Taxidermia

• Česko Taxidermia (viac)
Maďarsko / Rakúsko / Francúzsko, 2006, 91 min

Réžia:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (viac)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiálny text distribútora)

Circumscriptor

Maďarská kinematografia ma v poslednej dobe dosť berie. Po zhliadnutí geniálnych Werckmeisterovych harmónií od Bélu Tarra som mal tú česť konfrontovať sa s Taxidermiou. A ako by som svoje dojmy z tohto diela zhrnul? Well, sú to prakticky tri dejstvá čistej, rýdzej a umytej dekadentnej zvrátenosti a existenciálneho absurdizmu naporcované v hrôzostrašne nechutne halucinogénnom kamerovom minimalizme. Mňam mňam, chuťovečka presne pre mňa. Odporúčam si ju pustiť ideálne pre poriadnej obedovej porcii červeného mäsa s tukom počas intermittent fastingu. ()

blastboy

Opravdu silně naturalistické, ale rozhodně ne přehnané. Pár lidí mě varovalo, že se po filmu nenavečeřím. Šel jsem tedy do kina pln očekávání... A stejně jsem se pak navečeřel ()

!Borec!

No kam ty filmy spějou...to už se nám líbí filmy o zvrhlostech, zvracení, uchylnostech a absurditách?....vidíme v nich snad nějaké umění či něco více?...asi ano..a já si musím stoupnout do řady....nemužu film nechat jen bez povšimnutí. Ve mě vzbudil obrovskou dávku šílenosti a sám jsem nevěděl co si mám myslet. S obdivou jsem ale sledoval každý další kousek a výmysl, přestože jsem málem někdy zvracel s pupkatými představiteli. Být ale filmy tohoto druhu častější, obával bych se horšího hodnocení...takhle mi to jednou stačilo a jsem rád za rozhození mého všedního rytmu... ()

Cruise

Ach bože,nevím čím začít...každopádně se tenhle film velmi rychle zařadil mezi moje nejoblíbenější! Při prvním shlédnutím, jsem byl velmi v šoku a upřímně pochybuji, že by někdo konzumoval tuto dekadentní povídku bez pohnutí mysli! Téměř každá scéna ve mně vyvolala nějaký pocit! Načerpal jsem atmosféru a bez bázně jsem se hned pustil do druhého kola, zážitek byl naprosto dokonalý, plný předchozích dojmů, jsem našel ten správný úhel pohledu a vžil se do bláznivé atmosféry...Výbuchy smíchu jsem jen těžko korigoval...Dejto tomuhle filmu čas a pustě ve správnou chvíli, prožijete pomalu extázi;)... ()

pijavica

6,0/10 Platí to isté, čo o filmoch Park Chan-Wooka (najmä Oldboya) - zo strany autora/režiséra ide iba o čistú onaniu (pričom nadhadzuje aj témy, nad ktorými zas môžu masturbovať kritici). Moje hodnotenie nehovorí ani tak o kvalitách filmu, ako o (pokazenom) diváckom zážitku. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé,Taxidermia je bezesporu nejnechutnější film, co jsem kdy viděl. Naštěstí jsem člověk, který neohrnuje nos nad žádnou nechutností, který miluje horůrky a nic cizího mu není lidské... (:o) Tudíž z přílišného puritánství by mne mohl obvinit leda zoufalý neznalec... Nicméně Taxidermia je film, od kterého jsem očekával jakýsi filmový um a nějakou zajímavou myšlenku. Už proto, že byl tento film zařazen do Projektu 100 (kterého dobráka tenhle výběr napadl?). Filmového umu se mi dostalo - kamera zde hýří opravdu zajímavými úlety (viz. otáčecí scéna s neckami). Ale jakoukoli hlubší myšlenku jsem tady bohužel nezaregistroval. Co zbývá je přehlídka nejhnusnějších činností, které provádějí nejšerednější lidé, jaké dokázal režisér sehnat, v naprosto hnusné době a prostředí. To všechno by se dalo přežít, pokud by šlo třeba o horor. Takže zbývá pouze ta zajímavá kamera (za kterou dávám tu jednu hvězdu) a jeden velký hnus bez myšlenky...Takže shrnuto: Taxidermia mě naprosto ničím nebavila a vidět ji podruhé netřeba a po pravdě řečeno - ani poprvé... (:o) ()

uzzi

Pro někoho kdo čeká obyčejný film, může zážitek z Taxidermie být přespříliš silnou kávou. Ve třech časových rovinách sledujeme příběh třech můžu, spjatých rodinným poutem. Tyto figurky jsou ale hlavně spjaty svou zvráceností. Každý příběh má svůj styl a nutno podotknout, že právě styl je to hlavní co film nabídne. Skvělá kamera i hrátky s obrazem jsou to nejlepší na celé Taxidermii. Nemohu si pomoct, celé to působí jako dekorace pro dekadentní nápady tvůrců a nechce to držet pohromadě. Film na mě nepůsobil zase tak šokujícím dojmem, ač některé scény si ve zvrácenostech libují. Je to taková zvrácená klubovka, bez pořádného děje, zahleděná pouze do své podivné formy. Přesto se jedná o zajímavý příspěvek a hlavně skvělá prostřední epizoda a závody ve žraní jsou no...velice pozvraceně zábavné. ()

Borec3

Neskutečná samoúčelnost. Asi ve mě Pálfi probudil skrytého konzervativistu, ale tohle je výpověď, která mě neoslovila. Vůbec. ()

AZbest

Kontroverzný film. Pravdu povediac nečudujem sa žiadnemu hodnoteniu, nakoľko je tento film podľa mňa skutočne otázkou vkusu. Negatívne recenzie a komentáre zhadzujú explicitné zobrazovanie nechutností a vo všeobecnosti ich samoúčelnosť. Mne to jednoducho samoúčelné neprišlo. Je to veľmi odvážny film a pri niektorých scénach som fakt musel odvrátiť hlavu. Rozhodne by som to však neporovnával s materiálom, ktorý nám bol naservírovaný napríklad vo filme Jackass. Jednoducho si myslím, že postavy ľudí vo filme boli priam zredukované na živočíšny druh, jeho základné pudy a potreby, s absenciou morálky a dôvodu konania. Skrátka sú 3 možnosti. Vypnúť film v polovici a nadávať na práve videné úchylnosti ... skvelo sa pobaviť na "odvážnych" scénach ... alebo nahliadnuť za to všetko a pokúsiť sa zachytiť pointu a znepokojujúce výpovede. Ja osobne som rád, že tento film vznikol a že bol natočený tak odvážne. Celkovo spravil na mňa veľmi dobrý dojem, občas som sa z chuti zasmial a spolu s výborným hudobným doprovodom a perfektnou prácou kameramana mi vychádza najlepšie možné hodnotenie. ()

Kanibal

Bizarní, zajímavé, odvážné... jistě, ale to je návrat Spice Girls taky. Taxidermia mě nedokázala v záplavě divokých obrázků a naprosto ujetých situací pořádně zaujmout, spíš než o filmařské umění a zábavu jde o zkoušku co divák snese (bez primárního pejorativního důrazu na tato slova). Každopádně za zkouknutí stojí, vyzkoušejte svůj žaludek a liberalismus. ()

Kacula24 odpad!

Nejodpornější film co jsem kdy viděla. V těch spousta nechutnostech jsem žádnou myšlenku ani genialitu nenašla. Úchylárna. ()

leon_id

Bezesporu originalni a diskutabilni dilo, ktere stoji za zhlednuti, ale meli by jste se predtim dostatecne obrnit a veskere sceny brat s hodne velkou rezervou, protoze to co uvidite, se vam rozhodne libit nebude. Hodnotim obsah, ktery me prilis neoslovil. Zda se ze doby, kdy sem hltal rannou Lynchovu tvorbu uz jsou nenavratne pryc. 70 % za velmi netradicni pristup k nataceni. ()

NICOX

Já sem tak mimo, že vůbec nevim, co napsat... ono se to vlastně ani nedá napsat, tohle se must see. Jeden z nejoriginálnějších, nejbizardnějších a nejfilozofičtějších filmových zážitků poslední doby. Nedokážu říct, co se mi na tom "líbilo"... a když si tu čtu komentáře uživatelů, kteří dali odpad! většinou s tím co napsali souhlasím, jenže... hmmm... nevím, je to někde uvnitř mě. 90 % ()

Testament

Úchylárna, to každopádně. Ohromné množství vulgarit,, explicitní záběry a stejně to má přesah, je to nechutné, ale i zvráceně vtipné...Ale podruhé to vidět nemusím. ()

Schizeus

Snímek vyprávějící životní příběh tří generací, které žijí v Maďarsku, je syrovým a poněkud naturálním pohledem na několik, a to nejen filozofických, témat. Odpovědi, jež jsou na otázky diváka skryty hluboko za nechutenstvím a odporem, kterým se Taxidermia pyšní od úplného začátku, jsou zašifrovány do různých detailů a symbolů, jež se jen ztěžka dají rozluštit. Myšlenka otroctví, které je dle mého názoru znázorněno ve třech různých formách, tak vyzývá k hlubšímu zamyšlení nad celkovým bytím člověka... 4* / 5* ()

torciollo

Tak nějak nevím, co si o Taxidermii myslet...pro jedny geniální filmový počin, pro druhé totální odpad. Osobně se spíš kloním k té druhé straně. Ne že by mě nějak pobuřovalo nebo vadilo, co je ve filmu vyobrazeno. Jako fanda hororů nejrůznějších subžánrů jsem na plátně viděl už ledasco, takže nějaká nechuťárnička mě nerozhodí. Film mě ale jako celek neuvěřitelně nebavil. Prostřední část s „profesionálním žraním" byla sice občas vtipná a měla potenciál, ale to to pro mě nezachraňuje. ()

Devadesát Dva

Nadržený maďarský voják se zaječím pyskem. Jeho syn, komunistický prasečí závodní jedlík. A jeho syn, vyhublý asociální preparátor. Zvrhlá maďarská tragikomická šílenost o třech generacích úchylů. K Maďarsku mám zvláštní vztah, cítím spojení a nemyslím si, že je to jen proto, že mám odtama ze pár předků a své jméno, taky ta kinematografie mi (zatím) dost říká, i když znát pár filmů od Belly Tárra a tohle nepovažuju za nějakou úroveň znalosti. Každopádně krom Mazací hlavy od Lynche a Tetsua od Cukamota jsem neviděl nic podobného... nechutná černá komedie, na jakou rozhodně hned tak nenarazíte. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)