Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiálny text distribútora)

Vocoun

Tohle šlo bohužel naprosto mimo mě. Ale totálně. Film, ve kterém se fakticky vůbec nemluví, nemá vlastně žádný příběh ani spád a konec taky není kdovíjaký. Prostě si příjdou Mayové do takové menší vesničky, seberou pár chlapů a jeden z nich udělá všecko pro to, aby se vrátil pro svou rodinu. To je celý příběh. Jediná zajímavá část je ta, kdy se dostanou do toho velkolepého města. Tam Gibson pustil uzdu fantasii a vytvořil skvělé efekty a atmosféru tehdejší říše a také na těch pár minut smysluplný film. Ale celé předchozí putování džunglí a následná velmi laciná vyvražďovačka všech pronásledovatelů na mě prostě nefungovala. Už dlouho jsem se u filmu tak nenudil. A když k tomu přidáme, že to má přes 2 hodiny(!!!), tak koukat na tupé domorodce takový čas jak nedělají nic kromě chůze a útěku mě fakt nebaví, to si můžu pustit nějaký dokument. Takže děkuji, nechci. 2* 40% ()

Guran

Mel Gibson - výborný herec a režisér zároveň. Velmi schopný natočit film z historie, jako třeba "Umučení Krista" nebo tohle. Je to opravdu jako reálný, včetně toho jejich jazyka. Ještě s hereckými výkony to opravdu tak vypadá. Až uvidíte scénu, jak se obětují oběti pro Bohy, bude vám hrozně bušit srdce. Bože, to opravdu muselo být hrozný, žít v tý době. Film o Aztéků vás zatáhne do děje a ukáže jak to vypadlo v té době. Je to opravdu zkutku dobře natočený. ()

kubilov

Začátek konce mayské civilizace není zdaleka hlavním tématem Gibsonova prozatím posledního režijního počinu. Apocalypto se totiž soustředí na daleko prostší události. Na vzájemnou rivalitu mezi jednotlivými nesourodými mayskými frakcemi / kmeny, které se nebojí využívat prostředků nejpřízemnějších a nejničivějších. Však se také děj odehrává na začátku 16. století, kdy mezi Mayskou civilizací dochází ke kulturnímu úpadku a taky se blíží období návštěv prvních conquistadorů. Ze začátku se film sice trochu táhne, ale fyzické konfrontace jsou dostatečně syrové, zapomenutý mayský jazyk zajímavým ozvláštněním a svou roli hraje určitě i fakt, že Apocalypto nemá v žánru takřka žádnou konkurenci, což přispívá k atraktivitě, i když je samozřejmě absence podobných filmů nešťastná. Spolu s prostřední částí filmu, která se odehrává v blízkosti proslulé Kukulkánovy pyramidy, se také tempo filmu výrazně stupňuje, což vlastně ukončí až příchod závěrečných XYZ, kteří znamenají perfektní tečku za mimořádně povedeným filmem. ()

donnovann

Tak autentičnost v první polovině filmu která na mě dýchala byla neskutečná. Opravdu jsem se skvěle bavil a nepochyboval jsem kolik hvězd si Apocalypto zaslouží. Jenže BOHUŽEL jak už to někdy bývá filmu nevydržel dech a stává se z něj (pro mě v neuvěřitelné podobě) hon na Johna Ramba. Je to veliká škoda ale i tak pořád kvalitní snímek, který bych i přes mnohá zklamání určitě doporučil. ()

Pitryx

Já v podstatě nemám, co bych dodal. Pár malinkých technických chybiček, které v podstatě nejdou postřehnout a pár historických, které mi absolutně nevadí. No a co. U mne je rozhodnutí o hodnocení jednoznačné a okamžité. Slušivý hudební kabátek ušitý panem Hornem tomu dává korunu. Jistě se na film podívám potřetí a počtvrté a klidně i podesáté. ()

knihovna

Těžko lze Melovi vytýkat historickou nevěrohodnost, protože to co popisuje se asi opravdu stát mohlo. Ano, je to natočené akčně, ano indiány to nelíčí jako ty moudré, čisté duše vybité bělochy, protože takoví oni opravdu nebyli. A závěrečná scéna se Španěly mi přišla dosti vtipná. Takový to Deux ex machina. Za mě prostě 5*, protože tohle se Ti Mele opravdu povedlo. ()

TomiBery

Asi největší plus tohoto filmu je původní autentický jazyk indiánů, nepadne jediné slovo jiným jazykem. Místy to bylo sice trochu nudnější, závěrečný útěk hlavního hrdiny a jeho boj v džungli ale rozhodně stál za to. Byl velmi vynalézavý a využíval spoustu zdrojů tropického deštného pralesa. Zajímavá byla práce se zpomalenými akčními záběry, které tomuto filmu sedly. ()

Mamlas odpad!

Prvni polovinu az do casu 1:10 muzete preskocit. V podstate jedni pomalovani zajmou jine pomalovane a chystaji se je obetovat. Nuda, kecy, nuda a nuda. Pak nasleduje 15 divatelnych minut. Zbytek az do konce muzete take preskocit, protoze je to neskutecna zdlouhava nuda a kravina. Pak se muzete podivat na titulky. Jsou zcela obycejne, ale z celeho filmu jednoznacne nejlepsi. ()

adamix

Neviem ako to mám okomentovať, pretože každým pozretím som vo väčšom úžase a často pri takýchto prípadoch stratíte reč. Nuž čo dodať? Gibson sa z chaotického prvého storočia v Judey presunul cca o 14 storočí dopredu, tentoraz na opačnú stranu zemegule do Mexika obývaného domorodými kmeňmi. Vtip je v tom, že o páde Mayskej civilizácie to nie je. Ak ale môžem doplniť, ten pád je pravdepodobne načrtnutý až v samotnom závere, kedy na ich územie prichádzajú dobyvatelia. V skutočnosti je to ale o malej osade domorodcov, ktorých harmonický život zničia ich konkurenti a o hlavnom hrdinovi, ktorý má za úlohu zachrániť život svojej rodiny a aj ten vlastný. Detaily si ale treba pozrieť na vlastné oči. Film je originálny, netradičnosťou a bombastickým vizuálom nenájde podobný koncept vo filmovom svete. Zopár podobností s UMUČENÍM KRISTA sa tu nájde, nedosahuje však taký level brutálnosti, čo ale nevytýkam. Škoda tej ,,do oči bijúcej" Genesis kamery, na ktorú som si pri naháňačkách nemohol prispôsobiť zrak. APOCALYPTO je film, ktorý vás uchváti a strhne, ale nepoučí ani nedojme. Vizuál a akcia za jedna. Zaručený zážitok pre tých, ktorý chcú vyskúšať niečo ,,iné". U mňa 5* a 90%. ()

PlysovyMacko

Dej je jednoduchy - unos,utek a deli film na dve casti - predstavovanie sveta a akcia, vyvrazdovacka, ale to vobec nevadi, pretoze vyprava, detaily ( ozdoby a tetovania indianov) a autenticky jazyk si dostatocne ziskali moju pozornost. V akom inom filme sa da vidiet ako velknaz na vrchole pyramidy vyrezava ludom srdce? Je to dost nasilne a krvave, ale to k takemuto filmu patri. Zaujal ma este alfa samec lovcov. ()

Athlona

S filmem Apocalypto nam reziser Mel Gibson nabizi zbytecne dlouhy tezky a hlavne velice brutalni film ,tak by se v kratkosti mohl napsat komentar o filmu Apocalypto.Dle meho nazoru je to, ale malo. Gibson nam svym filmem nabizi uzasnou obrazovou podivanou i ,kdyz uznavam , ze nekdy bylo sledovani obrazu a titulku / cely fim je mluven v nareci Maya/ docela tezke.Zacatek filmu se nezazivne tahne jako med a trva celkem dlouho nez se pribeh filmu rozjede a stane se z nej pravy Action Film.Brutalita s jakou je film vypraven opet urcite rozhoupa poklidne vlny filmovych kritiku,kteri po Gibsonove filmu The Passion Of The Christ nabijely sva pera k jeho odstrelu. Komu se pri "krevnich" scenach v The Passion Of The Christ, delalo spatne ten by na Apocalypto nemel chodit vubec protoze zde se v krvi primo koupe.Osobne povazuji vice jak 5 minutove sekani hlav za vic nez brutalni zkousky divaka co vydrzi.Kamera je primo perfektni sceny tocene z blizka jsou velice zajimave. Pribeh, ktery s historii Maya nema celkem nic spolecneho se soustreduje predevsim na hlavni protagonisty kde je nutne vysoce vyzdvihnout to,ze se jedna z velike casti o neherce a tim je film neco jako dokumetarni ovsem mistrovsky rizeny s velikou presnosti do Showdown.Kostymi a atmosfera jsou perfektni.Dle meho nazoru 4 hvezdicky a pravem. ()

Santek

Je to impozantí a vizuálně porpacované dílo. Pro mně osobně jeden z nejlepší film jaký jsem v roce 2007 viděl. Po všech těch krvavých stupiditách (SAW, Texyský masakr apod) je tohle ta správná živočišná podívaná. Do filmu jsem se zažral hned od začátku a i jeden den po jeho shlédnutí na něj musím pořád myslet . Pozornému divákovi neuniknou ani ty vtipné momenty. Jako třeba manželka Mayského náčelníka, která znuděně kroutí očima nad výkony svého chotě při provádění rituální oběti. Nebo zmatený šaman, který se snaží ve svůj prospěch využít náhlého zatmění slunce :-) Výborně to ve svém komentáři naspal Thewho18 ()

Martass21

První půlka nuda a ještě větší nuda, i to mayský město bylo veskrze nudný až druhá půlka začne bavit, když se rozpoutá honička po pralese. To násilí mi až tak brutální nepřišlo ale bohužel mojí laťku nasadil Braindead:). Kdy už se konečně Gibson vrátí zpátky a natočí něco jako Statečný srdce...PS: Taky vám přišlo, že ten válečník, kterej říká Jaguáří tlapě "Almost" vypadá jak Karel Roden? ()

chrustie

Ve dvou hodinách jsou dvě hodiny nabité akcí. Nenudil sem se ani minutu. Tohle mělo být jiné než Umučení Krysta a taky bylo. Pro mě jasných 5* ()

Orhalmi

Gibsonovka. Ale připadá mi, že zpočátku chtěl natočit spíše historický film o zániku civilizace – civilizací a pak se to nějak zvrtlo na akční film. Ale výprava a masky jsou opravdu dobré a nominace mně nepřekvapuje. Džungle je fakt hezká.:-)Kritizovaného násilí zde nebylo moc, nepřipadlo mi vůbec nepatřičné. Spíše jsem se obával, že to bude horší. Umučení Krista bylo teda silnější kafe ve srovnání s „vyvražďovačkou“ zde. Místy jsem se i dobře zasmál. Přesto všechno si myslím že je to film jen lehce nad průměrem. A hlavní představitel – Rudy Youngblood byl asi největším přínosem pro tento snímek. Opravdu moc hezky zahrané dítě džungle. Nebo to možná nehrál:-) ()

Weirdman

5/10... Gibson je vyrývač... A neskutočný... Už úvodnou, prehnane naturalistickou scénou nám dáva jasne najavo čo nas najbližšie dve hodiny čaká a nepoľavuje až do konca... Nebolo by to zlé, lebo ja rád sledujem keď niekto naschvál rýpe do druhých a ešte lepšie sú potom následné,často smiešne reakcie ľudí, ktorí sa dajú zbytočne a ľahko vyprovokovať... Avšak Apocalypto je až príliš povrchné, ubehané, primitívne, klišovité a ku koncu aj veľmi stupídne a celkom dobrý dojem robí len vizuál, ktorý je ozaj geniálny... Škoda... :-( ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (viac)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (viac)