Matej (Jan Dolanský) pracuje u sedliaka a miluje jeho dcéru Majdalenku (Taťana Krchovová). Lakomý boháč ich láske nepraje, predstavuje si pre dcéru bohatšieho ženícha. Raz zachráni Matej bielu holubičku a tá jemu aj  Majdalenke za odmenu daruje čarovnú jahodu, vďaka ktorej rozumejú reči vtákov. A dobre počujú, ako kohút predpovie, že raz bude sedliak vítať Mateja ako Majdalenkinho ženícha. Teraz je ale mladík v nemilosti, sedliak ho vyženie a Matej sa dostane až na kráľovský hrad, kde prebieha veľká súťaž o ruku princeznej Rozmarínky. Kto uhádne tri hádanky, stane sa jej ženíchom. Matej je šikovná hlava, hádanky má rád a princeznine úlohy sú preňho hračka. O svadbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patrí Majdalenke. Kráľ si šikovného mladíka obľúbi, ale generálovi, dvornej dáme a hofmajstrovi je Matej tŕňom v oku, najmä keď sa skamaráti so statočným a poctivým vojakom Ondrom, tajne zamilovaným do princeznej Rozmarínky. (TV Markíza)

cyright

Tak já nevím... asi jsem zahořklý škarohlíd, ale mě ty ochotnicky hurónské české pohádky prostě ježí chlupy po těle, a že jich mám hodně:-)). Kostýmová načančanost je tak to jediné, v čem ty naše pohádky posledních desetiletí vynikají. Ale tím se pohádkovosti nedosáhne. Chybí poetičnost, lyrika, chybí jakási oduševnělost, vnitřní krása. Tady se jen po xté sešla parta herců, navlékla se do kostýmů a dělá více méně tytéž nepodařené opičky jako již tolikrát předtím. A tak tu máme další příspěvek do nekončící série českých chudokrevných pohádek. A kdo jiný za ní může stát než náš přední pohádkový anémik Zdeněk Troška. Nééé... děkuji nechci. To raději budu omílat profláklého sovětského Mrazíka až do sedření kůže. ()

haWranka

Já Zdeňka Trošku nesnesu a nesnesu. Ale rozhodla jsem se dát mu ještě šanci, protože pohádky mám moc ráda. Mno, to jsem si zase jednou naběhla... ()

josieaddms odpad!

Nejkrásnější hádanka - nejblbější pohádka. Tohle si snad ani hodnocení odpad! nezaslouží. Strašně nudné, pitomé, stokrát opakované. Herci, a zejména herečky strašné, ošklivé, nekoukatelné. V království to bylo jako u úchylů, a mentálně značně pomalejších. Všechny aspekty jsme už mnohokrát viděli v jiných českých pohádkách. Zlé královi rádce, rozmarné princezny, špinavé loupežníky, včetně konceptu "hodní jsou chudí a bohatí zlý, nebo v nejlepším naprostí pitomci". Troška by se mal troška nad sebou zamyslieť. Navíc to nemělo ani žádný příběh, byli to špatné dialogy a pak jen vata, vata, vata. Opravdu tak hrozné, že už nemám chuť nic dodávat. Zajímavý a podrobný komentář dal uživatel Bluntman. ()

Chip89

Další Troškovina. Ale musím uznat, že méně hrůzostrašná než Z pekla štětí, z kterého dostávám kopřivku. Jinak pohádky vcelku o ničem, nudná princezna, mužská hlavní postava nemastná neslaná. Tahle pohádka mě nijak neokouzlila a to si myslím, že hezké pohádky natočit umíme. ()

j.linhi

Tuctová Troškova pohádka, holt další "S čerty nejsou žerty" už asi nikdo nenatočí. Ale tohle se dá vydržet až do konce i se u toho trochu pobavit. ()

Psycho.R

Bál jsem se, s čím Troška vyrukuje a dost mě odrazoval i křiklavě běsný design posteru. Když jsem se, ale díval na pohádku v televizi, musím konstatovat, že na poli pohádek se Troška drží. Kdyby nebylo trochu překombinované druhé půle a atributů na začátku filmu, které se snad opakují v každé Troškově pohádce (zvířecí zvuky a nadmíru užívaný dialekt jižních Čech), šel bych o hvězdu výš. ()

Luxocculta

Potěšující kamera i herci (jak jejich výběr, tak výkony), malebné lokace, fungující vtipy i atmosféra a celkem poutavý děj, který by si však zasloužil větší spád. Pro mě celkově příjemné překvapení. 65 % ()

rublik05

Kupodivu velmi dobrá pohádka, která má překvapivě povedený děj, který pobaví a nenudí. Pohádka má taktéž velmi příjemnou atmosféru, kterou doplňuje skvělé herecké obsazení. Z herců dominuje především skvělý Jan Dolanský a neuvěřitelně povedený loupežník Miroslav Táborský. Jednoznačně jedna z těch lepších pohádek od Zdeňka Trošky. 7/10. ()

Wyrdas

Pohádka, kterou nejvíc ze všeho zhodnotí slovo "průměr"... není fádní, není nudná... není kouzelná ani novátorská. Ovšem v tomhle žánru teď přijít s něčím novým, to je nadlidský výkon. Krásné postavy, obstojné dialogy... nemám co konkrétně vyčíst, ale naopak mi nic extra v paměti neutkvělo. Za mě to nemůže jít pod tři hvězdy. ()

Gremlin1

První pohádka podobného typu, na které jsem byl v kině. Předem musím říct, že je to rozhodně užitečnější záležitost než všechny Kameňáky dohromady. Bohužel z filmového hlediska se nejedná o nijak mimořádné dílo. Nejvíc bijí do očí (uší) postsynchrony některých herců a zvukové eskapády celkově. Příjemný byl Dolanský jako Matěj, Potměšil jako král i Táborský jako loupežník Madlafous. Šel z něj skoro dokonce i strach. "Teta" Taťjana Medvecká byla také fajn, bohužel když už omdlévala po desáté, už to nebylo tak vtipné. Určitě stojí za řeč ještě pár dalších výkonů, ale např. takový voják Ondra by byl mnohem více uvěřitelnější v reklamě na zubní pastu než v této pohádce. Děj byl ze začátku a na konci docela dost nepřehledný a měl jsem co dělat, abych vše dobře (ne)pochopil - co pak malé děti, které se na film dívají. On ten konec byl celkově dost ujetý. Nejhezčí byla rozhodně prostřední část. Hudba byla příjmená, hlavně v noční scéně u zříceniny. Natáčení muselo být poměrně náročné kvůli tomu, že naprostá většina scén byla točená v exteriérech a ve filmu není snad jediná scéna, kdy by bylo zamračeno, asi si štáb občas musel na sluníčko pěkně počkat. Prostředí bylo pěkné, tu a tam se sice ve Žlebech objevilo halogenové světlo, ale to vem čert :-) Jednu věc mohu ale určtě vyzdvihnout - to jsou kostými, kterých nebylo málo a nebyly vůbec špatné. Bojové scény byly překvapivě šikovně udělané. Sice jsem se bál že tu a tam někdo někoho propíchne, ale nakonec v boji nebyl nikdo raněn. To je mých pár pohledů na tuto pohádku. Není to nic extra, ale neurazí. Klidně děti na Trošku tentokrát vezměte. ()

dino.h

Filmy od tohoto režiséra mě asi moc nesedí... z toho vyjímám českou klasiku Slunce, seno... a Bota jménem Melichar, ale od té doby... ()

KdG

Celkem pohodová podívaná, konečně to nebylo tak uřvané, ale nějaký zázrak to také nebyl. Trochu mě vadilo, že to byla v podstatě splácanina více pohádek, nic originálního. Exteriéry celkem fajn, hudbu jsem moc nevnímal (jestli tam nějaká byla). ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě

26.07.2007

Na pokračování úspěšných filmů jsme si tak nějak zvykli, ale točit pokračování filmu, který se stal opravdovým propadákem, který má auru jednoho z nejhorších filmů desetiletí a který natočil režisér… (viac)