Mamička oslavuje sté narodeniny

• Česko Maminka slaví 100. narozeniny (viac)

Anna se po letech vrací na španělský venkov, na sídlo, kde před mnoha lety coby guvernantka prožila perné chvíle při výchově tří vnuček paní domu. Ta dnes slaví sté narozeniny, což je důvod Anniny návštěvy. Anna nepřijíždí sama, ale se svým manželem Antoniem, čímž v psychologické válce místních proti cizím získává mírnou převahu a může se cítit zcela uvolněně. Ne však nadlouho. Slavnostní atmosféra je zkalena totálním rozpadem rodiny, plánovanou vraždou matky a nevěrou Annina manžela. (oficiálny text distribútora)

F.W.Colqhoun

Maminka slaví 100. narozeniny a (možná) to nemá v hlavě v pořádku. Pakliže se budete informovat a a rozdíl ode mne zjistíte, že film není samostatnou jednotkou, nýbrž hrou s postavami, které Saura načrtl ve filmu Anna a vlci, můžete si dovolit být zmatení výhradně surrealistickými šlehy, nikoliv prachobyčejnou neobeznámeností se základní situací, do níž vás Saura libě hodí bez sebemenšího varování. Když nebudete naivní, neutonete v tom, co to všechno znamená a přistoupíte na hru, co všechno by to znamenat mohlo, dobře se pobavíte symbolickým detektivním dramatem z prostředí alegorické dysfunkční rodinky. Komu by surrealistická hra na Bunuela připadala příliš suchá, jistě nepohrdne přízemnější rovinou filmu. Jako třešničku na dortu předhodil Saura divákům nahou Miss Španělsko a Miss Universe Amparo Muñoz ve svlékací roli jedné ze sester. ()

dormouse

Kritický pohled do španělské rodiny ovládané starou despotickou matkou. Tři synové jakoby se snažili uniknout z jejího područí, jeden touží být aviatikem, vzlétnout na rogallu, ale nedaří se mu odlepit se od země ani od matky, druhý opustil frigidní manželku, ale neuspokojen se vrací na matčiny narozeniny do rodného domu, třetímu se podařilo osvobodit se z rodného hnízda jednoduše tím, že zemřel. O jeho životě vypráví předchozí Saurův film. Bývalá vychovatelka Anna, která přijíždí na oslavu maminčiných narozenin, je jakýmsi pozorovatelem zvenčí, ale ani ona není ušetřena dalekosáhlému vlivu nemohoucí střeny. ()

Triplethink

Krásný příběh jedné "rodinky". V každé z postav si určitě najdete něco ze sebe. Čekal jsem komedii, při které se budu smát blbostem, film mě ale překvapil příjemnou satirou a hlavě tím, že mě donutil se zamyslet. Co můj život v okénkách vlaku? Jaký by byl? ()

Vesecký

Pokračování a dovršení filmu Anna a vlci jsem bohužel viděl po delším časovém odstupu, ale některé záběry mi ten první díl ihned připomněly. Ze tří dívek se staly slečny, jedna z nich erotomanka, druhá vypočítavá kalkulátorka, co se stane, až tgu stoletá babička nebude, zpřažená se svoji matkou a otcem, který se jako zázrakem vrací po třech letech domů v předvečer maminčiných stých narozenin. Nu, a nejmladší je nejcitovější, ještě snad ve školním věku. Bývalá vychovatelka Anna se vrací na usedlost na slavnost se svým manželem, jehož doslova uchvátí ona sexuálně náruživá dívka. A pak je tu stále onen bláznivý a slabošský Fernando s touhou létat... Rodina je na pokraji finančního krachu, je třeba zpeněžit dům i přilehlou půdu, mají naplánovanou vraždu stařeny, která ovšem nevyjde. Kritický obraz bývalé smetánky španělského venkova, jejíž hodnoty čas odvívá, je opět krásným filmem C. Saury a rozhodně není slabší než díl předchozí. Stejně se mi nejvíc líbila ta milá, šibalská, ale i moudrá stařenka... ()

v3s

Slabší pokračování filmu Anna a vlci. Má to jistý komediální potenciál, který je geniálně nevyužit. Skoro to vypadá jako záměr. Výsledkem je utahaná nuda, kterou rozptyluje pouze krásná Amparo Muñoz v roli svůdné Natalie. {o_O} ()

DonBraso

S režisérem jsem si šel potykat prvně a koukám,že se zrovna strefil film,kterýmu spíše prospěje snímek Anna a vlci,aby člověk byl malinko v obraze zde.Inu stalo se a musím říct,že je těžké k němu přijít na kloub.Je to ten typ filmu,který vyvolává určité nálady a nějaký poselství či jak to nazvat.Dalo by se říci,že film určitě není pro všechny.Je těžce stravitelný,protože zde vlastně máte jeden barák a pár postaviček.Nejlepší z postav je určitě "létající" Fernando v podání F.F Gómeze.Pak je tu pro pány slušný materiál v ženském podání,zajímavý náměť a pak jen zívačka.Story je popsána už v obsahu filmu a je to vše.On už název je dosti neosobní či spíše nerealistický a s tím by se mělo počítat.Mamá věk nevěříte ani za mák,přesto v reálném životě se dožila 90 let.Takže tuhý kořínek měla mamá:)Určitě ještě dám jednu šanci Saurovi v nějakém jiném filmu,má svojí vzešenost,ale obávám se,že můj šálek kávy to nakonec nebude.Tahle maminka jako komedie šla udělat o velký kus práce lépe,protože nedává dívákům pocit jistoty,že v tomhle baráku,kde všude okolo nic není,zrovna tohle je komediální ilustrace,kde se bude každej popadat za břicho.65% ()

sibskyn

Prvně jsem byl k tomuhle dílu skeptický, ale nakonec se mi to i líbilo. Není to zas, až tak vtipné, spíše úsměvné, zasmál jsem se jen jednou a zbytek jsem se jen usmíval, ale nakonec si to dokáže upevnit pozornost člověka, spíše tím dramatem. Navíc musím pochválit kameru a všechny herce, kteří byly sympatičtí a pěkně se na ně koukalo. celkem příjemný film 7/10 ()

Tominko12

Ďalší zo zaujímavých filmov Carlosa Sauru, ale v porovnaní s inými o dosť slabšie. Opäť málo postáv, no opäť skvelá atmosféra, ktorá ma opäť zaujala. Skvelé herecké výkony, no akurát doteraz nechápem, ako mohla byť toto komédia. A keď som sa nad tým trošku zamyslel, tak Saurove filmy nám chcú povedať, že v podstate všetci sme pokrytci...a má pravdu. ()

Zemřel režisér Carlos Saura

Zemřel režisér Carlos Saura

10.02.2023

Ve věku jednadevadesáti let zemřel jeden z nejvýznamnějších španělských filmových tvůrců historie, režisér a scenárista Carlos Saura. Sám přitom měl hned zítra obdržet na španělských národních cenách… (viac)