Once

všetky plagáty

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu. (Bontonfilm)

Handle

Ta spojitost s ČR je super, ale o to víc je smutné, že snímek hodnotím tak nízko. Bohužel mě ale film nechal úplně chladným. Až se divím, čím si tento nezajímavý příběh s nekonečně dlouhými písněmi získal tolik lidí. Zvláštní, svým způsobem si uvědomuji, že je to vlastně sympatický film s kvalitní hudbou, ale opravdu jsem se neskutečně nudil a nic ve mně nevyvolal. Pravdou je, že tříminutové video, kde si dvojice přebírá Oscara a Laura Linney se usmívá od ucha k uchu, mi přišlo více emotivní než celý film dohromady. ()

Iggy

Nádherný muzikál, který je subtilní romancí dvou mladých lidí ztracených v irském Dublinu, doprovázenou neopakovatelnými písněmi Glena Hansarda a teprve sedmnáctileté Markéty Irglové. Příběh o cestě za slávou talentovaného pouličního muzikanta, který nalezne svou životní lásku, je vcelku banální, ale je moc příjemně a uvěřitelně natočený. Filmu dominuje především hudba, přičemž je to hudba současná, jednoduchá (obvykle jen kytara a klavír), písničkářská. Jedná se o jeden z mála dnešních muzikálů, který využívá současnou hudbu i prostředí a ne pouze retro, a který se obejde bez stylizace a nemá být v první řadě velkolepou podívanou. Skvělé jsou rovněž výkony obou hlavních herců, jak civilní Irglové, tak živelného Hansarda. Film se zřejmě nestane „nejlepším hudebním filmem generace“ jak píše Chicago Tribune, ale „určitě stojí za to vidět (ho) více než jednou“ jak píše Rolling Stone (jak je cituje M. Spáčilová v MF Dnes). ()

ScarPoul

Veľmi pekný film. No bulshit. Vážne. Príjemný a fucking úprimný. Hlavná dvojica je skrátka perfect a lovely im to spolu pristane. and people keď zaznie falling slowly tak mi idú po chrbte také zimomriavky že až. Zaslúžene si došla pre oscara. Digitálne kamera robí ako aj v iných snímkach divi a obraz realizmu je tu tak blízky. Najlepšie na tomto filme sú hodnoty hlavných hrdinov, ktoré sa snažia napĺnať aj keď sa im práve nedarí. Koniec ma odzbrojil, dostal, nechal v úžase a nie preto lebo by sa tam zrazu objavila Godzzila a všetkých ziedla, čo by teda nikto nečakal, ale samotná myšlienka že priatelstvo medzi nimi vlastne bola úprimná láska v tej najkrajšej podobe a to je podľa mňa úžasné, že taký jednoduchý príbeh aj námet sa obišiel bez klišovitosti a aj tak zostal nádherný je veľké plus a myslím že je to také nahliadnutie do tých úprimných duší, ktorých jedinou túžbou je byť aspoň trocha štastný. ()

rawen

OK film možná místy sklouzává ke kýči, ale v určitém mnou tolerovaném rámci. Nesouhlasím s těmi, kteří nadávají na totální neherectví hlavních dvou protagonistů - právě civilní projev dodal Once tu správnou autentičnost, kterou už navodila podle mě vhodně zvolená digitální kamera. Once nezaujme dialogy (které nejsou dokonalé právě proto, že mají působit autenticky) ani nějakým "výstižným" herectvím (nemá to ani smysl) --- stačí zde úplně pouhé dvě věci - nádherná emocionální hudba a její rámec (který zákonitě musí korespondovat s obsahy skladeb). Tyto dvě složky byly sepsány, nahrány, natočeny a dostaly mě natolik, že musím sáhnout k vysokému hodnocení (uvidíme jaké to bude napodruhé). Rejpalové, cynici a suchopárové ať raději zůstanou doma - ostatní budou odměněni něčím, co už v kinech dlouho nebylo (jestli vůbec někdy). Emocionální nálož. 9/10 PS: Po druhém shlédnutí mírním nadšení, některé scény jsou bohužel opravdu kýčovité (nejvíc ta na pláži) a dost vadí - naštěstí jich není moc a dobrý pocit z bezprostřednosti filmu nadále přetrvává - takže nakonec mi z toho vychází velice příjemných 8/10 ()

Silence

V současné chvíli si nedokážu vybavit jiný snímek, u kterého tak moc záleží na divákových osobních prožitcích a zkušenostech. Jeden film zhlédne a bez většího zájmu ho označí za prázdnou nudu. A nemůžeme mu nic zazlívat, nejde tu o nějaké nepochopení. Druhému se přitom každou chvíli derou do očí slzy, a tak moc dobře tomu chlápkovi a té holce rozumí. Přesně ví, co se jim honí hlavou a co cítí. Once totiž není a ani nemá ambice být plnohodnotným filmem. Je spíše osobní zpovědí dvou lidí, kteří na okamžik našli jeden druhého. Toho pravého. A to, že jde o zpověď velmi intimní vám dojde pravděpodobně až dvě tři hodiny po závěrečných titulcích. Skořápku jejich vztahu totiž není vůbec lehké rozloupnout a trochu i závidím zahraničním divákům, že v oné nejistotě museli setrvat až do úplného konce. Přestože z uvedených důvodů je číselné ohodnocení v tomto případě naprosto zbytečné a ještě méně vypovídající, uděluji Once poprvé v tomto roce absolutní známku, velmi osobních 10/10. ()

bouncer

Dobrá hudba a překvapivý Oscar, který tvůrcům přeju. Na film se příjemně kouká, pokud se Vám hudba líbí a zaposloucháte se do ní, jinak si totiž moc záchytných věcí nenajdete. Herci neherci a syrová kamera ničím neupoutají a samotný příběh je tak okleštěný, že by nestačil ani na kraťas. Je to prostě jen o té hudbě. A jako Čechy nás samozřejmě potěší Markéta a to, že ve filmu čas od času zazní opravdová čeština. ()

McClane

Když má film děj, který se dá shrnout do jednoho nepříliš rozvitého souvětí, tak musí mít něco jiného. Once má Glena Hansarda, Markétu Irglovou a hlavně jejich nádherné písně, takže je jedině dobře, že se ve filmu více mluví než zpívá. ()

Mononoke.

Příjemný a něžný film, ale nic víc. Markéta Irglová neumí hrát, což v tomhle případě asi není důležité, děj taky není hlavním tahounem. Jejich zmatené city, ale rozhodně nebyly láska. Důležité jsou písničky, které jsou sice procítěné, příjemné a smutné, jako celý film, ale příliš primitivní (jak hudba tak i texty). Místy jsem tam slyšela Radiohead (kteří jsou teda trochu jiná liga, že :). Možná si seženu soundtrack a skusím se znovu zaposlouchat. ()

murakamigirl

Ako romantická dráma nič moc. Poviem vám prečo. Je to tým, ako je tento vzťah poňatý- zásadné city na nás príbeh len tak vybafne a hneď ich posiela do zabudnutia- je to život, a tento civilný hudobný kúsok sa ho pokúša napodobniť, áno, to len mňa to odrezáva od srdcových záležitostí postáv, od prostého uverenia. Navyše, Irglová mi príde vo viacerých dramatických momentoch nepresvedčivá..... Ako hudobný film o dvoch muzikálnych spriaznených dušiach, čo na seba narazili, spoločne zasadli, naplnili svoje bytie a stvorili niečo krásne, je to už o niečom úplne inom. Preto 4*. Keby tu nešlo o umenie..... noo, keby tu nešlo o to umenie, tak by Once ani nebolo, nie je tak? Preto 4 a nie 3*. ()

Terva

CITÁT - Film Once mi dal inspiraci na celý rok dopředu" Steven Spielberg............ Film Once vznikl jako malý, jednoduchý film, ale již dnes je jasné, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších projektů s českou účastí za posledních několik let. Především pro Markétu Irglovou pak znamená průlom na mezinárodní filmové i hudební scéně. Glen Hansard přitom potvrzuje pozici nejzajímavějšího irského hudebníka od vzniku kapely U2. Ocenění : Oscar '07 - píseň (Falling Slowly) Broadcast Film Critics Association Awards - píseň (Falling Slowly) Central Ohio Film Critics Association - hudba Chicago Film Critics Association Awards - hudba Chlotrudis Awards - film Dublin International Film Festival - cena diváků Florida Film Critics Circle Awards - píseň Independent Spirit Awards - zahraniční film Phoenix Film Critics Society Awards - píseň (Falling Slowly) FF Sundance - cena diváků ....Scénář: John Carney ...........Kamera : Tim Fleming HUDBA - Autoři: Various Artists Účinkují : Glen Hansard, Markéta Irglová Datum vydání : 22.5.2007 Vydavatel: Columbia Records - Ocenění 2008 - Academy Awards, USA - vítěz (nejlepší filmová skladba - "Falling Slowly") 2008 - Broadcast Film Critics Association Awards - vítěz (nejlepší filmová skladba - "Falling Slowly") 2008 - Central Ohio Film Critics Association - vítěz (nejlepší score) 2007 - Central Ohio Film Critics Association - vítěz (nejlepší score) 2008 - Empire Awards, UK - nominace (nejlepší soundtrack) 2007 - Florida Film Critics Circle Awards - vítěz (nejlepší původní píseň) 2008 - Grammy Awards - nominace (nejlepší soundtrack pro hraný film, televizi nebo jiná vizuální média) 2008 - Grammy Awards - nominace (nejlepší píseň napsaná pro hraný film, televizi nebo jiné vizuální médium - "Falling Slowly") 2007 - Irish Film and Television Awards - nominace (nejlepší hudba ve filmu) 2008 - Online Film Critics Society Awards - nominace (nejlepší score) 2007 - Phoenix Film Critics Society Awards - vítěz (nejlepší původní píseň - "Falling Slowly") 2007 - Satellite Awards - nominace (nejlepší původní píseň - "If You Want Me") 2007 - World Soundtrack Awards - nominace (nejlepší původní píseň napsaná pro film) Hrají: Glen Hansard ( zpěvák ), Markéta Irglová ( dívka ), Alaistair Foley ( basista ), Senan Haugh ( manžel ) nebo Gerard Hendrick ( kytarista ) CHYBA VE FILMU - Když Markéta zůstává večer s Glenem ve městě, volá z telefonní budky matce, ať se postará o Ivanku. Ovšem když na konci filmu Glen přijde k Markétě domů a přes mámu jí vyřizuje, že jí zavolá, máma odpoví, že nemají telefon. ......Film byl natočen za 17 dní. CITÁT - Svoje písničky hraji jen v noci. Ve dne by je nikdo neposlouchal. ()

Terez.S

já jsem to nevnímala jako klasický film s příbehem, takže mě zarazilo pár názorů, že nebýt hudby, tak je to hrozně slabé. Podle mě to totiž je založené na té hudbě, vlastně tam o ni jiného nejde . je to prostě o dvou lidem, kteří se potkají a natočí spolu desku. to je celé. bylo to ale hrozně silné, moc se mi líbilo, že to vlastně bylo "o ničem" a tím pádem si film mohl dovolit 4minutové záběry na Markétu, jak kráčí po ulici a zpívá. Tohle by si žádný komeční film netroufl. Once má kouzlo a budu ho mít v hlavě ještě dlouho. ()

moviesfan

Obyčejný, obyčejný, obyčejný = neobyčejný. Tenhle snímek je tak obyčejnej, až nakonec takovej není. Kolik filmů se točí s podobnou tématikou? Minimum. Příběh je sice skoro žádnej, ale ,,to něco" , co ve filmu najdeme, je hodně upřímný. Takhle to na mě přímo působí. Hudebně je Once taky kvalitní. Ještě aby ne, když je to vlastně hudební film. Jedinou nevýhodou je, že ten film mě dost často nudil. Přirozenost a krása filmu ale tenhle nedostatek převyšuje. Hodnocení: 75% ()

JohnCZ

Once je nezávislý film v té nejryzejší podobě. Jednoduchý příběh, úsporné a jednoduché zpracování, ale je to působivé a možná právě proto, že je to maximálně civilní (skoro až jako home video). Ani ne tak filmu, jakožto jsem spíše fandil dvojici Glen Hansard a Markéta Irglová a jako by to bylo včera, kdy jsem sledoval záznam z předávání Oskarů. Tolik skromnosti se jen tak nevidí. A hudba? Ačkoli mě do té doby, kdy jsem Once před nějakými sedmi lety viděl poprvé, tenhle žánr zcela míjel, Falling Slowly se naprosto hravě zařadil mezi mé nejoblíbenější songy vůbec a je na předních příčkách mého playlistu dodnes. ()

jahol

Poslední dobou mám tendenci dojímat se u všeho, co si o to alespoň trochu říká, takže jsem si k Once nachystal hned dva kapesníky, zvlášť když jsem předtím zhltal všechno s Hansardem a Irglovou, na co jsem na youtube padnul.. a hodně brzo zjistil, že je potřebovat nebudu. Asi první dvě minuty filmu vypadaly velmi nadějně a pak se to provalilo - nejdřív amatérský nic moc scénář, pak neherec Markéta, strašně sympatická holčina, která ale hrát neumí, ví to o sobě a když to zkouší, je to spojitý utrpení pro ni.. a občasný i pro diváky, hned na to kamera, která jako by nevěděla, odkud ty dva snímat, aby to vypadalo aspoň trochu jako hraný film, tak jak film probíhal se stále více ukazovalo, že scénář není šitý horkou jehlou, ale v podstatě nedrží dohromady vůbec, tedy ne po delší dobu než tak 3 minuty, než přijde nějaká do očí bijící podivnost... Přesto pořád na tři hvězdy díky muzice, která je opravdu báječná (ale když jdete na film poté, co slyšíte 20x soundtrack, tak asi nemá tu sílu, aby zahladila vše ostatní) a díky Hansardovi, který je nejen vynikající zpěvák, hudebník a autor, ale jako jediná z postav filmu (kromě jeho otce, kterej byl taky dobrej) hraje tak, že působí přirozeně... ()

Pegas1632

Co se v upoutávkách jeví jen jako romantický film je ve skutečnosti snímek, který se vám vryje pod kůži svou uvolněnosti a vtipnejma ač relativně jednoduchejma dialogama a hlavně krásnou hudbou. Příběh je sám o sobě velice jednoduchej, stejně tak jako hudební podklad. Ale to že hudbu složili a nazpívali hlavní představitelé filmu,tento kousek v mých očích povyšuje a dává tomu ten neotřelý punc něčeho osobního co vás chytne a nepustí. ()

Jakubisko

LFŠ 2007 ... Z The Frames jsem nikdy nebyl tak unešen, jako mé okolí, ale přesto jsem si tento svérázný muzikál vychutnal plnými doušky... některé písně byly opravdový skvost, zejména pak ta, co si společně Markéta a Glen zkoušeli u klavíru v prodejně, a také ta, ke které Markéta napsala vlastní text a pak ho sama zpívala v ulicích...mňam...taktéž jsem ocenil, že si tam nakonec nenašlo místo žádné love story, protože tenhle film měl být o hudbě... a ta byla... ta byla... !!! ()

Crazer

Přecejenom se zde najdou drobné nedostatky, ale i tak si právě tento film získal mojí oblibu nejen v písničkách, které jsou propletené celým dějem, ale i přátelstvím mezi obyčejnými lidmi. Byla zde spontálnost a zajímavý způsob jakým byl film natočen. Opravdu jedinečné, ale plnému hodnocení sráží jeden stupeň ta věčná kamera ... jinak výborné. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (viac)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (viac)