Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

Foogas

Přišla si k tobě sousedka pro vajíčka? Řekni "bohužel došly, až v pondělí jedu na nákup" a zamkni za sebou dveře. V připadě, že tak neučiníš, čekej home invasion, kde tvoje psychika dostane zabrat. Stejně jako rodince ve filmu. Dva klucí se k nim vetřou do domu a nehodlají odcházet předčasně. Proč? Chtějí si totiž hrát. Ta beznaděj je z toho cítit, stejně jako surovost, která je předkládána s neskutečnou sebejistotou, až z toho člověka mrazí. Ciao bella. Herecké výkony všech zúčastněných špičkové. Každopádně promluvy na kameru a rewind ovladačem působí rušivě. Takže slabší čtyři hvězdy. ()

Staple

Já nevím. Chápu na co to poukazuje a proč se stalo co se stalo, ale hrozně mi to nevyhovuje. Aby jsme si udělali představu, co mi tak vadí. Film v jednom kuse podkopává nohy hlavním hrdinům a to velmi okatě. Při scéně s dálkovým ovladačem, kdy se Naomi konečně něco povedlo, se pan režisér neubránil svou posedlostí po krvi nevinných a musel jí to pokazit. Což by nevadilo, kdyby to nebylo tak špatně vykonstruované. Tohle nadržování záporákům mi pilo krev a touto scénou to jen završil. Nechtěl sem nějaký růžovoučký americký konec, to ale neznamenalo že chci pravý opak. Ale koho zajímá co chci já. Hlavně že ty hlavy co tu dávají 5* jsou spokojení a dostali svou dávku krutosti ročně. Říkají si jak ten pan režisér vystihl to násilí a použil ho jako umělecký prvek. Mě to přišlo strašné a snad poprvé u nějakého kontroverzního filmu sem na druhé straně barikády než bývám obvykle. ()

Horác

To je ale hnusnej film a hnusná situace.To, že někdo ubližuje vašim blízkejm, a vy jen bezmocně přihlížíte, je jednou ze základních nočních můr každýho, kdo má rodinu. Tady v tom filmu vám tu bezmoc patřičně osladěj natahováním a dá se říct banalitou.Na mě to zapůsobilo, chápu i kritizovanou scénu s ovladačem, která jasně dává najevo, že není úniku. ()

mararati odpad!

Samoúčelná, nudná, tupá, rádoby provokativní a sadistická filmová onanie. Vřele doporučuji všem pseudointelektuálům. Není divu, že originál vznikl v Rakousku. ()

BarGoldstein odpad!

Sračka všech sraček, to jsou lepší Homolkovi! Vydržel jsem asi 12 min, resp. přesně do chvíle než jeden z pokusů o herce začal oslovovat i mně skrz obrazovku! Tato podobnost s komoušskejma estrádama s Pepou Dvořákem mi zvedla tlak na 250/200 a musel jsem to vypnout! ()

trickmaster odpad!

Byla pnura sobota odpoledne a ja jsem znudene prejizdel ovladacem na televizi, kdyz v tom na me vykoukl Honzik Musilu a povida "pani Ireno - Vy lzete", zapocena koktajici Irenka pristizena pri krive vypovedi ihned doznala, ze tu picu odvedle uz leta podvadi s jeho manzelem, ktery se hned na to sesypal Musilovi na gauci. Ja si rikal pycoooo, tak tohle uz nic neprekona. Prepl jsem na flashku s par filmama a vybral si tento. Takovou sracku jakou jsou rodine vztahy nebo co te ja za mrd*u na ty prime, daleko prekonala tahle mrd*a, ktera byla tezce mimo misu. Znudene dlouhe nic nerikajici pasaze, pri kterych kameraman zjevne onanoval nad polonahym telem hlavni postavy, mrtvym synkem a fotrem se zlomenou nohou. 2 totalne vymasteny exoti s bilyma rukavickama, ktery by sesekal jeden 78 lety duchodce, a to by nemusel byt zrovna vyslouzily boxer a mluveni primo na divaky nebo pouziti "kouzelneho" ovladace v casti, ktera se zdala byt doslova rozhodujici a klicovou pro pribeh, to udela i z otrleho divaka filmu nejvic nasranyho. Pribeh by nebyl spatny, kdyby byl bran seriozne a vazne. Z dvojice by mohl jit celkem strach a odpor, ale takhle z nich sla spise ubohost a trapnost, par v dome totalne neschopny a nudny. Nevim no, reziser me okradl 106 minut zivota, ktery bych ted milerad vymenil za 2 epizody Barbary nebo ty sracky s Musilem. Jsem zklaman 😪 ()

K2.

Panebože proč tak dlouhé záběry o ničem? A ten jejich syn, totální idiot místo toho aby zachránil celou svojí rodinu tak si šel zaplavat k sousedům. ()

hony23

Důkaz, že i ti nejtěžší psychopati mohou vypadat jako chlapci z nedělní školy. Haneke vystavěl film plný krutosti, bezcitnosti a týrání, přitom však bez násilných scén, což asi bylo trochu na škodu, stejně tak jsem nějak nepřijal scénu s dálkovým ovladačem, kterou považuji za jeden z nejdebilnějších nápadů v dějinách kinemografie. Naopak otevřený konec jsem ocenil. ()

RMN88

Kruciprdel jak já miluji Thriller a Psychologický filmy. Nejvíce se mi líbilo, že ti dva kluci promlouvali k nám. Jasných pět hvězd bez diskuze. ()

Hlavonozec

Všichni v tom filmu působili tak realisticky, že jsem jim to všem sežral i s navijákem. Výborná práce. Film téměř bez jediné kapky krve...a brutálnější než celá série Saw shitů. ()

Birter

Řekněte mi. Koupili byste si obraz proto, že z něj máte špatný pocit a že se vám nelíbí? Já tedy ne. A přesně proto nemohu Funny Games považovat za jakkoliv povedený film. Jeho arogance tkví v předpokladu, že když rezignují na klasickou strukturu filmu, nebude to vadit, protože je celé Funny Games dostatečně zábavné na to aby si udrželo pozornost diváka. Není tomu tak. Nuda střídala nudu, surové a bezprostřední násilí s velmi klišé-hororovým průběhem. Takže pokud jsem zrovna neusínal u dlouhých statických záběrů, dělalo se mi špatně z neopodstatněného násilí a nezajímavosti tohoto filmu. Žádné nové dějové linky, žádné jiné zápletky, žádné překvapivé vyústění děje, prostě jen opakující se óda na násilí. V žádném případě nechci tvrdit, že film neměl potenciál (originál neoriginál, remake neremake) a že spousta prvků a nápadů (možná myšlenek) byla zajímavých. Bohužel jsou v thrilleru s monology autistických trýznitelů, nedostatečnými nebo spíše splynou s filmem na tolik, že mě štvou i ony. ()

Ivu.shka

Pro mě byl tenhle film svým způsobem trochu zklamání. Těšila jsem se na to několik dní a čekala totální pecku, ale bohužel jsem se nedočkala. Něco tomu chybělo a po skončení filmu jsem měla takovej ten pocit neuspokojení, jako po přerušovaný souloži. Možná jsem jen trochu otupělá co se mladých psychopatů týče (mechanický pomeranč jsem poprvý viděla když mi bylo asi 13) ale myslím si, že se tohle dalo udělat o něco líp. Jinak další zklamání byl pasivní Tim Roth, kteryho jako herce mám hodně ráda, ale tady mi vůbec nesedl. Na druhou stranu Michael Pitt byl prostě top, ale jemu ty magoři šli hrát dobře už od útlého věku. Abych to shrnula, film to byl dobrej a věřím, že pro většinu lidí to bylo šokující, napínavý a trochu šílený, jen u mě se to bohužel minulo účinkem. ()

Tomas_PO

Oooh, katastrofálne dokonalo hrôzostrašné, s elektrizujúcim napätím. Škoda dlhších scén, ktoré občas spôsobili stratu pozornosti, inak by to bolo za plných 5/5. Perfektne to mladíci Michael Pitt a Brady Corbet zahrali, chladnokrvne. A ten koniec...! ()

Martynes

SPOILERY Funny Games USA je americkým remakem rakouského filmu Funny Games. Oba tyto filmy jsou režírovány Michaelem Hanekem, který tedy dvakrát natočil v podstatě stejný snímek. Liší se pouze svým zněním a pár drobnými změnami. Haneke rozhodnutí natočit remake zdůvodnil rozšířením hlavní myšlenky filmu mezi širší publikum, zvláště pak publikum americké. _____ Hledat rozdíly mezi originálem a remakem je z velké části zbytečné. Naprostá většina filmu je stejná, pouze se občas mění délka či úhel jednotlivých záběrů. Jednou z mála výrazných změn je posunutí scény, ve které se Ann vysvlékne před dvojicí výrostků, o pár scén dříve. Její postava díky tomu působí více zranitelněji. Rozdíly můžeme hledat také v hereckých projevech, zvláště pak mezi dvěma antagonisty. V remaku se zdá, že je jejich zvrácené hry baví, zatímco v originále je těžké rozpoznat, z jakého důvodu činy páchají. Už však svou podstatou je snímek zajímavý, neboť se dá říci, že na jeho zhotovení měl režisér dva pokusy. _____ Poselství filmu je více než zjevné. Samotný režisér ho v průběhu let několikrát proklamoval. Tímto snímkem kritizuje především fascinaci násilím ve společnosti (zvláště v té americké) a jeho běžné zobrazování v médiích i v kinematografii. Ve filmu, jehož premisou je psychický a fyzický teror tříčlenné rodiny dvojicí výrostků, je však překvapivě málo viditelného násilí, minimálně ve srovnání se současnou filmovou tvorbou. Všechny smrti (až na jednu) se odehrávají vždy mimo záběr. Haneke tímto provokuje diváka, který chce ony scény vidět a nastavuje mu tím zrcadlo vlastní zvrácenosti. Jedinou viditelnou smrtí je zastřelení Petera/Toma, které si divák přeje vidět nejvíce, neboť jde o antagonistu. Toto uspokojení publika však netrvá dlouho díky dálkovému ovládání a jisté všemocnosti záporných postav, kterou je v průběhu snímku vytvářena značná frustrace. Haneke kritizuje i posedlost nahotou a sexem v amerických médiích, a to ve scéně, kde se postava Ann musí vysvléknout. V běžném hororu béčkové kvality by tato scéna byla točena minimálně v polocelku. Záběr však ukazuje pouze hlavu Naomi Watts. Divák tedy chce vidět to, co chtějí vidět záporné postavy. _____ Celý snímek je již trochu předznamenán úvodní titulkovou scénou, kdy klidnou vážnou hudbu náhle vystřídá agresivní metalová skladba. Podobně se i rodinná idyla náhle změní v teror. Předznamenání nadcházejícího můžeme hledat už v názvu. „Zábavnými hrami“ nejsou myšleny jenom ty, které hrají dva výrostci s rodinou, ale také ty, které hraje režisér s divákem. Neustále pokládané otázky o důvodech zvrhlého jednání (tyto otázky si pokládají diváci společně s postavami) nejsou nikdy zodpovězeny; ani samotnými postavami, ani Hanekem. Záhadou zůstává také minulost postav, a dokonce i jejich jména, která se neustále mění. Porušení pravidel samotných her se také netýká pouze terorizované rodiny. Když Ann zastřelí Petera, jsme potrestáni tím, že nadále musíme sledovat utrpení postav. Stejně tak si Haneke hraje s očekáváním diváka. Na začátku pomocí klasické Čechovovy pušky ukáže zanechaný nůž na lodi. Takto dává publiku falešnou naději, která je v závěru naprosto zničena. _____ Funny Games USA se často kategorizuje jako takzvaný meta film. Tedy snímek, který sám dává najevo, že je fikčním dílem. To se stává především v momentech, kdy postava Paula mluví přímo k divákům. Tímto je zapojuje do své zvrácené hry a napomáhá tak ke značnému psychologickému rozkolu. Snaží se tak v nich vytvořit pocit viny za činy, které však páchají oni. Diváka nejdříve vybízí k uzavření sázky o lidské životy ještě v momentě, kdy publikum věří ve šťastný konec. Poté se ujišťuje, zda skutečně chtějí, aby film pokračoval, a tedy pokračoval i jeho teror. Tím tedy trestá diváka za to, že snímek vůbec sleduje. V závěru mu pohledem do kamery dává najevo, že jeho násilná cesta bude nadále existovat i po skončení filmu. Haneke za pomocí postavy Paula přetváří diváka v postavu ve filmu, která je však postavou zápornou. Tento přístup dělá ze snímku skutečný psychologický teror, díky kterému není snadné film dokoukat. _____ Haneke je znám využíváním dlouhých záběrů s minimem střihů. I tento snímek se z většiny skládá právě z nich. Nekončící záběry takto dokážou vytvořit nepříjemnější atmosféru a napomáhají v budování napětí. Divák chce z daných scén utéct, avšak minimum střihů ho nikam nepouští. Podobně Haneke pracuje i s mizanscénou a představováním míst. Prostor domu je hned zpočátku prezentován pomocí pobíhajícího psa, který ukáže pouze potřebné místnosti. Rozlehlosti domu však divák rozumí, aniž by ho celý viděl. Zároveň je vždy využito realistické nasvícení, díky čemuž budí snímek ještě vetší hrůzu. Dalším známým trademarkem Hanekeho je absence nediegetické hudby, kdy soundtrack snímku se skládá pouze ze skladeb, které postavy hrají nebo si je pouští. Znova tím podporuje reálnost snímku a přibližuje jeho fikční svět k tomu reálnému. V úvodní a konečné titulkové sekvenci tuto svoji zásadu však porušuje a ukazuje snímek jako fikci, neboť se především snaží upozornit na násilí ve fikčním světě filmů, které nás přes svou nereálnost stále může ovlivnit. _____ I když tedy interpretace snímku Funny Games USA není nikterak rozporuplná, stále můžeme ve filmu najít spousta zajímavých scénáristických a režijních postupů, které Haneke využívá k vyjádření svých myšlenek. Tyto postupy navíc napomáhají k neskutečně nepříjemnému a intenzivnímu zážitku, který dokáže vytvořit jen minimum filmů. () (menej) (viac)

Dvojirakri

Moje třetí setkání s Hanekem. To první bylo nezapomenutelné, jednalo se o Pianistku a byl jsem pocity z jeho shlédnutí plný ještě několik dní poté. To mám rád, film který se mi zaryje pod kůži, musím o něm přemýšlet, navíc v tomto případě i ta skvostná hudba a úroveň herectví...! Podruhé jsem se s režisérovou tvorbou potkal u jeho celovečerní prvotiny - Sedmý kontinent. To bylo ohromné zklamání. Funny Games(nebudu rozlišovat, obě verze jsou prakticky totožné) mají právě k Sedmému kontinentu strašně blízko. Jsme diváky pomalého zmírání hrdinů, šokujícího a nečekaného. Ale jedno neznáme - motiv. Ten autor nepovažuje za důležitý, snímky mají tedy působit jinak, dovnitř, do masy diváků, možná jde o efekt lakmusového papírku, kdy se dá z reakcí odvodit jakou má ten který divák osobnost? Snad. To mě ale netrápí. Nad lidmi jsem už stejně zlomil hůl, několik let jsem odstřižený od televize a mainstreamová společnost se mi protiví čím dál víc. A tak si říkám že právě na lidi kteří jsou zpracováváni tím co je cool má asi film působit. Na ty odlidštěné, jejichž citové schopnosti jsou vymizelé, žijí v reálné virtualitě kde oni jsou tím chodícím panáčkem a svět je soubor her. Funny her... Apropo, to použití grindové muziky je TAK trefné! U většiny je tento hudební žánr spojen se znechucením, muzikanti jsou považování za šílence a feťáky, přitom často jde o inteligentní, nezřídka vysokoškolsky vzdělané osoby. Jeden ze střípků do mozaiky... ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz