Pořad ostravského studia České televize, z dílny centra publicistiky a dokumentu, je pravidelný 15 minutový magazín věnovaný jídlu - jeho kladům, záporům, obsahu i historii. Jmenuje se více než příznačně Pod pokličkou a jeho tvůrci si jako jeho ústřední motto vybrali výstižné rčení: Do třiceti jíme, abychom žili, a od třiceti žijeme, abychom jedli. Každý díl si bere na paškál jednu základní potravinu, nebo skupinu potravin, se kterou se můžeme setkat v jídelníčku zdravého stravování. Každý díl pořadu má zároveň svého "patrona" - známou osobnost, která má k dané zvolené potravině bližší vztah. V pořadu však mají také své již neodmyslitelné místo tzv. glosátoři - Jiří Sedláček a Norbert Lichý, herci ostravských divadel. Ti v podstatě navázali na své výstupy z loňského cyklu První pomoc a stali se jakousi třešničkou pořadu. Průvodcem, nebo spíše všudy přítomnou postavou, je ovšem redaktorka doktorka Zorka Horká - animovaná postavička, která diváky nejen zkouší, ale i upozorňuje na vše podstatné a zajímavé. Přítomnosti "animáků" nezůstali ostatně ušetřeni ani glosátoři, kteří mají na scéně animované spoluhráče či protivníky. Úvod pořadu obstarává vždy guláš, nebo-li pelmel názorů odborníků a známých osobností. V prví části, respektive reportáži, se potom divák dozví, kde se ta která potravina vzala na našem talíři nebo v naší lednici. Druhá část je pak věnována prospěšnosti potraviny pro náš organizmus: co potravina obsahuje a jaké má případně léčebné schopnosti. A konečně v poslední třetí části se dozvíme, jak potravinu nakupovat, uskladňovat a jak ji připravovat, abychom nejedli pouze kalorie, ale i vitamíny, minerální látky a jiné tělu prospěšné věci. (oficiálny text distribútora)

uiu

Když vezmu v potaz všechny ty trapné televizní pořady, tak Pod pokličkou je jednooký mezi slepými. Všechny Receptáře, Rady ptáka Loskutáka nebo i Babicovy dobroty se můžou jít zahrabat před tímto populárně naučným pořadem, který se zabývá nejen vařením, ale především divákům přibližuje co vůbec jíme. Každý díl je zaměřen na určitou potravinu, o které se dozvíme až vyčerpávající informace a je nám ukázán recept s touto surovinou. Do toho vědomostní kvíz a několik slavných osobností. Kdykoliv narazím na Pod pokličkou, tak už dále nepřepínám. ()

swe

Skutečně záměrně nevyhledávám pořady o vaření, ale když náhodou v TV narazím na tento, nemůžu odtrhnout oči. Zábavný a poučný zároveň . Tak by to mělo vypadat. ()

ghatos

Nevýrazný a trochu infantilní pořad s otravnými kreslenými postavičkami. Ty se pokoušejí o vtipné dovětky, otázky, komentáře a nevím co ještě. Působí to otřesně. ()

Kosmik 1

Tyhle ksichtíky se objevovaly (možná ještě pořád objevujou) také v Trnkách-brnkách. :-) Bylo jich tam vždy nejmíň ze všech (většinou tak dva až tři, někdy pouze jeden), ale vždy jsem se na ně nejvíc těšil. :-) 65% ()

Werichowka

Jediný pořad o potravinách, vaření a kuchyni, který dokoukám... A hláška "Mlč! Nevíš, co je hlad!" je mnou velice hojně využívaná...:-)) ()

Cruise

Jednou jsem si to prostě pustil a bylo to! Chytlo mě to! Je to poučné i zábavné, prostě to má šmrc. "Dáš si k obědu knedlo, zelo, pivo nebo knedlo, pivo, pivo?" "Eee, dám si pivo, pivo, pivo." ()

Billie777

Když to vysílali, byla jsem ještě dítě ale koukala jsem na to pravidelně. Né, že by mě tehdy nějak zajímalo vaření a potraviny (to se vlastně ani nezměnilo) ale vždycky mě bavily ty postavičky a jejich suprový hlášky, hlavně ta rodinka byla bezva! :-) ()

wosho

Vtipně a zábavně o jídle a všem co se jídla týká! Ostravské studio ČT je po delším zkoumání plné talentu a originality, oproti tomu našemu Brněnskému. ()

Ratherfly

Zorka Horká>>"Dneska jsme si pro Vás připravili perník s karobem." Maruš>>"A je to legální?". Dvaadvacetiminutová pohodička a společně s "Ano, šéfe" jediné dva pořady o vaření, které mají koule. ()

Scytale

Velmi poučný pořad nejen o vaření, ale i o potravinách a různých ingrediencích, které se kuchaři dostanou pod ruku. Někdy byl mírně iritující odborník na zdravou výživu, podle jehož stravovacích rad bychom asi všichni pomřeli hlady ;-P ()

Paity

Občas mi přišli ti nakreslení pidimužíci trochu až nechutní. Možná to bylo kvůli tomu dabingu, nevím. V každém případě se mi nejvíce líbilo, jak celebrity hádali, co je jaké jídlo. ()