Obsluhoval som anglického kráľa

• Česko Obsluhoval jsem anglického krále (viac)

Ústrednou témou filmovej adaptácie slávneho Hrabalovho románu je životná cesta čašníka, neskôr hoteliera a nakoniec cestára v čase politických zvratov v prvej polovici dvadsiateho storočia. Jan Dítě (od 18 do 38 rokov Ivan Barnev, potom Oldřich Kaiser), lebo o ňom je reč, niekoľkokrát v živote pocíti, ako ním druhí opovrhujú - nielen pre malý vzrast a to, že vyrastal ako odložené dieťa, ale tiež pre sympatie k Nemcom a pre svojskú životnú filozofiu. Nikdy však nezatrpkol, neživil v sebe nenávisť a nechcel sa pomstiť. Má totiž svoje sny! Túži po bohatstve, uznaní vo svojej profesii, po milujúcej žene... A hoci sa mu všetkého dostáva, je to len nakrátko - nie je totiž uznaný ani ako árijec, ani ako milionár... (TV Doma)

Rocky88

I když jsem byl před shlédnutím obeznámen se zdejším nepříliš kladným hodnocením, stejně jsem byl zklamán. Příběh se sice slibně rozjíždí, postavy jsou příjemně vykreslovány a solidní výprava ve spojení se zajímavou kamerou vás nutí k pozornosti, ale to, co dělalo Hrabalovův román Hrabalovým románem - jemně, krásně a poutavě popsané intimní scény - Menzelův snímek jaksi postrádá. Teda ne že by tyto scény nezahrnul, ale spíše zde působí jako nutné zlo, které pan Menzel musel do filmu přidat, aby se neřeklo, že něco chybí. Ty erotické scény postrádají jakékoli kouzlo okamžiku, přitažlivost a zajímavost. Když je člověk srovná například se scénami v Ostře sledovaných vlacích, může ho napadnout jediné - Menzel vyšel ze cviku. Navíc nacpal do dvouhodinové stopáže - podle mého názoru - až příliš komediálních a tím pádem i nevhodných vsuvek a vtipů. Nepovedly se ani scény v hotelu Paříž - zde snímek neskutečně ztrácel na tempu a zajímavosti. Postěžuji si i na Barneva. Ten chlápek si opravdu vystačí s jedním výrazem ve tváři na celý film, takže když Dítě zestárne a Barneva hraje Kaiser, nelze tuto přeměnu lehce akceptovat, jelikož se jedná o téměř jinou postavu. Abych jenom nehanil, musím pochválit Menzela za několi velmi silných scén. Příkladem budiž Dítě běžící za vlakem, který míří do koncentračního tábora, a vůbec celý ten úsek, kde se to Skopčáky jenom hemží. Líbilo se mi i to, že Menzel udělal z Dítěte opravdového pábitele. Znalci děl Bohumila Hrabala určitě vědí, co mám na mysli....Celkově tedy film zklamal, ale nedá se říct, že by byl špatný. 58% je adekvátní hodnocení. ()

shyster

Jiří Menzel natočil film, který v českých a moravských končinách patří rozhodně k nadprůměru. Bohužel vzhledem k talentu tohoto pana režiséra a zvláště k předloze je pouze jen podprůměrně počin. Poštěstilo se mi a knihu od B.Hrabala jsem si přečetl. Příběh je to mnohovrstevný a tak rozvětvený, že už délka filmu je nepřiměřená a měla by být delší. Jiří Menzel jako scénarista selhal. Hlavního hrdinu okleštil na směšnou karikaturu, která je jen vypočítavá a hrabavá (nejvíce se přiblížila knížce při odběru spermatu....). Je mi jedno, jestli dostal do scénáře všechny motivy z knížky, ale stejný pocit, tj. naprosté blaho až nirvana, po dočtení knížky se zde neobjevil. Jako režisér nám v pár okamžicích připomíná něco ze svého talentu. Tu krásnou poetiku Hrabalovských děl (viz létající peníze, ale i večeře miliónářů v hotelu Paříž), která na nás dýchali z Konce starých časů, obzvláště pak z Postřižin a dalších. Film nejvíce nadchne v představitelích vedlejších rolí (j.abrahám, m.huba, m.labuda). ()

marcek

Porad vic a casteji zjistuji, ze Hrabal nejen patril, ale porad patri ke spicce ceske literarni tvorby. Film Obsluhoval jsem anglickeho krale se nese v klidnem prostredi, povetsinou i humornem. Vazne paradni film ()

cariada

Jiří Menzel po letech opět u filmu a ještě k tomu v tolik diskutovaném díle od B.Hrabala. Zhostil se toho velmi dobře. Film je vyprávěný ve dvou časových rovinách . Trošku mě tam nesedí pár věcí třeba mě přijde Kaiser větší než Ivan Barnev. Dál se docela dívím tomu jak je možný ,že ještě v roce 1963 kdy se to dehrává bylo pohraničí prázdné ,když třeba ve Zdivočelé zemi to bylo vše plné už několik let po válce. Dál mě bylo divné že hlavní hrdina jako kolaborant zákonitě jako manžel příslušnice německé armády ,tak musel působit. tak se mu po válce nic nestalo, a ještě se obohatil z majetku židů. Přesto ten snímek je velice příjemný místy dramatický jindy zase veselý a pod. Já jsem byl spokojen. ()

Petoss1

Pekná, pekná sračka to je. Tvorcovia sa snažili zachrániť film nahotinkami, no na diváka staršieho ako 18 rokov to už asi pôsobiť nebude. Pre mňa totálne nezmyselný snímok. 20% ()

Attta

Jemně nadprůměrný film, skvělá kamera a dobré herecké výkony. Některé scény byly opravdu dobré, ostatní mě nudily nebo ve mě nevzdbudily žádné emoce nebo nadšení. ()

Streeper

Knihy od Bohumila Hrabala mi jsou hodně vzdálené a nikdy si ke mě nenašli cestu. Naopak filmová zpracování Jiřího Menzela mám velmi v oblibě. Obsluhoval jsem anglického krále je velmi povedená válečná satira se skvělým Kaiserem v hlavní roli. Užívala jsem si tu atmosféru a ten humor. Možná tomu Hrabalovi dám ještě v knihách šanci, třeba mu nakonec přijdu na chuť. ()

Desgenais

Predlohu znam dobre, ale upravy mi nevadi. Cela kniha se proste do dvouhodinoveho filmu vejit nemohla. To co zbylo dycha krasnou bezstarostnou atmosferou tricatych let, kdy cas bezel pomalu, nevestince jeste byly nevestince, ne bordely ci nightcluby a bohatci se umeli za sve penize dobre bavit. Nasleduje absurdita a hruza valky videna jeste absurdnejsim pohledem hlavniho hrdiny. Ivan Barnev nehraje spatne, dokud nepromluvi. Respektive dokud nepromluvi jeho daber (tusim ze Jiri Langmajer). Ostatni muzske herecke vykony jsou vicemene milym standartem, z zenskych vykonu stoji za rec jen Julia Jentch, zbytek bohuzel pouze umi vypadat hezky. BTW ta prvni divka z malomestskeho nevestince mi pripominala Scarlett Johannson ;-) A malem bych zapomel na zpevacku Tonyu Graves v roli habeskeho cisare, to bylo uchvatne cameo. Posledni vec kterou bych vytkl jsou pocitacove triky. V takto staromilsky pojatem filmu bud nemaji byt nebo nemaji byt videt. Prazske studio UPP ukazalo mimojine na Perfume: Story of murderer, ze umi udelat pocitacovy trik tak, aby si toho divak nevsiml. A ja se jako laik v tomto oboru ptam, proc to neslo i tady. ()

ad

Ačkoli to není suveréní, ačkoli chápu, co na tomto filmu místní festavalovecké batůžkáře popuzuje,ale osobně si myslím, že se jedná o jeden z nejlepších (rozuměj "nejfilmovějších") filmů roku. Menzel umí vyprávět obrazem a střihem, kdo si nevšim, má smůlu) českých filmů posledních let... A kdo si to nemyslí, má také smůlu...A kdo nechápavě kroutí hlavou, toho je mi líto... PS. : Co s tím pivem všichni máte?? Otevřeně se pije snad jen ve dvou záběrech, jestli je tohle reklama na pivo, tak Postřižiny jsou agitační video spolku alkoholiků.... Ale kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, že? ()

DruidKarel

Upřímně? Od tohohle filmu jsem očekával opravdu hodně a možná i víc, než se mi dostalo. Pana Hrabala, s hlubokou úctou k němu jaký to byl velikán, prostě nemusel. Jeho knížky se mi nijak dobře nnečetly a té jeho bájné čtivosti, jak mi ve škole pan Křešnička říkával, se mi nedostávalo. Ten film měl ale snad vše, co mít mohl. Kvalitní předlohu, dobré herecké výkony a dobrá dobová hudba. Přesto to však nestačí na víc než 4*. Není to film, ze kterého bych se posadil na zadek, a to podle mě film s 5* prostě se mnou musí umět udělat... 4* jsou přesto dobrým výsledkem. 4* ()

Wladi.mir

Nevím, druhé shlédnutí filmu Obsluhoval jsem anglického krále mě doslova nadchlo. Miluji Hrabalovi knihy a typicky český smysl pro humor. Kouzelné scénky kde lítají peníze a smějí se nahé ženy nutí člověka se jemně usmívat. Tento film bych vůbec neodsuzoval jako někteří uživatelé. Prostě dobová kultura a něco z historie mě určitě nevadí, spíše naopak. Musím ještě říct, bylo skvělé vidět tolik dobrých českých herců v jednom snímku. ()

starbrejkr

Nebylo to tak špatné, jak jsem očekával a myslím, že si ten film až takovou kritiku nezasloužil. Přestože od zlatých menzelovských let uběhla dlouhá doba, pořád s tím Hrabalem dokáže pracovat výborně. A jak si mnozí stěžují, že to vlastně je jen o přežírání a sexu, tak co naplat - když je taková kniha, film o moc jiný nebude. Pravda, šlo to trochu ořezat a zaměřit se trochu víc na příběh Dítěte jako příběh na pozadí probíhající historie, protože právě tyto momenty patří ve filmu k tomu nejlepšímu (asi nejvíc se mi líbila krásně natočená paralela Dítěte utíkajícího za vlakem, jednou s penězi, podruhé s chlebem). Jestli si ale někde Menzel zaslouží kritiku, tak ve výběru Barneva. Proč je v našem filmu v poslední době módou vyhrabat nějakého neznámého cizího herce, dát ho do hlavní role a pak ho horko těžko předabovávat?? Smysl mi opravdu uniká a myslím, že jeho roli by mohl sehrát kdekdo. Film je to solidní, ale klasikou se sotva někdy stane. ()

tomtomtoma

Zajímavé smutněveselé vzpomínání prostého naivního člověka, stoupajícího na vrchol svého snu, aby pak smířlivě přijal své vyvržení a dopad z vrcholu hlouběji než dolů. Jan Dítě (Ivan Barnev, jako starší Oldřich Kaiser), pikolík a čísník na stále lepších místech, aby pak pohádkově přišel k ženě, uvědomělé árijce Líze (Julia Jentsch) a prostřednictvím židům zabavených poštovních známek k bohatství a milionům. Nakonec dopadá do reality komunismu se spravedlivou převýchovou a uplatněním ve vylidněném pohraničí. Zajímavé postavy: vrchní v hotelu Paříž Skřivánek (Martin Huba), židovský obchodník Walden (Marián Labuda), cynický profesor ve vyhnanství (Milan Lasica) s živočišnou Marcelou (Zuzana Fialová), vlastenecký hoteliér Brandejs (Josef Abrhám), židovský hoteliér Tichota (Rudolf Hrušínský ml.), prvorepublikový rozmarný generál (Pavel Nový), a dívky Jaruška (Petra Hřebíčková), Vanda (Eva Kalcovská) a Jůlinka (Šárka Petruželová), příjemná zkrášlení Dítětova života. Nespěchající vzpomínky, netečnost, nepochopení změn, splnění snu o zbohatnutí, ale neschopnost plně pochopit skutečnou realitu a stav věcí, které ve svém důsledku nedoléhají na něho, ale národ jako celek s velkou zhoubou. Zaslepený romantik je převálcován sadistickou přítomností ve své touze po ovládnutí světa. Možné netečné proplouvání, využití příležitostí a přijetí jakýchkoliv podmínek. Zajímavé, pochmurné, se špetkou radosti. ()

C0r0ner

Zdá se, že jsem jediný, komu se to aspoň trochu líbilo. Já se tedy musím přiznat, že se mi vážně moc zamlouvala Menzelova precizní režie. I vtipné to místy bylo. A hlavně jsem se nenudil, což beru jako velké plus. Taky to nepovažuji za kdovíjaký klenot, ale myslím si, že ty odpady a jedny/dvě hvězdičky si to určitě nezaslouží. 75% ()

Vignette

Ničím neokořeněný příběh a v Menzelově podání obyčejný film, ze kterého jenom sem tam vykoukne nějaká ta "hrabalovina" (=magický okamžik, který diváka chytne za srdce a potopí ho do moře melancholie, nebo jakýchkoli jiných emocí).. Škoda, hádala bych, že Menzel to umí líp :( ()

zette

Velice povedeny snimek podle Hrabalova romanu. Pomalu proplouvajici dej v melancholickem havu a s velice jemnym humorem cini z tohoho dila nadprumerny cesky film poslednich let, coz mi samozrejme udelalo radost! Zvlast, kdyz jsem znal hodnoceni na tento film... Dobra dobova atmosfera, vynikajici herecky vykon Martina Huby a dalsich. Film me bavil a jde videt, ze Menzel i pres svuj vek neztraci dobry vkus, co se zen tyce a dobreho jidla:-)! ()

Dannysek4U

Ale vizual peknej, vypravnej, jen z ty predlohy se nam bohuzel vytratilo prilis mnoho - vlastne vsechno, co je na ni dulezity a jedinecny. Smutny :o( ()

Zemřel Josef Abrhám

22.07.2021

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)