Tryzna

• Veľká Británia Commemoration (festivalový názov)
všetky plagáty

Dokument zachycuje smuteční shromáždění k úmrtí studenta Jana Palacha, který se upálil na protest proti sovětské okupaci. Tryzna se konala od 21. 1. 1969 v Praze a Bratislavě až do 25.1. (Mertax)

Radko

Celkom bez slov to nebolo, swamp. Prevažujú dlhé plochy zúfalej atmosféry Prahy aj Bratislavy podkreslené temnou hudbou. Samoupálenie v nich ale diétne okomentuje zopár dobových aktérov. Hrušínský hovorí, že roky necítil radosť (depresia), Havel napríklad zase, ža ďalšie fakle by zbytočne oslabili silu Palachovej obete (mesiášstvo). Kolektívna chmúra. Ľudia v jej objatí ukázali rozsiahly protest voči sovietskej okupácii. Zároveň vyjadrili súhlas s trendami KSČ z roku 1968. Ak aj išlo len stranícke hry, mali masovú podporu (nie vynútenú ako v 50. rokoch). Nešlo o oficiálne akcie, sebaobetovanie moc odsúdila. Film napĺňa koncepciu Havlom opatrne spomenutého mesianizmu. O čom inom je kolektívne ticho, masové vzdávanie úcty, sviečky a scény z kostola po ktorých nasleduje položenie tŕňovej koruny do popredia pietneho miesta. Mučeníctvo to ale nie je. Telesné muky si totiž mladík spôsobil sám, dobrovoľne. Palach pripomína skôr jurodivého Danka z novely Maxima Gorkého Starucha Izergiľ, ktorý si vytrhne srdce aby ním posvietil zablúdeným na cestu lesom. ()

Anderton

No, ťažko dnes hodnotiť situáciu. Ale zaznie to aj vo filme z úst nejakého študenta. Protestovať samoupálením sa nie je asi ten správny spôsob. Ono to síce zomkne viac národ, ale takéto sebamartýrstvo proste nikam nevedie (nehovoriac, akú bolesť to spôsobilo rodičom a známym). Zmeniť sa dá situácia asi snáď iba revolúciou. Zaujímavejšie pre mňa bolo sledovať všetkých tých ľudí, ktorí proste verili zo výraznú zmenu a možno tušili, že sa jej nedočkajú, ale mali možnosť veriť. My vieme, že snívali ešte veľmi dlho zbytočne. ()

vypravěč

Komorní, citlivě snímaný dokument o dnech bezprostředně následujících po smrti Jana Palacha. Deníková skladba odhaluje stálé vnitřní chvění i pnutí truchlících, neklid a nejistotu i víru ve společnou sílu a odhodlání. Dílčí komentáře, stvrzující mravní oprávněnost Palachova činu, i vyznání z vlastního dlouhodobého smutku, zasazují celou situaci do dějin, které nejsou nějakým chladným učebnicovým výkladem, ale živým a spalujícím svědectvím o společné cestě dvacátým stoletím. ()

Hamaradža

Je až šokujúce, že sa podobná udalosť (tj. masívne smútočné zhromaždenie a s ním spojené protesty) mohla udiať v šesťdesiatom deviatom. Môj otec (ktorý mal vtedy rok) na zábery pozeral s otvorenými ústami, keďže za tvrdej normalizácie bola táto výpoveď doby zamknutá hlboko v trezore, videl ju teda po prvý krát. Veľká vďaka Slovenskému filmovému ústavu, že tieto vzácne filmy reštauruje a distribuuje na blurayi - v tej najdokonalejšej kvalite. ()