Mušiši

• Japonsko 蟲師 (viac)
Animovaný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2005–2006), 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Juki Urušibara (komiks)

Kamera:

Júki Hama

Hudba:

Tošio Masuda

Júto Nakano, Ai Kobajaši, Juka Imai, Júdži Ueda, Maaja Sakamoto, Mijuki Sawaširo, Mika Doi, Takeši Aono, Rina Sató, Akemi Okamura, Makoto Jasumura (viac)

Mushi jsou převelice zvláštní stvoření. Nenáleží mezi zvířata, ani rostliny, nejsou houby, ani mikroorganismy. Mají blízko k samé podstatě života. Navzájem se výrazně liší tvarem, velikostí i způsobem života. Mohou připomínat běžného živého tvora, mohou vypadat kupříkladu jako vlákno, stejně jako mohou být beztvaří. Dorůstají všelikých rozměrů - od miniaturních až po gigantické. Někteří preferují světlo, jiní tmu, další dávají přednost chladu, onací teplu. A přestože jen někteří lidé je mohou vidět, jistí Mushi mohou různými způsoby, přímo i nepřímo postihnout kohokoli. Ginko, zelenooký, bělovlasý chlapík s emo účesem (jak se v jedné z prvních epizod dozvíte, má svůj smyl), věčně zapáleným doutníčkem a s hranatým batohem na zádech, je jedním z Mushishi. To jsou lidé, kteří se Mushi zabývají - učí se o nich, zkoumají jejich život, vše pečlivě zanášejí do svitků, které pak poslouží Mushishi současným i budoucím, a v případě potřeby se snaží pomoci s řešením neblahých důsledků interference života lidského s životem Mushi. A právě o tom pojednává seriál Mushishi s Ginkem coby hlavní postavou. (yenn)

Cracker

Mushishi ma zo začiatku moc nechytilo, ale po pár dieloch som zistil že po dlhej dobe pozerám Anime ktoré je vlastne dokonalé. Každý diel prinášal sviežosť, fantáziu a v mnohých prípadoch naozaj emotívne drámy. Spolu s jedinečným openingom, perfektným Ginkom a nádherným vyobrazením takzvaných Mushi patrí toto Anime na úplny vrchol! :) ()

D.Snake

Na něco takového narazíte jenom jednou. Dokonale vyprávěné příběhy, které na sebe nějak nenavazují a mají jen jedno společné - Mushi. Každý příběh je pak nějakým způsobem unikátní a každý z nich na mě zapůsobil ohromným dojmem. Ginko, ustřední postava seriálu, je velmi sympatický a na svou práci Mushishiho se skvěle hodí, ostatní postavy, byť se většina z nich v seriálu objeví jen jednou, jsou taky pěkně propracované a žádná z nich nepůsobí plochým dojmem. Krom skvělého příběhu/ů, charakterů bych rád ještě vyzdvihl soundtrack a kresbu. Všechno dohromady pak vytvoří jedinečnou atmosféru, která se vám vryje do paměti. Nakonec řeknu, že todle fantasy je to nejlepší, co jsem kdy měl tu čest vidět a pokud by na csfd byla možnost dát JEDNOMU filmu/seriálu 6 hvězd, dal bych to právě Mushishimu. 10/10 ()

Mya

Kto ma rad pribehy z feudalneho Japonska a nadychom mystiky, tak Mushi-shi je to prave. Krasna mysteriozna atmosfera, pribehy, co cloveka urcite nenechaju chladnym a uzasna sceneria. Proste vyborné. ()

Radek.SCH

Rozhodně sympatický seriál, který mě ze začátku vůbec nebral, postupem času si mě ale Ginko získával, no a ke konci jsem se těšil na každý další díl. Bohužel tomu trochu škodí neucelený děj, často podobné epizody a vedlejší postavy, které byly snad psané a kreslené přes kopírák. - 70 % ()

Naushika.

Existuje žánr "šintó anime"? Teď už očividně ano. Ze všech "vážných" anime seriálů, které jsem viděla, je tohle bezkonkurenčně nejspirituálnější, nejdokonaleji vystihující svět, v němž i stromy, kameny a sopky žijí a mají duši... plné východního filosofování o samotné podstatě života a přitom fungující i jako jakési detektivní či "doktorské" příběhy. A také bezkonkurenčně nejnádherněji nakreslené a rozhýbané. ()

Five By Five

Okrem faktu, že o väčšine ženských postáv ste to nevedeli až kým niečo nepovedali a vôbec, všetky vedľajšie postavy sa na seba neskutočne podobali, tomuto seriálu naozaj nemám čo vytknúť... Misia epizódy vždy zaujímavá - pokojne tých častí mohlo byť omnoho viac... ()

gauron666

Další z mnoha fantastických anime. Mushishi je přesně moje krevní skupina, pomalý příběh,který vás nikam netlačí a hodně myšlenek k zamyšlení. ()

foundation

Vynikajuce vo svojej podstate jednoduche ale naozaj krasne tym spravnym sposobom. Kombinacia nadhernej scenerie, hudby a vzdy zaujimaveho pribehom ma naozaj totalne dostala. Serial s neskutocnym nadhladom serviruje 26 kratkych pribehov ktore na seba sice nenadvazuju ale ako celok to posobi este silnejsie ako jednotlive diely. Pocet casti je pre mna v tomto pripade zalostne malo pretoze pri udrzani rovnakej kvality by tomu dalsich 20 dielov vobec neublizilo. Osobne povazujem za jeden z najlepsich hned ten druhy-The Light of the Eyelid. Najlepsie ,,neakcne,, anime ktore som kedy videl. ()

Secretus

Šaman Ginko, specialista na zvláštní životní formu Mushi, cestuje po po feudálním Japonsku a napravuje škody, které způsobují pro většinu lidí neviditelní tvorové. Krásný lyrický seriál o přírodě s citlivě vysvětlenými vztahy mezi lidmi a něčím, co lidi přesahuje. V každé epizodě se vyskytuje nový Mushi, obdivuji, s jakým detailem je každý druh popsán v tak krátké stopáži, aniž by se v tom člověk ztratil. Také bych vyzdvihl, že se lidé chovají jako lidé, nejsou vykresleni černobíle a bojí se, pomlouvají, odvrhují odlišnost,... ()

Neoxin

Pár slov: úchvatné, krásné, oduševnělé, magické, vtahující, relaxační, napínavé, dojemné, zajímavé, nádherné. ()

JohnyTrava

Až sa mi to mu nechcelo veriť. Myslel som si, že ma klame zrak, sluch a neviem čo ešte. A predsa... stalo sa. Našiel som tú bájnu perlu japonských animovaných vôd, v ktorú som už ani nedúfal. Seriál tak pomalý,no vždy sa hýbe vpred ako sám čas. Fantasy a predsa pôsobí úplne prirodzeným dojmom, akoby to všetko bolo niečo obyčajné až dôverne známe. Človek si pomaly musí pomyslieť "kiežby... či azda?". Myšlienka tak hlboká ale podávaná s takým citom, že človek ju podvedome nasáva a ani si to neuvedomí. A nesnaží sa pri tom tlačiť nejak na city. Tragédiu podá s nevídanou ľahkosťou a veselé chvíle stlmí tak, ako keď príde zima. A to všetko vo vyhliadke nastávajúce jari. Až sa mi chce vrhať japonskými termínmi, ale moja ruka stojí nevediac, ktorý prv použiť. No pri rozprávaní to nezostalo. Jednoduchšia, zato krásna animácia poslúžila svojmu účelu presne na mieru. Človek by si to v inom podaní ani nevedel predstaviť. Málokedy sa stane, že vznikne takéto dielo. Až je škoda, že som došiel koncu (zatiaľ...). Jeden z tých príbehov, do ktorých sa v noríte a už sa nechcete nikdy vynoriť. ()

sajagi

Plně souhlasím s komentářem od Subjektiva, prakticky nemám, co bych dodal. Mushishi z řady jiných seriálů opravdu vyčnívá. Tolik nadhledu, nevtíravé moudrosti a především klidu jinde jen stěží najdete. Příběhy vyprávěné z pohledu potulného "léčitele" Ginka pomalu plynou, nikam nespěchají, nic nepřeskakují. Divákovi dávají dostatek času, aby je vstřebal, a zároveň ho ani na vteřinu nenudí. ()

Envy55

Má to dobrý námet, ale nejak ma to proste nechytilo. Asi potrebujem v anime trosku akciu a tuto sa toho človek nedočká ani trochu. ()

HAssAN

Prvé tri diely ma ešte zaujali, lebo som nevedel čo očakávať, ale postupné zoznamovanie sa s nudným dejom v každej časti ma nútia dať 2*. Nudááááá. ()

Movieaddict

"Váš problém asi budou Mushi". Podobná věta v různých podobách zazní v mnoha dílech. Nemůžu si odpustit srovnání s Dr. Housem a jeho "Asi to bude lupus nebo sarkoidóza". Toto, a rovněž epizodický způsob vyprávění, v níž Ginko pokaždé řeší trable jiných lidí a jiných mushi, vybízí k určitému srovnání jinak zcela nesrovnatelného. Postava Ginka, zadumaného a moudrého "krotitele duchů", mi do seriálu zpočátku příliš nezapadala. V prvních dílech na mě působil tak nějak nepatřičně a nadčasově, jakoby právě přicestoval z budoucnosti. Je to nejen jeho způsobem myšlení, mluvy, oblékání atd. ale především jeho pozicí v seriálu. Je jedinou konstantou všech dílů, se stoickým klidem a nadhledem sleduje tok času a prolínání osudů lidí a Mushi, aby včas zasáhl a s různým výsledkem (zdaleka ne vždy stoprocentní happy end) a zdá se, jakoby se ho nic z toho netýkalo. Až v pozdějších epizodách zjistíme, že je také zasažený vlivem mushi a je tím pádem s nimi spjatý. Ginko Mushi přitahuje a z toho vyplývá tragika jeho postavy. Je nucený neustále cestovat, neboť zůstane-li příliš dlouho na jednom místě, Mushi se shlukují kolem něj a způsobují problémy jemu i okolí. V případě tohoto seriálu se opravdu nebojím spoilerovat, protože o příběh tu zase tak moc nejde. Spíše jde o vyznění každého dílu a o celkovou poetiku nadmíru propracovaného světa seriálu. Provázanost osudů člověka s přírodou je obohacena o třetí element, jímž jsou právě mushi, tedy jakési primitivní bytosti, které jsou podstatně blíže samotné podstatě života než člověk, zvířata a rostliny, a proto jsou křehčí, rozmanitější, ale mnohdy pro člověka nebezpečné. Soundtrack je brilantní a osobitý, už jen úvodní skladba dokáže člověka naladit na potřebnou vlnu. Grafická stránka je dokonalá, přírodní scenérie jsou nádherně propracované, s čímž trochu kontrastuje jednoduchost postav. Některé prvky a myšlenku by bylo možné přirovnat snad k Princezně Mononoke. Dokážete-li se zklidnit na úroveň seriálu a jeho pomalé tempo, jasných pět hvězd(iček). Ještě bych nakonec poznamenal, že jako hrdý zástupce skupiny Natvrdlých diváků, oceňuji, že v každém díle Ginko vše relativně polopatisticky vysvětluje, lol ()

Alwirian

Mushishi ...vynikající seriál o zvláštních lidech - léčitelích, zvláštních entitách Mushi - někdy parazit, někdy symbiont a hlavně o obyčejných lidech a životě. Kdo má rád akční a epické příběhy asi fanouškem nebude. Hlavní postava působí spíš jako průvodce epizodami, než jako ústřední bod děje. Hlavními hrdiny jsou zde obyčejní lidé, kteří jsou nějakým způsobem ovlivněni Mushi. Tvůrci nechávají plně na divákovi, jakým způsobem vnímá děj, není zde určeno zlo ani dobro. Mushishi je seriál určený pro náročnějšího diváka. Pomalejší, klidnější, přesto udrží Vaši pozornost. Animace postav na slušné úrovni - postavy nejsou to "hlavní", animace prostředí výtečná. Za zmínku stojí i hudební doprovod - skvěle doplňuje atmosféru seriálu. Hodnoceni: 10/10 ()