Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

RyxiraAmy

Z jinak průměrného akčního filmu se díky nastínění problémů a válečných konfliktů v Africe stal zajímavý snímek, který nemusí nutně přitahovat jen průměrného diváka. Spousta podobných filmů se vyznačuje tím, že chybí příběh, nějaká jasně vedoucí nit, která by jednání hrdinů dodávala smysl - nějaký jiný než vystřílet celý zásobník. Tady je cíl celou dobu jasně před očima; Djimon Hounsou touží zachránit svou rodinu a Leonardo chce diamant. Musím říct, že film mě oslovil - nebudu si ho sice pamatovat nějak závratně dlouho, ale za chvilku zamyšlení stojí. Lví podíl na tom mají i vynikající herecké výkony, obzvlášť pak Leonardo DiCaprio, který je jako sobecký a cynický pašerák diamantů prostě skvělý . Některé scény jsou vyloženě podařené - když Leonardo stahuje paviána nebo ve svém posledním výstupu mluví po telefonu s Jennifer. A do poslední chvíle přitom není jasné, na jakou stranu se vlastně postaví - jestli bude hájit své vlastní zájmy nebo pomůže z nezištných důvodů. Za konec bez zbytečných slz a citových výlevů pak velká pochvala. ()

Nandemaru

I když jsem viděl film jenom na půl oka, v horečkách a napůl smyslů zbavený, musím souhlasit s všeobecným názorem. Tenhle film me naprosto dostal. Neuvěřitelný soundtrack dokresluje atmosféru africké diamantové horečky, která diváka zcela pohltí. A kontrast mezi válkou a poklidným životem v míru je podle mého podán poměrně věrohodně. Herecké výkony boží, celkově filmu asi nemám co vytknout. ()

YukiKaze

Opravdu po dlouhé době film, který mě zaujal od prvních minut, až do úplného konce. Smutné na tomhle je to, že je to opravdu krutá realita. ()

kacer4

Vykreslenie politickej situácie a občianskej vojny bolo reálne a často ma dostalo k rozcíteniu. Ale inak... Dej bol niekedy snáď veľmi zamotaný. Zbytočne prehnaný sa mi zdal aj príbeh Dia. Neviem, či to bola najlepšia varianta, keďže do neho dávali drogy, pil alkohol a zabudol na vlastného otca. Zdalo sa mi to moc. Celkovo by som film zhodnotil ako priemerný. Herecké výkony boli na vysokej úrovni, ale scenár ma sklamal. Film som si dovolil pozrieť na tri krát, takže ma veľmi nezaujal. Ani neviem čo som od neho očakával... 60% ()

kura68

Jedním slovem fascinující, DiCaprio opět zaválel s Hounsouem, oba hráli na stejné noty. Velmi dobrý hudební doprovod i režie. ()

kolly13

Již očekáváně výborný DiCaprouš, táhnoucí celý film na svých bedrech a prodávající lístky jak kafe na nádru. Nápad, ostatní jako komparz, prostředí, přesah. Dalších prosím. ()

LCH

Parádní drama, které ani přes dlouhou stopáž nenudí. K tomu opět skvělej L.DiCaprio. Co víc dodat ? Dávám (95%). Takže jasných 5 hvězd. ()

brasek

Africké diamantové dobrodružstvo, vcelku slušne vyrozprávané. Na druhej strane DiCapria nemusím a nie je to snímok môjho vkusu. Hodnotím za štyri hviezdy kedže uznávam jeho filmové klady. ()

paradoxman

This is Africa. Leonardo si krade pro sebe každou scénu, ve které se objeví. Žral jsem mu i ten roztomilý přízvuk. Nezbytná americká novinářka alespoň nevypadala nepatřičně, když už nic jiného. Celý film je tak zajímavý mix exotiky, drsné reality a červené zeminy, že nemůžu jinak, než dát plné hodnocení. Co taky s filmem, ke kterému se v pravidelných periodách neustále vracím? ()

Ruadek

Afriko, tohle je Tvůj film. Natolik akční, natolik plný hvězd a natolik režisérsky precizní, aby na sebe upozornil a tím upozornil na skutečnost, že Krvavé Diamanty se i v dobu, co čtete tento komentář, těží dál. A stejně jako zbraně, i diamanty pumpují nenávist a peníze tam, kde bez nich by bylo lidem lépe. ***** ()

Scaevola

Řeklo by se realistické a pragmatické, ale právě posice filmu vůči sociálně-historickému stavu afrických končin je nejproblematičtější: Nezaujímá totiž ani jedno jasné stanovisko. ()

Desmi

Drsný film o životě s diamanty. U podobných filmů si vždy uvědomím to štěstí, že jsem se narodil v Evropě a žiju si jak prase v žitě, zatím... No nic. Leo hraje pašeráka, který chce jen jednu věc - utéct z pekla s pokladem, zaručujícím svobodu a klidný zbytek života. K jeho smůle mají v Sierra Leone stejný sen téměř všichni, což mu výrazně komplikuje zdánlivě jedoduchý úkol.. ()

zigy

No, Hotel Rwanda to není......kdo chce vidět drama z Afriky, které chytí za srdce, tak musí dát tento skvost, tzn. Hotel Rwanda.....Krvavý diamant je sice dobrý pokus, ale je příliš hollywoodsky pojatý, např. když Di Caprio odříkává svou závěrečnou řeč do telefonu, měl bych brečet, ale já mu to prostě nevěřím....prostě je to příliš za vlasy přitažené....a přitom úvod to má docela krutý a zároveň působivý. Když sledujete postavu Di Capria, nelze neporovnávat s Obchodníkem se smrtí - a ten je o třídu výš...ale zase se cení zpracování námětu z Afriky s takhle velkoryse pojatou produkcí, to je chvályhodné. ()

Asso

Neviem, čím to je, ale Krvavý diamant si zakaždým pozriem, keď mám príležitosť. Pritom nepatrí k žiadnemu kultu. Výborný DiCaprio a skvelý Djimon Hounsou. Úchvatný scenár v úchvatnom prostredí, ktorý má poukázať na silu peňazí v porovnaní s potláčaním ľudských práv. Vychytané scénky v pravú chvíľu udržia diváka v pozore po celú dobu. ()

PatrikP4

Jeden z lepších filmů... Ani Leo mě osobně tentokrát nevadil což se sám divím...Dost dobrý scénář a kamera bych řekl že taky bez chyby... Herecké výkony naprosto přesvědčivé... Z histrického hlediska je to pěknej humus co se dělo v Sierra Leone, boužel se to děje něco podobného i teď v některých částech světa... ()

Nugat

Překvapila mě nádherná příroda a akční scény jsou úžasné. Někdy je příběh překombinovaný a vývoj je neuvěřitelný, ale tím si nenechme film zkazit. Určitě bych z něho nečerpala jako podklad politického vývoje v Africe, nicméně ukazuje, co se tam děje. DiCaprio s Hounsou jsou úžasní, i když postava DiCapria mi přijde nekonzistentní, ta scéna s paviánem jako by byla z jiného filmu. A určitě filmu nevyčítám mustr hollywoodské mainstreamové produkce - celý film je nádherná podívaná a proto dávám 5. ()

Goumen

Výborný velkofilm s dobrým a silným příběhem, spoustou akce, emocema. Nic mi tam nechybělo. Člověk si ani neuvědomuje, jak je Afrika, resp.Sierra Leone, drsný místo a co přináší obchod s diamanty. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)