O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

MikyAff

Film, který je zamýšlený jako pocta padlým vojákům. To by docela i šlo, ale já i tak v tom hledala něco jinýho. Chyběl mi tam strašně nějaký smysluplný příběh a zaměřenost na nějakou postavu. První polovinu se to směruje spíš na Liebermana a tu druhou už to je Pospíchal. Nejspíš nedokážu ocenit film v tom ohledu, v jakém by si zasloužil, ale já si nedokážu pomoct. Na české způsoby velmi dobré. Herci skvěle vybraní, ale i tak mi tam něco neuvěřitelně moc chybělo. No a u těch utržených nohou taky člověk nevěděl, jestli teď už teda začíná nějaké vzrůšo, nebo bude blinkat. Mimochodem - byli jsme na tom se školou v kině a pustili nám verzi pro hluchoněmé. To možná taky dělá svoje, takže ty dvě hvězdy berte trošku s rezervou. ()

Mihail123

Marhoul pojal vojnu z pohľadu vojakov Česko-slovenskej légie. Strach, priateľstvo a túžba po domove. Keby sa vo filme nehovorilo česky a slovensky, ani by som nezbadal že sa jedná o česko-slovenský VOJNOVÝ film. Potešila účasť nitrianskych hercov. Krásna hudba, efekty, zvuk a hlavne kamera...to všetko vytvára krásny celok. Ako poznamenal pán režisér pred premiérov: "Vojna nie je zábavná, ale aj tak vám prejem príjemný divácky zážitok." Film stál 105 miliónov slovenských korun, čo je na ňom vidieť. Narozdiel od Bathory, ktorá stála o x-krát viac a investícia vyfučala do neznáma. Tobruk je pohľadom do duše vojaka ako obyčajného človeka. (Nitra, 4. 9. 2008) ()

Tomatáš

Naprostý skvost..."Na západní frontě klid" v Marhoulově podání..Nutno přiznat, že film není vhodný pro fanoušky Pearl Harboru a podobných "válečných" nefilmů...je určen spíše pro ostřílené fajnšmekry..;)Top ten. ()

Krysa SPK

Po technické stránce brilantní, ale jinak laciná záležitost. Přesně takhle si NEpředstavuju film o našich vojácích ve 2. světové válce. Jeden zdrhá z boje, druhý okrádá mrtvé - bohužel už film neukazuje tu druhou stránku mince - tedy tu drtivou většinu československých vlastenců odhodlaných položit za boj za svobodu vlastní život. ()

JohnSmith

Vzpomínám si kolik okolo tohoto filmu bylo velkejch řečí. Jak herci prošli náročným vojenským výcvikem, příběh který tu ještě nebyl a bla bla bla. Ano, takový nudný příběh tu opravdu ještě nebyl. No,ale i nuda může být dobře natočená,což tohle opravdu není. A jestli to má být pocta vojákům,tak to mě upřímně je těch vojáků líto. ()

Aven

Ten film nevypadá ani trošku česky což se cení, ale, že by šlo o něco extra, to zase ne. Většinu času při sledování jsem si říkal: A kdy už ty dlouhý záběry skončí a něco se začne dít? ()

shantim

Oceňuji snahu natočit filmařsky náročný snímek a některé herecké výkony, zvláště pak Nebřenského. To je ovšem vše, co stojí za pochvalu. Kameraman se snažil, vytvořil hezké záběry, ale nic nového pod sluncem se neděje. Chyběl pohyb a akce. Scénář je taktéž hodně slabý. Celkově je tento snímek nezáživný, nudný a na jeho místě mohl být raději slušný čtyřicetiminutový hraný dokument o osudech našich vojáků v severní Africe během 2. sv. války. 50% hvězdiček ()

KimmyJ

Potom, co jsem viděl favorizovanější film Bathory, jsem od Tobruku nečekal již zhola nic. O to větší mám teď radost. Zatímco Bathory byla totální kravina, tak Tobruk je na československé poměry velmi povedený snímek. Ocenil bych odvahu pustit se do nákladného válečného filmu a zejména precizní zpracování. Vůbec nevadí, že jsou ve filmu ne tolik známí herci. Naopak je to plus - dodává to filmu autentičnost a herecké výkony jsou na vysoké úrovni. Dějově film vystihuje válku ve všech směrech: výcvik, boje, dlouhé čekání, odvahu, strach, zbabělost i nelidskost. Jsem velmi spokojen - 4,4*. ()

hroubek

Krásný důkaz, že když jsou peníze a talent, tak můžou české filmy vypadat celosvětově.Tobruk o tom přesvědčuje po většinu své stopáže a každá koruna je na filmu vidět.Film hodně těží z neznámých herců, díky kterým dostáváte správný vojenský pocit, jako z jiných válečných filmu.A, když přijde první ostrý kontakt s nepřítel, tak se nestačíte divit, jak moc je to působivé.Výsledný dojem kazí poslední čtvrt hodinka, ale poslední záběr je geniální.Pěkné válečné drama o odvážných českých vojácí, kteří nechtěli kolaborovat. ()

VasaX

Pomalé, bez příběhu, s kusovitým dějem. Dalo by se říct, že je to cena za realističnost a syrovost. Sto minut se ale táhne jak horko pouští a hluchých míst je jako zrníček písku tamtéž. Je to fajn jako pohled na válku, české jednotky v Africe a taková válečná tryzna. Bohužel to je tak vše. Na druhou stranu klobouk dolů, že se v české produkci něco takového - válečný film - natočí. Sice minimalisticky, ale přece. A snaha se cení (zejména pokud je vizuálně a výpravou skvělá, s efekty je na tom také velmi podobně - jak vizuálními, tak především zvukovými.), zejména pokud to tak nějak dohromady funguje, byť ne jako drama, ale jako takové poselství, zpráva z fronty. ()

Bagr_007

Tobruk není zrovna nabitý dějem, ale přesto vám zaručí parádní divácký zážitek. Máme tu na naše poměry velkolepé scény, neokoukané herecké tváře a dlouhé záběry na zpocené obličeje, za které by se nemusel stydět ani Sergio Leone. Letos je Česká republika daleko za svým běžným průměrem dobrých filmů na rok. ()

NoFiction

Pane Marhoule běžte radši na ryby a dejte ty peníze příště na dobročinné učely. Neočekával jsem žádnou akční řežbu, ale tohle mě opravdu neoslovilo. Na české poměry ? Jenom tohle ne ! ()

blackJag

Asi by se slušelo říct, že mi při zhlédnutí spadla příslovečná čelist, protože s ohledem na českou filmovou produkci posledních nemálo let, je tento kousek naprosto ojediněle povedený. Neříkám, že je bez much, ale povedený je určitě. Osobně bych rád viděl lepší scénář a v některých rolích jiné herce, ale někteří mě zase velice překvapili (třeba Michal Novotný v roli vtipálka Růžičky, kuchaře z "donucení"). Je tu skvělá kamera, pěkná práce se zvukem a velkou roli hraje i výprava, povedené triky (kterých není mnoho, ale také jich není mnoho potřeba) nebo vybrané lokace. Pro mne osobně zatím nejlepší český film roku. 75% ()

cpt.Lynch

Povedené válečné drama. Místy je to hodně napínavé a některé scény jsou silné. Herecké výkony, atmosféra a hudba jsou taktéž velmi dobré. Film trochu sráží hluchá a nudná místa (záběry na poušť, či nic neříkající detailní záběry). Bojové scény by mohli být také na vyšší úrovni (většinou bojů je ztvárněna pouze dopadajícími dělostřeleckými granáty). Celkově však lze konstatovat že se jedná o důstojné připomenutí hrdinství a obětování našich předků. ()

jitrnic

Mám s tím filmem stejný problém jako třeba s Tmavomodrým světem. Připomenutí památky letců v Anglii resp. veteránů bojujících severní Africe je nanejvýš chvályhodné, podstatně horší je však způsob, jakým je toho docíleno. Nejedná se totiž o osobitá, z národních (resp. evropských) kořenů vyrůstající díla, ale prachsprostě obšlehnuté americké velkofilmy, na které jsou násilně našroubovány válečné události, do kterých nějakým způsobem zasáhli českoslovenští vojáci. Tmavomodrý svět alespoň disponoval solidním scénářem, Tobruk dopadl podstatně hůř. Největším průšvihem jsou dialogy (vsadím boty, že v první polovině 20. století např. nikdo nepronesl větu": "Jste banda teploušskejch sráčů"). Ze všeho nejvíc připomínají špatně předabovaný americký film, ve kterém se mluví sprostě. Vrcholem je anglický zdravotník a jeho "fucking bastards" (už chybí jen oblíbené "madafaká"). Dál mi přišlo, že se Robert Nebřenský tváří trochu moc jako Tom Berenger a postava Jana Meduny přespříliš připomíná postavu Charlieho Sheena z jednoho o moc lepšího filmu... Kdosi z komentujících už tu dále správně poznamenal, že jednotlivé scény nejsou umístěny v nějaké dějové lince, jsou na sebe spíš tak nějak halabala nalepeny. Takže třeba u scény s plazícím se beznohým vojákem mě nenapadá jiné její opodstatnění než "Teď tam chci mít drsnou scénu." Bitevní scény jsou podivné (většinou vidíme písečné gejzíry, zato žádné vojáky). Vizuál je sice pěkný a je vidět, že na něj nějaká ta kačka padla, ale na válečný film je trochu moc hezký a barevný (a spolu se zmíněnými dialogy je hlavní příčinou toho, že se vůbec nepodařilo navodit dobovou atmosféru. Celkově je pak Tobruk dobře myšlený a na české poměry technicky nadprůměrný počin, který však jen hodně vzdáleně připomíná své nedostižné hollywoodské vzory. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (viac)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka

30.04.2006

Režisér a producent Václav Marhoul, jenž se svým scénářem filmu Tobruk inspirovaným knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy uspěl v českém kole americké soutěže Hartley-Merrill Prize pro tvůrce z… (viac)