Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

AGO

Prepáč Robík, ale ani originálny vizuál nedokázal zachrániť priblblý príbeh o arogantnom, maximálne nesympatickom hrdinovi. Nebyť heroickej hudby od Silvestriho a niekoľko fešných scén, nebolo by ničoho. Najprv ma napadlo, že som už z podobných báchoriek vyrástol. Potom som si ale spomenul na nedávny "megavýplach" - Transformers, ktorý sa mi veľmi páčil. Takže vekom to určite nie je. A z tej non-stop ulietanej kamery sa mi časom točila hlava... ()

kubin.

Je pravda, že kdyby to Zemeckis natočil s reálnými herci, mohl dostat výtečný film, který by uchvátil mnohem víle lidí. Mě ale na druhou stranu bavila i tato verze a hlavně kvůli tomu, že jsem jí uvěřil. Film jsem viděl ve škole na nekvalitní televizi, takže když se mi to líbilo i takto podané, jsem si jistý že v 3D kinu bych byl naprosto uchvácen (v normálním kinu určitě také). Alan Silvestri zase jako většinou výborný a opravdu mě mrzí, že jsem to neviděl v kině. Ve filmu jsem uvěřil hercům (postavičkám) všechny dialogy a jednoduše mi přišel film natolik hrdinský a bájný, že nemohu hodnotit jinak. Mám rád podobné hrdinské historické eposy a celkově mám rád tu dobu. ( i proto se mi líbily všemi zatracovaní Vikingové). ()

tom88

Fantasy vždy poteší, nie je tomu inak ani teraz. Zaujímavý film, so zaujímavým vizuánlnym spracovaním. Animácia je dosť dobrá, je sa na čo pozerať od prvej až po poslednú minútu. Je to skvelá zábava aj keď trocha popcornová, no film nenudí, herci sú pekne animovaní a akčné scény sú fascinujúce. Drak je super, také niečo mi tu chýbalo. Beowulf nie je dokonalé dielo, chýba tu väčšia prepracovanosť deja alebo myšlienky a možno ešte nejaká zaujímavejšia postava by neuškodila. Dá sa povedať, že Beowulf naplnil moje očakávania a myslím, že 3* je málo. 75% ()

SoolenJV

Velkolepé, technicky převratné, ale... takové nějaké divné. Být to s živými herci, tak je to pecka, takhle je to spíš jen technický milník, než dobrý film ()

tomeek

Čistý průměr. Opravdu netuším, v čem tkví smysl toho, že se v počítači snaží imitovat realitu. Kdyby byl Beowulf natočený normálně nebo na greenscreenu jako 300, výsledek by byl určitě zajímavější, než toto. Tady se totiž nedá mluvit ani o animaci (snad kromě nekolika věcí, např. toho draka). Zemeckis je holt hračička a tak si plácá performance-capturové bábovičky. To, že se z nich hrad nikdy nestane je mu asi jedno. BONUS: Ta posvátná číše mi celou dobu strašně připomínala G z loga Gambrinus :D ()

bartias

Příběh je poutavý, scénář je perfektní a strhující, hudba je impozantní až z ní mrazí. Animace sice sem tam připomene jen lepší počítačovou hru, v Beowulfovi jsou ale i scény, které svou fotorealističností vyráží dech - ať už je to digitální krása Grendelovy matky nebo přesvědčivé jizvy na tváři hlavního hrdiny. 3D verze bude díky létajícím šípům a šíleným úhlům kamery určitě ještě větší lahůdkou. ()

Nivenx

Mě spíše připadá, že Zemeckis tuto formu zkusil, ale mě se to opravdu nelíbilo. Být to poctivě a klasicky natočený mohl to být skvělý film, ale takto to je pro mě pouze průměr. 45% a víc ani t'uk. ()

Aargh

Nebýt tak zanedbané mimiky obličejů a "mrtvých" očí, mohla z toho být fantasy pecka roku. Atmosféra mýtického severu byla vystihnuta dokonale. ()

Kjůkíí

Digitální efekty, no kráása, skvělá podívaná, ale nemůžu si pomoct, takto zpracované filmy mě nikdy nezaujmou dějem, třeba i 300: Bitva u Thermopyl, ikdyž rozhodně lepší jak tohle:)zkázou filmu jsou efekty, štáby se soustředí na to, aby bylo vše dokonalé, potěcha pro oko diváka a paradoxně, nad zápletkou už tak nepřemýšlí, jako by to bylo až na druhé koleji. Angelina v Evině rouše je úchvatná, vzhled draka je taky hoden uznání, to vše je krásné, ale příběh je takový nijaký, nic se tam neděje, jen zabít nějakého hnusného zmrda nestačí. Moc slabé na 113minutový film. ()

trojtmberk

Pocity rozporuplný... zatímco místy digitální zpracování vypadá celkem k světu a třeba v akčních scénách je naprosto v pohodě, tak místy bylo zase k smíchu, třeba koně. ()

Triple H

Omnoho lepšie ako som čakal a teraz je mi aj celkom ľúto, že som na tom nebol v kine. Myslím, že som Zemeckisa priveľmi podcenil (ale Polárny Expres a Pod povrchom mi naozaj boli úplne ukradnuté :-)). Čakal som, že to je klasická legenda o hrdinovi, ktorý zdolá nejaké monštrum a to je tak všetko. Ale Beowulf má zaujímavejší dej- myslím, že po prvej hrdinovej konfrontácii s Angelinou Jolie to dojde každému (aj mne. heh). Najväčšiu slabinu tak paradoxne vidím práve v onej použitej technológii. Tento film by totiž ako hraný film s klasickými počítačovými efektami bol absolútny nášup. Ale je jasné, že rozpočet by musel byť neúnosne veľký (a už takto nešlo o lacný špás). Podobizne hercov sú fajn a najlepší je jednoznačne Hopkins. Tam sa ten rozdiel medzi realitou a animáciou strácal najviac. A takisto Grendel bol fakt dobre spravený- nereálne groteskný, ale zároveň stále odpudivý. ()

Gonzi

film kvůli technologii ztrácí dost epičnosti a emocí, jinak však funguje a solidně odsýpá. Hodně se mi líbilo převedení legendy na plátno a celkový pocit bájného hrdiny a doby. (dveře a hláška I... am.... BEOWULF mi zní v hlavě ještě v roce 2010) Kdyby byl film pojatý více stylizovaně (ala vánoční koleda) nebo natočený s herci, tak bych možná dal i 5*, ale tady to technologie opravdu často zabíjí, takže ty 4 jsou spíše slabší. ()

filmmovier

Prvotřídní fantasy, ke které tahle animace naprosto dokonale sedne. Po vizuální stránce je Beowulf skutečně luxus ve všech směrech. Herecky tomu taky není co vytknout, Ray Winstone, Anthony Hopkins a zejména Angelina ve své pravděpodobně nejlepší roli jsou naprosto výteční. Atmosféra je naprosto dokonalá a já si z toho filmu užíval každou minutu. Hudba do tohohle fantasy eposu (Beowulf je můj nejoblíbenější severský mýtus) taky výtečně sedne a všechny fandy žánru to podle mého rozhodně musí nadchnout. Nejspíš vás tedy zajímá, proč jsem nedal pět hvězd. Inu, je to prosté: do absolutního zážitku prostě ještě kus chyběl. 85%. ()

Magneto

Pravý IMAXovský film. Už samotný dej by stačil k tomu, aby som tento film ohodnotil štyrma hviezdičkami. Beowulf, hrdý a neporaziteľný bojovník prichádza na pomoc kráľovi Hrotgarovi poraziť zlo, ktoré sužuje jeho zem. Beowulf je pravdaže úspešný, ale jeho ľudská slabosť, túžba po sláve, bohatstve a uznaní na neho privodia kliatbu, ktorá ho bude sužovať až kým sa nepostaví svojim hriechom čelom...Film je technicky a technologicky nepochybne na špičke. Dychberúce zábery, kamera a výprava musia utíšiť všetkých neprajníkov, ktorí nepochopiteľne hlásajú, že ak by film bol klasicky hraný, bol by lepší, pretože niečo také sa proste klasickým spôsobom natočiť nedá. Fantázia bola tentokrát vskutku jedinym obmedzením. IMAXovské prevedenie tomuto eposu sedí brutálne, počas akčných sekvencií som sa neustále uhźbal a cítil som to, čo sa odohrávalo na plátne až do morku kostí. Dúfam že IMAXových filmov sa bude natáčať čím ďalej tým viac...Tento film musí presvedčiť aj najtvrdších odporcov tohoto formátu. ()

Mrkvič

Nádherný akkční scény!!! Nádherný akční scény!!! a do třetice nádherný akční scény podložený bezvadnou hudbou!!! Od tohohle filmu jsem nic nečekal, neslyšel jsem na něj v té době žádnou chválu, o to víc jsem byl překvapen. Rozhodně nebyla chyba si s filmem takhle pohrát. S živými herci by to nebylo o tolik lepší. ()

DJ Rocco iNc

Fakt úchvatné dielo. Asi najlepšia verzia Beowulfa, zo všetkých verzií, čo som videl. Je tam napätie, ktoré robí celý film naozaj zaujímavým. Naozaj netradičné herecké obsadenie, ktoré si myslím, že by bolo ok, až na Raya Winstonea, ktorý ztvárnil v tomto digitálne animovanom filme Beowulfa. Ten tam nemá čo robiť. Ani z ďaleko sa nepribližuje k tejto postave. Ale čo už. Našťasie je to len počítačovo vytvorené a tvorcovia nešetrili na fantázii. Ale musím súhlasiť, že tomu chýba digitálne srdce. Ale aj napriek tomu si Beowulfa ešte pozriem. ()

Estrecha

Málo je někdy více a kdyby to bylo celé hraný a ne v týhle gumídkovský grafice, udělali by tvůrci možná lépe... Ale jak by řekli ve 101 dalmatinech - skvělý příšery:) A ty monstra (včetně Angeliny:)) se mi fakt líbyly:) ()

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (viac)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (viac)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Na tuzemská kina právě útočí Beowulf a i v této souvislosti není pochyb o tom, že stojíme u zrodu čistě digitální kinematografie. Jistě, pořád má za sebou jen první krůčky (vyvíjejí se technologie a… (viac)

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně… (viac)