Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

kinej

Režisérovi Ang Lee se musí nechat, že se nebojí pustit snad do žádného libovolně komplikovaného žánru a co víc, ono to většinou dopadá dobře. Co se libovolné víry týče, zcela mě míjí a to i v případě takovéhoto pokusu o jakýsi mišuňg všeho možného. Příběhu se nedá upřít neotřelost a na druhou stranu je také poměrně nevstřícný co se vysvětlování týče. Bez mučení se přiznám, že jsem pointu nepochopil (jestli vůbec nějaká byla) a kdo ví jestli to nebyl záměr. I tak mě film ani chvíli nenudil a je to skutečně mimořádným vizuálním zážitkem, na který se možná ještě někdy podívám. Ang Lee si rozhodně zaslouží respekt, za to že se nebojí volit komplikované cesty. ()

cheyene

Už během sledování mě napadlo, že ve 3D to musí být zase zážitek na jiné úrovni. Ovšem i v klasické projekci je Pí a jeho život poutavým příběhem díky hudbě, prostředí, ději a samozřejmě hlavnímu hrdinovi. Na to, že má film dvě hodiny, tak ubíhá poměrně rychle, začátek uteče velmi svižně a scény po ztroskotání lodi, které představují to hlavní z filmu, nenudí a neustále udržují divákovu pozornost. Kladně pak hodnotím také samotný závěr. ()

nunka

O tomto filme sa už veľa narozprávalo, diskutovalo a popísalo. Chváliť ho možno v prepracovaných detailoch, vo vycibrenej digitalizácii, v magických prvkoch a ešte aj tá gyčovosť bola rozprávkovo krásna. Podstatou je stretnutie s Bohom a rozjímanie o viere, nevravím, že ma to nebaví, no týmto spôsobom ma to až tak nefascinuje. ()

Shakers

Je to rozhodne pekný film ... aspoň čo sa efektov a farieb týka. Príbeh tiež nie je zlý a zrežírované je to tiež velmi dobre, každá scéna a každé miesto ma svoj význam v príbehu, až na záver ktorý mi prišiel zbytočne natiahnutý. Na prvý krát je to rozhodne fajn, aj keď ten film nemá moc čo ponúknuť, ale je zaujímavé to sledovať, aspoň na prvý krát. No bojím sa toho, že na druhé zhliadnutie už Pí moc čo ponúknuť mať nebude a okrem pár zaujímavých scénok a pekných farieb a kamery, ostane len nuda. Zatial som spokojný. 80% - 4* ()

Pepinec

Už jsem to tady kdysi u nějakého filmu napsal a napíšu to znova: film není totéž, co obrázková knížka. A na rozdíl od minutky v restauraci u filmu nemůžete odhrnout omáčku na stranu a vrhnout se rovnou na maso. To znamená, že za vizuální orgie té hodinky na člunu skládám obdiv a dík, ale příště si raději počkám o chvilku déle na výživnější žvanec. ()

KlárkaS

Přečtěte si knihu, ta vám změní život. Tohle je bohužel jen slabý odvar spirituálního příběhu upravený tak, aby sednul hlavně dětem. Hezky se na to dívalo, ale významově je to někde úplně jinde. Navíc byla vynechána scéna s potkáním druhé lodě a s kuchařem v ní, která dle mého totálně změní finální myšlenku (ale je to dost subjektivní). Nicméně obdivuju Ang Leeho, že do toho šel, ale Wachowští s Tykwerem si s nezfilmovatelnou knihou poradili mnohem líp. ()

Big Bear

Dlouho... Už hodně douhooooo mne žádný film tak nedostal jako tahle záležitost. Je to zvláštní, protože u řady příhod hlavního hrdiny jsem měl jakési  deja-vu. Samozřejmě přítomnost druhého pasažéra byla naprosto vyjímečná oproti jiným příběhům o trosečnících. Ale všechna ta úžasná setkání uprostřed Pacifiku jsem už prožil s jinými hrdiny mnohem dříve v knihách. Jednak to byla mimo jiné autobiografie Roberta Dougalsona - Přežili jsme v Pacifiku a pak nejedno vyprávění zachráněných amerických letců, kteří během druhé světové války nouzově přistáli se svými zmrzačenými letouny do tyrkysových vod tohoto oceánu. Většina z nich vyprávěla neuvěřitelné příběhy o setkáních s tamní faunou, příběhy plné strádání když došly zásoby nouzové výbavy člunu  i strachu v hurikánech a divokých mořských bouřích. Byly to ale i příběhy o setkání s Bohem v pásmu tišin, kdy moře rovné jako zrcadlo splynulo s oblohou v jeden celek. A uprostřed té Boží náruče malé nic, človíček v chatrné bárce spálený sluncem, žíznící, blouznící... V té chvíli dotyční většinou začali věřit v Boha a získali jakousi podivnou vůli přežít, bez níž by zmizeli beze stopy jako miliony jiných trosečníků... Jistě, chtělo to mít zcela určitě pořádnou dávku štěstí. Bez toho to nejde nikdy. O takovém setkání píše ve své knize ,,Nezlomný" letec L. Zamperini, který se zřítil se svým Liberatorem B24 do vln Pacifiku během války a který v záchranném člunu strávil 47 dní v záchranném člunu než byl vyloven Japonci. A byl o tom natočen i film Unbroken. Čekat tedy může divák ledacos, přesto vám ale vizuál tohohle skvostu vyrazí doslova dech. Kamera, zpracování, jednotlivé obrazy... Dokonalost. A k tomu  neuvěřitelně nádherný soundtrack z pera Mychaela Danny. Herecké výkony taktéž úžasné... A ten závěr s předložením alternativního vysvětlení příbehu po němž vám začne hučet v hlavě... Jako bych sledoval Faunův labyrint z druhé strany světa... Jen jedno doporučení bych si dovolil. nekoukejte na to s nejmenšími. Tohle opravdu není film pro ně. Nejen, že ho nepochopí, ale je tam i pár drsných momentů. Bohužel nezbytně nutných a je dobře, ža tam jsou. Tohle byl skvost, který doporučuji vidět! Dávám za 5 surikat. * * * * * ()

Boogeyman

Myslel jsem, že to bude nějaká bollywoodská spirituální pičovina, což teda taky je, ale zároveň je to vizuálně naprosto úchvatné dílo, který uteče jako voda. ()

Beckett51

"All of life is an act of letting go but what hurts the most is not taking a moment to say goodbye." Monumentální odysea života za přežitím, přátelstvím a vírou. Když jsem napsal, že Atlas mraků je nejlepší film roku, nevěděl jsem, že mě něco dokáže vyždímat tak, jako to dokázal . Čekal jsem, že kýčovitost bude filmu škodit, ale naštěstí nebyla tak velká a ona barevnost (pro někoho kýčovitost) je opravdu časokrásná. Hudba umocňuje celkový zážitek a je neuvěřitelně skvěle zakomponovaná. Tam, kde je napětí, hraje hudba, která ho umocňuje. Tam, kde je smutek, hraje hudba, která nijak netlačí na emoce, ale přesto je dokáže vyvolat. Divím se, že Suraj Sharma nedostal alespoň nominaci na Zlatou sošku (už jenom kvůli roztomilému indickému přízvuku). Jeho výkon se dá porovnávat s výkonem Toma Hankse ve filmu Trosečník a to tehnle sympatický indický mladík hrál poprvé(!) v životě. Vizuál je opravdu nádherný. Ztvárnění zvířat (hlavně tygra) je neskutečné. Kdybych o filmu nic nevěděl, nejspíš bych si myslel, že jsou živá. Ale co to budu okecávat. Pro mě se jedná o nejlepší film roku a nezapomenutelný zážitek na celý život (inu, chtěl jsem na to jít 3D do kina, ale nakonec jsem to zavrhl, protože z toho mořského houpání by mi popkorn asi dlouho v žaludku nevydržel). BTW. Tohle rozhodně není film pro děti. 100% ()

Disk

Pí a jeho život mého milovaného Anga Leeho je zen, který mi zkazil akorát otřesný český dabing. CGI zvířátka k nerozeznání od pravých, nádherná kamera, úžasné 3D (vliv Jamese Camerona je tu znát), výborná hudba... Nelituju. ()

Aky

Je třeba to zřejmě chápat především jako pastvu pro oči, krásné záběry přírody, dokonalé vizuální efekty. Příběh sám o sobě je sice originální v původním nápadu, ale pak už je rozvíjený velice jednoduše; úvahy o Bohu a víře jsou značně naivní a spíše běh událostí ruší. ()

S.Quentin QUALE

Vůbec mě nezajímá náboženský podtext/kontext (ostatně stejně jako kompletně všecky pobóchaný světový náboženství), jestli to vůbec nějaký má. Já jsem tam narážku na něj postřehl asi třikrát, z toho jsem se dvakrát vysmál, protože *SPOILER* za a) víra asi osmiletýho indickýho kluka ve tři náboženství naráz je joke jako prase a za b) při sledování jsem zrovna ledoval díru po vytržené spodní osmičce, takže mi to v závěru pěkně sedlo na křivej úsměv. *KONEC SPOILERU* Já se na dobrodružný dramata moc nedívám, proto mi ani v nejmenším nedělá problém této audiovizuální fantasy dardě Anga Leeho napálit bez váhání plnej kotel. Jde sice o naprosto neuvěřitelný příběh, ale dvě hodiny jsem takhle vtaženej do děje na takové téma nebyl opravdu hodně dlouho. Vůbec se nedivím tomu humbuku na Oscarech, spíš nemůžu přijít na to, v čem je Affleckovo Argo lepší, v prdeli leda. Doporučuju kino nebo hodně vysokou kvalitu ripu, protože to stojí za to. Uvidíte, co jste ještě nikdy neviděli.... ()

Foox

Už od začátku jsem poměrně bojkotoval příběh tohohle indického chlapce, ale nakonec po menším přemlouvání jsem mu přeci jen tu šanci dal. Jak už to tak občas bývá... skoro nulová očekávání se přeměnila ve velké nadšení. Sevřená story tygra a mladého Pí má neuvěřitelnou sílu a božskou vizuální stránku lahodící oku, I po druhém zhlédnutí mi tahle hra o přežití nedala skoro šanci se nadechnout. ()

Chlupis

Technicky a výtvarně jde bezesporu o úchvatnou záležitost, která například v rámci 3D a jeho dynamického využití posouvá hranice i nad filmy jako Avatar či Tron: Legacy (scéna v bouři na lodi bude zřejmě nějakou dobu dosti nedostižnou metou obrazu, jenž diváka úchvatně zapojuje do dění), ve vyprávění ale Lee překvapivě selhává. Téma je ohromné, zpracování ovšem váhá mezi velkou rozprávkou o vyprávění jako takovém a náboženskou sondou o přerodu člověka. Ani jedno pak nefunguje tak, jak by mělo a z Life of Pi zůstavá jen působivý pokus o poutavé sdělení. ()

HAL

Dvě hodiny nablblého kýče (ale je to hezký, barevný, žejo) při čekání na filosofisující pointu, která je vážně chytrá... ale stejně se v ní přikloní k tomu hloupějšímu hladivému náhledu dobrovolné náboženské zaslepenosti. Nasrat. Uznávám, nebýt té roztahanosti to není vyloženě špatný film, a díky té pointě není ani zbytečný, ale stejně mě jeho ladění a snaha o vyznění určitým ideovým směrem jakožto o racionální uvažování se snažícího ateistu prostě sere. 5/10 ()

misterz

Ang Lee ma zvláštnu formu podania príbehu, ktorá mi niekedy sadne viac, inokedy zase menej. V tomto prípade to v tomto smere síce nebolo zlé, ale miestami sa mi nad niektorými situáciami nadvihlo obočie. Dosť veľa tu zohrali aj samotní herci, z ktorých ma ani jeden (vrátane toho hlavného - chlapca) výraznejšie nepresvedčil. Je to taká rozprávka pre dospelých, ktorá je zbytočne dlhá a s priemerne pútavou naráciou. Atmosféra príbehu mohla byť tiež lepšia. Na druhú stranu to bola aspoň vizuálna nádhera, a nemyslím tým len tie svetielka v mori. Neurazilo, ale ani moc nenadchlo, lepší priemer. 65/100 ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)