Snímek polského režiséra je do jisté míry ozvěnou jeho filmu Předtanečník ze sedmdesátých let. Opět se děj odehrává v současném Polsku, hrdina je opět stejně výrazný, dynamický a bezohledný. Film Exekutor vypovídá o tom, že politické změny v Polsku automaticky neodstranily sociální konflikty, bídu či nespravedlnost. Hlavním hrdinou je exekutor, který svou přílišnou horlivostí přivádí lidi do neštěstí. Svět představený ve filmu je prohnilý a není v něm místo pro slabé. Děj je zasazen do polského regionu s vysokou nezaměstnaností a sociálními problémy. Avšak dilemata, která před hrdiny filmu vyvstávají, mají univerzální platnost. (Febiofest)

pakobylka

O ambiciózním chlápkovi, který si myslel, že je nejlepší ve svém oboru - a že má všechno na háku. Otevřená a nekompromisní výpověď o praktikách exekutorů - i jejich obětí. Otevře Vám dveře do světa, ve kterém téměř nikdo nezůstane čistý. Protože využívá prvky nadsázky a černého humoru, jsem ochotná akceptovat i poněkud nepravděpodobný přerod hlavního hrdiny - nakonec právě díky němu si můžete ověřit pravdivost rčení, že "každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán“ … ;-) … 3,5* ()

gudaulin

Studie jednoho dravého ambiciózního kariéristy, kterého v rozletu zastavili ti, které svým drivem nahoru ohrožoval. Snímek stojí na charismatickém hereckém projevu Andrzeje Chyry a právě kvůli němu stojí za to Exekutora zhlédnout. Svému antihrdinovi propůjčil přesvědčivost a skutečně záporné charisma. Záporní hrdinové byli pro herce vždycky vděčnější než klaďasové a Chyrův exekutor je určitě uvěřitelnější v pozici nemilosrdného úředníka, který se snaží vyrvat dítěti jeho oblíbenou harmoniku, než v pozici muže zmítaného pocity viny a lítosti, který se modlí k panence Marii. První polovina filmu je výborná, v druhé bohužel pokulhává scénář, protože motivace postav je nedůvěryhodná a zápletka, na které je exekutorův pád vykreslený, je tak trochu postavená na hlavu. Celkový dojem: 60 %. Tématicky mi to trochu připomíná Szaboova Plukovníka Redla... ()

Jordan

nuž, vcelku sa jedná o pravdivú výpoveď o dobe, povedanú jednoducho a pritom drzo cez príklad arogantného exekútora, dávka životnej pravdy, dávka trpkého humoru, to všetko zahalené v dynamickom štýle rýchlych prestrihov, akčnej kamery a nadupanej muziky . . . okej, okej, ale jedno (a síce to bolo iba jedno, ale dosť dôležité) mi vadilo - ten zlom, ten som neuveril. A to je pre film veľmi podstatné. A ja, ja som to (i napriek tomu, že hlavný herec to zahral naozaj zanietene) neprehltol. Skrátka som túto hru režisérovi a scenáristovi odmietol hrať. Zvláštne ale je, že ten koniec, ten bol nanajvýš podarený a ten mi tam sadol priam skvostne. Keby to podobne ako záver boloc riešené aj v tej najexponovanejšej pasáži "prerodu" pána komornika, určite by som bol viac ako okúzlený. Takto ale v inak naozaj dobrom filme jedna tehlička chýba. ()

Slartibarkfast

Tak při tomhle snímku mi běhal mráz po zádech. Velmi dobrý výkon Andrzeje Chyry vyzdvihuje tenhle film z průměrnosti. Naprosto skvěle je tu zachycena atmosféra lidského svědomí a chamtivosti, která mi svírala žaludek. I exekutoři jsou jen lidi. Vřele doporučuji. 80% ()

claudel

Smutný příběh o hledání spravedlnosti a etiky v bezohledné společnosti. Jací lidé volí vlastně dráhu exekutora? Je nutné se držet zákonů za všech okolností anebo je třeba taky někdy zvítězit srdce nad rozumem? Polský snímek klade nepříjemné otázky, na něž neexistují jednoznačné odpovědi. ()

Morholt

Téma exekucí je jedno z nejdiskutovanějších a proto je celkem zvláštní, že filmů na tohle téma vzniklo tak málo. Vlastně Exekutor je jediným filmem, který se vykonavateli soudní moci zabývá. pokud je mi tedy známo. Tady se jedná o jakési prozření exekutora. Hlavní hrdina je vyloženě parchant, který jde přes mrtvoly takovým způsobem, že leze krkem i svým nadřízeným. Vše ovšem dělá vždy dle litery zákona. Pak ale nastane zlom, kdy se na svou práci začne dívat jinak a tím novému pohledu vystaví i svou vlastní osobu. Škoda, že se tohle ve skutečném světě exekutorů asi těžko stane. Výborný výkon Andrzeje Chyry však i tomuto osvícení dodává na věrohodnosti. Škoda, že tenhle film zapadl. 80% ()

NinonL

Film je spíše černou komedií než dramatem. Je o jednom nemilosrdném a arogantním exekutorovi, který jde přes mrtvoly. Jednou se ale udá něco, co dočista změní jeho chování. V okolí ho však nikdo nechápe a lidé mu stále dávají najevo opovržení. Andrzej Chyra zahrál svou roli skvěle. ()

dr.Orlok

Naprosto nekomprosní film... Hlavní "hrdina" je hrozným hajzlem, ve kterého ho ale deformovala jeho profese - je totiž exekutorem. Lucek nezná slitování, každý jeho špatný (a nakonec i jeden dobrý) čin se mu náležitě vymstí. Diváka překvapí, že režisérem takového radikálního díla není žádný mladý naštvaný tvůrce, ale postarší režisér Feliks Falk, který neuhýbá svou roztřesenou kamerou ani před hovnem rozmazaným na ceduli úřadu. A takový je film celý - pojednává o hrozných sračkách, ale sám žádná sračka není. ()

BUD-SFIS

Uz samotny proslov rezisera Falka pred filme, mne uvedl do polske situace. Hned potom zacal radit vyborny Chytra jako Exekutor. Herecky velmi chytlave s pribehem, na ktere by se hodilo prislovy, ze iniciativni blbec, je horsi jak nepritel. Nekdo Chytrovi rikal, jestli jsem to slysel spravne, ze opravdu neni lehke zahrat tak velkou svini. ()

danliofer

Po Boguslawu Lindovi mám dalšího polského herce, jehož jméno stojí za to si pamatovat. Andrzej Chyra. Mlčenlivý vězeň intelektuál v Symetrii, představitel polské vojenské elity zavražděné v Katyni ve filmu Katyň a exekutor ve stejnojmeném filmu. Charismatický herec s přirozeným hereckým stylem. ()

klukluka

Polský filmy pro mě v mnoha případech představovaly událost a poměrně dlouho jsem při sledování Exekutora věřil tomu, že je na cestě další. Že si z toho sednu na prdel, že mě to ohromí, že oněmím úžasem…Mělo to totiž úžasný tempo, dýchal z něj hektickej způsob života…bohužel neživotnýho, neexistujícího, vybájenýho, ryze filmovýho exekutora. Exekutora, kterej tu svoji ohavnou práci nedělá kvůli prachům, ale z přesvědčení, že je to snad užitečná práce a podobný srance, což ten film v mých očích totálně degradovalo. Protože v Česku, kde exekutoři nejsou zaměstnanci soudů, ale soukromými podnikatelskými 😁subjekty, se jedná o novodobé lupiče bez špetky svědomí. A o těch chci konečně vidět film. Dvacet let tu beztrestně loupí za bílého dne, je to nejbohatší vrstva obyvatel této země a nenatočilo se o nich ani Ň. Tahle polská pohádka je pravý opak toho, jak si podobný film představuji. ()

sona123

Film by se dal rozdělit do dvou částí. V té první jsem zůstala přibitá do sedačky. Mělo to grády, nástup grandiózní, tempo zběsilé. Jen jsem zírala, co se to na sever od nás urodilo. Druhá část a ten konec, to už se mi tolik nelíbilo, ale nebylo to zlé, jen výrazně jiné než první půlka. Téma je víc než zajímavé a myslím, že to ani v těch našich luzích a hájích nebude o moc jiné. Lucek (Andrzej Chyra) je pěkný hajzl a nestydí se za to. To, co se děje potom, už mi přišlo hodně přitažené za vlasy, ale ladění filmu zůstává zachováno. Velmi zdařilé. Myslím se porozhlédnu, co dalšího se našim sousedům povedlo. Asi je neprávem přehlížím. ()

HouseMK

Bezcitná bestie bavící se utrpením a bídou svých "obětí", pomstychtivá zakomplexovaná krysa nebo jen člověk dělající svou práci poctivě a podle zákonů? Velice pěkně zachycený charakter polského exekutora, se kterým si jistě ti čeští nezadají. Všichni smrdíme! ()

Rizek75

Kdybych měl hodnotit uměleckou stránku filmu, dal bych tak tři hvězdičky. Ale pokud se zaměřím na reálie, obsah, pak by to byly méně jak dvě hvězdičky. Chvílemi mi to přišlo docela ujetý...no i když proč ne, že jo, kdybych se do své práce ponořil tak jako hlavní hrdina (a věřte mi, máme s prací hodně společného), tak by mně asi za chvíli taky hráblo. Ale já na rozdíl od hlavního hrdiny filmu dokážu rozlišovat soukromí, práci a určité lidské hodnoty a city. Takže film celkem zajímavý (pouze však pro srovnání práce exekutorů Polsko- ČR), po druhé bych ho vidět nemusel. ()

mazic

Nelze, než souhlasit s Jordan. Ten přerod je těžko uvěřitelný a skutky, kterí exekutor provádí jsou nesmyslné. I před zrodem koná skutky těžko uvěřitelné ( kopání hrobu).Přesto jsem se celkem bavil a mé mozkové závity mohly zůstat nevyužity. ()

markotter

Takových lidí, jako je exekutor Bome běhá po světě hodně a můžeme si jen přát, abychom se jim nedostali do spárů. Hodně syrové a realistické, ale moc nevěřím tomu, že tihle lidé prozřou tak, jako náš hlavní hrdina na konci filmu. Ale kdo ví. Každopádně hodně zajímavý pohled na exekuce v Polsku a lidi zatažené do tohoto procesu ať už z pohledu moci, či těch, co uvízli v síti. Podle toho, co o exekucích čtu, nebylo by divu, kdyby to tak chodilo u nás. Citace z filmu: "Tady jde ale o lidskou poctivost !!!" "Promiňte, o co?" ()