Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Wiikii

Mooc příjemný film, takový pohodový s úžasně propracovanými počítačovými efekty. Jen jedno mě trochu zkazilo jinak úžasný pocit, a to ten konec o dvou verzích příběhu, kdy jsem začal přemýšlet jestli si to nevysnil (to co bylo ve filmu) a o skutečném přežíváním na moři vlastně nic nebylo. No ale klady jednoznačně převyšují. A když se film nebude líbit můžete alespoň popřemýšlet o víře a náboženství :) .... HODNOCENÍ: 91% (5*) ()

zbyshek

Velmi zajímavě točený film! Skvělý nápad podle mého. Příběh je velmi silný a to je u takového filmu důležité. Prvky přírody jsou u mého hodnocení další plusové body. Vizuálně skvěle zpracované. Líbilo se mi to, a to tak, že hodně! 80% ()

Havaj8

Na ten slabší úvod to je strhující příběh, opravdu se na to dalo koukat. Možná ještě zamrzí, ta možnost další verze, nicméně to je na každým asi, jak si to přebere. Jedna celkem smutnější scénka, u který se kapka dá uronit. Dobrej výkon... ()

Hees

Výborne premyslený a nádherný film s veľkým množstvom krásnych za sebou nasledujúcich obrázkov. Každá scéna na mori je krásna. Vyvrcholenie keď na konci pochopíte o čom tento film bol vám vyrazí dych. Už je len na vás čomu veriť. Nechajte sa poltiť týmto filmom a on vám odovzdá nádherný a objímajúci pocit. ()

johny89

Po úžasném začátku jsem ani nevěřil, že to mohu hodnotit jinak než na 5 hvězdiček. Škoda jen, že to nevydrželo v takovém tempu do konce. Vizuálně byl film naprosto úžasný. Na lodi trochu film zevšedněl, ale rozhodně ani tam nebyl nudný. ()

William_

4 oscary mluví za vše. Nádherná podívaná, při které budete litovat, že jí nemůžete vidět v kině na velkém plátně, ale i v TV se jedná o skvělý zážitek. Začátek filmu pro někoho může být pomalý, nedivím se jim, ale ve správnou chvíli se stane co se stát má, a napětí může začít. ()

Aelita

Děje se, co se děje. Proč by to mělo něco znamenat? ___ Svět je "velký a univerzální příběh", který vypráví člověk. A jelikož je člověk bytostí zároveň přírodní i kulturní, iracionální i racionální, proto i všechny příběhy se pohybují mezi reálným a abstraktním, mezi fyzickým a metafyzickým, mezi možným i nemožným. Příběh světa stejně jako člověka v něm je tedy I-racionální a jeho cílem je dát rozmanitosti světa i samotné existenci smysl. Vytváření příběhu je algoritmickým strukturováním vnímaného a smysl je shrnutím, stlačením příběhu do abstraktního pojmu – slova. Celá moderní věda je založena na předpokladu, že vesmír je algoritmicky stlačitelný. Stejně tak stlačuje a racionalizuje svět i mýtus. ___ Člun, ve kterém se plaví Pí, nese název Tsimtsum (také Tzimtzum, česky Cimcum), což je kabalistický výraz značící "kontrakci následující po předchozí expansi". Jednoduše řečeno je to proces dobrovolného stlačení nekonečného a všudypřítomného Boha – jeho sebeomezení, důsledkem čehož je vznik prázdného prostranství, aby byla umožněna existence Bohem stvořeného světa. To jest Bůh se od svého výtvoru poodtáhl, poodstoupil poté, co stvořil svět, aby povolil existenci něčemu jinému kromě sebe sama. Jinak by Boží přítomnost v přímém smyslu slova zabraňovala tomu, aby se cokoliv mohlo dít. Kromě prvního omezení Bohem sebe sama (Tzimtzum Aleph) je tu i druhé (Tzimtzum Bet) – omezení člověka sebou samým, jehož cílem je přiblížení svých vlastností k božským požadavkům spravedlnosti, řádu, neboli sebezdokonalování. Vyšší výchovný mechanismus druhotného omezení je podobný hinduistické karmě – v konečném důsledku se špatné kárá špatným, dobré odměňuje dobrým. Hlavní princip cimcumu spočívá v jeho paradoxnosti: Bůh odchází ze scény, a to jen proto, aby se vrátil, jenže ne jako viditelný diktátor-policista, ale ve skryté, rafinované podobě – ve vědomí toho, kdo ho pustí do svého světa, do svého vědomí. Svoboda volby člověka v kabalistickém pojetí znamená svobodu výběru mezi světem bez Boha (protože Bůh není zjevně viditelný, přítomný) a světem s Bohem (protože Bůh je přítomný v odhalovaných souvislostech, v přidávání smyslu dění). Každý člověk tedy vytváří svůj velký příběh (model světa) i svůj vlastní životní příběh (model vědomí a svědomí) podle vlastní volby. Potud kabala a karma. Je tu však i psychologický aspekt lidského života, který vystihuje kulturně historická teorie vyšších psychických funkcí, kterou zformuloval a vypracoval ruský psycholog L.S. Vygotskij a jiní psychologové zabývající se lidskou řečí a jejím vývojem. K vyšším psychickým funkcím patří usuzování, myšlení, učení, vnímaná řeč, symbolická komunikace. Vnitřní vztahy mezi slovem a myšlením nejsou předem danou veličinou, která by byla předpokladem, základem a výchozím bodem celého dalšího vývoje, ale vznikají a tvoří se až v procesu historického vývoje lidského vědomí. Slovo zbavené významu není slovem. Význam je nezbytným, vlastním znakem slova, je jednotou slova a myšlení. Významy slov se vyvíjejí. Význam je tak spíše dynamickým než statickým výtvorem. Je-li slovo schopno proměny své vnitřní podstaty, znamená to i změnu vztahu myšlení ke slovu. Potvrzují se slova Tolstého, že vztah slova k myšlence a vytvoření nových pojmů je složitým, tajuplným a jemným procesem duše. Za jednou a touž gramatickou strukturou neboli příběhem se může skrývat nejrůznější duševní stav. Všude, ve fonetice, v morfologii, v sémantice, v lexikologii, dokonce i v rytmice a hudbě se skrývají za gramatickými a tedy spíše formálními kategoriemi víc kategorie psychologické. Člověk tedy přetváří své psychické stavy do slov, do pojmů, a spojuje s nimi ten či onen význam. S postupným vývojem, se socializací, se zkulturněním člověka se jeho původní dětský, přírodní egocentrismus stává socializovaným myšlením. Díky tomu pak egocentrismus v myšlení, stejně jako v řeči, postupně zcela mizí, nebo přesněji egocentrická řeč se vyvíjí ve směru k vnitřní řeči člověka – k mluvení se sebou samým. To znamená, že se ztrátou kultury a socia se egocentrické přírodní myšlení může navrátit. To, co zažívá Pí na moři, si může vysvětlit a dát tomu smysl dvojím způsobem – racionálně a iracionálně, neboli reálně a zázračně. V mezní situaci nezralý Pí zažívá psychózu – zkresluje svět, zaměňuje pojmy, vrací se k dítěti, k přírodnímu pravěkému člověku v sobě, aby si zachránil holý život. Jeho psychika se brání rozpadem na kulturní a na přírodní subjekt – člověka a tygra. Pro zachování života a nastolení spravedlnosti je zapotřebí se zase stát divokou šelmou. Pojmové (abstraktní) myšlení ustupuje a do popředí se dostává původní egoistické a symbolické či mýtické myšlení. Po překonání psychózy divoká a nakonec ochočená šelma odchází a chlapec se opět stává subjektem lidské kultury. ___ V mezních situacích člověk ve všech významech – náboženském, sociálně kulturním i psychologickém – řeší podobnou otázku, jakou řešil hlavní hrdina románu Dostojevského Zločin a trest Raskolnikov: "Zda jsem ubohý hmyz, nebo zda mám právo ..." překročit sociálně kulturní řád. Otázka zní – jak a za jakých okolnosti se má zachovat přijatelná rovnováha mezi zájmy a potřebami jedince na jedné straně a společnosti i přírody jako celku na straně druhé a kdy se ta rovnováha může překročit jednou nebo druhou stranou. Každý člověk i každá společnost odpovídá na tuto otázku svým vlastním příběhem. ___ Pí a jeho život je příběhem, který se vypravuje kabalisticky, psychologicky nebo pohádkově. Divák tak má svobodu volby, jaký racionální rámec a významové "stlačení" si zvolí. () (menej) (viac)

Streeper

Nevěděla jsem, co od filmu mám očekávat. Nakonec to byla příjemná podívaná. Připadala jsem si jako v pohádka, vizuálně je to úžasné a efekty nemůžu vytknout. Nádherné noční moře, skákající velryba, detaily tygra. Krásné. Dramatický příběh s nábožným nádechem, ale se šťastným koncem. Hudba se k filmu hodila. Film mě mile překvapil. ()

Nach

Originální příběh o tom, co se stane, když chlapec ztroskotá při námořní katastrofě o které se toho moc nedozvíme a v záchranném člunu krom něho je i hyena, orangutan, zebra a lev. A tak začíná příběh až filozoficky plný hledání boha, neboli smyslu bytí. Příběh, který se mohl i nemusel stát. A hlavně: příběh, který se vyplatí vidět ve třetím rozměru, neboť i ve 2D jde cítit ta trojrozměrná síla. Ať tak nebo onak, Ang Lee natočil zajímavý příběh o přežití, který si občas hraje na víc, než je. 75% ()

Rocky88

Tak nějak mi nestačilo, že je vše krásně barevné. První půlhodina je úmorně nudná. Přijde sice záblesk náznaků o nebezpečnosti/zbytečnosti náboženství, ale to vše je potom zazděné na úkor rodinné podívané. Jakmile dojde k potopení lodi (opět krásná práce s barvami), začne se být na co koukat. K mému údivu není cesta s velkým kočičákem příliš jednotvárná a úmorná, i když trochu té únavy, nedostatku vody a jídla, vedra nebo naopak přehršle zimy a vlhkosti by mohlo na diváka alespoň trochu přejít. Jak říkám, všemu velí heslo "rodinná podívaná". Průměrný pokus, další prosím! ()

enjoi

Film na zamyšlení. Zamyšlení nejen nad poselstvím ale i nad sebou samým, nad společností a vůbec nad světem. Takto filozifický film jsem dlouho neviděl. Opravdu skvělý kus filmařiny, rozmyslím se ještě nad pátou hvězdou. ()

Joges

Na začátku byla kniha, podle které film vznikl. Každý moment či okamžik má ve filmu (knize) své místo. Sled návazných logických událostí v životě Pí Patelly směřují k překvapivému závěru. Téměř celý film je protkán myšlenkami i moudry, z nichž některé jsou jako rána do palice, pokud si náhodou uvědomíte, že se týkají právě vás. Filmařský um nádherných záběrů a spektra nejrůznějších barev pak lahodí oku, neustále překvapuje a nenudí, po celou dobu je na co se koukat. Film mě navíc po celou dobu nutil přemýšlet a zamýšlet se, a to mě u filmů baví. ()

laik_60

Scénaricky sa mi to veľmi páčilo, vyhovoval mi ten "vyprávačský" štýl. Film akoby skrýval kopu starej indickej múdrosti. Vzťah medzi rodičmi a synom, synom a školou bol veľmi dobre vykresleny a zahraný. Aj to ako chlapec hľadal (a našiel) cestu k Bytiu a zmyslu sveta. Hinduisticko moslimsky kresťan troška to korenšponduje s modernými naboženstvami "Nového sveta", ale nebolo to až také násilné a vtieravé. A čo je hlavné chlapec si tým pomohol vo svojich najťažších chvílach samoty na mori. A ešte jedna vec ma zaujala. Tá indická angličtina. Hihi. Ja teda po anglicky neviem, ale akosi som rozumel každej druhej vete čo sa tam rozprávala. Hm. Keby ma učili Indovia po anglicky asi by som to aj zvládol. S potešením dávam filmu b. a kúštik :) ()

annihilation

Kdybych měla snímek vyjádřit jedním slovem, nejspíš bych použila "rozporuplný". Na jednu stranu obsahuje velmi zajímavé myšlenky, které se obracejí k vnitřnímu bohu v každém z nás a rozevírají tajemství vesmíru skrytého v ústech života. Ale co dokáže spolehlivě tyto ideje rozbít na nudné frakce je výprava a celkové zpracování filmu. Zprvu působí docela zábavně - možná proto, že se hlavní hrdina ujme vyprávění svého podivuhodného života vtipnou a neotřelou formou, později ale spolehlivě sklouzne do počítačem vytvořeného prostředí, které má asi nejspíš působit vábně, v každém případě film totálně ubíjí svou nevěrohodností a příběhu akorát škodí takovým způsobem, že ho opravdu máte chuť vypnout. Ono se dívat na chlapce na lodi, který pořád dokola přemlouvá tygra, aby ho nesežral, není prostě taková švanda (hlavně ne po půl hodině), a to ani když pochopíte symboliku příběhu. A další věc (pro někoho možná jen detail), který mě mrzela, byl štěk Gerárda Depardieu. Je sice báječné, že se na lodi objeví asi na dvě minuty, aby se ukázal jako perfektní hnusák, ale mě tenhle způsob přitahování pozornosti vadí. Buď dám velkému herci velký prostor, nebo ho do snímku neobsadím. Tahle komerční určitě-ne-zlatá cesta je jen ubohou snahou, jak získat pozornost. Škoda, že se filmu neujal někdo jiný. Třeba by většinu myšlenek a poznání nepohřbil v tak kostrbatém vyprávění a nedělal z diváka blbce. ()

C0r0ner

Nic jsem od toho nečekal a upřímně mě ohromily vizuální efekty, které byly na jedničku. Poselstvím mě to sice dost minulo (proto ta hvězdička dolů), ale i příběhově to byla paráda. Když se pak člověk nakonec dozví, že ta zvířata byla vlastně vymyšlená, tak je mu toho cikánka i líto, takže ve výsledku velká spokojenost. 90% ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)