Strážcovia

• Česko Strážci - Watchmen (viac)
Akčný / Mysteriózny / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (viac)

Je nájdená mŕtvola istého Edwarda Blakea, ktorý bol medzi superhrdinami známy pod prezývkou Komediant. Evidentne násilná smrť nikoho neznepokojuje, svet má totiž úplné iné starosti. V kalendári sa píše rok 1985, vonku zúri studená vojna, ktorá veľmi reálne hrozí prerásť v nukleárny stret svetových veľmoci. Maskovaní superhrdinovia už dávno nie sú považovaní za ochrancov ľudstva, živoria na okraji spoločnosti a už len spomínajú na staré dobré časy. Svetlou výnimkou je Rorschach, ktorý za Komediantovou vidí smrťou rozsiahle sprisahanie, ktoré má zlikvidovať alebo zdiskreditovať bývalých superhrdinov, a tým otvoriť cestu ďaleko ambicióznejšiemu a nechutnejšiemu projektu. V snahe zabrániť najhoršiemu sa Rorschach pokúsi zmobilizovať všetkých bývalých kolegov, z ktorých naozaj nadprirodzené schopnosti má v skutočnosti len jeden. Ich cieľom bude strážiť ľudstvo. Kto ale bude strážiť ich? (TV Markíza)

HennessyVSOP

Velké překvapení, které u mě skončilo jako top3 a možná nejlepší komiksárna vůbec. O tom, že předloha je kvalitní nebylo pochyb, ale až režie, scénáristi a kamera tomu nasadili korunu. Nejslabší částí filmu jsou herci, kteří ale neurazí. Hned v úvodu vás chytne perfektně zvolená hudba a titulky, které slibují velmi dobrý zážitek. Na film si nicméně vymezte dost času a energie, rozhodně se nejedná o komiksovku stylu "vypnu mozek". Motivy postav jsou dobře postavené, stejně tak děj filmu a předem neodhadnutelný závěr. Opravdu tleskám, Snyderův nejlepší film. ()

hastafix

První hvězda-technické zpracování,druhá hvězda-Rorschach.Zack Snyder je opravdu skvělý a talentovaný řemeslník. Já mám ráda komixové příběhy, ale tahle skoro tříhodinová nuda může bavit snad jenom fandy Strážců...omlouvám se fandům Strážců ()

Zelda knihkupec

Nejlépe zfilmovaný komix ať si tvrdí každej co chce. Pro mě je toto srdeční záležitost. Naprosto dokonalá je scéna na pohřbu která díky hudbě Simona a Garfunkela získala naprosto vesmírnej rozměr. Strážci jsou kultovní hrdinskej komix, filozofický opus pána Alana Moora jdoucí až na dřeň žánru. Film je pro mě to samé. Inteligentní mega opus pána Snydera. Takhle si moje maličkost představuje filmovou zábavu. (Asie, laskavě promine ta je přeci jenom někde trochu jinde) Škoda, věčná škoda, že takových zážitků není více, byl bych v kině pečenej vařenej ale díky scénáristům producentům a masovému zábavnímu průmyslu, jenž nám předestírá opravdu velkou kopu sraček můžu zůstat v klidu doma a tupě čumět třeba do zdi a přitom se tupě cpát překořeněnym popcornem za mnohem míň peněz, nebo si budu prostě povídat s přítelkyní... Sice jsem trochu uhnul o tématu ale já tuhle problematiku takhle vážně vidím kort u watchmenů dvojnásob... ()

MiniRecenze

Akční thrillerový komiksový snímek,který je natočen pro oko dospělého člověka,při kterém Z.Snyder režisérský dospěl.Filmu se nedá téměř nic vytknout,pokud to budete brát jako komiks-má minimum "hluchých "míst.A trochu mě rozčilovalo napodobenitelnost jednoho z kostýmu,který v určitých chvílích působil jako batman...Výborný střih,který díky skvěle natrénované choreografie je dotažen skoro vždy až do konce,takže většinu pěstních soubojů uvidíme skoro v kuse.Efektivita triku je taky na vysoké úrovni a co se týká hereckých výkonů,tak líp si snad Zack nemohl vybrat.Jak jsem již dříve řekl je to film pro plnoleté,poněvadž se zde vyskytuje docela dost násilí a rvačky jsou někdy dost brutální a krvavé,trochu ostřejší jazyk a samozřejmě i nějaká ta erotika.Na tenhle film nepotřebujete být komiksový znalec nebo fanda. BRUTÁLNÍ ()

tommei

Jednou jsem slyšel vtip. Přijde chlap k doktorovi, že prý má deprese. Že je život tvrdej a krutej. Že se cítí v tom hrozným světě úplně sám. Doktor povídá, že léčba je snadná: "Do města přijel slavný klaun Pagliacci. Zajděte se na něj podívat. To by vás mohlo postavit na nohy." Chlap se rozpláče: "Ale doktore, já jsem Pagliacci." Dobrej vtip. Všichni se smějte. RORSCHACH ()

aannemer

Příliš dlouhé, příliš patetické, málo akce a moc nicneříkajících plků. Graficky sice zvládnuté na jedničku, ale to se od filmů 21. století jaksi očekává samosebou. Bez počítačů by filmový průmysl už dávno zašel na oubytě. Takže slabé tři, spíše dva a půl... Jo, komixem jsem nedotčený... ()

CAR0DEJ

Bol to veľmi zaujímavý kúsok humoru a napätia a pre mna asi najlepšia sci-fi fantasy za poslednú dobu, ktorá mala dej, silu momentu a aj a hlavne krásne rozpracovanú podmanivú atmosféru retrospektívy, nostalgie ale aj tej klasickej superhrdinskej nástojčivosti. Jedným slovom skvelá atmosféra, obstojný dej a vynikajúce postavy. Preto *****. ()

Eldrazi

180 minut... 4 hodiny, no tohle číslo mi dost odrazovalo, ale nakonec sem se do toho filmu pustil. Celkem sem zíral, když sem se od něj nemohl otrhnout. Takže každej kdo je aspoň trochu fanoušek komixu se na tohle musí podívat! ()

pan.balu

výborný film,kde se snoubí vizuální podívaná s poctivým scénářem ,který nedovoluje sklouznout filmu někam k Bayovým orgiím ()

Pan_Kritik

Film, který byl jedinečný s vynikajícím příběhem, efekty (bylo hodně vidět,že to točil stejný režisér jako 300: Bitva u Thermopyl) a s nečekaným koncem. Zack Snyder jsem moc neznal kromě toho,že natočil 300: Bitva u Thermopyl a Muže z oceli, ale tohle mě opravdu nadchlo si ho dát do oblíbených režisérů. Každá postava byla vypracována do nejmenšího detailu, ale film neměl tu potřebnou jiskru a nebylo moc akce. Film si zasloužil jasně 4 hvězdičky, ale na pět měl ještě dlouho cestu. Viděl doma. ()

Jack_F.

Přefilozofované souložení nudy. Další z řady sci-fi/komix tvářících se vyjímečně a na úrovni a ve finále to napáditostí nepřepadne přes průměr. Za mě teda ne. ()

Desmi

Tenhle film si nezaslouží dlouhý komentář, už tak žere dost času. A ten čas opravdu neutíká. První půl hodinku to vypadá velmi slibně - zabitej superhrdina, záhadnej dr. Manhattan, pěknej hudební doprovod... Jenže jak se to začíne zamotávat, ztratí to "tah na branku" a stává se z toho velmi divné a nudné drama o odmítnutých hrdinech.. Příšerná nuda. ()

Merenre

Mám dlouhé vedení, a tak jsem vydržel do poloviny filmu, než jsem zjistil, že je to v podstatě sračka o hovně s tak přepálenou stopáží, že je to na žalobu. Jedna hvězda za sympatického iluzionistu Menhetna, jinak nuda k uzoufání. ()

Eeve

Akčný nářez? Houby ! Sci-fi thriller? Ešte väčšie houby ! :) Proste sa to ani nedá zaradiť, dráma o podstate ľudstva, jeho pravej tvári, stratených superhrdinov, miliónov flashbackov a skvelej nestarnúcej hudby. Bacha, môže nudiť po prvej hoďke bez akcie - pravdepodobne sme ju všetci očakávali, no tuna sa skôr dočkáme psychologickej ukecanej drámy, s musím priznať nečakaným koncom, keď sa na to pozrie človek z iného uhla, aj happyendom. Prácu Zacka Snydera mám poväčšine rada, no toto určite nebola moja šálka kávy. ()

kelet

Veľmi dobre spracované dielo, ktoré aj napriek dlhej dejovej linke nenechá nič na náhodu a zatlačí vás do sedadla. Tento komiksový dej sa vymyká štandardom, s ktorými sú točené ostatné komiksové predlohy. Tie sú točené štýlom žiarivosti, veľkých efektových súbojoch a výsledného víťazstva dobra nad zlom. Strážcovia naopak predstavujú skôr nejakú zabudnutú existenciu uvrhnutú do zatratenia. Príbeh je skôr smutným koncom kedysi slávnych Strážcov. Avšak so silnou zápletkou vytvorenou spojením nukleárnej hrozby pre celý svet a nutnému návratu hrdinov. Taktiež aj konečné vyústenie diela má hlbšiu a tragickejšiu myšlienku ako len víťazstvo dobra. Ak sa ešte vyjadrím k samotným postavám, musím len ďakovať autorovi, ktorý sa na ne nevykašľal a venoval každej jednej dostatočný priestor, ktorý ich predstaví z každej strany. Film som videl po dlhšom čase kedy bol pre mňa znova ako nový a držal moju pozornosť na vysokej úrovni. Hodnotenie: 95% ()

Polter1

No tak, výborne zrežírovaný komiks. Síce dobre nechápem načo tam tvorcovia montovali rorschacha, tá postava je proste od veci, asi kvôli tomu že to len dobre znie. Tou najvydarenejšou a najtemnejšiov je určite dr. manhattan a celé to okolo studenej vojny. Takže môže byť. ()

blekekeke

Tak moje hodnocení bude asi tím, že jsem nikdy nebyl nikdy zabořen do komiksů. Jinak bych tomu asi dal plnej level. Takhle jsem si často říkal, co to jako kur... je? :o) ()

Wolftalon

Čekal jsem více. První dvě třetiny filmu mě vysloveně nudily. V nich jsme se vlastně jen seznamovali s hlavními hrdiny, kteří však pro mě ve většině případů zůstávali po celou dobu záhadou. Jedinými výjimkami byli Rorschach a Sůva. U Rorschacha byli jako u jednoho z mála flashbacky k něčemu a opravdu nám ukázali jeho osobnost a motivaci. U Sůvy se mi zase líbilo, že snad jako jediný se choval aspoň trochu jako hrdina, což se o ostatních rozhodně říct nedá a musím říct, že téměř všichni se mi akorát tak znechutili. K nějakému posunu v zápletce došlo až ke konci, do té doby vlastně nebylo vůbec jasné, kam děj směřuje. Musím ale pochválit hudbu (I když zrovna Hallelujah byla umístěná dost úchylně), stejně jako pestrobarevnou vizuální složku. Kéž by se ve filmu bylo víc akce a méně okecávání, jehož jediným efektem nakonec je to, že si mezi postavami jen těžko najdete nějakého oblíbence. Pak by jsme vše mohli sledovat poloviční dobu a Strážci by byli bezpochyby o dost zábavnější. Takhle je to jako by jste si našli v katalogu dům, šli na prohlídku a agent by vám začal vyprávět, jak občas neteče voda, nefunguje topení, horní podlaží potřebuje rekonstrukci a soused je bývalý trestanec, co chová vzteklého rotvajlera, který v okolí pokousal už deset dětí. A i když by jste se v tuhle chvíli nejradši otočili na podpatku, už je zkrátka strašně blbý odejít a musíte projít dům s vědomím, že o něj nemáte sebemenší zájem. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (viac)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (viac)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala… (viac)