Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák) je šesťdesiatpäťročný učiteľ češtiny na gymnáziu. Po tom, čo školu opustí, nevydrží len tak nečinne sedieť a stane sa rýchlym poslom na bicykli. Po krkolomnom páde sa však rozhodne nájsť si bezpečnejšie zamestnanie - vo výkup fliaš. Od svojho okienka má o všetkom prehľad, môže sa porozprávať s ľuďmi i zľahka zasiahnuť do ich osudov... (STV)

Patriot.X

Podle mě je to hodně přeceňovaný film. Já jsem se u toho nudil. Marně vzpomínám aspoň na jeden okamžik, kdy jsem se jenom lehce pousmál. A když komedie nepobaví, tak je to smutné. Takže se jako jeden z mála tady odvážím dát Svěrákům a jejich laskavému humoru za dvě. ()

Drom

Poklidně plynoucí stáří člověka, který má tik a nedokáže nic nedělat, proložené sny o ženách, oproti kterým se ale už cítí jako dědek. Svět kolem sebe vnímá po svém a ani si plně neuvědomuje, jak je mu vzdálen. Do hrobu se nechystá, ale také neví, co vlastně dál. Po počátečním filmově slabším hledání zakotvuje ve výkupu lahví supermarketu, kde má možnost rozjímat a zároveň být skrze okénko v kontaktu s lidmi. Snad z nudy nebo možná pro svou zvláštní duši začíná ovlivňovat nešťastné či opuštěné životy všech ve svém okolí, ale jako pod svícnem bývá tma, nevnímá trápení své vlastní ženy. Tou je naopak unesen její žák, kterého vyučuje němčině. Porce nenásilného a lehkého humoru v poklidném vyprávění vyšívaném slovními paradoxy. Postava Josefa Tkalouna mi připomínala dřívější role Zdeňka Svěráka, což, i vzhledem ke kontrastu se šedivou masou dnešní společnosti, nijak nevadilo. Spolu se svou partnerkou v podání výborné Daniely Kolářové tak tvoří časem pokřivený ale v jádru stále zdravý kmen nesoucí výhonky ostatních méně výrazných charakterů. Vlastně ani nevím, proč jsem se k tomuto filmu lepšího průměru dostal až nyní. ()

tranquill

Mám rád humor pánů Svěráků. I zde jsou dialogy vyšperkovány přívětivým humorem. A projev a výraz Zdeňka Svěráka je vždy skvělý, zde doplněný o další výborné herecké osobnosti. ()

Ozzy2

Poprvé bych tomu dal 4 hvězdy, ale na druhé shlédnutí už ne.Za prvé-ty sny film strašně brzdily, za druhé mi to přišlo celkem nevtipné, některé scény mne velice vadily(parta Svěrákových kamarádů složená ze členů DJC), některé scény přehnané(pád na kole, rychlovarná konvice na sporáku...prostě potřetí se na to už dívat nebudu. ()

AloeB

Inu, dojemný a zručně natočený film. Svěráci ještě neřekli poslední slovo, to ale neznamená, že tu vše funguje perfektně. Konec, ačkoliv správně kýčovitý a krásný dopadl moc jednoduše a poslední scénu si mohli odpustit, protože mi přijde že až dobře chápu, co bylo zamýšleno posledním záběrěm na kupé. ()

kondor77

Moc hezký film. Nevadí mi ani ty trapné snové scény (laskavě si uvědomte, že sní starý chlap). Zklamal mě trochu vlažný závěr. Prostě příjemný film, který od Svěráků očekáváte. ()

billyador

Tak vám nevím... Asi jsem šel do kina na něco jiného než jsem nakonec dostal. Ostatně tak to dopadá ve většině případů, kdy se člověk hodně těší. Každopádně k filmu mám pár poznatků, které v mých očích zapříčinily ztrátu dvou hvězd. 1. příběh v pořádku,ale srovnám-li s předchozím "Svěracím" dílem, nešlo se tak do hloubky. 2. Herecké výkony mile překvapily, jenže prokreslenost postav byla až na samotného penzistu pod standardem autorského dua...3. některé úseky filmu se mi zdály opravdu nedobře natočené (a tím nemyslím jen havarujícího Svěráka"), dost často na mne padla spíš televizní než biografová atmosféra. ... Toť vše. Vím, že jdu svým názorem proti proudu, ale koho to zajímá že :-) ()

lickerman

Do kina na nové dílko rodiny Svěrákovy jsem šel s jistotou, že mnou vynaložené peníze nepřijdou nazmar. Filmové kousky otce Zdeňka a syna Jana totiž měly vždy vysokou úroveň kvality. I přes tyto jistoty jsem z kina odcházel mile překvapen a s úsměvem na tváři. Příběh vysloužilého učitele Tkalouna, prožívajícího podzim svého života, vás donutí nejen k častému úsměvu, ale i k zamyšlení - tím myslím spíše starší generace, které si mohou klást otázku: "Nechtělo by přeci jen žít svůj život trochu jinak, naplno?" Skutečně naplno ho žije právě hlavní postava filmu - Josef Tkaloun. Se svojí povahou velmi podnikavého člověka se tak nejprve dostává na pozici messengera, aby následně "zakotvil" za okénkem výkupu vratných lahví. Odtud mnohokrát pokukuje ať už sám nebo se svými kolegy po sličných zákaznicích, každou noc ho "sužují" erotické sny a představy.. Film obsahuje nezpočet typických a nefalšovaných Svěrákovských vtipů a scén, které tak dobře známe z předchozích filmů - to však ale rozhodně neznamená, že by vás snad humorné situace v tomto filmu nudily, spíše právě naopak. Do jisté míry nostalgicky působí obnovené filmové manželství Zdeňka Svěráka s Danielou Kolářovou a nutno podotknout, že stejně jako v případě snímku "Na Samotě u lesa" působí oba nadmíru přirozeně. Určitě bych zde vyzvednul také výkon Jiřího Macháčka, který stojí opět, po několika "nic moc" rolích opravdu za to. I přesto, že drtivá většina lidí ví, co od filmu očekávat, dost možná bude mnoho z nich příjemně překvapeno. Až na pár chybek (pád z kola je skutečně poněkud "zvláštní") a trochu větší množství filmových reklam patří Vratné lahve k těm vysoce nadprůměrným dílům porevoluční tvorby české kinematografie. ()

E lan

Další z velmi podobně laděných filmů dvojice Svěrák-Svěrák. Tentokráte ještě o něco více sentimentální, ale rozhodně ne špatný, příběh stárnoucího učitele. První polovina filmu o poznání slabší než velmi dobrá druhá polovina. Herecké výkony jsou věrohodné a zábavné (Macháček především:-). Přes pár slabších chvil člověk z filmu odchází potěšen a s docela jasnou vyhlídkou, jak to ke stáru může vypadat. ()

duffi

Asi jsem byl příliš masírován okolím a očekával jsem příliš mnoho, pro mne příjemný film, který zcela nenaplnil očekávání, 60% ()

chlebos

Zdeněk Svěrák je chlap. Má to v hlavě srovnané a tak dokáže chlapské pocity pěkně napsat, má štěstí, že má syna který to s papíru přenese na plátno s lehkostí a bez křečí. ()

zapalik

Nepatřím k fanatickým nadšencům svěrákových filmů, tenhle je ale ze všech naprosto nejlepší. Pomalu si zvykám na civilní herectví Zdeňka Svěráka (už bylo načase! :-) a žasnu nad energií Daniely Kolářové. Vratné lahve jsou bez velkých slov prostě filmem, který ukáže nám později narozeným, na co se máme těšit a čeho se bát. Neukazuje nám to ale nijak zbytečně okázla a zaplaťpánbůh, že nejakčnějším záběrem je tam pád Svěráka z kola. Nějak se už těším na DVD, protože bych si potřeboval připomenout všechny ty dnes už neidentifikovatelné pocity,které jsem při dívání se na VN měl. Takže: občané, přestaňte na to chodit do kina, ať to už může jít do videodistribuce! :-) ()

Odpadlik

Už jsem to psal u mnoha filmů - nepopadal jsem se smíchy za břicho, ale celou dobu se usmíval (což je možná víc) a říkal si jak jsou některé scény opravdu ze života. Zdeněk Svěrák zde podobně jako kdysi ve filmech "Co je vám, doktore?" nebo "Jako jed" převádí stárnoucího, zčásti rezignujícího muže, který by přece jen rád ještě zažil "něco víc". Protipólem je mu skvělá Daniela Kolářová, u níž se kamera často soustředí na detajlní výraz v její tváři o očích a Daniela tak opět dokazuje, že je to Paní herečka. Celkem příjemným zpestřením je postava Roberta v podání Jiřího Macháčka či prostoduchý skladník, kterého ztvárnil Jan Budař. Pro mě osobně je samostatnou kapitolou závěrečná balónová scéna - něco tak nádherného jsem už ve filmu dlouho neviděl. Celý ten let je nasnímán s velkým citem pro podobné bezmotorové létání (neslyšíte kromě dialogů opravdu žádný jinmý zvuk) a pro krásu přírody. Díky oparu, skrz který proniká slunce, působí celá scéna jakémsi snovým dojmem (ovšem nahony vzdálenému těm snům hlavního hrdiny), po odchodu z kina jsem skoro uvažoval o našetření nějakých korunek pro podobný výlet ... ()

LordMysti

Další příjemná česká komedie od Svěráků. Zdeněk Svěrák opět zahrál vynikající roli. Příjemně mě také překvapilo prolínání pochmurného života s vtipnými okamžiky, prostě velice příjemných 100min. ()

Panacek

Ani všichni ti inzerenti, kteří z toho udělali celovečerní reklamu, nedokázali zaplatit začínajícího kaskadéra, co by uměl věrohodně spadnout z kola. Ze všech frků čouhá pointa dlouho dopředu. Železničářský erotický sny jsou vysloveně debilní, stejně jako pábitelé ve výkupu flašek. Hovadina na kvadrát. ()

Gardenboy

Výborný Svěrákovský film, úsmevný, smutný, o živote v jeho všedných podobách. Až na tie dve scénky, ktoré boli nakrútené nejak "divne" (Pád z bickykla bol asi len zvlý ftip, nie?). Inak dám štyry, a som spokojný. Nadmieru spokojný. "Tak, ja už sem se vyčúral" :D ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

18.07.2018

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady 2018 navazuje na úspěch předchozího ročníku, který navštívilo přes třicet tisíc fanoušků nejen filmové hudby. Ti měli možnost… (viac)

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (viac)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)