Matej (Jan Dolanský) pracuje u sedliaka a miluje jeho dcéru Majdalenku (Taťana Krchovová). Lakomý boháč ich láske nepraje, predstavuje si pre dcéru bohatšieho ženícha. Raz zachráni Matej bielu holubičku a tá jemu aj  Majdalenke za odmenu daruje čarovnú jahodu, vďaka ktorej rozumejú reči vtákov. A dobre počujú, ako kohút predpovie, že raz bude sedliak vítať Mateja ako Majdalenkinho ženícha. Teraz je ale mladík v nemilosti, sedliak ho vyženie a Matej sa dostane až na kráľovský hrad, kde prebieha veľká súťaž o ruku princeznej Rozmarínky. Kto uhádne tri hádanky, stane sa jej ženíchom. Matej je šikovná hlava, hádanky má rád a princeznine úlohy sú preňho hračka. O svadbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patrí Majdalenke. Kráľ si šikovného mladíka obľúbi, ale generálovi, dvornej dáme a hofmajstrovi je Matej tŕňom v oku, najmä keď sa skamaráti so statočným a poctivým vojakom Ondrom, tajne zamilovaným do princeznej Rozmarínky. (TV Markíza)

Jinny

Zdeňka Trošku tentokrát beru na milost, i přes tu až příliš malebnou kameru a zcela nevyužité schopnosti Jana Dolanského. Jedinou závažnou, zato ovšem téměř smrtící chybou je scénář. Zjevně ho sice nenapsal člověk po lobotomii mozku, ve skutečnosti ale příběh nikam nespěje a chybí mu dějový oblouk. Troška je totiž poměrně schopný režisér, ale už od konce osmdesátých let zoufale špatný vypravěč. ()

borsalino

Přiznávám, že jsem mile překvapen, neboť tvorbu pana Trošky opravdu nemusím. V záplavě pomatených "akčních" pohádek, kterými byly vyplněny vánoční svátky 2014, představuje pro mě tato Troškova pohádka návrat k pohádkovosti, dětem se to líbilo mnohem více, patrně proto, že se v pohádce orientovaly, postavy měly jasný charakter a usmívaly se, zpívalo se... Že by mě pohádka vzala za srdce, to úplně ne, ale koukat se na ni rozhodně dá. ()

SOLOM.

Tahle se náhodou povedla. Troška a ty jeho novodobé pohádky většinou za moc nestojí, ale tady tu jsem přežil ve zdraví. Příběh sice moc originality nepobral, ale příjemné herecké obsazení a především první polovina bylo(a) dobré(á). Veroniku Kubařovou bych málem nepoznal a to jsem jí už viděl ve filmu Dívka a kouzelník ze stejného roku. No, i když popravdě si spíš vybavuju její „lechtivější“ scénky z toho filmu. Jan Dolanský byl bezkonkurenčně nejlepší na celé téhle hádance a hlavně kvůli němu dám přece jenom alespoň průměrné hodnocení. ()

claudel

Já jsem z Troškových pohádek viděl asi dvě a neměl jsem vůči ostatním předsudky, avšak tahle nejnovější je nesnesitelně nudná, trapná a hloupá. Nemá šťávu, herci malátní, Medvecká neskutečně trapná, Táborský ještě trapnější. Kéž bychom měli více takových režisérů jako je Jiří Strach... ()

Ilicka

Dementní, ale především díky Janu Dolanskému snesitelné. Matěj je na jednu stranu geniální kluk, uhodne jakoukoli hádanku, zalaškuje si s princeznou, umí i na dudy hrát, ale na stranu druhou se nechá dvakrát zajmout loupežníky, zavřít do žaláře a málem pověsit. On za to ale nemůže, kdyby si po 20 minutách vysloužil princeznu, nechal ji a šel za Majdalenkou, nikdo by na to Troškovi do kina nepřišel. Tak se skáče sem a tam, milá Majdalenka doma čeká, pláče a naslouchá kanárkům, Matěj neustále odněkud prchá a laškuje s princeznou, nebezpečně neškodným loupežníkem Madlafousem, s trojicí zloduchů na královském dvoře, kteří by nevyděsili ai opuštěné kotě i s vojákem, který ho oslovuje: "I ty kujóne...". S mírně provinilým výrazem přiznávám, že jsem se celkem pobavila, nejen proto, že Troška vykradl své starší pohádky (třeba zvuky noci jsou okopírované z první Princezny ze mlejna), ale i naprosto přestylizovanému královskému dvoru v kontrastu s lidovou vesnicí nebo nesrovnalostech ve vyjadřování postav. Když Honza alias Matěj po pražsku, jeho kamarád po jihočesku a další postava archaicky. Nedíváme se však na historický film, ale na pohádku dle režiséra úchylného na Francii 17. století a poskakující, pouhé citoslovce vydávající postavy. Jo a abych nezapoměla, na to, že Matěj může mluvit s ptáky můžete zapomenout dříve, než se ona jahoda dostane do trávicích traktů hlavních hrdinů, protože za celou hodinu a půl to ničím nepohne. ()

duklak2

Ach jo. Tak tu máme další moderní pohádku, ale tentokrát bez efektů. Troško, Troško, proč už ty pohádky nejsou co bývaly? Chybí v nich kouzlo, které jsem dostával od pohádek před několika lety. Např. S čerty nejsou žerty, nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Nejkrásnější hádanka trpí hlavně nedobře obsazenými herci. Dolanský se sem vůbec nehodí. A vůbec mu nesluší, že se oholil. Potměšil by už nikdy neměl hrát krále. Kubařová? Hm. Pěkná, ale nic víc. Krásou se hrát nedá. Vůbec nechápu Troškův výběr herců, protože tím šlápl hodně vedle. Jediní kdo se mě líbili byli Miroslav Táborský v roli šéfa loupežníků a Taťjana Medvecká. Troškův rukopis jsem poznal hned, jak míč trefil ženu do hlavy a ona omdlela. Takže jakže. Dvě hvězdy dávám za příjemné prostředí a noční scénu u zříceniny, protože ta vypadala opravdu romanticky. Kdo má rád hádanky, toho Nejkrásnější hádanka zklame. Myslím si ale, že se snímek bude líbit dětem do 10 let. Takže rodičové. Kdo máte doma malé sviště, tak je vezměte do kina. A na závěr vzkaz pro Dolanského: Nech si narůst vousy! ()

Tommassi3

"Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech.." - "To není hádanka, to je říkadlo !!" - "Aha.. No, ale těžký to je !!" ;) ()

argenson

Tyhle pohádky 2 in 1 jsou vždycky cestou na tenký led, ale tady to do sebe pasuje docela dobře. Navíc to má slušnou výpravu, sympatickýho chasníka a hezký exteriéry (Sychrov mám rád). Ale nikdy mě nepřestane vytáčet ten bolševickej pohádkovej úzus, že co král, to debil. ()

moviesfan

Tato pohádka má vše, co můžeme vidět v jiných filmech tohoto žánru. Jednoduše nepřináší nic nového. I tak mě baví postava krále (Potměšil). Příběh ničím nevyniká, ale i přes to je to příjemná pohádka, která snad až na pár výjimek nikoho neurazí. ()

Ajinka126

Skutečně brilantní Jan Dolanský. Díky němu mě to celé velmi bavilo. Není to možná vrchol, ale ve srovnání s novodobou pohádkovou konkurencí z naší produkce je to velmi vydařené. A vůbec všichni herci si vedli výborně a dali své postavě jiskru. Ale Jan to pro mě celé táhl, tohle je jednoznačně jeho a Troškova pohádka. ()

El Pistolero

Hrozně akční pohádka, ve které se pořád něco děje. Děj sice překombinovaný, ale minimálně první hodinu velmi zábavný. Sympatický Dolanský, hezká princezna a lokace alá „Princezna ze mlejna“. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, zaokrouhlím nahoru. Na českou pohádku každopádně dost slušné a stojím si za tím, že Troška tenhle žánr umí (nebo uměl). ()

draculca odpad!

Tak tuhle pohádku jsem zas až tak uplně nepochopila. Hlavní hrdina (mimo jiné zloděj - což je podle této "pohádky" vpořádku) má doma svojí milou a na zámku líbá princeznu? To jde opravdu mimo mě. Navíc herecké výkony byly mizerné a stejně tak i dialogy. Opravdu nepovedený kousek. ()

Astaroth12

Trápne, hlúpe a úbohé. Niektoré Troškove rozprávky mám celkom rad, ale niektoré vobec nie a nechapem , že pri prečítaní scenára sa niektorí seriózny herci do takéhoto dielneho projektu upíšu. CI im naozaj ide len o peniaze a je im jedno, že ten film je totálny bral, alebo sú radi, že aspoň niekde môžu ukázať svoj talent. No, ale tu ho rozhodne neukážu, tu sa môžu len strápniť. Videl som tam trocha podobnosť s Cisárov pekár a pekárov cisár a aj to len pri scénach s radcom a generálom. Len Troška nie je Frič a je to naozaj vidieť a aj počuť. Už by to mal naozaj zabaliť a režírovanie ponechať tým, koho to ešte naplňuje a nie len kvoli tomu, že sa práve zobudím a idem si zas niečo dokázať. Slabé 2*. ()

draggo

Velice by mě zajímalo, jak si lidé, kteří dávají všechna ta nízká hodnocení, představují pohádku. Pohádka je už ze své podstaty určena dětem, nikoli přemoudřelým kritikům. Mě se Nejkrásnější hádanka líbila. Zdeněk Troška, ať ho nenávidí kdokoli jakkoli, prostě pohádky točit umí. Pokud se vám stejně jako mě líbila třeba Princezna ze mlejna, tak budete spokojení i tady. Je to pohádka zábavná, optimistická, a navíc se slušným obsazením. Výprava a kostýmy zvládnuté taktéž na jedničku. Nevidím jediný důvod proč to shazovat, a pět hvězd nedávám jen proto, že jsem už viděl i lepší :) /viděno v TV: 80% a 4*/ ()

Molikop

Na to, že jde o obyčejnou českou pohádku, kde nechybý ani jeden z klasických ohraných motivů, které jsme viděli už stokrát, musím uznat, že i tak to byla hezká podívaná. Herecké výkony, nebyly pod bodem mrazu tak jako obvykle, a prostředí působilo přirozeně a přesto pohádkově. I když nejsem zastáncem českých filmů, zvlášť pohádek, tahle si 4* zaslouží. ()

bloom

Lotrando a Zubejda? Pošetilost mocných? Princezna ze mlejna? S čerty nejsou žerty? Celou dobu při sledování Nejkrásnější hádanky jsem si u každé scény kladl otázku, kde jsem podobný motiv či výstup viděl. Zdeněk Troška si v tomto filmu vypůjčoval a inspiroval se, kde se dalo (včetně svých předchozích pohádek), a rozhodně neskončilo jen u tvorby Jana Drdy. Většina herců ve vedlejších rolích navíc buď přehrává nebo naopak působí dojmem cimrmanovského oživlého dřeva, čehož si patrně všiml i sám režisér a nechal je přemluvit známými dabéry, takže výsledek působí jako německá pohádka z dovozu. Jedna hvězdička za Jana Dolanského. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě

26.07.2007

Na pokračování úspěšných filmů jsme si tak nějak zvykli, ale točit pokračování filmu, který se stal opravdovým propadákem, který má auru jednoho z nejhorších filmů desetiletí a který natočil režisér… (viac)