Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

Recenzie používateľa agentmiky k tomuto seriálu (10)

Season 1 (2006) (S01)

Tak jsem se po tolika letech vrhnul na tuto seriálovou klasiku. A musím uznat, že mě již pilotní díl pořádně zaháčkoval! Michael C. Hall je v hlavní roli perfektní, on to vykreslení nulových emocí umí podat s bravurou, jeho samotná chladnokrevnost mě jako diváka uhranula. Mimo něj si ale člověk zamiluje i ostatní postavy, třeba takový Angel hrající výborně policistu, jenž se pro druhé rozkrájí. Scénáristicky na vysoké úrovni, ty Dexterovy vnitřní monology, to je slast poslouchat! Ale i ústřední zápletka s "Vrahem z chlaďáku" překvapuje na mnoha frontách, o zvraty není vůbec nouze (a že ten jeden mě absolutně rozsekal :D) a mrazivá atmosféra se dá místy krájet! Závěrečný díl šlape jako švýcarské hodinky, osobně to považuji za bezchybné zakončení prvotní série. I tak si ale myslím, že na pomyslný seriálový piedestal to prozatím nemá, nechávám si rezervu :) 8,5/10 P.S. Otevírací sekvence boží, to jsem ani jednou nepřeskočil :) ()

Dexter (2006) (S01E01)

Musím říct, že pilot mě tedy slušně zaháknul a už nepustil! Dexter se tváří jako výtvor pocházející od bratří Coenů, neskutečně mě baví ty vnitřní monology hlavní postavy. Scénáristicky se to prozatím zdá být na vysoké úrovni. Těším se, čeho se dočkám v dalších dílech. 8/10 ()

Season 2 (2007) (S02)

Tvůrci se s námětem druhé série fakt nemazlili: Dexter se zde stal lovnou zvěří pro miamské oddělení vražd! Tím pádem má pokračování spád již od úvodních dílů, staronové postavy už nepotřebují nějaké "antré". Kromě známých tváří na obrazovku přibyly dva důležité charaktery: Lila a Landy. Zrovna u agenta FBI Landyho jsem nesmírně rád, že ho ztvárnil Keith Carradine. On patří bezpochyby do kolonky perfektních herců. Pokračování opět zahloubalo o kus dále v Dexterově minulosti, člověk se dozví kupu nových a překvapivých věcí o jeho životě. Znělka opět parádní (takové titulky se nepřeskakují), celkově herecký podkres geniální. Závěrečný díl emocemi a napětím nabitý. Pokud jsem úvodní sérii dal silnější čtyři hvězdy, tak zde mi svědomí prostě neumožňuje jít pod pět. Luxus. Uvidíme, co nám přinese pokračování. 9/10 ()

Season 3 (2008) (S03)

Tak po skvělé druhé řadě, kde se tvůrci odhodlali v hlavní zápletce jít po patách samotnému Dexterovi, zde máme menší kvalitativní propad. Nejedná se o nic dramatického, ale pár aspektů zde patřilo k tomu slabšímu. Nová postava Miguela Prady zprvu dost zajímavá, ale jak čas postupně plynul, tak jsem si z pozice diváka začal uvědomovat, že toho nemá zas tolik co nabídnout. Dále jsem ihned zaznamenal absenci seržanta Doakese, jeho slovní přestřelky s Dexíkem povyšovaly seriál na vyšší úroveň (Quinn se nedá brát jako plnohodnotná náhrada, to fakt ne). Ten vizuálně jednoduchý styl, kterým si mě tento seriál získal, si držela i třetí sezóna, ale bohužel po stránce příběhové mi chyběl větší spád. A hlavně záporák, co by daleko více naháněl hrůzu. Čtyřka je prý bezkonkurenčně nejlepší, tak jsem sám zvědavý. Za mě silnější tři hvězdičky. 7/10 ()

Season 4 (2009) (S04)

Tak to jo! Čtvrtá řada mi opět vytřela zrak svou kvalitou! Tady je krásně vidět, jak stačí mít k úspěchu správně zvoleného záporáka. John Lithgow zastínil všechny své předchůdce v roli Trinityho, tak slizký a zároveň uhrančivý antagonista se moc často na seriálové úrovni nevídá, tak excelentní výkon jsem v koutku duše fakt neočekával! Dexter zase hláškuje o sto šest, ostatní mu zdatně sekundují (i ten Quinn začíná pomalu sbírat jeden plusový bod za druhým, možná ho ještě začnu mít rád :D). Hudba dokonalá a ten závěr mě odpálil až někam do vesmíru. Ty závěrečné díly patřily doposud k tomu nejlepšímu z celé ságy (K tomu ještě zakončení čtvrtého dílu s tím svým "jaw-dropping" zvratem). A těch finálních pár minut ze závěrečného dílu mi přivodilo menší srdeční příhodu. Hodně se těším na další sérii! Tady pod 9/10 s čistým svědomím jít nemůžu! ()

Season 5 (2010) (S05)

Potěšilo mě, že pátá série navazuje přesně na moment, kterým ta předešlá končila. Jako uznávám, že menší kvalitativní propad zde nastal, ale autorům to nemohu nějak vyčítat, John Lithgow totiž jako záporák zazářil a neumím si představit, že ho nějaká persona v budoucnu v tomto aspektu předčí. Nová linka točicí se okolo Lumen a bandy zvrácených úchylů mě slušně zaháčkovala, strašně jsem si užíval, jak se později v sérii spojili a vyrazili proti nim na zteč jako dvoučlenný tým. Z ostatní klasické eskvadry všichni opět zazářili, menší účast Petera Wellera (a.k.a RoboCopa) se též tvůrcům vyplatila, jeho postava dokázala slušně rozvířit docela klidné vody páté série. Z těch nejlepších momentů, kdy budete jako na trní, bych vypíchnul moment, kdy Debb mluví v závěrečném díle na duo Lumen a Dexter, ale sama neví, že jsou to oni. Tahle scéna mě dokázala zvednout ze židle! 8/10 ()

Season 6 (2011) (S06)

Tak i náboženské téma zavítalo do dexterovského světa. Popravdě, když nad tím tak přemýšlím, tak mě překvapuje, že k tomu došlo až v šesté sérii. Bylo interesantní sledovat Dextera, jak je na každém kroku konfrontován s touto tématikou. Jinak opět kvalitní podívaná ve všech ohledech, kde jsem si užil zejména výkon Colina Hankse, který tedy hlavně v závěru na place přímo exceloval. Trochu mě mrzí, jak se autoři zachovali k postavě Quinna, neboť tady z něj udělali fakticky humornou postavičku bez špetky sebereflexe (to prostě neodpovídá jeho vývoji v předchozích sériích). Jinak po stránce příběhové musím souhlasit se zdejší většinou recenzenstva....Ten jeden jediný cliffhanger jsem ani v koutku duše nepřepokládal, říct, že mi to vyrazilo dech, ani z deseti procent nevystihuje mou reakci. Uvidíme, co přinese série sedmá, neboť závěr přímo šokoval (a samotného mě zajímá, jak se s tímto odvážným rozhodnutím tvůrci poperou a co nám divákům dále přichystají). Za mě 8/10 ()

Season 7 (2012) (S07)

Sedmá série to měla velice těžké již od prvního dílu, neboť se rozhodla rozpracovat více příběhových linek najednou. LaGuertová si postupně ve své hlavě skládá celou skládačku, na jejímž konci svítí jméno Dexter s podtitulkem sériový vrah, dále zde máme kladen daleko větší důraz na Debb, jež se musí vyrovnat s nepříjemným faktem, že její milovaný bratr je vrah. A na konec do toho všeho tvůrci zakomponovali ukrajinskou mafii v čele s charismatickým Stevensonem (sice zaostává na poli záporáků za Trinitym, ale fakticky jen o kousíček, výborně napsaná postava). A i přes toto všechno se mi sedmý přírůstek do této ságy dost líbil. Herecky opět sázka na jistotu, na scénu přibyly nové interesantní charaktery... a ten závěr! To byla tak vygradovaná podívaná, že se ještě teď divím, že to se mnou neseklo :D Za mě 8,5/10 ()

Season 8 (2013) (S08)

Souhlasím, že jistý kvalitativní propad dolů jsem zde jako divák zaznamenal, ale nejednalo se o nic dramatického. Trošku mě už na úvod štvalo, že se změnil český dabing u Masuky, člověk si zvykne na jeho hlas během těch sedmi sérií a v osmičce to prostě zčistajasna obmění. Škoda. Na druhou stranu musím tedy nesouhlasit se zdejší většinou, že by mi Debbra přišla nějak více nesympatická. To, čím si prošla v závěrečné epizodě minulé série, to s člověkem po psychické stránce dost zamává. Proč mi tedy vlastně osmá řada přišla nejslabší ? Chvílemi jsem si připadal, že se zápletka točí v kruhu, plus jsem nemohl přejít absenci výraznějšího záporáka. Závěrečná epizoda šokovala, jsem z toho malinko v rozpacích, tak uvidíme, jak se s tím autoři poperou dále. Za mě 7/10 ()

Nová krev (2021) (S09)

Tak konečně mám všech devět sérií Dextera za sebou. Byla to fakt neskutečná jízda, přátelé! Závěrečný přírůstek na to šel chytře, po těch letech změnil slunné a atraktivní prostředí floridského Miami za zasněžené a odlehlé městečko Iron Lake ve státě New York. A já jsem tuto změnu přivítal s otevřenou náručí. V nové deváté řadě se mi líbil ten modernější styl, pořád se zde vyskytovaly monology Dextera a z minulosti si to bralo dost, ale pociťoval jsem jisté inovace. Záporák zde konečně po kratší odmlce naháněl hrůzu, ono býti sériovým vrahem mladých dívek zní už na papíře dost mrazivě, ale hlavní představitel tohoto antagonisty zde po herecké stránce rozehrál mistrovskou šachovou partii. Asi patřím do menšiny, ale postava Harrisona na mě vůbec nepůsobila rušivě, ba naopak fungovala jako bezchybný katalyzátor jednotlivých vedlejších linek. Jinak závěrečné díly nabídly podívanou, kdy se atmosféra dala doslova a do písmene krájet. Jasně, pár nelogičností spatřilo světlo světa, na druhou stranu to rozhodnutí autorů, jak zakončit příběh této diváky milované postavy, považuji za zdařilý. A to je hlavní. Za mě 8/10 ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021