Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Thomassi

Zvláštní film, který popisuje život jednoho indickýho chlapce a jeho útrapy. Útrapy nejen, když ztroskotá loď, na které se plavil i s rodiči, ale i následnou cestu po moři. A v tomto okamžiku přichází na scénu neuvěřitelně pestrá barvitost a neobyčejné dobrodružství. Prim tu hrají zvířata v čele s velkým tygrem, který sám o sobě povznáší tento film do hluboké dětské fantazie o cestě kolem světa. Ona to ale žádná prdel není, protože moře nenechá nic zadarmo. Konec poezie. Po technické stránce a ve 3D naprosto špičkový snímek. Něco takového jsem viděl snad jen u Avatara. Je to pastva pro oči. Přiběhově sice působivé, ale na můj vkus možná až zbytečně dlouhé. Nicméně vydržet se to dá. Stačí si užívat právě tu technickou stránku. Hlavní hrdina, i když zatím neznámý, se dokázal věrohodně ztotožnit s tygrem a tím si vysloužil můj obdiv. Filmovou budoucnost proto má takřka jistou. Pí hraje hlavně na efekty, a jimi mě dostal. ()

salalala

Jak říká uživatel faraon, na film je možno pohlížet západně a východně. A od toho se odvíjí i hodnocení. Pro mě osobně jde o jeden z nejlepších zážitků letošního roku. Fantasticky natočený film ve mně rezonuje ještě teď a to, co tady Lee dělá s 3D, je fantazie. Skvěle ho využívá a vůbec nemá problém s jednotlivými záběry. Scéna potopení lodi se řadí ke špičkám v tomhle oboru a v kombinaci s prostorovým formátem tvoří silně klaustrofobický a až nepříjemný zážitek. Digitální zvířata jsou neskutečně působivá a Lee z nich vytěžil úplně všechno. Během dvou hodin se vystřídají všechny emoce, což je jen a jen dobře. Poněkud problematické vyznění možná výsledek maličko sráží, na druhou stranu ale nabízí úvahu o síle vyprávění a smyslu náboženství jako takového. Chápu, že pokud tohle nikomu nic neříká, film si jeho srdce nezíská. Herecky poměrně slušné, Suraj Sharma velmi dobrý a ani ostatní nezůstávají pozadu. Dabing je nesmyslný, protože děti film odzívají, navíc se moc nepovedl a nabízí opět ty samé oposlouchané hlasy. To ale nic nemění na tom, že jde o hodně intenzivní zážitek, který dokazuje, že Lee je muž na svém místě. Doufám, že minimálně nominace na Oscara ho nemine. 90% ()

dawe04

Ang Lee si perfekcionisticky vyhrává s každým záběrem již od úvodních titulků a jeho posedlost o „galerijní“ scény často upozaďuje spirituální podstatu filmu. Na druhou stranu na potopení lodi, průlet mořskou hlubinou nebo zmiňovaný výskok velryby jen tak nezapomenete. Více v recenzi ()

runner85

Najlepšia hláška s inak nudného filmu je "prečo by sa lotosový kvet skrýval v lese ?" . Čo mi tento film vlastne dal? krásnu prírodu ... zatiaľ som na nič iné neprišiel ()

FilmFan24

Věřit se má...jedno čemu, ale je dobré věřit. S vírou v Pána Všemohoucího, ale především v sebe sama, dokázal Pí nemožné. Vizuálně úchvatný film, který je plný ušlechtilých myšlenek, mě zaujal snad vším. ()

Murrro

SPOJLER? Jung pre stredoškolákov, ktorým chýbajú koncoročné výlety do bojnickej zoo. Všetkého bolo na mňa priveľa a keby som na konci nedostal vytúženú desaturáciu, štyri hviezdy by som mu nemohol dať ani s privretými očami. Každopádne si ale takto nejako predstavujem blockbuster, na ktorý by som zobral do kina capartov na pokraji puberty. Aby videli, že 3D mimo plátna také sýte farby nemá. ()

dom156

Zpočátku beztvárné vyprávění o náboženstvých a pak k hlavnímu ději. Některé scény, hlavně na moři mi přišli velmi přitažené za uši. Moc úzký záběr kamer s jakoby olejovou vodou vypadá jako kdyby lodka byla v nějaké jen louži, což je velmi otřesné. Konec filmu byl zajímavý, až na pár šíleností, je vidět, že autor měl hodně bujnou fantazii, já mám fantazii taky rád, ale všeho moc škodí. Konec mě již ani nevyvedl z míry, jelikož už jsem za ty 2 hodiny byl konfrontován skoro vším. ()

gegina31

Překvapivě brutální, ale dobrý. Byla to chvílemi i sranda a hlavně jsem se ani chvíli nenudila. Galerie filmu mě moc neoslovila, ale film mě ohromil. ()

major.warren

Moje dětství a první opravdu velký film mého života, na který - i přes rozporuplné ohlasy - nedám dopustit. Ang Lee je kouzelník, který umí spojit nespojitelné, a z příběhu, jenž by se běžnému hollywoodskému řemeslníkovi rozpadl pod rukama, dokáže stvořit podívanou nepředstavitelných rozměrů; navíc doplněnou o úžasnou 3D stylizaci, která zde není pouhým efektním elementem, nýbrž zcela přirozenou součástí fikčního světa. Lee navíc opět stvrdil, jak skvěle dokáže nasát a zachytit ducha odlišných kultur (Rozum a cit, Ledová bouře, Tygr a drak). ()

Foma

Skoro celou dobu na maximum, ale ten konec tak nejak vysumel. Jinak tygr je nadhernej a more, hvezdy, ryby, ty skoroopicky (zapomnel jsem, jak se jim rika) taky. Plus vzpominka na Pondicherry a Montreal. Filosoficky samozrejme jednoduchy. Ale co, aspon neco. ()

Vědma

3D mě nějak převratné nepřipadalo a vlastně všechno, co bylo na filmu krásné a dechberoucí jsem viděla už v traileru. Pasáž filmu na člunu mně dokonce připadala zdlouhavá, i když Richard Parker byl úžasný a jako živý. A to nemluvím o verzi číslo dvě, která byla odvyprávěná opravdu nezáživným způsobem. Gérard Depardieu obsazený do role hyeny, který na plátně strávil asi tři minuty mi nebyl úplně jasný. ()

Dont

Vždycky jsem měl slabost pro velké kočkovité šelmy, zejména pak ty pruhované, takže tygr (byť digitální) v jedné z hlavních rolí byl pro mě nakonec tím pomyslným jazýčkem na vahách, zda se na film jít podívat do kina, či nikoliv. Zvolil jsem variantu 2D v zájmu vyhnout se podle recenzí tragickému dabingu a nelituji. Film tedy nikdy nebude mojí srdcovou záležitostí a ani nepatří k tomu nejlepšímu, co jsem letos viděl, ale má co nabídnout, především díky pohádkovému příběhu a vizuální stránce, s kterou si Ang Lee skutečně vyhrál. Je to taková příjemně odvyprávěná pohádka o fantaskní plavbě mořským světem, kde mladík a dravá šelma obtížně hledají společnou řeč a divák společně s hlavním hrdinou odpovědi na otázky, co je to víra, jak ji lze chápat a jak s ní naložit v našem životě. Na moři to Ang Leemu šlo bezvadně, i delší úvod v Indii byl akceptovatelný, a když už neohromil, tak alespoň nabídl pár vtípků. Minusem je několik kýčovitých scén, občasná naivita a hlavně závěrečné minuty plné objasňování a vyprávění alternativního příběhu, v těchto chvílích film ztrácel švih i pevnou půdu pod nohama. Ale jako celek se na to hezky koukalo, tak proč nedat čtyři hvězdy. ()

Patw

Ze začátku, když se řeší hlavně náboženství, je film trochu zdlouhaví. Ovšem jakmile se Pi ocitne na osudové lodi vše nabere skvělí spád a film je čím dál víc lepší. Film má spoustu skvělých momentů ať už srandovních nebo tzv. lekacích momentů opravdu super. Sice nepodporuji 3D ale nemohu říct, že by mi to u filmu nějak vadilo. Film se mi moc líbil i efekty a proto 5/5 ()

hygienik

Veľa divákov označí určite tento film za pekný a zaujímavý. Taký aj je. Lenže mám pocit, akoby som sledoval sfilmovanú jednu z tých stoviek motivačných kníh, kde sa píše, že vesmír len čaká na vaše pozitívne želania, aby ich splnil. Nečaká! A mne sa v triezvom stave prieči, pozerať takéto veci! ()

Aleee89

Z tohoto filmu jsem měla malé obavy, nějak jsem nevěděla, co od něj mám čekat. Nakonec se mi líbil. Je to magický příběh, který působí skoro až pohádkově, takže kdo chce, může jej vnímat takto "jednoduše". Vizuálně je to krásné, triky jsou přinejmenším zdařilé, barvy syté, mající moc vás uhranout. Za tím vším pozlátkem se však ukrývá jakási syrovost a tragický příběh o ztroskotání a následné ztrátě rodiny, ale i poselství o tom, jaká je vlastně úloha náboženství v dnešním světě. ()

*Elfík*

Jsem uchvácena. Vím, že většina z vás považuje tento film za stupidní hovadinu, velké zklamání či jen průměrný příběh. Já nepovažuji ani kousek za zbytečnost a hrdě prohlašuji, že věřím první verzi příběhu. Co vše je a není pravda? Plavou banány? Je tygr ona? Není! Vítejte ve světe nepřeberného množství fantazie a velkých překvapení! Vítejte ve světě Pí. Jakkoli to slovo může znamenat zkrácené slovo jednoho bazénu ve Francii, či matematickou konstantu, jeho imaginace neznala mezí. Ang Leeovi patří můj velký obdiv, že z knihy (která je jistě také velmi zajímavá) dokázal stvořit něco tak originálního a vizuálně dokonalého. Vítejte ve světě, který si dennodenně představují děti a těch se nikdy nikdo neptá, kde je pravda, nekladou jim přihlouplé otázky a všichni vzpomínají, že si podobné příběhy jako malí také vytvářeli. Pojďme se tedy vrátit do těch příběhů a pusťmež si film ve 3D. Já to neudělala, vy ještě můžete. ()

Skip

Místy dost kýčovité. Plyne to celkem v pohodě, i když scény na moři jsou docela nudné. Občas je to zábavné. Ovšem pokus o vnucení jakéhosi duchovního rozměru poněkud selhává. ()

Chrysopras

Vlastně nevim, co si myslet o významu toho závěru a budu si to muset ještě zanalyzovat ( nejspíš s knihou v ruce ). Zato vim, že vizuálně je to naprostá špička! Už jen proto stojí zato vidět... ()

stuntmanMIKE odpad!

príbeh cigáňa, ktorý stroskotal so zebrou, hyenou, orangutanom a tigrom... Hyena zabije zebru a orangutana, tiger zabije hyenu a cigáň sa skamaráti s tigrom... pičovina ? ANO !!! Film je obohatený okrem tohto "oscarového príbehu" aj o veľmi nepravdepodobné skutočnosti. Na záver vyplynie, že cigáň je len cigáň a všetko si vymyslel aby zakryl skutočný príbeh, ktorý keby bol nafilmovaný, mohol byť slušným thrillerom... takto ? Naivná Američanom podliezajúca velesračka, ktorá ma ambíciu ašpirovať na náboženský paškvil roka... ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)