Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

bidja

Aha aha až teď zjišťuji, že existuje německá a americká verze s jinými herci, stejným režisérem, zajímavé a slednutí nutné, takže k americké verzi. Dobrý rozjezd a pak trochu tápání ve tmě, pro mě nepochopený předzávěr s přetočením filmu, kromě ftípku, že jsem si myslel něco o špatné kopii, opravdu nevím o co šlo. Herci hodně plošší, Naomi ve vypjatých scénách vcelku slušná, Tim slabota nebo spíše nevyužitý potenciál, kluci jako buci to hráli tak provokativně, že jsem je chtěl zastřelit sám. Trochu slabá pointa na konec, ale to byl předpokládám účel. Těším se na původní starší verzi. ()

Illy

"A na koho si vsadíte vy?" otočí se k nám na plátně mladík a mě poleje studený pot. Mrazivé, kamera nechá pracovat naši představivost, slyšíme jen zvuky. Film který mi zůstane dlouho v hlavě. ()

CamperCz

Na tento film existují dva druhy názorů - jedni ho nenávidí, další ho obdivují. Já jsem v té druhé skupině. Mé důvody? Mistrovsky rozehraná hra, která boří všechna kliše chladnokrevných vraždících maniaků, záměrně hraje na zneklidnění amerického diváka, ale dělá to náramně originálním a poutavým způsobem. Oba vrazi jsou zahraní geniálně, skoro až tak, že by jim člověk po celou dobu děje fandil.Všechny tři oběti naopak budí pocit, že všechno je doopravdy skutečné. A když i !!!! SPOILER !!!! poslední z nich zemře pod hladinou jezera...jako by se vlastně ani nic nestalo. Takhle jsme to přece chtěli. Takže 5. ()

Perfo

Divák od začátku sympatizujete a soucítíte s terorizovanou rodinou. Doufáte, že každou chvíli nastane zvrat, že rodinku něco napadne, nebo se stane nějaká neočekávaná událost, která dva rozmazlené na první pohled vychované a seriózní mladíký, bavící se ponižováním a následným zabíjením svých obětí s kterými hrají své hry, vyřídí a vše skončí happyendem. Naopak. Sledujeme sadistický koncert plně pod taktovkou dvou zvrhlých mladíků, kteří mají hodně extrémní "zábavu" a vše berou s naprostým klidem, jako by se vlastně nic nedělo. Ale záblesk naděje na potrestaní bezcharakterních zmetků tu přecejenom je. Hrdinka v podaní Naomi Watts ve scéně s motlitbou bere do ruky brokovnici ležící na stole a střelí pěkně do hrudníku Paula. Peter je naštvaný, že se plán pokazil a hledá ovladač. (hledá ovladač? řeknete si) Nachází a sám přetáčí celou scénu filmu. Po přetočení se zase vše vrací do zajetých kolejí. Ještě kousíček naděje zbývá, když Peter s Paulem odvedou poslední přeživší na jachtu a kamsi jí odvážejí. Hrdinka přeřezává lano s kterým má svázané ruce a doufáte, že opět nastane zvrat. Ale ne. Paul arogantně políbí hrdinku na tvář a svázanou jí hodí do vody. S jachtou zakotví u sousedů, kteří předešlou rodinku navštívili minulí den a Paulův výmluvný pohled do kamery říká, co bude opět následovat. Naprosto bravůrní hrátka s emocemi diváka. Všudypřítomné mrazení, husina, strach z toho co si ti dva zase vymyslí, realističkost. Film, který rozhodně stojí za skouknutí a zamyslení se nad otázkou=> proč? ()

Deywid

Za ten absolútne debilný "trik" s ovládačom strhávam jednu hviezdičku....za "žiadnu" pointu príbehu druhú...škoda...prvých 100 minút filmu bolo fantastických... ()

Kroupa

Tak v případě tohohle filmu se rozporuplnému hodnocení ani trochu nedivím. Jen bych doporučil divákovi, aby si velmi dobře rozmyslel, zda se na tohle chce opravdu dívat. První polovina byla tak nepříjemná, až mi přestala chutnat večeře. Nevím jak u vás, ale u mně to něco znamená. A to prakticky bez násilí. Teror tohohle filmu je prováděn z takové pozice síly, že násilí ani nepotřebuje. Spoiler: docela brzo jsem pochopil hravou podstatu filmu, ale přesto mi mluvení do kamery ani scéna s ovládačem nevadí, protože umožňuje jasně si utřídit myšlenky a dojmy. A to hlavně ten, že oběti nejsou hlavním cílem režiséra, ale jen ovce jdoucí na porážku. Pravým cílem je publikum. To je po většinu filmu o krok před dějem (vím, co je v tom domě, kam ten chlapec běží, atp.), ale jen dokud se nevijeví, že se tvůrce nijak nehodlá přizpůsobit touze publika po happy endu (kterým podobné filmy standardně končí) či katastrofě. Stejně jako postavy marně prosí o život, tak i divák marně touží po jakékoli katarzi. Toto jsou totiž pouze rozverné hrátky s divákem. ()

RomanHyde

Nepovažuji tento snímek za vykalkulovaný, ale za brilatně hnusný. Bezmoc, násilí a bezcitná krutost jsou hlavními "atributy" tohoto filmu, který já osobně již nikdy znovu nechci vidět. Každopádně tenhle snímek považuji za přínosný hlavně tím, že se jedná o jakýsi filtr a možná i metr, kterým je měřena naše emoční inteligence. Pokud vám snímek příjde dostatečně hnusný, a to tak, že už ho nikdy nebudete chtít vidět, myslím, že jste v pořádku a ještě to s náma není tak špatné. ()

kluk z Na

Ono to je sice hezký, že ty kluci jsou uplně šílený a přitom tak klidní. Jenomže mě se to vůbec nedotklo. Říkal jsem si, že uvidim něco šokujícího něco velice znepokojivého a to se nestalo. Není o čem přemejšlet.Jednoznačně zklamání. ()

bolan

Americká předělávka Funny Games mě dostala, hlavně proto, že jsem ji viděl dřív než originál. Film nemá klasické prvky horrorového filmu, ale jde spíš o psychologický nátlak na nervové buňky. Mazec. ()

Geller

Nebýt to trochu odlehčené tak se v depce snad utopíte. Wow, přesně můj šálek kávy i když možná až s příliš kofeinem bez špetky cukru. ()

kukentipla

O čem to je? Poněkud zvrácená hra o život jedné normální rodiny. Co já NATO? Především neskutečná hra s divákem. Film se celou dobu tvaří, že spadne do studánky krvavého představení, aby se nakonec divákovi toužícím po brutalitě vysmál do očí odvráceným záběrem. Autoři moc dobře vědí jak nahnat stach. Bohatě jim k tomu stačí slova (Proč to děláte? Proč ne?). Dokonce se nebojí očividně si z diváka utahovat (to když jeden ze záporáku mluví do kamery). Nakonec zmíním výborné herecké výkony všech zúčastněných. PS: Originál jsem naviděl. ()

Martinius

fritzl rakuskej kinematografie michael haneke obdaril svet dalsou perlou. uz s pianistkou sa mu z mojho pohladu podaril jeden z najmizernejsich filmov vsetkych cias. s funny games USA tuto narocnu, vysoko postavenu latku zial nedosiahol. nechybalo vsak vela. pretoze film ponuka takmer vsetko, co v ziadnej postmodernej pseudopsychologickej hardcore alternative nesmie chybat: sugesciu intelektualneho pozadia, riadnu davku suroveho nasilia, absenciu akejkolvek pointy a zopar pseudofilozofickych zvratkov na zaver. v snimke, kde dvaja navstevnici z inej moralnej dimenzie utyraju na smrt beznu priemernu rodinku, som marne cakal na atmosferu hororoveho thrilleru, desu ci napatia. jedine, co som pocitil, bola okrem skepsy este davka odporu a hnusu, aku si pamatam z cannibal holocaustu. monotonny, divadelne ladeny dej ani nicim dalsim okrem perfektne uceloveho scenara a iracionalneho konania obeti nevynika. reziserovi totiz slo cisto o nasilie pre nasilie samotne, bez akehokolvek posolstva. chut sadisticky tyrat a vrazdit premietnuta do hry na rolu, bez realnej kvapky krvi a na ukor divakov. ku cti mu sluzi, ze si pre svoju osobnu uchylku nasiel hercov, ktori mu ju doveryhodne stvarnili a nestal sa z neho druhy charles manson. prave hercom patri moja hviezdicka (naomi watts a timovi rothovi. pittovi a corbetovi nie, ti posobili prilis deliriovo). z tohto pohladu sa film da vnimat ako sucast istej hanekeho svojpomocnej terapie. v sucasnosti totiz nie je pre psychopata problem nazvat sa umelcom. diagnoza: alternativna tvorba. PS: POMO, co si si svacol, ze si pri tom filme videl tolko hviezdiciek? :) ()

Tolli

Kdyby to od poloviny nebyla taková nuda tak bych dal i 4* možná dokonce 5*. Po polovině filmu jsem se začal nudit a chtěl jsem dát 3*. Ale konec s ovladačem. ()

DaeGurth

Nechápu jak se někomu může podařit udělat o tolik horší kopii rakouského orignálu a to i když má k dispozici rakouskou spolupráci. Svět s námi občas hraje i jiné "zábavné hry" než čekáme. ()

ipapuchalk

Autor zde bravurně nabourává žánrová klišé a očekávání diváků a přitom mi bylo při projekci hůř než u běžné thrillerové produkce (a když po návratu z filmu zhaslo světlo v domě, nebyl jsem klidný jako obvykle). Haneke je jedním z mála umělců v současné evropské filmové kinematografii a má čich na důležitá společenská témata. Aero však nemuselo balamutit diváky ohledně původní verze filmu. ()

Nekgro

Syrové, hnusné, mrazící. Psychická šikana od dvou pubertálních maniaků, jež své oběti terorizují a oddělávají s ledovým klidem. Ale co ten WTF moment s ovladačem?! Vrácení času?! Opravdu?! Zklamání... ()

RomeroIsGod

První polovina je sympaticky nepředvídatelná, pěkně vodsejpá a dojde i na nějaký to trápení. Ale pak se film překlopí do druhý půlky (SPOILER: vydařenou nečekanou vraždou) a přichází nuda a dějová křeč. Scéna s ovladačem už to zoufalství jenom završuje. 60% ()

Hepy13

WTF?? Nějací dva golfový šampóni v bílích rukavičkách si tu hrajou na drsňáky. No to bylo příšerný - To jak vypadali, jak mluvili...přesná ukázka jak nemá tyran vypadat! Atmosféra hrozná, měl jsem co dělat abych film dokoukal do konce, k tomu ještě ty stupidní dialogy. Navíc ti dva metrosexuálové se snažili vypadat vtipně, klidně, nad věcí, přitom byli tak trapný, a přesně tohle slovo naprosto vystihuje celý film. Scénář ten jakoby vlastně ani nebyl. Aspoň že jsme se mohli půl filmu dívat na polonahou Naomi Watts, protože moc toho ke koukání opravdu nebylo. Ale přeci jen jsem si z filmu něco odnesl - Zatímco mi češi když nám dojdou vajíčka, tak skočíme narychlo k sousedce, slušně požádáme, poděkujeme a odejdeme. Tak v americe postupují stejně, jen s tím rozdílem že pokud jim je nedáte, rána se pravděpodobně nedožijete. ()

Stanley619

Tim Roth is a fucking pussy! Mě by mohli zlámat klidně i obě ruce a stejně bych se pokusil ty dva vyšinutý zmr*y umlátit do mrtva. Moc jsem teda nepochopil tu scénu s ovladačem, ale stejně to byla hodně drsná podívaná. Jedna rada na závěr? Až u vás někdo zazvoní a bude chtít vajíčka, tak ho pro jistotu vemte nečím po hlavě, svině jsou všude! 79% ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz