Otec (Gary Lewis) si svojho syna Billy Elliota (Jamie Bell) predstavoval celom inak. Už ho videl v boxerskom ringu s rukami nad hlavou, ako sa teší z víťazstiev, ktoré sa rodia z potu a krvi. Lenže keď Billy uvidí vo vedľajšom sále budúce primabaleríny, sen o boxerskom ringu dostáva vážne trhliny. Ladnosť pohybu, ktorou sa pýši balet, mu učarovala neuveriteľne silno. Lenže čo na to povie jeho otec? Vlastnú túžbu však nemôžete oklamať a zakrátko sa Billy aj vďaka pani Wilkinsonovej (Julie Walters) objaví na hodine baletu. Od prvej chvíle je jasné, že Billy je mimoriadne výnimočný talent. Pani Wilkinsonová nakoniec prehovorí Billyho otca, aby mu zaplatil hodiny na prestížnej baletnej škole. Raz sa mu to môže celkom dobre vrátiť... (RTVS)

tomtomtoma

Pošmourně jásavý příběh o chlapci, kterého uchvátil tanec natolik, že schodou náhod vstoupil do baletního klubu. A i když tancoval hodně dřevěně a strojeně, bez ladnosti, tak ho přijali na Královskou baletní školu a mohl vstříc své touze. Malý Billy Elliot (Jamie Bell) propadne baletu. Je pro něj vášní a zároveň rebelií proti svému otci Jackiemu (Gary Lewis). Ale Billy ho svou touhou a vášní přesvědčí k tomu, aby ho sám k přijímařkám na školu odvezl. Zřejmě se zastyděl a došlo mu, že by mu neměl bránit v jeho snu. I když měl strach, že z něj automaticky bude homosexuál. Billův bratr Tony (Jamie Draven) byl velmi netrpělivý a horkokrevný. Částečně i díky brzkému odchodu jeho maminky na onen svět. Další zajímavé postavy: učitelka baletu Wilkinson (Julie Walters), která Billyho utvrzovala, aby se baletu nebál, její dcera Debbie (Nicola Blackwell), která neváhá Billymu ukázat naprosto vše, bláznivá Billyho babička (Jean Heywood), která občas nevěděla, co se děje, a Billyho kamarád Michael (Stuart Wells), u kterého se homosexualita už začala projevovat. Aneb jak spolu otec a synek najdou k sobě opět cestu po úmrtí Billyho maminky. Děj místy zabředá do přílišné sentimentality a sladkoblné hořkosti. A to i přesto, když otec s Tonym spustí tím svým severoanglickým uštěkaným nářečím. A pak, že se nedá překonat strach z tabuizovaného tématu. ()

Kwaichi

Ak chceme v živote niečoho dosiahnúť, treba isť za svojimi snami a premeniť ich na skutočnosť a presne o tom je tento film. No nechcel by som byť v tých rokoch v koži baleťáka... ()

laik_60

akosi zázračne tu všetko malo svoje miesto a všetko sedelo ... či slzyvháňajúce čítanie posledného listu od mamy v ringu, ("pančitelko nebalíte mne náhodou" ?) , či tehlová architektúra baníckych domčekov, či nádherná hudba labutieho jazera spojená s výhľadom na prístavné žeriavy a do toho nesmelý spočiatku skostnatený ale zároveň nesmierne chlapčensky prejav mladého Eliota (J.Bell) ()

C0r0ner

Kdyby se to natočilo dneska a ten kluk by byl negr, rákosník,..., teplouš, vegan a ve volných chvílích pracoval pro charitu, tak by ten film nepochybně získal šestnáct ze čtrnácti možných Oscarů. Jo, byl to fajn příběh, ale že by musel být v žebříčku, si vážně nemyslím a podruhé na to koukat nebudu, protože není proč. 75% ()

carly

bolo to zábavné. bolo to dojímavé. bolo to zvláštne skutočné. malo to skvelú hudbu. úžasné obsadenie. a ten najkrajší koniec aký si viete predstaviť. ()

Flynn

Zajímavé pokoukání, to nemohu říci :o) film měl své silné momenty a scény, které zde byly již několikrát vyzdviženy, to skutečně má, ale jinak mi přišel jako takový klasicky sestavený příběh s jasným koncem a podmanivým protagonistou, nic víc, docela jsem se proto divil, když jsem zde viděl tak vysoká hodnocení. Příjemný film, ale rozhhodně bych ho neřadil do takových výšin..... ()

MarekT

Film, který bych mohl podle papírových předpokladů odsoudit. Já to ale neudělám. Britský styl vyprávění takových honb za úspěchem se totiž podstatně méně zaměřuje na city diváka, nedá se mluvit o nějakém, pejorativně řečeno, vydírání. Herci do svých rolí zapadli, nejvíce mě potěšilo, že častý problém ve filmech - dětský herec - tu nenacházím, představitel Billyho není rušivým elementem. A navíc jen těžko mohu odolat té retro atmosféře, když okolo zní skladby jako "Children of the Revolution". Příjemná podívaná, u které by se mohli inspirovat američtí tvůrci, aby věděli, kde ubrat a přidat. ()

Pajky3

Klasická surová a syrová anglická atmosféra. Zajímavý příběh, který mě bavil. Jamie Bell hrál skvěle, ale ještě uvěřitelnější byl jeho otec Gary Lewis. Proběhl klasický přerod, všechno se stalo tak jak se mělo stát, přesto to bylo výborné. ()

pakobylka

---------- Představte si, že je vám 11 let. Nikdy jste nevytáhli paty z malého městečka v severní Anglii. Nežijete si nikterak nad poměry. Matku už nemáte. Váš otec a starší bratr jsou horníci a tvrdí chlapi - a babička má svůj vlastní svět … Píše se rok 1984 a Margaret Thatcherová právě provádí cosi, co se vznešeně nazývá restrukturalizace. V realitě to znamená, že hrozí uzavření některých nerentabilních dolů - váš otec i bratr se účastní nekonečné a vyčerpávající stávky … a vy si v těch neutěšených časech vzpomenete, že vás nebaví takový správný chlapský sport, jakým je box - a zamilujete se do baletu !!! Co asi tak můžete čekat ... ---------- Zrodil se snímek, který dokonale vystihl nesmírnou touhu, vnitřní boj a vzdor Billyho Elliota: Jeho prožitek ze souznění tanečních pohybů a hudby musel být velice intenzivní - a neslučitelný s čímkoli, co ho kdy potkalo ... větší než strach z vlastního otce - a z posměšků … protože ztrapnění před ostatními patří v tomhle věku k tomu nejhoršímu, co může dítě zažít. Pochopení a podporu mohl očekávat jen od své umíněné učitelky tance - svérázné paní Wilkinsonové. Ale ten křehký příběh zpodobnil i velkou lásku a soudržnost - atributy, které dávají smysl rodině … a okrajově, ale výstižně zachytil celospolečenskou situaci té doby - a význam soudržnosti v širším měřítku … poukázal na sílu, kterou může mít stávka - bez ohledu na to, jestli v závěru uspěje nebo ne. Zobrazil odlišnosti "dětského“ a "dospělého“ světa - existují vedle sebe, jsou na sobě do určité míry nezávislé ... a ve světlých chvílích si porozumí. P.S.: Komedie ? Možná ... Drama ? Docela určitě. ()

pufina

Režisérká židle se jménem: Stephen Daldry (Hodiny, Předčítač) mluví za vše. Skutečně silný zážitek, který nenechá chladným snad nikoho. Daldry nám předvedl brilantní emoční požitek, který nezmizí tak snadno jako skvrna dechu na zrcadle. Příběh o chlapci, co dá přednost baletu s malými holčičkami, před tvrdým boxem. Jaký otec se lehko smíří s tím, že jeho syn dá přednost baletu s upnutými legínami před boxerkami? Dechberoucí příběh, který stojí rozhodně za pozornost. ()

sklennenka

Poté co jsem si přečetla o čem Billy Elliot je, řekla si - jak proboha může mít film klukovi, který dá přednost baletu před boxem tak vysoké hodnocení? Po jeho shlédnutí se pokorně řadím do zástupu fanoušků. Naštěstí jsem měla u sebe zásobu kapesníčků. Jediné s čím mám problém, jsou typicky anglické grimasy, které naopak kvituju u komedií. ()

zette

Nikdy bych neveril tomu, ze me zaujme i dojme film o tom, jak se maly kluk chce stat baletakem. Vyborna hudba, atmosfera prumyslove anglicke oblasti a super herecky vykon Julie Walters. Doporucuji i tem, ktere namet nezaujal. ()

Juto

Vynikajúci film, surový vo svojich charakteristikách a zápletkách. A výnimočný svojou schopnosťou povzniesť nadšenie s ťažko nadobudnutou sentimentalitou. 8/10 ()

Šimpy

Zajímavý snímek, který mě celkem oslovil. Pravda je, že se by se hlavní motiv mohl více propracovat. Možná méně stávky a více Billyho boje o svůj sen. Ale i tak nadprůměrný film. Zvýraznit musím hlavně postavu Billyho kamaráda Michaela, který v sobě objevuje homosexualitu. Ten kluk je v té roli naprosto kouzelný. A závěrečný posun o několik let? Výstižný. ()

BoXBe

Není nad to, když se režisér, milovník umění a všech jeho forem skloní před divákem a sblíží jej s baletem způsobem, který neodradí, ale naopak přitáhne. Billy Elliot připomene klasickou britskou komedii, ale zároveň Rockyho a Xanadu a vůbec esenci všech příběhů o touze po úspěchu a překážkách k němu vedoucích. Moc pěkný film. Třeba dám nakonec klasickému baletu šanci i na reálných prknech a propadnu mu jako před nedávnem opeře...:-) ()

Riley

Takový typický film, který mi bůhví proč připomínal školu a historii VB. Asi kvůli tomu fuk ju přízvuku. Ale jo, hezký. 68% ()

angel74

Dramatický snímek Billy Elliot vypráví mírně odlehčenou formou poutavý příběh o touze a odvaze jít za svým snem navzdory všem překážkám. Zdobí ho skvělé herecké výkony Jamieho Bella a Garyho Lewise v rolích urputného syna a výbušného otce. K tomu hraje suprová muzika. Vše přitom působí naprosto přirozeně a nenuceně. Tvůrci emočně nijak netlačí na pilu, přesto se jedná o film, který má sílu dojmout až k slzám, a to právě tím, jak je opravdový. (90%) ()

Noviik

Tenhle druh filmů mám rád. Životní příběhy lidí, kteří něco dokázali, i když to neměli lehké, by se mohli točit pořád a vždy by se na ně dalo dívat. Jamie Bell je zde vynikající, ovšem Gary Lewis dle mého názoru předvádí nejlepší výkon své kariéry. ()