Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televízny film podľa námetu rovnomenného románu Ladislava Mňačka čerpá z obdobia 2.svetovej vojny a SNP. Príbeh filmu je komponovaný do dvoch časovo sa prelínajúcich línií. V obrazoch prítomnosti, ktoré rámcujú celé rozprávanie, sa mladý partizán Voloďa-hrdina s autobiografickými črtami- uzdravuje z ťažkého zranenia. V horúčkovitých reminiscenciách a pri rozhovoroch so sestričkou Eliškou rekapituluje rušné udalosti svojho pôsobenia v partizánskej skupine v obci Ploština, ktorú partizáni pod tlakom udalostí opustili a nechali napospas nemeckému komandu. Voloďu prenasledujú vidiny horiacej Ploštiny, výčitky svedomia a zodpovednosti za tragédiu. V horúčkovitých reminiscenciách opäť prežíva stretnutia partizánskeho oddielu s nemeckým komandom. Vracajú sa mu i spomienky na záhadné židovské dievča Martu, partizánsku spojku, s ktorou Pavol prežil vášnivý ľúbostný vzťah. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (14)

PTuranyi 

všetky recenzie používateľa

Slovenská televízna adaptácia Mňačkovho románu je herecky aj produkčne rovnako vydarená. Drží sa pomerne rovnako verne knihy. Slovenská verzia však trocha trpí jednojazyčnosťou. Kým v Kadárovom filme Nemci hovoria po nemecky a Rusi po rusky, tu hovoria všetci slovensky. Samotné prenasledovanie je tu síce viac zjednodušené ale zato uveriteľnejšie. Ivan Mistrík v úlohe hlavného hrdinu hárá veľmi dobre. Jeho úvahy sú tu podávané umeleckejšie až s nadstavovaným pátosom. 70% ()

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Kadár a Klos to zvládli o niečo lepšie, pričom tu je obsadenie na svoju dobu naozaj hviezdne. Niektoré scény boli aj tu skutočne dobré, ako úvod v nemocnici alebo stretnutie v mestskom byte s Martou, partizánske bojové sa až tak nevydarili, a ďalšie scény v tomto filme akoby celkom chýbali. Marta je v podaní Květy Fialovej pravou femme fatale, Mistrík ako Voloďa je na partizána akosi príliš zádumčivý. Film je zároveň príliš dlhý na to, čo ponúka. –––– Voloďa, a je to pravda, že v komunizme budú všetky ženy spoločné? ()

Reklama

majo25 

všetky recenzie používateľa

Známa Mňačkova predloha, ktorú sme na hodine Literatúry museli omieľať do zblbnutia, sa televízii až tak nevydarila. Pôsobí fádne a ťažkopádne, ťažko povedať čo viac, či vojnové, nemocničné alebo milostné scény. Dlhá stopáž je postupom ubijajúca. Herecky je to ale skvostne obsadené a vcelku aj v pohode zahrané, aj keď sa nevyhne patetizmu, čo vtedy ohľadom témy SNP a partyzánov bolo priam až žiadané. Samozrejme, vzhľadom na televízne spracovanie sa očko môže prižmúriť. V porovnaní s o 3 roky mladším filmom je to plus-mínus podobné. ()

Padme_Anakin 

všetky recenzie používateľa

Charismatický Ivan Mistrík dostal v tomto válečném dramatu obrovskou hereckou příležitost a beze zbytku ji využil, strhává na sebe pozornost, jakmile se objeví na scéně, mohla jsem na něm oči nechat.. Nutno jedním dechem dodat, že celý herecký ansámbl se mi zamlouval, za všechny Štefan Kvietik, Vlado Müller, Leopold Haverl, no a Květa Fialová v roli Marty úchvatná.. Silný příběh o boji partyzánů za 2. světové války a osud Ploštiny mě rozhodně chladnou nenechal.. ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Ešte donedávna som netušil, že existujú dve verzie filmu Smrť sa volá Engelchen, a aby prekvapení nebolo málo v obidvoch si zahral i Vlado Muller. Aj keď ide "iba" o tv film, kvalitu má. Film odvysielala stv ako pamiatku na K. Fialovú, ktorá tu hrá jednu z hlavných úloch. Zahrala fajn, len to kopanie do nemeckého dôstojníka pôsobilo trochu trápne. I. Mistrík tradične super, rovnako Vlado Muller a v dobrej roli partizánskeho veliteľa sa blisol L. Haverl. Často hudbu vo filmoch chválim, tu som však mal pocit, že pôsobí rušivo, pri bežných dialógoch hrala klasika zbytočne a filmu skôr uškodila. Celkovo sa jedná o pomerne kvalitný film, duo Kadár a Klos však z Mňačkovej predlohy vymačkali o čosi viac. 70%. ()

Galéria (1)

Zaujímavosti (3)

  • Vôbec prvý televízny film natočený na Slovensku. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama