Muzika

Predloha:

Peter Pišťanek (poviedka)

Scenár:

Ondrej Šulaj

Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová, Jan Budař, Marek Geišberg, Marián Geišberg, Jana Oľhová, Petra Polnišová, Karol Spišák, Csongor Kassai (viac)

Neďaleko veľkého mesta, niekoľko krokov od hraníc s nepriateľskou kapitalistickou krajinou v zapadákove, z ktorého cesty nevedú nikam len späť, sa začína veselý a trochu čierny príbeh o chlapíkovi, ktorý dúfal, že hudba mu pomôže z kaluže, ale namiesto toho vyváľa hudbu v blate. Bude to aj príbeh o jeho rovesníkoch, priateľoch, túžbach a snoch o slobode, ktorá bola v Československu na rozhraní sedemdesiatych a osemdesiatych rokov jednou z najvzácnejších, najlepšie strážených a najmenej dostupných hodnôt. Je to aj príbeh mladých ľudí, ktorí sa trápia s vlastnými životmi, s láskou, žiarlivosťou, pokušením. Narážajú na obmedzenia doby, v ktorej boli banány úzkym profilom a cesta za Západ nesplniteľný sen. Doby, v ktorej o všetkom rozhodovali členovia jedinej strany a v ktorej donášači informovali aj o tom, že kotolník hráva na saxofóne americkú muziku.

Jadrom príbehu troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise je tragikomický osud nadaného mladého muža, ktorý si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo, no o to jednoduchšie a divokejšie sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov, ktorých skutočný rozmer a dosah si len postupne uvedomuje. (oficiálny text distribútora)

lobo87

Také malé skromné slovenské Pelíšky. Výborná dobová atmosféra, skvelé postavy, krásne herečky, satira, humor i nadhľad. Výborný Kostelný, Budař i Geišberg, nezabudnuteľný Hajdu a scéna pred komisiou. Možno najlepší slovenský film, čo som videl (samozrejme po roku 1993)...75% ()

Kethryn

Muzika je typickým slovenským počinom. Už v piatej minúte sa pije. Film plný alkoholu, dobrej hudby a úsmevných, ba niekedy až vtipných scén. Herecké obsadenie je slušné a je fajn vidieť Ľuboša Kostelného v inej úlohe ako je neurotický policajt Boborovský. Dorota Nvotová v postave Anči nemusí sadnúť každému ale dodáva filmu neobyčajnosť. ()

pierre9

Na slovenské pomery veľmi dobrý film, netradične dokonca s kvalitným scenárom, niektoré scény by som si vedel púšťať dokola. Vynikajúce herecké obsadenie a nadhľad, ktorý z filmu srší, ho stavajú medzi najlepšie novodobé slovenské počiny. ()

joseee

Tie neautentické oholené podpazušia patria už k stereotypom dnešného zobrazovania minulosti, ale mimo toho IMHO jeden z najlepších nielen slovenských, ale aj ČS filmov uplynulej dekády. Inak J.Budař mohol vo filme hrať Čecha, jeho slovenčina trhala uši. ()

FandaF

Film o době na kterou si bohužel pamatuje čím dál méně lidí... Skvěle obsazený, zahraný a natočený. Z maxima ubírám * za nedotažený konec. Mimochodem Táňa a Dorota jsou fakt kočky. ()

dzejnyka

Peter Pišťanek má už roky čestné miesto v mojej knižnici. Nikto na Slovensku nedokáže vykresliť spoločenský suterén tak sugestívne ako on. Jeho Muzika je pre mňa kultovou záležitosťou, a možno preto som mala od filmu veľké očakávania, ktoré sa nenaplnili. Možno je to tým, že som si niektoré postavy vysnívala úplne inak, a čitateľské reprízy ma v mojej predstave len utvrdili. Mám rada Táňu Pauhofovú, ale tú jej Marfu jej jednoducho neverím. Je na tú rolu príliš pekná a štíhla, čím jej berie autentickosť (a rozhodne dáva Juncovi menej dôvodov ju vytrvalo podvádzať). Škoda, že si ju nezahrala Peťa Polnišová, tá by jej dodala šťavu so svojím zmyslom pre humor a sebairóniu. Celkom ma potešila Nvotová a mladý Geišberg, ale inak filmové spracovanie za knižnou predlohou v mojich očiach dosť zaostáva. ()

PTuranyi

Krásny pohľad do socialistickej rodiny. Fúra frkov a uťahovanie si z doby a spoločenských konvencií. Martin Junec žijúci s manželkou so svokrovcami miluje jazz. Na svadbe si ho všimne kapelník Hruškovič a začne si privyrábať na svatbách. To však naštrbuje jeho vzťah s manželkou čo ešte to, že je zaľúbený do Anči Prepichovej. Výborné herecké obsadenie. Vtipný príbeh plný komických situácií. ()

ste

Na LFS jedno z velmi příjemných překvapení. Obyčejně se mi filmy o naší totalitní minulosti a jak to tehdy chodilo moc nelíbí, ale tento mimo to nabízí něco navíc. Skvělý humor a dokonale životné postavy. ()

ostre_pero

podľa mňa to bolo dobré na slovenský film (Maji). Myslím si, že ide o dosť značné kopírovanie filmu Pelíšky (Peti). Realistický obraz danej doby (Monička). Priemerný film aj na slovenské pomery (Miško). ()

pavont

Co povedat je tazke. Slovensky film tu nemame kazdy den. Reziser sa snazi kopirovat Ceske socialne balady, ale vychadza mu to len tak napol. Na pomoc si zobral jojkarske kvazicelebrity a snazi sa o nieco co uz tu 100krat bolo a lepsie. Ze slovenske pelisky? Nesiahaju im ani po kotniky. Takze tak, ako hrdy slovak davam 3* a nabuduce to skuste trochu inac pan reziser. ()

Mackro

Jeden z najlepších slovenských filmov a rozhodne moja srdcovka. Obsadenie na jednotku (Kostelný, Budař a vlastne všetci ďalší), hudba aj humor fungujú skvele a dej zbytočne nelamentuje nad bývalým režimom. To ale nerobila príliš ani Pišťankova (ktorý si strihol pekné cameo člena komisie) predloha, oproti ktorej sa trochu zmenil záver, ale to zas tak veľmi nevadí. Muzika má silu, príbeh a napriek všetkým sarkastickým poznámkam a karikatúram má v sebe veľa ľudskosti. Ja nemám žiadne výhrady - túto trpko-sladkú komédiu by som mohol vidieť mnohokrát. Len by som určite NEDAL prednoste Dorote Nvotovej (nič proti nej) pred Táňou Pauhofovou. ()

ragtime

Slovenský film je v poslednej dobe naozaj raritou, preto buďme vďačný za akúkoľvek príležitosť. A keď sa dajú dohromady ešte aj šikovní herci, tak je dôvodov na radosť o to viac. Po zhliadnutí už takým entuziazmom netrpím, pretože skôr ako "prózu", by som to charakterizoval ako "poéziu". Osobne mám veľmi rád Ľuboša Kostelného a minimálne jeho výkon stojí za pozornosť, ak ste na neho zvyknutí ako "Bobora" z Profesionálov (okrem iného zvláda bravúrne aj ďalšie dramatické pozície - Mrzák z Inishmaanu v SND). A Táňa Pauhofová snáď ani nepotrebuje komentár. Jej kariéru si bude treba všímať, pretože nás ešte veľakrát poteší. ()

Hombre8

Půvabné a zároveň syrové. Nostalgický a zároveň (narozdíl od mnohých jiných) přesvědčivý návrat do totáče. Pokud tu Dívku s perlami ve vlasech opravdu hráli samotní protagonisté, jak tu kdosi napsal do zajímavostí, tak klobouk dolů. Akorát tedy nevím, co tam zpívali, že je ti Maďaři za to tak zbili. Mně se zdálo, že text byl správný. Vysvětlí někdo? ()

Leila75

Komedie o době bolševika,vtipná,ale pro mě ,až příliš ohrané téma,tak proto jen tři hvězdy.Chvílema jsem se bavila,chvílema nudila a jasně věděla co bude následovat,abych se zasmála... ()

lumi1

Od Muziky som nič prvratného nečakala, dlho som váhala či si to vôbec chcem pozrieť. Už len poznanie že je to Slovenský film ma odrádzal a predstava že tam hrá Kostelný (z Profesionálov) no strach a hrôza. Ale musím povedať že som véééľmi rada že som sa k tomuto filmu donútila lebo naozaj stál za to dokonca aj herecké výkony tam boli super. Klobúk dole hlavnému hrdinovi. ... Konečne sme niečo na tomto Slovensku vyprodukovali! Dobrý film dokonca sa mi zdal lepší ako Pokoj v duši. ()

Distribuční projekt Manifesto

Distribuční projekt Manifesto

03.09.2010

... přináší do vybraných kin v České republice devět kvalitních, pečlivě vybraných filmů, které jsou masově navštěvované na velkých filmových festivalech. MANIFESTO je projektem distribuční… (viac)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (viac)