Držitel ceny z festivalu v Benátkách a nominace na Oscara, americký režisér Frank Perry, vytvořil v roce 1981 pozoruhodné biografické drama o životě herecké legendy Joan Crawfordové viděné očima její nevlastní dcery. Ta je autorkou románu, který se stal předlohou scénáře. V hlavní roli Faye Dunawayová. (oficiálny text distribútora)

Antek

Joan byla ďábel :-) Faye Dunaway rozehrává ztvárnění jedné z největších hvězd zlaté éry Hollywoodu a divákovi pomalu tuhne úsměv na rtech. Z lehce neurotické herečky se stává monstrum, které rozpoutává na plátně peklo. Zbytek je klasická autobiografie, ale i těch pár doslova horrorových scén člověka upoutá. Když se filmová Joan vplíží do temného dětského pokojíčku s pleťovou maskou na tváři, doprovázená svým pokřiveným stínem a jednou z nejklasičtějších hlášek na rtech ("No wire hangers, ever!"), zastíní nejednu klasickou horrorovou postavu ... ()

Mishqo

životopisná dráma o živote jednej z veľkých herečiek Joan Crawford, ktorá bola priam posadnutá svojou filmovou kariérou a psychicky nestabilná...ja ale naozaj nechápem tých 5 zlatých malín čo to dostalo...mne prišla rola Joan zahraná dobre...scenár môže byť taký priemerný...ale film sám o sebe by som umiestnil nad priemer...na záver by som len poznamenal že chúďatá deťúrence ()

lucascus

Jedna z největších křivd v dějinách filmu - namísto oprávněných nominací na Oscary, posbíral tento film pouze pověstné "zlaté maliny" a to ve vícero kategoriích. Jediná "zlatá malina", kterou bych udělil i já, byla ta, za otřesný herecký výkon Diany Scarwid - ovšem to je taky tak všechno. Naopak titulní role Joan Crawford (které se tak perfektně zhostila Faye Dunaway) by měla být oceněna Oscarem (nebo alespoň získat nominaci, když už jinak nedáte). Faye Dunaway se převtělila do Joan Crawford se vším všudy - jak vzhledově, tak gesty a grimasami, rovněž totožnou mimikou, koulením očí, otevíraním úst, prostě vším. Samotný scénář nám poukazuje zhýralou hvězdu filmového plátna, která se ovšem v zákulisí mění v pěknou bestii, které své adoptované děti využívá jakou pouhou reklamu na svou hvězdnou kariéru. Pro tu je ostatně rozhodnuta podstoupit všechno. Je mi naprosto jasné, proč místo zasloužený Oscarů shrábl film pouze "maliny" - je to samozřejmě proto, že Amíci si na svou filmovou legendu nenechají sáhnout. Bohužel však pánům akademikům unikl fakt, že se jedná o pouhý film (dobrý film!), kde není podstatné, zda scénář výchází z pravdivých událostí, či nikoliv. Od pětihvězdičkového hodnocení mě odradilo pouze to, že herectví Diany Scarwid bylo opravdu špatné a vedle Faye Dunaway vypadá jako herecké nedochůdče. Jinak pouze superlativy (a příkoří tomuto filmu už nikdo neodčiní, dokonce bylo ještě zvětšeno v roce 2005, kdy film dostal další anticenu, jako nejhorší drama posledních 25 let - jak smutné). ()

Babous

No to snad ne! Rozmazlená holčička si stěžuje, že její máma vydělává peníze na to, aby mohla vést luxusní život... Co by za to některé děti daly. Joan Crawford je ta, která má právo si stěžovat: příšerná dcera, problémy s kariérou a osobními vztahy, ale ona to nese a zvládá v rámci možností. Christina se na druhou stranu chová jako skutečný spratek - o některých soukromých věcech se prostě na veřejnosti nemluví a ona si z toho udělala kariéru. ()

Billie777

Původně jsem chtěla dát tři hvězdičky ale ta čtvrtá je za výborný výkon Faye Dunaway. Pohled na matku z pohledu dcery je zajímavý, možná bych uvítala něco podobného i naopak. Kdoví, jak to skutečně bylo. ()

Han22

Životopisné filmy mám většinou rád, ale tenhle o Joan Crawfordové byl poněkud zvláštní. Je to vyprávěné z pohledu její malé a pozděj dospívající dcery, kterou matka naoko zahrnuje láskou, ale přitom ji psychicky i fyzicky terorizuje ve stupňujících se záchvatech. A je to natočené tak, že holčička vypadá jako nevinná princezna, zatímco její matka je div ne macecha ze Sněhurky či Popelky. Není divu, film byl natočený podle knížky dcery u které se většina lidí nemůže shodnout jestli na tom něco bylo, nebo to bylo kompletně vymyšlené. Američani měli v roce 1981 jasno a "odměnili" film záplavou Zlatých malin. Zas tak špatný to není, je to slušně natočené, jen poněkud jednostranně. A Fay Dunaway je možná sice přesná, ale své psycho scény tak brutálně přehrává, že se z toho stává karikatura. ()

Hanys_

Hodně dobrý. Ale asi to byl pro Ameriku šok, vidět svou milovanou ikonu jako hysterickou ženskou, když tomuhle pozoruhodnému dílku věnovali tolik Malin. Btw. Faye byla minimálně na nominaci na Oscara. 8/10 ()

Huguette

Joan Crawford mám velmi ráda, přesto by mi nedělalo problém uvěřit tomu, že ji občas "ruply nervy". podle mého názoru to byla dáma, která od mládí toužila po tom, být perfektní, ve všem, co dělá, což je samozřejmě neudržitelné. Myslím, že chtěla i perfektní děti a dost možná Christina a Christopher byli moc velcí individualisté a nebyly s Joan úplně sjednoceni, ona to mohla brát jako selhání, svoje selhání, ostudu, něco, co neudržela...Podívejte se na její rozhovory, svorně sklopené oči, úslužná mluva ( a nemyslím, že by to hrála, myslím, že to byla přirozená stránka jejího chování na veřejnosti...spousta lidí se jinak chová mezi lidmi a jinak doma, přesto ale se nikde nechce zradit, zpronevěřit se sám sobě)...vždycky jsem z ní měla pocit, že touha neudělat chybu, jakoukoliv, ji hodně svazovala. Věřím tedy, že ze svých nároků na sebe, kariéru, děti, život, svůj vlastní obraz se stala zátěž, přes kterou se neuměla přenést a likvidovalo ji to...Ale výpověď Christiny se mi tuze nelíbí, nejde o to, že si stěžuje, muselo to být hodně těžké, mít obsedantně kompulzivní matku (domnívám se, že byla, můj názor) , ale z filmu mi připadalo, že jen dětinsky žaluje, přibarvuje si, spousta scén byla nechutně černobílá: já jsem dokonalý andílek, máma je zrůda. Někdy mi připadalo, že scény byl vyloženě zmanipulované tak, aby Joan vyšla co nejhůř a Christina jako chudáček. (Např. jeden narozeninový dárek - to zní rozumně, ne? Tak se to dotáhlo do extrému, jen aby Tina byla za tu mučenou a máma za nestvůru). Neobjektivní, přehnané, hnané do extrémů...boha, proč by si pořizovala "wire hangers", když je nemá ráda, tato scéna je zpochybňovaná a mám dojem, že i Christina uznala, že to bylo vymyšlené. Joan jistě měla hodně chyb a určitě, byť v dobré víře, udělala špatné kroky i vůči dětem. Určitě to Christina neměla lehké, ale nevěřím jí, že byla tak bezchybný, uťápnutý andílek, kterého matka jenom mučila. Dost možná šlo o dvě osobnosti, které byly příliš jiné a jedna z nich to dětinsky ventilovala. Jak říká Oskar - "jedna obžalobná vzpomínka za druhou", velice zaslepené. Jako když děti v určitém věku žijí v naprostém přesvědčení, že jejich rodiče jsou ti největší blbci na světě, takový mi připadal styl filmu. mohla to být docela zajímavá studie života s úspěšnou matku, která to občas nezvládne a složí se a odnesou to nejbližší (to tak bývá i v normálních rodinách, ne?), ale Tina to podala jak ten puberťák...je to jen můj neodborný názor, bohužel pravdu znají jen tyto dvě, i když se domnívám, že tu "pravdu" vnímaly zase jen skrze sebe, tedy zkresleně, co si Joan mysela, že je výchovný krok k vytvoření perfektního člověka, Christina viděla jako tyranii... ()

IdaHutt

Zhlédla jsem film potřetí - vždy s několikaletým časovým odstupem. Nevím, zda je to tím, jak stárnu, ale nyní si už spíše kladu otázku, jak moc si svými memoáry léčila vlastní komplexy a křivdy adoptivní dcera Christina. Joan Crawfordová musela být nepochybně nesmírně ctižádostivá, cholerická, dominantní osobnost a perfekcionistka. Navíc žila pod neustálým tlakem. Jenomže její soukromý život je zde redukován na několik emocionálních výbuchů, pár výchovných zákeřností a alkoholické období. Myslím, že dobře to vystihl komentář uživatele "Oskara". - Mimochodem, když jsem tak potřetí sledovala onu milou, vzornou dívenku, skoro se mi chtělo vybuchnout taky. Vidno, že ani ze mě by nebyla zrovna příliš laskavá matička. ()

cerbygerby

Tak tohle byl mazec, slavná herečka si adoptuje děti aby jim předala svoji lásku a bohatství.. no ale co potom s těma dětma předvádí, jak se to stupnuje, to byl masakr, tedy chudák holčička, nechápu jak to mohla vydržet...ale samotný pohled dcery po smrti byl vypovídající .. za mě 4* a 75% ()

UniqueNett

Syrové drama o ženě, která se nedokáže smířit s věkem. Extrémní případ toho, že člověk zahleděný do sebe, nemůže milovat nikoho jiného. A když, tak jen velmi povrchně. Skličující na tom všem je, že je snímek natočen podle skutečných událostí, z čehož je mi velmi těžko. Každopádně výkon F. Dunaway je naprosto excelentní! Ač jsem zastánkyní filmů v původním znění, tak zde doporučuji i český dabing, protože E. Balzerová ho zvládla naprosto bravurně. ()

Valkyria

Na začátku filmu jsem pořád přemýšlela, co je na Joan tak příšerného... A za chvilku ji opustil přítel a vše začalo. Cítila jsem empatie s Kristýnou a knihu, kterou o svém životě napsala, beru jakousi terapii, aby se tím vyrovnala. Zvláštní je, že zaměstnanci Joany C. popřeli vše, co se v knize psalo. Což vede do úvah, jestli je příběh pravdivý nebo velmi přikrášlený. Ale já mu věřím.... Faye Dunaway mě naprosto šokovala, když jsem jí ve snímku viděla - dvojče Joany Craford! Paráda... 9/10... ()

Candid

Drahá maminko působí trošku moc extrémně, silně pochybuji, že by vše bylo tak černobílé, jak se nám snaží film naservírovat, pravdu se ale těžko někdy dozvíme. Jinak nevím, jestli je to tím, že jsem film viděla s dabingem, ale herecký výkon Faye Dunaway se mi nijak extra oslňující nezdál, vybuchnutí nad kovovým ramínkem mi přišlo (pravděpodobně na rozdíl od většiny) spíš směšné. Často mi připadá, že jakékoli (a to jakékoli podtrhuji) ztvárnění hysterie a vzteku se bere téměř vždy jako bůhví jaký výkon. Malinu ale taky nechápu, na legendy se asi nesmí šahat ;) ()

jakoby

Videla jsem jednou a je to par let, ale pak jsem s hruzou v me mysli vyhazela vsechny dratene raminka ze skrine. Presto se rada podivam znovu. ()

darkphoenix

Otrasný príklad lacnej exploatácie. S filmovým umením nemá Mommie Dearest nič spoločné, viac sa ponáša na reality show. Na seba nastrihané scény násilia a neustále zdôrazňovanie, že Joan vlastne bola len narušená bitch (žiadne ako a prečo...) a ohavné prehrávanie? Ale áno. Životopisná dráma - my ass. Nechcená komédia - count me in. ()

allegria

Co je horší než neláska adoptivní matky? Neláska vlastní matky.... Herečka Faye Dunaway to zahrála obdivuhodně. Co dodat? Probůh... ()