nebo šéfka CIA jsou zlo samo... Divák se děsí faktu, že slibně se rozvíjející pátrání po Anwarovi v mžiku skončí u pomyslné zdi s názvem - Národní bezpečnost USA. Říkáte si co kdyby se to proboha stalo mně? ---- Ale ruku na srdce, osobně věřím, že bez těchto zlounů za zdí Národní bezpečnost by náš svět - svět západní civilizace, byl mnohem méně bezpečný. Pokud se někdo z náboženských důvodů (a bohužel jsou to převážně muslimové), hodlá odpálit v metru plném lidí, dát nálože na vlakové stanice či s uneseným velkým dopravním letounem narazí do mrakodrapu, pak jsou tu lidé kteří nesou břímě odpovědnosti potřební. Jsem si jist, že dochází k přehmatům jako v tomto snímku. Jsem si jist, že při waterboaringu řeknete i to co nevíte, budete si vymýšlet jen aby vyšetřijící skončili. A to je jen jedna ze široké škály donucovacích prostředků jak člověka zlomit. V sedmnáctém století lidé natažení na skřipci a pálení ve slabinách kleštěmi také nakonec doznávali účast na čarodějnických sabatech, líbání kozla a létání na koštěti... Jenže, i když připustíme, že se přehmaty dějí... -. Můžeme si dovolit ten luxus chovat se lidsky vůči zfanatizovanému nepříteli, nectícího žádné zákony, žádné právo, kterému je vše jedno? Můžeme si dovolit vyšetřovat podezřelé při podezření z příprav teroristických útoků jen v rámci platných zákonů se všemi právy, která by v demokratické a právní zemi měla být obviněnému garantována? Stále hledám odpověď, ale i přes dojem z tohoto filmu se kloním spíše k NE, NEMŮŽEME. Dávám čtyři matice. * * * * ()

Madsbender

Výborný napínavý thriller postavený na kvalitnom scenári, výbornom obsadení a výkonoch (veľmi prekvapila napr. skutočne vynikajúca Ryža a charismatický Peter Saarsgard, u môjho favorita Gyllenhaala sa jedná o klasický výkon), ako aj precíznej Hoodovej réžii. Po určitých pochybnostiach, spôsobovaných mj. až prepálene béčkovým Wolverinom začínam v Ender's Game veriť ešte viac než doteraz. ()

S.Quentin QUALE

Nechci spoilerovat, protože každá prozrazená maličkost podstatně desklasuje kvalitu tohoto filmu, takže jen uvedu, že se jedná a povedený teráčský thriller, který se odehrává po valnou většinu času v Egyptě. Plně zainteresovaná je také americká výzvědná služba a praktiky jako waterboarding. Na závěr si dovolím jeden citát - "Až ráno vstaneš, zmlať svou starou. Když nebudeš vědět za co, zeptej se jí. Ona bude vědět." Herci nejsou ve všech případech bez chyby, Vitrsůnku nemám rád, místy jsem si i říkal, že ten film strhám, ale po skončení si mě díky dějové nečitelnosti získal na svou stranu. Nic extra, ale nebál bych se toho. 70% ()

Anderton

Američania si radi strieľajú do vlastných radov, majú tak potom pocit akéhosi sebauvedomenia. Ja im to schvaľujem, ale forma Uneseného je natoľko schématická, že sa mi zdal tento film o terorizme skôr zbytočný. Absolútne statická kamera, žiaden autorský vklad, málo priestoru pre hlavnú Gyllenhaalovu postavu, no a hlavne logické nedostatky, keď som nechápal, prečo Američania aj Egypťania strácajú čas mučením väzňa, keď im začína byť jasné, že sa jedná o omyl. To mohli pokračovať vo vyšetrovaní inde a úspešnejšie. O čo im potom vlastne ide? Hood sa snaží byť politicky korektný, obidve strany sú v tom rovnako namočené, svedomie sa ozve iba vo Freemanovi. Trochu mi to pripomenulo Body of Lies, lenže to je svižne natočený triler veľkej režisérskej osobnosti. Záverečná pointa-slučka je síce trochu lacná, ale našťastie funguje. Čistý priemer. ()

Dzeyna

Skvělé téma, řekla bych i celkem aktuální. Napětí, akce, emoce, nápaditost a nepředvídatelnost, to jsou hlavní prvky. Vynikající zápletky, intriky vyšší politiky a korupce. Reese jako vždy předvedla skvělý výkon, hlavně po emoční stránce. Jake samozřejmě také výborný výkon, ale nijak zvlášť zajímavý, oproti němu Peter Sarsgaard měl chvílemi rozhodující roli, ale jak se ukázalo, nebyl zas tak potřebný. Velmi mě potěšila i Meryl Streep, je úžasná. Akorát už jsem trochu přeallah akbarovaná :D ()

teutates

Ukážka amerického nacionalizmu a ich pýchy... Politický thriller, ktorý upozorňuje na veľmi citlivé téma. Gavin Hood asi nebude obľúbenec politických kruhov spojených štátov. Zvrátenosť a moc proste nepatrí do rúk každého a je až nechutné čo dokáže urobiť človek kvôli svojim vlastným záujmom. (vlastne kvôli vyšším záujmom) Rendition je iba jeden pohľad na danú situáciu, avšak slušne podaný na čele s hviezdnym hereckým obsadením, skvelou atmosférou a snaživou réžiou. Meryl Streep dokazuje, že "svine" jej idu najlepšie. Jake Gyllenhaal je "slušnák" ako vždy. Milo ma prekvapili zahraničný herci nie USA pôvodu, ktorý tuna niesu uvedený... Mrzí ma len, že Reese Witherspoon dostala málo priestoru - jej prítomnosť ma potešila, avšak nestačila... Tento film rozhodne stojí za vzhliadnutie, viac než milé prekvapenie... 8/10 ()

predators

Odvlečen je pro mě milým překvapením. Je sice pravdou, že jsem od něj moc nečekal, ale o to víc se mi film líbil. Zachycení hranice chování se k podezřelým osobám z terorismu, donutí člověka se nad tímto tématem zamyslet a dokonce mě donutil během celého filmu nad vším přemýšlet. Na čí stranu se přikloníte při výslechu podezřelého, to už ale nechám na Vás. Takže neváhejte a vžijte se do role "soudce". 80% ()

nash.

Silný námět s mnoha skutečně mrazivými okamžiky, výsledným dojmem je však zklamání. Tvůrci totiž mířili na příliš mnoho cílů a ve výsledku nedostala adekvátní prostor žádná z postav ani žádný z nahozených motivů. Líbil by se mi příběh Isabelly pátrající po manželovi, líbil by se mi příběh uneseného Anwara s důrazem na vývoj jeho postavy, líbil by se mi příběh Fatimy a Khalida i příběh Abase Fawala. Každý z nich by mohl být skvělým filmem. V jednom společném si však překážejí, režisér těká z místa na místo, pokaždé se zdrží jen chviličku a hned zase nedočkavě přeskočí jinam, aniž by dal jedinému motivu šanci se pořádně rozvinout, jedinému z herců šanci pořádně svou postavu rozbalit. Vše tak nakonec navzdory mnoha opravdu silným momentům působí vlažně, nedotaženě, povrchně. ()

Tomco

tak som prave dosiel z kina a musim povedat, ze pocity su naozaj vyborne! zo zaujimaveho hereckeho obsadenia na mna najviac pozitiv zmykal peter sarsgaard, ktory na velmi omedzenom priestore odohral velke divadlo. skoda, ze sa jeho postave neuslo viac miesta. okrem neho si svoj standard odohrala tentokrat profesionalna politicka zmija meryl streep a samozrejme dobre sa pozera na vynikajuceho gyllenhaala, ktory bezchybne odohra kazdu svoju ulohu. co sa tyka samotneho filmu, po cely cas vsetko prebieha v sviznom a zaujimavom tempe a potesi aj niekolko velmi zaujimavych scenarovych zvratov. k teme terorizmu a podobnych veci sa tazko vyjadruje. kazdemu podla chuti. musim vsak povedat, ze uneseny je atraktivnym filmom a oplati sa vidiet aj viackrat. asi tolko zatial. ()

iamek

Průměrný politický thriller s docela dobrým tempem, ale s očekávaným a nepovedeným koncem Co mě nejvíc potěšilo byl nečakaný zvrat zhruba v 3/4 snímků. Tohle jsem opravdu nečekal a chvilku trvalo než jsem si vše uvědomil jak doopravdy je. ()

klerik

Na jednej strane obyčajný príbeh z ošarpanej škatuľky true story... Lenže režisér nám v ňom ukazuje, ako sa dá šikovnou koncepciou vytvoriť napätie a pocit nepokoja aj tam, kde nie je. A práve toto úchvatne odzrkadľuje celú tému paranoje a boja proti terorizmu. Gyllenhaall toho veľa nepovie, ale je skvelý... ()

Chrustyn

Zajímavý ale spletitý a zbytečně komplikovaný pohled na problematiku světového terorismu a strachu z něj. Film je to rozhodně povedený ale přišlo mi, že je opravdu hodně komplikovaný a je zde až moc příběhů. Sice se na konci ukáže, že každý z přítomných hraje ve filmu důležitou roli a každý nějak přispěje do této spletité mozaiky ale rozhodně by se to dalo natočit přehledněji. Dost se mi stávalo, že jsem se ztrácel a nevěděl jsem kdo je kdo. Co se týká herců tak všichni zúčastnění zde podávají takový svůj standard a nikdo se nesnaží přehrávat. ()

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2

20.12.2007

Pravá blondýnka Reese Witherspoon se po těžkotonážním dramatu Odvlečen vrací k lehčím žánrům. Režisér Seth Gordon už brzy odstartuje natáčení komedie Four Christmases, námětem vzdáleně připomínajícím… (viac)