Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

hrumsrt

Když už si Leonardo DiCaprio jednou odskočil od spolupráce s největšími režisérskými osobnostmi, tak se uvrtal do projektu, který stejně dopadl podobně úspěšně.. Chápu jeho touhu si zkusit něco trošku akčnějšího, kdy navíc Zwickův životopis jasně mluvil za to, že nepůjde o žádné béčko. Jméno Edward Zwick není tolik proslavené a asi bych si na něj nevzpomněl ani při vyjmenovávání stovky nejlepších, ale v téhle době už má za sebou dva velké bijáky, které spojuje jedna výrazná herecká osobnost a taky především i obrovský finanční úspěch. V případě Krvavého diamantu se určitě shodneme na prvním bodě, ale nutno si přiznat, že o takový byznys tu tentokrát nešlo... TJA - tohle je Afrika, takhle bych si zaštítkoval tenhle snímek. Nádherné prostředí, které ale zmítají tak těžké životní podmínky a situace, že žít tam je prokletí. Navíc, kdo z Evropy by dokázal na mapě Sierru Leone ukázat.. Dobrý nápad obsadit do hlavní role Djimona Hounsoa, pro nějž to přece jen je trošku osobnější.. Dynamický akční film, který si sebou nese především zprávu, jak vnímáme Afriku. Někde o tu naši evropskou civilizaci nestojí, o to hůř, když si uvědomíme, že v tom místě by mohlo být nerostné bohatství, které v "západním" světě hrubě dochází. A co na to, my musíme ke každému výročí, svátku, průšvihu pořád kupovat svojí milované nějakou třpytivou cetku, aby to stejně mohla nakonec dát na hromadu k těm dalším. Nicméně nikoho nezajímá, odkud se ty kamínky berou.. Dneska už díky regulím Evropské Unie, OSN nebo jiným takovým byrokratickým dolům na peníze sice můžeme kupovat "diamanty s příběhem", kde nám nějaký asiat po nocích za minimální mzdu vyškrábal, co mu jiní napovídali, takže buďme rádi, že tam ten úvod máme a z Afriky to rozhodně nebude, když nám to tam píší. Na čem si tenhle Cartier nebo Tiffany udělali jméno nikoho nezajímá a i když dneska už nad tím asi někdo sedí, tak si nemyslete, že se to o moc liší. Čím více se šlape po legálních cestách, o to více vzkvétá šedé odvětví.. O tomhle je ten film. Že jde o dynamický escape akčňák, kde je potřeba dostat pár vyvolených do bezpečí, no jasně bez toho by to nešlo. Můžu to vnímat přes tu myšlenku, kterou v závěru naprosto zbytečně plesknou přímo divákovi před oči, ale stejně tak jako pořád energický snímek. Jenže když se to snažím propojovat, nějak mi to rozporuje. Antipropaganda je taky propaganda. 75% ()

Homerking

V Sierra Leone vypukla občanská válka, důvodem konfliktu jsou "krvavé diamanty". Příběh sleduje rybáře Solomona (Djimon Hounsou) který je zajat poté co na jeho vesnici zaútočí skupina rebelů. Následně je poslán na práci do dolů. Jednoho dne zde najde obrovský diamant nevyčíslitelné hodnoty,  jeho nález neohlásí "nadřízeným" ale rozhodne se ho schovat a zakope jej, hned v zápětí je důl napaden vládními vojáky a Solomon končí ve vazební věznici ale bez diamantu. Tady příchází na scénu druhá hlavní role v podání perfektního Di Capria. Podvodný pašerák Danny zaslechne o tomto skvostném kameni a přemluví Solomona aby mu ho pomohl získat. Poté co jsou propuštění z vězení vydají se na nebezpečnou cestu zpět do dolů na místo kde je diamant zakopaný. Násilné dobrodružství skvěle vykreslující hrůzy tamních válek, (vypalování vesnic a měst, bezdůvodné vraždění, sekání končetin, děti vojáci) ale i přes svou násilnost dokáže být film příjemný a to hlavně díky krásným africkým scenériím a finálnímu rozuzlení které naznačí že i v tomto strašlivém světě existuje naděje. ()

RAFT

Režisér Zwik natočil film , který úplně vystihuje problémy afriky a jejich zneužívání. Ve filmu parádně excelují herci Dicaprio a Hounsou. Příroda a města v Africe tak, ty jsou přímo fascinující, nádnerně krásná příroda.Film je strhující s dobrým příběhem. A hlavně skvělé herecké obsazení. Za mě 85% ()

epoh

Já si nemůžu pomoct, ale ty snahy o občasný situační humor, který z těch povstalců dělá totální blby (což navzdory tomu, co páchali, určitě nebyli - zfanatizovaní, to jo), a ta neschopnost rozhodnout se, jestli DiCaprio bude fajn chlapík s nějakou špatnou vlastností, nebo hajzl a vrah, s nějakým tím příklonem k vlastnosti dobré, stejně jako někdy neuvěřitelně přepjaté emocionální výlevy Djimona Hounsoua (který je tu pro mě ale herecky zdaleka nejlepší), tomu trochu podtrhávají nohy. Pozitivně vnímám fakt, že film má výborný temporytmus a že romance mezi DiCapriem a Connelly je udržena v rozumné míře, stejně jako to, že Leův skon Zwickovi nesloužil k bezuzdnému dolování diváckých slzí. A jak tu čtu ty ohlasy, tak jsem moc rád, že si všichni konečně začínají uvědomovat, že Leo je výbornej herec. Což byl vždycky, jen to spousta lidí kvůli Titanicu nebyla ochotna vidět. Takže: film nadprůměrný, ale přikláním se k Humprt Pum, že se na něj rychle zapomene. V konečném důsledku totiž nepřináší nic, co bychom už někdy neviděli. ()

nmarca

Film, ze kterého mi dlouho zůstal pocit špatného svědomí a důkaz toho, že Leonardo DiCaprio je skvělý herec. Celý film stojí i padá s jeho výkonem. ()

Marat

Proč proboha do takového snímku je do hlavní role obsazen herec, který se zde nehodí. Film je krutý, drsný, ale kdyby tu nebylo lovestory mezi DiCapriem a novinářkou, film by byl mnohem lepší a zábavnější. 3 Hvězdičky hodnotím jako průměr, 5 hvězdiček za část bez Capria a 1 hvězdičku za scény, kde hraje on ()

Tico

Skvělý film, který naráží na svět jako takový. Ukazuje lidskou slabost, která se dokáže změnit v obrovskou sílu a touhu. Film je šíleně napínavý a je tam velmi silných scén. Celou dobu jsem svírala pěsti. Závěrečná půlhodina mě skoro dojala k slzám. Navíc velmi dobré herecké výkony, hudba, kamera a samozřejmě výprava. 85% ()

Lumpus

Velmi strhující , výpravné a taktně dojemné.Režisérovi se povedlo skloubit různé aspekty děje dohromady a vypadjí spolu dost uvěřitelně a to až tak že se na konci ptám JE TO SKUTEčNOST? A odpověď zní z poloviny ano a z té druhé (především díky vynikající režii a týmu scénáristu)tvůrčí team. Některé hluché místa tomuto filmu odpustíme,i když kvůli nim musím ubrat z mého konečného hodnocení 1 hvězdu ale i tak se jedná zase o jeden velmi vydařený snímek z americké tvorby. ()

Blotto

Výborný námět, obrovský rozpočet, obstojní herci i režie... Ptám se tedy, jak z této slibné kombinace mohl vzniknout tak neuvěřitelně sentimentální blábol! Napravení jednoho "zlého muže"...z rybáře mírotvůrcem...neohrožená americká novinářka zachraňuje svět...!? Dávám 50% a to hlavně za kameru a hudbu. ()

DominikCZ

Měl jsem obavy, že flim bude zkažen na úkor předvádění ubohých nafouklých černoušků s mouchami v očích. Bylo to tak, ale v tak dobrém a reálném provedení, že tím film naopak získal a to opravdu nemám tyhle multikulturní věci v lásce. Pěkná akce k tomu a skvělý výkon Leonarda, který ale jde vychutnat až poté, co se odprostíte od jeho obvyklé role. ()

R.O.man

Príbeh natočený podľa skutočných udalostí. Opisuje krutosti odohrávajúce sa v Sierra Leone. Prestrelky medzi vládnou gardou a povstalcami (RUF), ktoré si odnášajú aj nevinný civilisti, ale najmä výcviky a vymývanie hláv malých detí, ktoré následne "nevedomky likvidujú svojich", tak to už je sila. V príbehu je zapletený aj Leonardo di Caprio, ktorý vynikajúco zahral pašeráka diamantov. Možno si každý povie, že všetko sa pre hlavných hrdinov skončí happyendom (väčšinou to tak býva), ale nebude to celkom pravda. Film mi tak trochu pripomína Obchodníka so smrťou, ale hoci nedosahuje jeho kvalít i tak ho odporúčam videť. ()

Jeremiasz

film se mi libil mozna nejvic ze vsech ktere se nejak dotykaly konfliktu v Africe, ktere jsem zatim videl, trosku souperi o predni pricku s poslednim skotskym kralem. Ale Leonardo, jak jsem ho doted temer vsude nesnasel, podal velmi profesionalni vykon, pravda, na dvou mistech film sklouzne k urcitemu patosu, ale tuto ulitbu zenam jsem schopen akceptovat stejne jako nekolik nelogicnosti:) film si drzi spad az do konce a i presto, ze zlo je nakonec potrestano, dobro nevitezi stoprocentne. T.I.A. poctivych 8/10 ()

Džasman

Už dávno jsem byla přesvědčena, že Leonardo je jedním z nejlepších mladých herců ameriky a tento film to jenom dokázal. Film o krutosti těch nahoře, kteří si hlavně zahřívají své skvělé místečko i když tam někde v Africe ( na tu si přece nikdo nevzpomene) umírají lidé a děti. Nádherné záběry a efekty, prostě skvělý film. Pro mě osobně jednička. ()

curfew77

Půjdu asi malinko proti proudu, ale "Blood Diamond" je pro mě dost černobílá (ehm... v tomto případě tedy doslova a do písmene) kýčařina. Především nemám rád, když mě hollywoodský velkofilm kope do kolena, abych si všiml, že se někde v Africe času od času válčí - na to čtu asi moc často noviny (a podobný problém jsem měl třeba už s "Black Hawk Down"). Taky mi dost vadí Zwickův okatý režijní styl "vše pro barvotisk". Příklad za všechny? Archer a Solomon vkročí někdy v pravé poledne na most, aby je příští záběr ukázal v jeho polovině... a za nimi nádherně zapadající africké slunce. Víc než standardní DiCaprio (pravda, co by za to jiní dali) mě zaujala charismatická Jennifer Conelly, a víc než notně našlehaná báchorka o diamantu velikosti ptačího vejce mě bavila docela pozoruhodná vedlejší love story novinářky a pašeráka drahých kamenů. Konec? Na jedné straně jediný opravdu silný a emotivní moment, tedy závěrečný Archerův telefonát do Londýna, který skutečně dokáže rozplakat... a potom hollywoodské finále, ve kterém si majitel celosvětově proslulé sítě obchodů s diamanty osobně přijede na letiště vyzvednout zásilku, a ještě předtím při jejím domlouvání sice konspirativně naloží dotyčného do limuzíny, ale nejdřív z ní přeaktivně vystoupí na chodník, aby si ho mohla investigativní žurnalistka pořádně nafotit. Jinými slovy: taky k pláči, ale takhle to nejspíš Edward nemyslel. Kolem a kolem, slabších 60 %. Na to, kolik to celé muselo stát peněz... PS: Obvykle sem cizí recenze nepletu, ale tentokrát udělám výjimku, protože ta Divočákova jednovětá opravdu stojí za ocitování: "Černoch s kulometem nikdy neznačí nic dobrého." :))) ()

PeterJon

Škoda, mohol to byť výborný film. Krásne zábery krajiny, dobrá hudba, zaujímavý námet. Caprio sa výborne hodil do role hajzlíka, posadnutého diamantom. Asi od polovice som zostal v silnom očakávaní, ako sa veci ďalej vyvinú. Žiaľ, ku koncu sa všetko pokazilo. ()

koudi

Máme tu další snímek o tom jak je lidský život v africe bezcenný. Trh ovládají tzv. blood diamonds a probíhá válka mezi vládou a RUF protestanty. Krásně napsaný a zrežírovaný příběh otce, který chce zpátky svou rodinu. Pomáhá mu při tom 'Rambo' DiCaprio, který zase touží jen nalézt velký diamant zakopaný otcem rodiny. Do příběhu se zamotává i reportérka Jennifer Connelly, která se zamiluje do Leonarda. Nádherná krajina a celý film doprovázející hudba vám poskytne nádhernou podívanou i když místy ukáže i hodně realistický a tvrdý život v Africe což snímku jen přispívá. Diamonds are death ()

LuNaj

Už jsem čekal, kdy se DiCaprio vrhne po té novinářce, ale za celý film se ani nepolíbili! Což je u filmů z USA prakticky zázrak. Rozhodně plusový bodík. Film působí velmi emotivně a nebýt trošku nudnějšího začátku, tak by hodnocení bylo možná vyšší. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)