Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

lasonic

Musim povedat, ze sa jedna o dost mrazivy thriller. Ti dvaja mladici, vyborne zahraty Pittom a Corbetom su odporny. Inak za zmienku stoji vykon vsetkych predstavitelov, su vyborni. Uz od zaciatku mi bolo jasne, ze tym dvom nejde v skutocnosti o vajcia, ale o nejaku nechutnu a zvratenu zabavku s rodinou, ktora si prisla vychutnat dovolenku do svojej rodinnej vilky. Keby mi tu ich hru reziser aj pekne vysvetlil, aky mali vlastne dovod robit to, co vlastne robia, okrem toho, ze je to pre nich zabava, alebo ak by doslo v zavere k nejakemu rozuzleniu a nie pokracovaniu ich tyranie, tak by som dal urcite o 1* viac. ()

strikeman

Asi je to tím, že jsem už v poslední době podobně laděných filmů viděl celkem dost, ale mě to až tak nevzalo, i když uznávám, že nervy mi to trochu počesalo (no kdyby ne, to bych musel být už totální cynik). Nicméně s řečmi o genialitě snímku bych přibrzdil - jó, jestli ta originalita má spočívat v řečnických otázkách dvou úchylů směrem k divákovi a jedné zpětně posunuté scéně, pak vězte, že tyto momenty mne osobně spíš vyrušily a v mých očích ubraly příběhu na síle. Jinak herci supr, Tim Roth patří k mým oblíbeným, Naomi Watts je jako vždy křehká a půvabná a Pitt s Corbetem jsou řádně odpudiví, jak se sluší a patří na hajzlíky bez svědomí... ...tento komentář jsem psal bezprostředně po zhlédnutí filmu ohodnotiv jej třemi hvězdami, jelikož se mi ale scény z něj ještě další 2 dny honily hlavou, nezbývá mi, než uznat působivou sílu snímku a jednu frčku přidat... ()

Loooki

Nevidel som originál, takže nejdem porovnávať, ale šialený chlapci ma dostali, aj napriek miestami prehnanej dĺžke, ktorá nebola potrebná, na to aby ma udržala v napätí. ()

Hapretor

Filmu se nedá odepřít vynikající atmosféra, při které doslova mám chuť roztřískat monitor při pohledu na dvě vypatlaná psychopatická hovada, co vraždí spokojené rodiny. Film působí originálně, jen ten konec je laciný. Skvěle se působí na diváka, zvlášť když jeden z kryplů k němu přímo promlouvá. "Je pravda, že víc se líbí ten film, který se vidí jako první" (Shadwell). Nechápu proč stejný režisér natočil takřka identické filmy, které dělí desetiletá pauza. Ať už to bylo z důvodu prosazení, výtěžku či zdokonalení, považuju to za úplně zbytečné. Oběma filmům dávám po třech hvězdách. Přes všechny klady - kamera, střih, režie, scénář - mi nepříjdou jako něco extra, nad čím budu přemýšlet Bůh ví jak dlouho a co mě dostalo na kolena. Když už ale mám vyřknout osobní verdikt, který z nich je lepší, přikláním se k původnímu (prvně jsem viděl "Funny Games U.S.A", remaky fakt nemusim.). Na rozdíl od svého staršího bratra v této verzi je násilí explicitně ukázáno, není kladen více důraz na výraz obličeje, představivost diváka, dvojice magorů je "méně" nesympatická, rodina působí méně zranitelně - ani nevím proč - a toto pro mě činí film méně záživný pro mou psychiku. V této verzi jsou pak "hezčí" herci. Film je také dobrý v tom, jak je diskutabilní. Těžko říct, jak by se člověk zachoval ve stejné situaci, každý řekne něco jiného - a může vůbec taková situace nastat? - někomu příjde absurdní a směšná, někomu dost reálná a stresující. Já se přiznám ,že častěji zamykám. Kam se zařadíte Vy? ()

Akana

Michael Haneke se s divákem rozhodně nemazlí, nic mu neulehčuje, nehýčká ho, spíš provokuje, mučí, zanechává v něm pocity veskrze nepříjemné a ze všech stran laskaný a ukolébávaný divák si ani nic jiného nezaslouží a nepotřebuje. Nebudu ze sebe dělat intelektuálního masochistu, já se taky radši 5x podívám na Pána prstenů než 2x na tohle, jenže díky filmům jako jsou ty Hanekeho nezapomínám myslet a toho si sakra vážím. Není dost na tom, že děj samotný je krutý, syrový, odpuzující, ale ve chvílích, kdy Michael Pitt promlouvá na kameru nebo dokonce přetáčí film na nás ještě Haneke útočí otázkou, jestli právě to nás přitahuje. Líbí se vám to? Proč se vám to líbí? Má se vám to líbit? Díky těmhle zcizujícím vstupům pak ti dva zmrdi už nepůsobí ani jako reálné osoby, ale spíš jako nástroj režiséra, nositelé těch obviňujících otázek. Jak jsem řekl, Hanekeho filmy jsou nepříjemné, ale jsou i nezapomenutelné a to je pro mě dostatečný důvod k vysokému hodnocení. 90% ()

Pooli

Reziser sa v priebehu deja brilantne zahrava s myslou divaka. Marne sa snazite vytvorit si psychologicky profil vrahov, pochopit ich pohnutky. Those guys are so fuc.ked up. Posahanci z vysokej spolocnosti, zijuci zivot v pretvarkach az stratili svoju identitu, ludskost a akykolvek cit. Jedine co ich dokaze pobavit je "funny" game. Skvele herecke vykony ()

Heroine

Žel musím konstatovat, že je tento film velice nudný. Nápad je dobrý, ale to je tak všechno. Tim Roth byl dobrá volba, ale dětský herec byl zvolený velice špatně. Celý snímek je potom nepůsobivý, a rádoby-originální hovoření do kamery mne jen otravovalo. Všimla jsem si, že 1997 je původní film, podle kterého vznikl tenhle. Snad bude lepší. ()

Rockerman

Jsem trochu na rozpacích. Původní rakouský film z roku 1997 jsem hodnotil plným počtem hvězd a oprávněně, protože si myslím, že za svou originalitu si to zaslouží. Tento "remake" musím hodnotit stejně, protože to vlastně není remake, ale zcela totožný film. Nechápu, proč vznikla tato snad z 99% kopie, tamtoho originálu? Snad proto, aby se mohli prezentovat američtí herci? Nevím. Rozdíl byl jen v tom, že rakouská rodina měla německého ovčáka, zatímco američané měli ratrívra. Tím veškeré rozdíly končí. Scény ba i dialogy jsou úplně stejné!!! Přesto jak píšu výše, musím hodnotit i tady pěti hvězdama, protože i tento film byl stejně působivý. Je tu cítit to ponížení a tu bezmoc obětí, kterou zažívají a ten cynismus dvou celkem sympatických chlápků, kteří terorizují obyvatele domu. Zlo v jeho nejčistší podobě !!! ()

boul

Velmi silný psychologický thriller, který mě vtáhl do děje dokud nezačly být nudné a hluché scény a nepochopitelná kravina s dálkovým ovládáním.. A to jsem věřil že to už tak bude celej film.. 3* a sklamání, ze skvělého to padlo na blbost.. ()

Fridecka

Násilí v bílých rukavičkách, které vstoupilo přímo k vám domů. První půlhodinu jsem měla velké nutkání odejít, ale režisérovo umění mě doslova přinutilo setrvat a sledovat tu sofistikovanou tragédii a nechutnost až do konce. Na druhé straně nevidím východisko. Nebo snad žádné není? Existuje nějaká obrana před čistým zlem v kombinaci s poměrně vysokou inteligencí a úplnou absencí soucitu? Nebo nám snad pan režisér nastavuje zracadlo k tomu všemu násilnému co se na obrazovkách denně dehrává. Počin vhodný k zamyšlení, k druhému shlédnutí již nikoliv. ()

Ham.and.eggs

Mám problém s postavama. V americký verzi je lepší (jaksi slizčí a důvěryhodnější) "ten chytřejší" záporák, v původní verzi se mi zase líbil víc ten zakřiknutější ze záporáků (lepší typ herce). Ale dohromady by taky nějak neladili (čert vem jazykovou bariéru). Kdyby Funny Games USA byl natočen jako první, bylo by hodnocení vyšší. M.Haneke všechny detaily dotáhl do konce, scénář a vizuální stránku vyšperkoval a je to tak nějak celkově pohlednější. Ovšem je to jen REmake a těm se originalita dá přisoudit jen těžko...Možná škoda talentu režiséra, že nedal tolik úsilí do něčeho novýho... ()

Olík

Strýček Sam remake deset let starého psychologického dramatu našich jižních Österreich sousedů. Sice neznám (zatím) rakouský originál, ale americká verze (paradoxně natočená stejným režisérem) vlastní přesně ty atributy, které dělají snímky s podobnou tématikou atraktivní pro thrillery milného diváka. Atmosféra, deprese, bezmoc, krutost a v jejich čele dokonalý psychouš (M.Pitt) a jeho atraktivní obětí (N.Watts). Funny Games USA je možná na první pohled ne stoprocentně dotažený snímek, ale jako vyslanec svého žánru více než obstál. ps: nechoďte si ke mně půjčovat žádné potraviny, neotvírám. ()

GOREGASM

Předem upozorňuji na monstrspoiler in da text. Odvážná výhra nad zaběhnutými thrillerovými klišé, ze které k******y zamrazí. Pocity, které budete vnímat velice brzy zatraceně intenzivně budou nepříjemné. I tak by mohla znít "pozvánka" na Hanekeho film, který je docela silnou kávou a vcelku pochopím, že to ne každý dokouká. Jsme zvyklí na světlo na konci tunelu a tady prostě nepřichází. Haneke přesně věděl, co chce svým filmem sdělit a to se mu bezezbytku povedlo. Z herců si logicky nejvíce zafixujete Michaela Pitta, pro jehož postavu neexistuje adekvátní trest a jako vždy absolutně přirozenou Naomi Watts. Soud K Pittově postavě jsem si nemohl odpustit a i to stvrzuje, jak silný dojem film zanechá. Samotný konec mě nechal civět s pusou otevřenou a suše podtrhl veškeré zlo, které se Haneke nebál říct. 100% (Ta stovka se v hlavě sjednotí až po několika hodinách, protože jakmile film vypnete, nebudete ho mít rádi) ()

jirkis

Jeden z mála filmů, u kterých si prostě nemůžete říct, že byl hezký. Tenhle film je totiž krutě nepříjemný a musím říct, že jsem se prvních 20 minut filmu držel za hlavu. Tohle asi není pro každého, ale mě se to v rámci mezí "líbilo" :D /70%/ ()

alambert

No je sice hezké, že je to originální...ale tak nějak nešťastným způsobem, jelikož místo, aby mě to vtáhlo do děje, mě to naopak odstrčilo pryč a já se nebál a ani nijak jinak mě to nerozrušovalo. Dokonce bych řekl, že jsem se ke konci nudil. A to je vzhledem k množství brutality smutné. ()

Rathalos

Tak toto ma dostalo,zdrvujuca,kruta,smutna a nemilosrdna drama,ktora vas prinuti sa zamysliet,perfektne herecke vykony vsetkych zucastnenych,je hrozne,ked je chora hlava,je to to najhorsie,co moze byt,klobuk dole,skvely film...:-) ()

Trancetino

Je mi to úplne jedno aké to bolo nenormálne cool z odborného hľadiska. Pre mňa to bola psycho sračka. Jedna hviezda za moju obľúbenkyňu Naomi. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz