Vypadá to, že i tentokrát je zapotřebí pomoci Doktora anebo snad ne? Jak se totiž ukáže, Doktor není tak úplně chtěný doktor. Začnou se proto dít bláznivé věci společně s River Song a jejím manželem králem Hydroflaxem jehož hlava je mnohem cennější, než se zpočátku může zdát. Proč? Kdo je vlastně Ramon? A opravdu miluje River pouze Doktora, nebo je vše úplně jinak? To a mnohé jiné zodpovídá právě tento vánočně laděný speciál v hlavní roli s Peterem Capaldim coby Doktorem Who a Alex Kingston jako River Song. (P. J. D.)

Milano33

Prekrásny špeciál! Príbeh je krásne rozdelený na dve časti, tá prvá je skôr taká komediálne ladená, do značnej miery sa nesie v klasickom duchu dobrodružstiev, na ktoré sme u Doctora v spoločnosti s River zvyklí. Dej je dosť svižný, hravý a je z neho cítiť dušu. Nechýbala ani poctivá dávka akcie popretkávanej všetkými tými dobrodružstvami, i o porciu kvalitného humoru bolo taktiež predom postarané, a dokonca aj trošku tej nežnej romantiky okúsime. Chémia medzi Capaldim a Kingston bola nesmierne iskrivá a práve ich interakcia bola hlavným strojcom zábavy. Doctor sa tváril, že River nepozná a len tak letmo a opatrne jej naznačoval, že on je Doctorom. Tá scéna v TARDISe sa poriadne podarila. Druhá časť je v zase velice emotívna, pekne si zaspomíname nad starými dobrými časmi a taktiež nahliadneme do bolestivej budúcnosti, ktorá na River ešte len čaká. Tieto pohnutlivé pasáže čerpajú silu práve z nostalgie a krásy ich vzťahu. Doctor a River si doprajú jeden celý večer pre seba, nad ktorým debatujú popritom, ako sa nechávajú unášať emóciami. Tieto posledné momenty dojímajú až k slzám, ide o veľmi silnú rozlúčku, kedy dávame už navždy zbohom River Song. Do toho môžme počuť čarokrásnu melódiu vetra, ktorý harmonizuje okolie. Bolo to skutočne smutné a nádherné zároveň. Týmto sa krásne zacyklí dlhobudovaný Riverin kruh, jej story arc dospel ku koncu. Na tejto epizóde neskutočne oceňujem to, ako sa v priebehu deja vyvíjala. Došlo k zmene nie len žánru, ale i  celkového tónu. Zo situačnej komédie sa nakoniec stál romantický doják. ()

Arach.No

Tak předně, tohle nebyl vánoční speciál. Jenom fakt, že se část odehrává ve vánočních kulisách z toho neudělá vánoční epizodu. Několik věcí mě na tomto dílu potěšilo - neselhávající Capaldi, Greg Davies, několik podařených vtipů a zajímavých nápadů, a River, která tady byla poprvé od Silence in the Library celkem snesitelná. Doufal jsem, že za ní Moffat konečně udělá jasnou tečku, ale asi mám smůlu. Celkově je to spíše průměrná epizoda, které nechybí zapamatování hodná Doctorova scéna (chvíle úžasu, když zjistí, že je TARDIS zevnitř větší), ale po emoční stránce nefunguje, a kdyby neexistovala, tak mi chybět nebude. Mezi vánočními speciály (na chvilku budu předstírat, že je jedním z nich) pak jednoznačně patří ke slabším kouskům. ()

sirien

Mám nutkání jít si znovu pustit Silence in the Library a Forest of Dead :) Doktorské speciály jsou poněkud nevyrovnané, ale tenhle je z těch lepších a po výborném konci poslední sezony (Moffat se možná vzpamatovává ze svého ego-šílenství?) mě to docela potěšilo. ()

anatheman

Pro mě (zatím) nejlepší speciál Doctora Who. Hlavně díky první polovině, která je velice vtipná. Dá se říct, že tento díl představuje vítanou vzpruhu po depresivním závěru deváté série. ()

albionlady

Chémia medzi River a Doktorom bola neskutočná, ich dialógy veľmi vtipné. River je jedna z mojich obľúbených postáv aj vďaka svojej charizme, ktorá samozrejme nechýbala ani v tejto epizóde. Scéna s Doktorom, ktorý vošiel do Tardis a tváril sa prekvapene z toho, že je vnútri väčšia, patrí hádam k najlepším za posledné série. Plus, parfém, ktorý používala River, chce mať asi každé dievča :D. Mrzí ma však voľba záporáka. Pokazil mi dojem z celého špeciálu a jeho línia ma vôbec nechytila. Možno cítim averziu voči obrovským robotom, ktorí sa snažia byť hroziví a zároveň občas zábavní, a nedarí sa im ani jedno. ()

Eleron

Považuju se za Whoviana každým coulem a navíc i fanynku Alex, Capaldiho a tak vůbec celé téhle podivné časové romance. Byly momenty, kdy jsem se smála, až mě bránice zamýšlela nakopat, byly chvíle, kdy jsem se přistihla, že tiše sedím a po tváři se mi kutálejí slzy. Neočekávala bych, že celá linie River Song bude zakončena s takovou grácií, silou a kouzlem umocněným hudebním doprovodem... Stále tajně doufám, že se nám vlasatá profesorka ještě vrátí, nicméně... Spoilers! A víte co? I kdyby nakonec ne, scénu se Zpívajícími věžemi považuji za jednu z těch nejlepších a nejdojemnějších v celém DW. ()

BardDeLune

Po dlouhé době opravdu kvalitní epizoda, která má vše proč jsem se do Doctora Who před lety zamilovala. Humor, příběh, sarkasmus i správnou dávku emocí a melancholie. Capaldi a Kingston mají dokonalou chemii a já jen doufám, že v tomto správně laděném klasickém prostředí Moffat pojede dál. ()

l.enik.c

Během obou sérií s Capaldim jsem byla mírně na vážkách, ne že by byly špatné, ne že by mi vadil dvanáctý Doktor, ne že bych jakš takš nevzala na milost Claru...ale něco, a já ještě pořád nevím co, mi vadilo.Tento vánoční speciál byl však opravdu pecka. Podle mě Capaldiho vrchol v tomto seriálu. Nikdy jsem pořádně nedokázala uvěřit úžasně vřelému vztahu mezi Doktorem a Clarou (že bych konečně přišla na to, co mi vadilo?), ale mezi Doktorem a River to jiskřilo jedna báseň, ani bych nevěřila tomu, že to těm dvěma půjde takhle dohromady. Vánoce tu sice v podstatě nebyly, ale o to větší byla naservírována dávka humoru, který neměl chybu. Málokdy mám v případě Doctor Who tak jasno v hodnocení, jako teď. 5* ()

Simon.Dobes

Určite jeden z najlepších špeciálov tohto seriálu. Krásne zakončenie dejovej línie s River Song. Bolo to hravé, feel-good a vianočný odkaz tiež zapôsobil. Chémia medzi Doctorom a River fungovala tak ako zvyčajne. Malo to silné mementy. Čo sa týka záporných postáv, tie nestáli za veľa. Popravde, už dávno som si tako neužil nejakú epizódu Doctora. ()

VitaG

RIVAHHHH! Další vánoční zářez našeho cestovatele časem. Upřímně jsem se zpočátku na tento speciál úplně netěšil. Z nějakého důvodu mi postava profesorky/doktorky/manželky/záhadné sexy střelkyně Songové nijak k srdci nepřirostla a byl jsem trochu na rozpacích co tedy čekat. Byl jsem však velmi mile překvapen. Nebylo tu žádné počáteční srdcervoucí setkání River a Doctora ani žádné otravné flirtování přes celý zbytek dílu. Ne, líbilo se mi, jak ona netušila, že ten, koho hledá je hned vedle ní, a z toho vznikaly krásné humorné situace. A já jsem vždy rád, když Capaldi dostane možnost uplatnit svůj nesporný komediální talent. Bez komedie by to tentokrát opravdu nešlo. Příběh o dvou (ne)známých co utíkají s hlavou krutého krále a diamantem v ní před zbytkem těla je ehm britská vánoční jízda. A hlavně v první půlce jsme tuhle taškařici dostali plnou mírou. Za humor si tento díl zasluhuje palec nahoru (Is there anything on my head?; minibar v TARDIS) Vánoční atmosféra zde sice byla lehce na začátku a lehce na konci a ten král taky nepůsobil tak zle jak se o něm vykládalo (co byste taky chtěli od hlavy na stojánku) a Riveřin proslov ala! Doktor mě nemiluje, Doktorovi jsem ukradená, ale stejně ho miluji a stejně je to bůh! byl trochu přehnaný. Nakonec ale do sebe vše zapadlo a posledních pár scén v restauraci bylo čistě na ždímání všech emocí,co v nás přes Vánoce zbyly. A to se povedlo. Zpívající věže a hlavně darovaný šroubovák byla tečka za velkou story a všichni víme, jak to bude dál. Tento sladký konec s hořkým jádrem byl trefa do černého. Jsem rád, že se díl soustředil na D a R protože jim to spolu jde neuvěřitelně. A také jsem rád, že tu nebylo mnou očekávané fňukání nad ztrátou Clary. Prostě se uzavřel kruh a ano možná to bylo čistě aby fandové dostali River ještě jednou, ale povedlo se. A na rozdíl od jiných doufám, že tohle byla definitivní tečka za příběhem River Song, protože dál by to bylo už jenom ždímaní značky a to my nechceme. Chtěli jsme vánoční jízdu a tu máme. ()

Gelaos

9/10: Mě sice River Song nikdy moc sympatická nebyla, ale chemie mezi ní a Doktorem je v tomhle speciálu zcela perfektní. Odlehčený tón tomu po mytologické/melancholické 9. sérii neuvěřitelně sedne a překlopení do romantiky tomu taky neuškodilo. A Lucasův Nardole je příjemné oživení. ()

Sadova302b50

Ze speciálu jsem měla velmi dobrý pocit, především mě potěšil návrat k (místy ujetému, místy ironickému) humoru, který se během série postupně vytrácel, až málem zmizel úplně. Chemie mezi oběma hlavními představiteli fungovala na jedničku, stejně jako samotný závěr filmu. S klidným svědomím dávám pět hvězd. ()