Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Vessper

Tolik nominací na Oscara mě po shlédnutí docela udivuje. Je to sice pěkně natočený a zábavný snímek, který je veselý i smutný a určitě neurazí, ale rozhodně mi nevyrazil dech, ani žádnou hlubokou stopu ve mně nezanechal. 80% ()

Bonaparte.

Úžasné, dech beroucí dobrodružství a lá Noemova archa upgrade 2013 se čtyřmi Oscary na palubě! Z počátku se samotný příběh tak trochu hledá, z malého a velmi mazaného, chce se mi říci Forresta Gumpa, se stává neohrabaně romantický Milionář z chatrče. Celé se to však zlomí osudnou plavbou a rázem máme nastolen úplně nový žánr a to Trosečníka. Dokonalá kamera a ještě lepší vizuální efekty jsou ve full HD slastí pro oko a záběr skákající Velryby či medúzami rozzářeného oceánu je tak působivý. Chemie mezi Richardem Parkerem a Pí je i přes to, že je celá dělaná technologií, úžasná. Dlouho jsem neměl tak dobrý pocit z nějaké filmu... [SPOILER] "You know, my father was right. Richard Parker never saw me as his friend. After all we had been through, he didn't even look back. But I have to believe there was more in his eyes than my own reflection staring back at me. I know it. I felt it. Even if I can't prove it." U téhle věty jsem měl opravdu na krajíčku... 85% 5* ()

Eldrick

Barevně vymazlený brainwashing, nic víc. Propaganda indských dotkrínských hoven zabalených v komerčně chytlavé podobě určené pro průměrně vymatlaného diváka. ()

Huntelaar

Film, ve kterém se fantastické trikové scény potkávají s do očí bijícím CGI, má sílu v částech s dospělým Pí, kde jsem i čekal nějaký přesah, tu však podkopává hlavní část s mlaďochem a tygrem na jedné bárce. Ani po dvou dnech mi není jasný, co chtěli autoři říct tím epilogem, ale dám tomu ještě čas. ()

GILLWANDER

Veľmi pekný a miestami dojemný film, ktorý mohol byť úžasný keby trval dlhšie. Netvrdím, že sa Ang Lee nevyhral s filmom, ale pridať a niečo ubrať mohol. Po pravde som chcel viac. Viac spoznať hlavnú postavu a hlavný problém, ktorý ju s ním spája. Viac sa vžiť do deja a užívať si naplno úchvatné scenérie a morské osvetlené dna. Chcel som dobrodružný mix, ktorý má nenechá do polovice chladným. 75% ()

Beagle

Nevím, co přesně v tomhle případě Anga Lee a jeho snímek dělí od naprosté dokonalosti, protože vstupní materiál tu je víc než skvělý. Skvělá předloha, vizuálně uchvacující pojetí, převtělení Pího v podobě Suraje Sharmy taky bez chybičky. Snad jen ta pohádkovost a vyznění celé téhle oslavy vyprávění tak trochu celé téhle odyssee podkopává na závěr nohy. Přesto jeden z vrcholných filmových zážitku roku 2012, i když s pomyslným spikleneckým mrknutím na diváka na konec. ()

buchli

Podle mě takřka dokonalá adaptace. Knihu přepisuje v podstatě doslovně, jen s tím rozdílem, že Piovo vyprávění tu dostane tak vizuálně ohromující podobu (ať už, když popisuje dětství v Indii, či svojí dlouhou námořnickou zkušenost), že zatímco kniha nejvíce působila zejména v pocitové rovině, film se do paměti nejsilněji zapíše právě svými překrásnými obrazy. Ano, Pi hraje i na city, a to dost, ale čtenář předlohy už všechno ví a už si jen vychutnává, jak se mu ten známý příběh krásně, ale opravdu krásně podává. Digitální zvířata vůbec nepůsobí digitálně, mladý Suraj se svým silným akcentem sice občas trošku deklamuje, ale nijak rušivě, a žádnou část filmu bych nepovažovala za zbytečně kýčovitou - Piscine má přece právo si svoje vyprávění přibarvit, jak chce, a kdo by se divil, že na svoje dětství vzpomíná idylicky. Jistě jste si všimli, že jsem záměrně přeskočila ve filmu zásadní téma náboženství a boha - Piovi víra nejspíš pomohla, pan spisovatel chápe jeho náhled, divák chápe náhled všech. Nepřeanalyzovávejte (to je slovo, co?). Rozhodně se vyplatí vidět ve 3D (bez dabingu - kdo hledá, najde ;) ). ()

Fíla

Pro mě určitě velké překvapení. Jsem nadmíru spokojen. Film, který není špičkou v pětihvězdičkových filmech, ale určitě vás do sebe vtáhne a zalíbí se vám s určitou zvláštností mimo realitu. Neskutečný příběh se skutečným chlapcem a tak dále a tak dále. Ať už je to Tygr Bengálský nebo kdokoliv jiný se jménem Parker. : ) ()

easaque

než se děj začal odehrávat na moři a loďce, tak se mi to vcelku líbilo. Poutavá kamera a hezké záběry .. i když občas kýčovité, tomu docela pomáhaly. Ale pak? Film mi nepřišel vůbec uvěřitelný - hlavně kvůli animovaným zvířatům či schopnosti udržet se na loďce při bouři - a většina energie byla vložena do vizuálních efektů, 3D (naštěstí jsem na to do kina nešel) a vyvolání dojímavých emocí. Chápu, že to není podstatné, ale pokud je to v podobně smýšlejícím filmu, tak mi to vadí. Závěr to trochu zachránil, protože jinak bych dal jen hvězdičku. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

donvitoso

Netradiční snímek, který je pro mě osobně jakýmsi zpestřením na poli současného Hollywoodu, asi jako před par lety Slumdog Millionare... "Vodní" pasáž, ačkoli nemá moc prostoru (nemyšleno stopáží), je obdivuhodná a dokáže vtáhnou, trikově dokonálé.... Pointu si každej přeberte po svým, já si například vybral tu **** :) ()

ilemas

Vizuálně ve 3D moc pěkné, ale dost jsem se nudil. Vytrpět počáteční půl hodinu kecama o Bohu než se film trochu rozjede mě stálo hodně nervů a chtěl jsem to vzdát, ale od potopení lodi se už na to dívat dá. Hodně se mě líbil masožravý ostrov se Surikatami, závěr opět nuda. ()

berusche

Opravdu je to roztomilé, barevné, pěkně natočené a možná to dává dohromady i smysl. Ale v mém případě se tedy roadmovie za silného monologu jednoho pána a se snahou o zamyšlení nekonalo. Já se pekelně nudila, a ani tygr to nemohl zachránit, i když se opravdu snažil. Pí je samozřejmě kádr, to mu nikdo neupírá, ale já bych přeci jen raději něco s nějakou minimální akcí a se zvratem. Skoro mám dojem, že už tak úplně nezáleží na tom, o čem snímek je, ale spíš na tom, jak je dobře natočen. A troufám si za sebe říct, že takhle já si budoucnost kinematografie prostě nepředstavuji, byť to doba umožňuje. ()

Petrasuvicka

Vizuálně povedená, povětšinou digitální pohádka na zeleném plátně téměř bez děje. Jen takové... plkání odnikud nikam zdánlivě plné absurdit, asi jako když čtete Analfabetku, která uměla počítat. Ovšem ta na rozdíl od Pí měla děj. ()

Katarine

Na velkém plátně a ve 3D to asi ten kýžený efekt mít bude, ale takhle v televizi a s poměrně ošklivým dabingem mě ta digitální zvířátka poněkud zklamala. Ono to tím asi i trochu ztratilo myšlenkovou hloubku, která pod všemi těmi počítačovými efekty postrádala veškerý cit, čímž mé (jinak velmi emocionální) já zůstalo bohužel poměrně chladné. ()

M.i.k.e

tohohle kousku jsem se od samého začátku bál jako čert kříže a v letošních oscarových nominacích to byl pro mě nejméně vyzpytatelný snímek,ale nakonec se moje obavy ukázaly být liché.Možná trošku zavánějící kýčem,nicméně vizuelně naprosto fascinující a příběhově pro mě dostatečně silné.Ne snad že by mě Pí a jeho život donutili věřit v boha,ale ty dvě hodiny jsem si naplno užil,mnohem víc než sem původně čekal.Konec krásně vystihnul o čem vlastně celé náboženství je...90% ()

Aljak

Čo povedať? Zaujímavý film, ktorý vo mne zanechal zvláštny dojem. Prvá tretina filmu, kde Pi opisoval svoj život v Indii, bola vynikajúca... Potom prišla osudová plavba a na spoločnom záchrannom člne sa ocitla pozoruhodná partička - Pi, tiger, hyena, orangutan a zebra. Čo z tohto mohlo vzísť? Začal sa taktický boj o prežitie, v ktorom napokon zostali len dvaja a prekvapujúco si dokázali navzájom pomôcť. Priznám sa, že táto časť filmu ma veľmi nenadchla, aj keď to samozrejme malo aj svoje svetlé chvíle a pozoruhodné scény. V závere dej opäť naberá na sile a emóciach, až je napokon celý príbeh "vyplavený na breh". Čo sa mi na tomto filme páčilo najviac, bolo množstvo skrytých symbolov a metafor, no a tiež vnútorných monológov o viere, ktoré si Pi vo svojom vnútri uvedomoval. Škoda, že dej bol v strednej časti tak oslabený a príliš dlho sa to točilo len okolo strachu z tigra (čo zožralo naozaj až príliš veľa času), aj keď ako sa ukázalo aj tento problém bol riešiteľný, hoci spočiatku vyzeralo všetko beznádejne... but above all: DON'T LOSE HOPE! ()

Martin741

Kvalitny film od rezisera Anga Lee-ho /Zkrocena Hora/ o cloveku, ktory po lodnej katastrofe uviazne v clne s hladnou a miestami aj dost nasranou faunou /Tiger bengalsky/. Krasny pribeh, film je zivelny, napinavy a nechybaju ani drsne sceny. Zaver vyborny. 89 % ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)