Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

Triple H

Vizuálne nadupaný film - krásna kamera a lokality. V Poslednom samurajovi nám Zwick poskytol malebné zábery na japonskú krajinu, tu sa môžeme kochať Afrikou. Akčné scény natočené veľmi zručne. Príbeh, aj nápad veľmi dobrý, len miestami predsa len trošku viac klišé ako bolo nutné (obzvlášť záver). Kus poriadnej práce odvádzajú herci - hlavne DiCaprio a Djimon Hounsou. Druhý menovaný je stopercentne uveriteľný (až na tie snehobiele zuby ;-)) a DiCaprio rastie film od filmu (a že vraj vážne dobre zvládol akcent). Pašerák Archer je veľmi dobrá a hutná postava. Film mal zjavne veľké ambície, ale úplne im dostáť sa mu IMHO nepodarilo. Možno som príliš veľký cynik, ale Maddino presvedčenie, že ľudia "nekúpia diamant, ak vedia, že kvôli nemu niekto prišiel o ruku" mi príde priveľmi idealistické a naivné. Stále však veľmi vysoký nadštandard. A James Newton Howard dodal veľmi fajn soundtrack. ;-) ()

Jaňo

Lord of War, The Last King of Scotland, Cidade de Deus a nakoniec Blood Diamond - ďalší z príbehov dokazujúci krutosť sveta. Najradšej by som sa zbalil a odišiel bojovať, bojovať za to, aby už nikto nenatočil žiaden z takýchto filmov, aby bol už svet svetom... ()

Hafran

Silně klišoidní a zjednodušené, díky tomu alespoň stále čitelné a jasné. Solidní dobrodružný film, ale po Posledním Samuraji bych přece jenom čekal něco víc. ()

chelseaman22

Úžasná africká krajina, snad nejlepší hudba, co jsem u filmu slyšel, strhující děj a L. DiCaprio. Jeden z mích nejoblíbenějších filmů. Ve filmu samotném, prochází DiCaprio duševní proměnou - již není tím "za penězmi se honícím" hrdinou - stává se z něj člověk, toho nejkvalitnějšího charakteru - což konečně dokazuje na samém konci filmu. 90% ()

filmmovier

Krvavý diamant je film s jedním velkým poselstvím, které nám připomíná po celou dobu stopáže - kouření zabíjí. Je to od něj sice šlechetné, ale teď vážně. Tenhle film mě překvapil - obrovsky. Ale kromě toho, že je to celé perfektní akční dobrodružství v úžasném prostředí, má to i skvělé obsazení. Tradičně vynikajícího Lea DiCapria zde ale obrovsky zastínil Djimon Hounsou, jehož postava byla prostě naprosto skvělá. Uvěřitelný sympaťák, kterému fandíte, a možná je to právě on, který měl za tenhle film toho plešouna dostat (díky aspoň za nominaci). Podobné filmy mě většinou příliš neberou, ale tohle bylo fakt skvělý, pořád se bylo na co koukat. film má zajímavý (a skutečný) příběh, herci skvělí, hudba skvělá, prostě biják, který musíte vidět. Ale i přesto je to ten typ filmů, kterému prostě z nějakého důvodu nemůžu dát plný počet, ale to je jen banalita. Možná, kdyby to bylo o něco kratší... ale to je jen další banalita, naprosto nepodstatná, protože ten film je fakt strašně super. 80%. ()

markuc

Film se mi moc libil, krasne skloubil mnoho soucasnych palcivych temat - lidska svoboda, detsti vojaci, prekupnictvi (s diamanty), soucasna mezinarodni politika...Idealni zkombinovano, krasne natoceno a vyborne zahrano. Zasahlo me to primo a asi na tento snimek budu jeste dlouho vzpominat. ()

Sfinkter

Je dobře, že má tento film tendenci se zalíbit širokým masám i Akademii, i když paradoxně nebyla návštěvnost nijak závratná. Film jakožto médium má silnou moc donutit diváka přemýšlet o věcech, které se ho na kůži osobně netýkají, čím větší hlediště, tím lépe. Zwickova diamantová válka je hodně tvrdá, ale natočená naprosto precizně. DiCaprio, slídící za svým růžovým Moby Dickem, a Connelly v roli reportérky si opět vystřihli velké role. Jako kdyby v posledních filmech o napjatých situacích v Africe nesměla chybět silná role zahraničního novináře - ve Rwandě výborný Phoenix, zde Connelly, jako vždy neúprosně rajcovní. ()

st.verka

Když člověk něco takového prožil, může být ještě někdy veselý? Je příšerné, jaké zrůdnosti tam páchají nejen na dětech, ale i děti samotné. Tragické je, že to není fikce, ale film vychází ze skutečností. Jak krásná země a jak hrozný osud. A motto celého filmu? "Bůh musel toto místo dávno opustit." ()

plechulka

Takhle si představuju thiller, kde scénář není jen tu chytřejší, tu hloupější záminkou se střílečkám a vyvražďovačkám. Začátek je šokující a Leonardovi jsem zase po čase všechno "zobala z ruky". Myslím, že až to trochu patetického konce není moc co vytknout. Sousloví "politický film" bylo svého času nadávkou a poukazem na nekoukatelnou nudu, ale tenhle druh filmu by ho mohl zrebabilitovat! ()

Jizni Tlapa

Z mého pohledu je Krvavý diamant příkladem vynikajícího filmařského umění. Film má hloubku, akci i lehký nádech romantiky a klišovitá podoba závěru mi vůbec nevadí. Naopak. Je pro mne ukázkou a důvodem k zamyšlení se nad materiálními hodnotami versus hodnoty citové. Ústřední dvojka DiCaprio a Hounsou předvedli výkon chytající nejen za srdce, ale i za "hlavu"!!Mělo to originální myšlenku a s ohledem na velmi dlouho stopáž jsem se ani na chvilku nenudil. Nádherná scenérie a velmi povedená hudba jsou tak už jen třešničkou na pomyslně krvavém dortu! ()

Mirokukii

Svižný dobrodružný film plynoucí rychle v před, plný výborných nervydrásajících hektických akčních, až válečných, scén. Pár, na slzné kanálky, útočících prvků tu taky je, a příběh vás tak může zasáhnout i hlouběji. Pokud se zadaří. Černobílé duo DiCaprio-Hounsou funguje, a oba jsou prostě herecky skvělý. Leo je v akčních scénách jako ryba ve vodě a nějaká válečná úloha by pro něj dle mého nebyla marná. Vše zkrášlují společně s Jennifer Connelly, která tu ale není jen pro krásu, líbivé scenérie a pěkné melodie. ()

karlik4801

V Blood Diamond se toho děje neskutečně hodně a přitom tak málo. Je zde hrozně moc záběrů z jednotlivé scény, že by se řeklo, že je těžké se ve filmu orientovat. Ale naopak, vše je zřetelné a skvěle vysvětleno, že i ty rychlé záběry do filmu zapadnou. Hlavní herecká dvojice zde exceluje, především pan Hounsou, do něho bych ani trošku neřekl, že se do takové role vžije. ()

Lachtaan

I když DiCapriův snímek pokulhává v moci držet divákovu pozornost po celou svou dobu, vždycky tu je právě Leo, který se za celou svou kariéru neupsal snímku, ve kterém by svého fanouška dokázal zklamat. Po boku pana Hounsoua, ke kterému si již přiřazuji spíše záporné role, se mihnul v zajímavém akčním dobrodružství, jež v rámci filmů z afrického prostředí nemá příliš velké obdoby. Pamatuju časy, kdy jsem jako malý hltal ukázky na premiérový megafilm na Nově s názvem Krvavý diamant - o rybáři, snažícím se zoufale chránit svou rodinu a o muži, který potřebuje jeho pomoc k získání vzácného nerostu uprostřed neúprosného občanského konfliktu. Když jsem se, navnaďen nováckými spoty, odhodlal ke zhlédnutí onoho megafilmu, spousty očekávání opadlo. Navzdory tomu se ovšem jedná o hodnotný film se skvělou výpravou i celkovou intenzitou. ()

Ryuuhei

Ohromující snímek, který se nebojí kontroverznějších témat a občas až surového zobrazení. Dobrodružná jízda tak skrývá víc, než by se mohlo na první pohled zdát. ()

danoo

Krvavý diamant je na povrchu úchvatný, nie obrazovo božský, brilantný, no vo vnútri mdlý a schématický. Nakoniec ako všetky Zwickove filmy, z ktorých je mimochodom zatiaľ najzaujímavejší. Apropo, podceňovaný DiCaprio sa pomaly vypracováva na najlepšieho herca svojej generácie! ()

lennyd

Pašerák diamantů Danny Archer (Leonardo DiCaprio) se ve vězení doslechne o velkém diamantu, který našel Solomon Vandy (Djimon Hounsou) při svém otroctví. Jakmile se Danny dostane z vězení ven, pomůže také Solomonovi - a uzavře s ním obchod. Pomůže mu najít jeho syna (odvlečeného jednotkami RAF) výměnou za tento diamant. Nesourodou dvojici ještě okoření krásná novinářka Maddy (Jennifer Connely), která naopak chce "položit" velké 'západní" společnosti, které pašování diamantů (a tedy i boje v Africe) podporují .... Nikdy jsem nevěřil, že tohle řeknu - Leonardo konečně dospěl, už není ten ulízlej chlapeček z Titanicu, ani rádoby drsňák z Pláže, ale tady mu toho pašeráka žeru maximálně. Celý námět podporuje velmi emotivní závěr .. už si nikdy nekoupím žádnej diamant!! :) ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)