Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Punkies

Nádhera. Nedokážu zrovna teď po dokoukání popsat, co se ve mě odehrává, ale je to něco velkýho. Na konci jsem se neubránila slzám. Je to jeden z těch filmů, který za život musíte vidět. ()

TadashiCZ

Barevné, příjemné a agitační. Ale nějak jsem čekal pěkný závěr a ono nic. Ten závěr je takový nemastný neslaný. Nevím, co si o tom mám myslet dost. Přesto je to krásně natočené, některé scény až nervy drásající a jiné naopak komické tak akorát. ()

Javo26

Původně jsem si od filmu moc nesliboval, nakonec jsem byl ale nesmírně překvapen. Začátek mi sice nepřišel kdovíjak zajímavý, nicméně s přibývajícími minutami to už je jenom lepší. Opravdu úžasný vizuální zážitek, o tom žádná, taky zajímavá, odlišná kultura, ale co mě opravdu povzbudilo k takovému hodnocení byly poměrně zajímavé myšlenky a tady se hodí vyzdvihnout konec, který se mi líbil hodně. K tomu zajímavý a poutavý dobrodružný příběh a i když se pětihvězdičkový pocit nedostavil, tak nejradši bych těch pět dal. ()

bungalov

Ano, vizuálně je to zajímavě natočeno, ale co se týká srovnání s knihou, tak to velmi pokulhává. Je škoda, pokud někdo viděl film, protože knihu už si nepřečte. Spousta dle mého důležitých souvislostí ve filmu chybí ... ale je vidět, že se filmaři snažili. 65% ()

vojacekr

Originální nápad se cení, ale film mě doslova iritoval svou uhlazeností a nereálností. Film nelze brát jako pohádku pro děti, protože děj není na pohádku přímočarý. Na druhou stranu pro dospělé film taky není, protože film se záměrně snaží nebýt uvěřitelným. Ku příkladu se v nejedné scéně pojídají zvířata a v záběru není ani náznak krve (Kečup je pro filmaře asi nad rámec nákladů). Pi a celá situace na člunu na mě působí komickým dojmem, že on je vlastně rád že je na otevřeném moři a náramně si to užívá. Chybí mi ve filmu vysušená kůže od mořské vody a náznak špatné nálady. Ale nic takového se nekoná. Neutuchající nadšení a úsměv se nevytrácí ani po 200 dnech na moři. Méně americké dokonalosti a trocha více přírodní syrovosti a opravdovosti a bylo by mi z filmu veseleji. Za formu dávám průměr. Prostě mi to nedocvaklo, jak by mělo. ()

Vercis19

Příběh indického chlapce, který hledá svou víru a jeho jediným přítelem se stane neochočený tygr je velmi emotivní. Dle mého názoru jde o dokonalé zpracování filmu, přestože nemohu srovnat se stejnojmennou knihou. Jediné, co mi vadilo je náboženský (křesťanský) podtext, který provází celý film. Někdo by mohl říct, že tento film vnucuje svou víru, ovšem nenásilnou formou. Celý příběh má dramatický, napínavý spád, nevyskytují se chvíle, kdy bych se u filmu vyloženě nudila, akorát některé scény mi připadají až příliš drastické. Příběh byl velmi dobře zakončen, divák se musí sám rozhodnout, zda Ind prožil událost s tygrem a zvířaty, nebo zda šlo pouze o metaforické zpracování. Tenhle film rozhodně donutí každého k zamyšlení. ()

robbez

Neobyčejně originální, nápaditý a v prvních čtyřiceti minutách i groteskně hravý film. Vysvětlení proč se Pí jmenuje Pí, jeho výstupy ve škole, zaujetí pro tři různá náboženství, prostředí indické ZOO - to vše je opravdu roztomile ujeté. Se ztroskotáním lodi se ovšem dosavadní svižné tempo, lehkost a rozpustilý charakter filmu výrazně mění (k horšímu). Sledovat desítky minut Pí a tygra v lodi bylo prostě otravně zdlouhavé. V duchu jsem prosil, ať už je konečně někdo objeví nebo někde přistanou. V závěru se dozvídáme, že celý příběh možná proběhl úplně jinak a máme si vybrat, zda je nám bližší tak fantastická a poetická verze s tygrem nebo ta racionální a krutá s kuchařem. "A tak je to i s bohem", říká dospělý Pí svému hostu spisovateli. Jestli tu "geniální" metaforu chápu správně, tak věřit v boha je prostě "hezčí" a příjemnější (iluze), než slyšet krutou pravdu skutečného světa. Abych ale pravdu řekl, ta historka se zabijáckým kuchařem mi přišla podobně absurdní a divná jako ta s Richardem Parkerem. ()

Ruslan

Děsně dlouhý film , který někdy bohužel nudí. Na nějaká náboženská poselství moc nejsem takžte tento film byl pro mě spíš zklamání. 3 hvězdičky si film , ale přeci jen zaslouží , jak za efekty tak některé nečekané scény. ()

90125

O chlapcovi, ktorý sa dobrovolne stal moslimom, kresťanom, hinduistom a vegetariánom. Niet divu, že na konci nechápe prečo tiger nie je schopný sa s ním rozlúčiť. Škoda, že si nevzal k srdcu slová svojho otca, že uvažovať treba racionálne. Počítačovej filmarine nefandím a keď si tú z tohoto filmu odmyslím, veľa neostane. Aspoň pre mňa teda nie. Vlastne len hlúpy pocit, že tvorcovia filmu chcú aby som začal veriť v ich Boha. Odmietam teoriu, že prežijú tí, čo veria. Prežiju tí, ktorí namiesto slepej viery použijú rozum a tí čo budú mať šťastie. Jedna hviezda za niekoľko pekných photoshopových obrázkov. 33 % ()

Pythonator

...a stejné je to i s Bohem. Buďto věříte nebo ne. Nelze nijak zjistit, zda existuje, protože na něho nelze šáhnout. Nejsou přece žádné důkazy. Nikdo ho nikdy neviděl. Já jsem vaši Pí taky neviděl a věřím, že ju máte. Je smutné, jak lidé tupě a slepě nahlížejí na tento filozofický film. Dnešní konzument digitálního věku zřejmě nemůže pobrat podobně ražený snímek, tak ho akorát kritizuje. Na filmu je zajímavé, že nabízí na konci dva výklady pravdy a je jen na divákovi, ke kterému se přikloní. Kdo nedokáže přijmout jednu z verzí příběhu, nedokáže přijmout ani víru ani pokoru. Kterou mám na mysli, pochopí jen ti oduševnělejší diváci. Ti ostatní by alespoň mohli ocenit vizuálně geniální stránku filmu. Ang Lee dokázal jistému megalomanovi, že nepotřebuje cizí planetu plnou modrých potvor, aby natočil úchvatné vizuální orgie. Stačilo mu k tomu širé moře a v tom spočívá další silná stránka filmu. Je to geniální záležitost hned v několika směrech, ale bohužel ne pro širší masy konzumentů. To nejgeniálnější na filmu ovšem je, že stojí nad všemi náboženstvími. A tam někde by mělo stát i lidstvo. ()

Aquaponik

Film plný vizuálních efektů, perfektní kamera a příběh. Suraj Sharma zahrál svou postavu důvěryhodně, takže mi nezbývá dát 4 hvězdy. Sorry, ale pátou si to nezasloužilo, jelikož mi přišlo, že než jsme se dostali k tomu, že je na člunu úplně sám, uběhla čtvrtina filmu. ()

Sansnom70

Podle popisu na obalu, jsem čekal od tohoto oskarového filmu víc. Nejsem bohužel filmový fanoušek takových filmů. Kritikům se tento film určitě líbil, což dokazuje počet oskarů obdržených i počet oskarů na které byl tento film nominovaný. Mé manželce se film líbil ale mě se líbí jiné druhy filmů. Manželka by dala asi tak 80 ale já zase jen tak čtyřicet, takže jen dvě hvězdy ()

durdos

Digitálna sračka v najžiarivejších farbách. Survival, nie nepodobný "kolegovi" Revenantovi. Tyger - Medveď. Oceán - Sneh. Fantas magórie - Fantas magórie. A tých bohov, no nespočet... nech všetci do jedného žehnajú Filmovej akedémii aby mala naďalej dosť sošiek na podobné vyhypované "diela". Dve hviezdy za nechutného Depardieua a zpochybňujúci koniec. ()

kodwin

Originální, nádherné, s přesahem. Pí a jeho život považuji za jeden z nejlepší filmů natočených v tomto tisíciletí. Na rozdíl od jiných vizuálně propracovaných filmů (např. Avatar) nemá předvídatelný příběh, ale spěje k famóznímu vyvrcholení aneb vše je jinak anebo taky ne. Nevadil mi ani trochu zdlouhavý začátek ani to, jak si v něm Pí vyzkouší všechna možná náboženství. Naopak v kontextu s tím více vynikne dobrodružství na moři. Dlouhodobý boj o přežití vyvolává nenormální stavy, v nichž se můžete dostat na místa kam lidská noha ani mysl nevkročila. A těmi vás Pí provede. ()

Mastik222

Tenhle film byl prostě boží. Už dlouho mě nic nezaujalo jako tento film. Líbilo se mi to úplně ve všem, hlavně ta příroda byla fantastická :-) . ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)